Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/4/2023 στις 8:33 ΠΜ, GeG είπε

Καλημερα, εχει καταφερει κανεις να βαλει αγγελια στο facebook marketplace καποιο ηλεκτρονικο ; μου τις απογορευει αλλα βλεπω οτι υπαρχουν καποιες, ευχαριστω και συγνωμη για το λιγο εκτος θεματος αλλα ειναι το πιο σκετικο θεμα.

 Δεν υπάρχουν ομάδες αγοράς και πώλησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 27/4/2023 στις 1:24 ΜΜ, @topos είπε

Το καλοκαίρι αλλάζουμε αναλογίες pg/vg λόγο θερμοκρασίας?

Δεν το έχω κάνει ποτέ. Αν τώρα ο ατμοποιητής σου είναι τέτοιος που σου κάνει διαρροές με λίγο πιο λεπτό υγρό ναι κάντο, αλλά χλωμό το κόβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, clampro είπε

Δεν το έχω κάνει ποτέ. Αν τώρα ο ατμοποιητής σου είναι τέτοιος που σου κάνει διαρροές με λίγο πιο λεπτό υγρό ναι κάντο, αλλά χλωμό το κόβω.

Για να είμαι ειλικρινής πέρασα από κατάστημα για πάρω ένα s&v γιατί ξέμεινα και μου το είπε ο μαγαζατορας όταν του είπα πως το θελα 50-50.

Θα τα κάνω όλα 60-40 και ότι βγει(πριν έκανα 2 batch 50/50+70/30 γιατί χρησιμοποιούσα διαφορετικες αντιστάσεις και το 70/30 μου άρεσε λιγότερο(βέβαια έχω φτάσει μέχρι 35watt αντίσταση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2023 στις 7:59 ΜΜ, @topos είπε

Θα μπορούσα αντί να τα κοπαναω στο χέρι να χρησιμοποιήσω φραπιερα χειρός/αναδευτηρι?

Κατά καιρούς έχω ακούσει διάφορες απόψεις για το ανακάτεμα των υγρών. Τι μαγνητικούς αναδευτήρες, τι θερμαινόμενες πλάκες, ό,τι μπορείς να φανταστείς.

Προσωπικά, αυτό που κάνω εγώ όταν φτιάχνω υγρά, είναι ένα κουνηματάκι στην αρχή και μετά τα αφήνω στην ησυχία τους για κανένα δίωρο. Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.
 

1 ώρα πριν, @topos είπε

Για να είμαι ειλικρινής πέρασα από κατάστημα για πάρω ένα s&v γιατί ξέμεινα και μου το είπε ο μαγαζατορας όταν του είπα πως το θελα 50-50.

Με τι ατμοποιητή ατμίζεις; Αν δεν είναι κανένα αρχαίο μοντέλο, πραγματικά φτιάξε τα υγρά όπως σου αρέσουν και θα είσαι εντάξει. Στην χειρότερη, και πάλι αυτό ισχύει για λίγους ατμοποιητές, βάζεις λίγο περισσότερο βαμβάκι αν δουλεύεις επισκευάσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, clampro είπε

Κατά καιρούς έχω ακούσει διάφορες απόψεις για το ανακάτεμα των υγρών. Τι μαγνητικούς αναδευτήρες, τι θερμαινόμενες πλάκες, ό,τι μπορείς να φανταστείς.

Προσωπικά, αυτό που κάνω εγώ όταν φτιάχνω υγρά, είναι ένα κουνηματάκι στην αρχή και μετά τα αφήνω στην ησυχία τους για κανένα δίωρο. Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.
 

Με τι ατμοποιητή ατμίζεις; Αν δεν είναι κανένα αρχαίο μοντέλο, πραγματικά φτιάξε τα υγρά όπως σου αρέσουν και θα είσαι εντάξει. Στην χειρότερη, και πάλι αυτό ισχύει για λίγους ατμοποιητές, βάζεις λίγο περισσότερο βαμβάκι αν δουλεύεις επισκευάσιμο.

Voopoo drag x pro, αλλά έχω 3 ατμοποιητες, έναν mtl με pnp(που μάλλον αυτόν προτιμώ με 1,2-0,6 αντίσταση), έναν επισκευάσιμο με αντίσταση στα 40watt(αυτός μάλλον ειτε είναι φόλα, ειτε εγώ δεν τον έστησα σωστα) και έχω και τον εγοστασιακο tpp πνευμονικό με τις αρχικες αντιστάσεις 0.15+0.2 (δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα το geek vape Z200, και έχω 2 απορίες:
1) Τις μπαταρίες τις διαβάζει με διάφορα από 2-6% την μια από  την άλλη, και αν τις βάλω ανάποδα..., υπάρχει περίπτωση να τις διαβάζει με ακόμη μεγαλύτερη διαφορά.


2) Χρησιμοποιω τον ατμό aspire huracan, με την 0.17 αντίσταση. Ποτέ μα ποτέ όμως δεν την διαβάζει σωστά. Πότε 0.19, ποτέ 0.20, άλλοτε 0.22.

Είναι θέμα του μοντ αυτά;

Επίσης και σε άλλα μοντ παρατήρησα το θέμα με το διάβασμα των αντιστάσεων.

Επεξ/σία από metd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2023 στις 5:55 ΠΜ, metd είπε

Αγόρασα το geek vape Z200, και έχω 2 απορίες:
1) Τις μπαταρίες τις διαβάζει με διάφορα από 2-6% την μια από  την άλλη, και αν τις βάλω ανάποδα..., υπάρχει περίπτωση να τις διαβάζει με ακόμη μεγαλύτερη διαφορά.


2) Χρησιμοποιω τον ατμό aspire huracan, με την 0.17 αντίσταση. Ποτέ μα ποτέ όμως δεν την διαβάζει σωστά. Πότε 0.19, ποτέ 0.20, άλλοτε 0.22.

Είναι θέμα του μοντ αυτά;

Επίσης και σε άλλα μοντ παρατήρησα το θέμα με το διάβασμα των αντιστάσεων.

Πολύ συχνά υπάρχουν αποκλίσεις στην τιμή της αντίστασης. Αν οι αποκλίσεις κυμαίνονται στα πλαίσια που περιγράφεις, δεν έχεις πρόβλημα.

Οι μπαταρίες που χρησιμοποιείς είναι καινούριες; Ήταν από την αρχή "παντρεμένες" ή τις χρησιμοποιούσες κάπου ξεχωριστά; Έχεις ένα ζευγάρι μπαταρίες που ξέρεις σίγουρα ότι είναι εντάξει να δοκιμάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, clampro είπε

Πολύ συχνά υπάρχουν αποκλίσεις στην τιμή της αντίστασης. Αν οι αποκλίσεις κυμαίνονται στα πλαίσια που περιγράφεις, δεν έχεις πρόβλημα.

Οι μπαταρίες που χρησιμοποιείς είναι καινούριες; Ήταν από την αρχή "παντρεμένες" ή τις χρησιμοποιούσες κάπου ξεχωριστά; Έχεις ένα ζευγάρι μπαταρίες που ξέρεις σίγουρα ότι είναι εντάξει να δοκιμάσεις;

Οι μπαταρίες δεν είναι καινούργιες, αλλά το θέμα εμφανίζεται σε 2 geek vape T200 - Z200. Σε άλλα μοντ (eleaf - smok) δεν υπάρχει το θέμα αυτό.

Τέλος πάντων θα αγοράσω ένα καινούργιο ζευγάρι να δω.

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Καλησπέρα ψάχνω βασική συσκευή:
 
  • μπαταρία 1000-1500 mah
  • να ειναι οκ μέγεθος γι αυτο ψαχνω κάτι σε stylus ή stick
  • να ειναι USB C
  • ναι ειναι autofire (να μην χρειαζεται να πατησω το κουμπι)
  • τσιγαρίσιο κάπνισμα (νικοτήνη 18)
  • Budget 30-50€
 
το θέλω για κύρια συσκευη μιας και ξεκινησα με το GeekVape Wenax και μου άρεσε ή όλη εμπειρία.
 
αυτά λίγο που είδα από επιλογές: αλλα σίγουρα μου ξεφευγουν πράγματα μιας και ειμαι αρχάριος.
το Wenax το νιωθω λίγο αδυναμός, δηλαδή θα ηθελα να εχω μια κάψα στο λαιμό.
 
Aspire AVP-Cube
Aspire Flexus
Geekvape Mero (εξαντλημένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, lasithi12 είπε
Καλησπέρα ψάχνω βασική συσκευή:
 
  • μπαταρία 1000-1500 mah
  • να ειναι οκ μέγεθος γι αυτο ψαχνω κάτι σε stylus ή stick
  • να ειναι USB C
  • ναι ειναι autofire (να μην χρειαζεται να πατησω το κουμπι)
  • τσιγαρίσιο κάπνισμα (νικοτήνη 18)
  • Budget 30-50€
 
το θέλω για κύρια συσκευη μιας και ξεκινησα με το GeekVape Wenax και μου άρεσε ή όλη εμπειρία.
 
αυτά λίγο που είδα από επιλογές: αλλα σίγουρα μου ξεφευγουν πράγματα μιας και ειμαι αρχάριος.
το Wenax το νιωθω λίγο αδυναμός, δηλαδή θα ηθελα να εχω μια κάψα στο λαιμό.
 
Aspire AVP-Cube
Aspire Flexus
Geekvape Mero (εξαντλημένο)

VooPoo Doric 20 & Doric 20 SE (Διαφορές έχουν ότι το 20 έχει κουμπί που αν θες το χρησιμοποιείς συν τον έλεγχο αέρα και 3 επίπεδα. Από αντιστάσεις παίρνουν τις ίδιες με το SE να είναι όλο το pod που αλλάζεις σε αντίθεση με το απλό που αλλάζεις μόνο αντίσταση και κρατάς τη δεξαμενή).

Μπορείς να δεις και το Wenax S-C που είναι ουσιαστικά ανανεωμένο Wenax. Αλλά κατά τη γνώμη μου υστερεί σχετικά με το Doric 20 λόγω μπαταρίας (1100mAh το Wenax vs 1500mAh το Doric 20)

Επίσης υπάρχει και το Aspire Cyber X που είναι τετράγωνο με 1000mAh μπαταρία. Τίμιο για τα λεφτά του αλλά περίεργο μέγεθος που δεν αρέσει σε πολλούς. 

Τώρα υπάρχει και το Doric 60 που είναι σαν stylus απλά αρκετά πιο χοντροκομμένο. Κουμπί έχει αλλά σε χαμηλά watt (δηλαδή για τσιγαρίσια τζούρα που θες) παίζει και αυτόματα. Οι αντιστάσεις PnP έχουν και τσιγαρίσιες που κανονικά κουμπώνουν και παίζουν. Αλλά: 
1)Οι αντιστάσεις που έρχεται στο κουτί του είναι καθαρά πνευμονικές άρα θα χρειαστεί να αγοράσεις έξτρα (εκτός και αν πας σε κατάστημα που με την αγορά στις αλλάξουν. Μερικά καταστήματα δεν έχουν θέμα).
2) Η δεξαμενή (είτε των 2ml, είτε των 4ml) έχει αρκετά πλατύ στόμιο που ίσως δε σε βολέψει για τσιγαρίσια τζούρα. Μπορείς να αγοράσεις έξτρα δεξαμενή MTL φυσικά.

Αν δε σε νοιάζουν αυτά, τότε η συσκευή είναι πολύ καλή για τα λεφτά της. Με 2600mAh μπαταρία. Συν ότι ακόμα και όλα τα έξτρα να αγοράσεις (αντιστάσεις/δεξαμενή) θα σου βγει 35€ max. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, w95chris είπε

VooPoo Doric 20 & Doric 20 SE (Διαφορές έχουν ότι το 20 έχει κουμπί που αν θες το χρησιμοποιείς συν τον έλεγχο αέρα και 3 επίπεδα. Από αντιστάσεις παίρνουν τις ίδιες με το SE να είναι όλο το pod που αλλάζεις σε αντίθεση με το απλό που αλλάζεις μόνο αντίσταση και κρατάς τη δεξαμενή).

Μπορείς να δεις και το Wenax S-C που είναι ουσιαστικά ανανεωμένο Wenax. Αλλά κατά τη γνώμη μου υστερεί σχετικά με το Doric 20 λόγω μπαταρίας (1100mAh το Wenax vs 1500mAh το Doric 20)

Επίσης υπάρχει και το Aspire Cyber X που είναι τετράγωνο με 1000mAh μπαταρία. Τίμιο για τα λεφτά του αλλά περίεργο μέγεθος που δεν αρέσει σε πολλούς. 

Τώρα υπάρχει και το Doric 60 που είναι σαν stylus απλά αρκετά πιο χοντροκομμένο. Κουμπί έχει αλλά σε χαμηλά watt (δηλαδή για τσιγαρίσια τζούρα που θες) παίζει και αυτόματα. Οι αντιστάσεις PnP έχουν και τσιγαρίσιες που κανονικά κουμπώνουν και παίζουν. Αλλά: 
1)Οι αντιστάσεις που έρχεται στο κουτί του είναι καθαρά πνευμονικές άρα θα χρειαστεί να αγοράσεις έξτρα (εκτός και αν πας σε κατάστημα που με την αγορά στις αλλάξουν. Μερικά καταστήματα δεν έχουν θέμα).
2) Η δεξαμενή (είτε των 2ml, είτε των 4ml) έχει αρκετά πλατύ στόμιο που ίσως δε σε βολέψει για τσιγαρίσια τζούρα. Μπορείς να αγοράσεις έξτρα δεξαμενή MTL φυσικά.

Αν δε σε νοιάζουν αυτά, τότε η συσκευή είναι πολύ καλή για τα λεφτά της. Με 2600mAh μπαταρία. Συν ότι ακόμα και όλα τα έξτρα να αγοράσεις (αντιστάσεις/δεξαμενή) θα σου βγει 35€ max. 

ευχαριστώ πολυ για το χρόμνο σου.\

και μένα ρε γαμωτο δεν μαρεσουν τα τετράγωνα...

Επεξ/σία από lasithi12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 

Καλησπέρα , μόλις αγόρασα το Pod της Vapepro . Υπάρχει τρόπος να γεμίσεις την κάψουλα με υγρό δικό σου , ώστε να βγαίνει πιο οικονομικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Arzen είπε

Καλησπέρα , μόλις αγόρασα το Pod της Vapepro . Υπάρχει τρόπος να γεμίσεις την κάψουλα με υγρό δικό σου , ώστε να βγαίνει πιο οικονομικό?

Δεν νομίζω. Γιατί δεν παίρνεις κανονικό..., και να φτιάχνεις και υγρά ώστε να έχεις πραγματική οικονομία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, metd είπε

Δεν νομίζω. Γιατί δεν παίρνεις κανονικό..., και να φτιάχνεις και υγρά ώστε να έχεις πραγματική οικονομία;

Μετά από λίγη μελέτη , εκεί κατέληξα . Θα πάρω το XROS 3 , υπάρχει κάποιο tutorial να με μάθε να φτιάχνω τα υγρά?
 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...