Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, Arzen είπε

Μετά από λίγη μελέτη , εκεί κατέληξα . Θα πάρω το XROS 3 , υπάρχει κάποιο tutorial να με μάθε να φτιάχνω τα υγρά?

1) Πας στο φαρμακείο και παίρνεις ένα κιλό γλυκερίνη. Θα προτιμήσεις καθαρότητας 99,8%
2) Πας στο ατμο-μάγαζο και παίρνεις ένα shake n vape της αρεσκείας σου και μπουστεράκια νικοτίνης
3) Στα 60μελα υγρά υπολογίζεις 1 μπουστεράκι για 3άρα νικοτίνη, 2 για 6άρα κ.ο.κ.
4) Αδειάζεις το/τα μπουστεράκια μέσα στο άρωμα.
5) Συμπληρώνεις με γλυκερίνη
6) Κουνάς
7) Αν δεν βιάζεσαι το αφήνεις στην ησυχία του για κανένα 2ωρο (εγώ τα ατμίζω και επί τόπου δεν έχω πάθει τίποτα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, clampro είπε

1) Πας στο φαρμακείο και παίρνεις ένα κιλό γλυκερίνη. Θα προτιμήσεις καθαρότητας 99,8%
2) Πας στο ατμο-μάγαζο και παίρνεις ένα shake n vape της αρεσκείας σου και μπουστεράκια νικοτίνης
3) Στα 60μελα υγρά υπολογίζεις 1 μπουστεράκι για 3άρα νικοτίνη, 2 για 6άρα κ.ο.κ.
4) Αδειάζεις το/τα μπουστεράκια μέσα στο άρωμα.
5) Συμπληρώνεις με γλυκερίνη
6) Κουνάς
7) Αν δεν βιάζεσαι το αφήνεις στην ησυχία του για κανένα 2ωρο (εγώ τα ατμίζω και επί τόπου δεν έχω πάθει τίποτα)

Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Arzen είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες!

Δεν κάνει τίποτα. Αν δεν αισθάνεσαι άνετα να χειρίζεσαι νικοτίνη (στην τελική αν ανησυχείς μπορείς να φορέσεις γάντια, αλλά και να πέσει πάνω σου, αν το πλύνεις αμέσως δεν έχεις θέμα), μπορούν να σου φτιάξουν το υγρό και στο μαγαζί, σχεδόν πάντα χωρίς επιπλέον κόστος.

Η μόνη διαφορά είναι ότι εκεί θα αναγκαστείς να χρησιμοποιήσεις ό,τι μπουστεράκια πουλάνε στο μαγαζί, ενώ σε άλλη περίπτωση μπορείς να παραγγείλεις on line από  κάπου αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, lasithi12 είπε

γενικά ολα τα flavor shots θελουν ωρίμανση 1-2 βδομάδες ε;

Γενικά όχι. Ειδικά τα πιο σύγχρονα, θέλουν πολύ λιγότερο χρόνο, με πολλά - όπως το Saltybacco της VnV - να ατμίζονται μια χαρά επί τόπου. Το Halo, ενδεχομένως θέλει μερικές μέρες για να βγάλει φουλ προφίλ, όταν το έκανα το άφηνα 4-5 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, clampro είπε

Γενικά όχι. Ειδικά τα πιο σύγχρονα, θέλουν πολύ λιγότερο χρόνο, με πολλά - όπως το Saltybacco της VnV - να ατμίζονται μια χαρά επί τόπου. Το Halo, ενδεχομένως θέλει μερικές μέρες για να βγάλει φουλ προφίλ, όταν το έκανα το άφηνα 4-5 μέρες.

επειδή φένεσαι έμπειρος τι θα συνιστουσες απο εργαλεία για να κανουμε τα δικά μας υγρά;

πχ δοχειακια συριγγες κλπ

επίσης ένα λινκ για τα boost νικοτήνης;

επίσης πως υπολογίζουμε πόση γλυκερίνη εξτρα θέλει; πχ στα 12 mg νικοτήνης η στα 10mg!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Halo tribeca αποκλειστικά 2 χρόνια τώρα!

Η Halo συστήνει 25-30% αραίωση στο άρωμα.

Γενικός κανόνας αλλά αν επιθυμείς μπορεις να τό φέρεις και εκεί που θες. Για μένα κράτησε τον.

Οπότε αν θέλεις να το φτιάξεις από βάση τοτε σκέψου χοντρικά,

30ml άρωμα θα το κάνεις τελικό πχ 100 τότε θα βάλεις ένα μπουκαλάκι άρωμα , 6 booster νικοτίνης 50/50(18mg) και τα υπόλοιπα 10ml θα έβαζα VG. Αν θες μπορείς να βάλεις 5mgPG και 5mgVG. Αυτό θα σου βγάλει περίπου 11αρι σε νικοτίνη.

Αν σε αγχωνει η ακρίβεια τότε ο εύκολος τρόπος είναι αυτός. Όλα στα 100ml για να φτιάχνεις εύκολα τις αναλογίες. Που και λίγο +- στα PGVG να παίζεις δεν έγινε και κάτι. Σωστή αναλογία στην αραίωση και σωστή επιλογή της νικοτίνης βάσει του γούστου σου.

Τον τελευταίο καιρό στο παραπάνω μείγμα (ακριβώς έτσι το κάνω να ξέρεις...) Ρίχνω και 3ml Manhattan και του δίνει μια έξτρα χάρη!

Οτι θες εδώ είμαστε!

Υγ. Υπάρχουν και άπειροι calculators στο νετ αν θες να παίξεις. Vape calculator βάλε και θα σου βγάλει πολλές επιλογές.

Σου στέλνω και πμ για να μην θεωρεί διαφήμιση για τα υπόλοιπα 

Edit: Άστο καμία βδομάδα στην άκρη! Όσο περισσότερο τόσο καλύτερο. Μετά το 10ημερο θα σκουραίνει. Προσωπικά όταν ανοίγω ένα 100ml που έχω φτιάξει, φτιάχνω το επόμενο και το αφήνω να ωριμάζει. Σε 3 βδομάδες περίπου που θα ανοίξει θα είναι μπόμπα!

Επεξ/σία από panosvlass
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/5/2023 στις 12:20 ΜΜ, clampro είπε

Δεν κάνει τίποτα. Αν δεν αισθάνεσαι άνετα να χειρίζεσαι νικοτίνη (στην τελική αν ανησυχείς μπορείς να φορέσεις γάντια, αλλά και να πέσει πάνω σου, αν το πλύνεις αμέσως δεν έχεις θέμα), μπορούν να σου φτιάξουν το υγρό και στο μαγαζί, σχεδόν πάντα χωρίς επιπλέον κόστος.

Η μόνη διαφορά είναι ότι εκεί θα αναγκαστείς να χρησιμοποιήσεις ό,τι μπουστεράκια πουλάνε στο μαγαζί, ενώ σε άλλη περίπτωση μπορείς να παραγγείλεις on line από  κάπου αλλού.

 

Καλησπέρα , αγόρασα την παρακάτω λίστα μέσω skroutz . Έριξα τη νικοτινη (1 μπουκαλακι για 0.3) , και συμπλήρωσα με γλυκερίνη και κούνησα αργά και κυκλικά.

 

Το πρόβλημα είναι ότι κάθε τζούρα στο νέο xros 3 mini ,  που τραβάω είναι λες και κατεβάζω φωτιά. Είναι απίστευτο το κάψιμο. Έκανα κάποιο λάθος?

 

Screenshot_9.png

Επεξ/σία από Arzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Arzen είπε

 

Καλησπέρα , αγόρασα την παρακάτω λίστα μέσω skroutz . Έριξα τη νικοτινη (1 μπουκαλακι για 0.3) , και συμπλήρωσα με γλυκερίνη και κούνησα αργά και κυκλικά.

 

Το πρόβλημα είναι ότι κάθε τζούρα στο νέο xros 3 mini ,  που τραβάω είναι λες και κατεβάζω φωτιά. Είναι απίστευτο το κάψιμο. Έκανα κάποιο λάθος?

 

Screenshot_9.png

Προφανώς είσαι σε λάθος watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Arzen είπε

 

Καλησπέρα , αγόρασα την παρακάτω λίστα μέσω skroutz . Έριξα τη νικοτινη (1 μπουκαλακι για 0.3) , και συμπλήρωσα με γλυκερίνη και κούνησα αργά και κυκλικά.

 

Το πρόβλημα είναι ότι κάθε τζούρα στο νέο xros 3 mini ,  που τραβάω είναι λες και κατεβάζω φωτιά. Είναι απίστευτο το κάψιμο. Έκανα κάποιο λάθος?

 

Screenshot_9.png

Δοκίμασε με άλλο pod (αντίσταση). Επίσης όταν το γέμισες, περίμενες τουλάχιστον 10 λεπτά να ποτίσει;

 

15 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

Προφανώς είσαι σε λάθος watt

Pod είναι.

Επεξ/σία από w95chris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, w95chris είπε

Δοκίμασε με άλλο pod (αντίσταση). Επίσης όταν το γέμισες, περίμενες τουλάχιστον 10 λεπτά να ποτίσει;

 

Pod είναι.

Δυστυχώς δεν έχω άλλη αντίσταση. Γύρω 3-5 λεπτά το άφησα . Λες να κάηκε η αντίσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Arzen είπε

Δυστυχώς δεν έχω άλλη αντίσταση. Γύρω 3-5 λεπτά το άφησα . Λες να κάηκε η αντίσταση?

Εκτός αν έβαλες περισσότερη νικοτίνη από όσο έπρεπε. Αν από πάντα κάνεις 3mg νικοτίνης στο συγκεκριμένο pod και τώρα σου βγάζει κάψιμο, φταίει η αντίσταση.
Μπορεί να έπεσες και σε ελαττωματική αντίσταση. Όπως και να έχει μια αντίσταση θα την χρειαστείς έτσι και αλλιώς. Δοκίμασε λοιπόν με μια καινούργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arzen είπε

 

Καλησπέρα , αγόρασα την παρακάτω λίστα μέσω skroutz . Έριξα τη νικοτινη (1 μπουκαλακι για 0.3) , και συμπλήρωσα με γλυκερίνη και κούνησα αργά και κυκλικά.

 

Το πρόβλημα είναι ότι κάθε τζούρα στο νέο xros 3 mini ,  που τραβάω είναι λες και κατεβάζω φωτιά. Είναι απίστευτο το κάψιμο. Έκανα κάποιο λάθος?

 

Screenshot_9.png

Το υγρό που πήρες, έχει παγωτικό μέσα. Το έχεις ξανακάνει το συγκεκριμένο; Εμένα ας πούμε με ενοχλούν πάρα πολύ στο λαιμό υγρά με παγωτικό (είτε μενθόλη είτε ws23, δεν ξέρω ποιο από τα δύο χρησιμοποίησαν). Μπορεί να φταίει αυτό. Τα υπόλοιπα σωστά τα έκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, w95chris είπε

Εκτός αν έβαλες περισσότερη νικοτίνη από όσο έπρεπε. Αν από πάντα κάνεις 3mg νικοτίνης στο συγκεκριμένο pod και τώρα σου βγάζει κάψιμο, φταίει η αντίσταση.
Μπορεί να έπεσες και σε ελαττωματική αντίσταση. Όπως και να έχει μια αντίσταση θα την χρειαστείς έτσι και αλλιώς. Δοκίμασε λοιπόν με μια καινούργια.

Ένα μπουκαλάκι πήρα και το έριξα όλο. Παρήγγειλα αντιστάσεις , θα κάνω σωστό prime αυτή τη φορά..

3 ώρες πριν, clampro είπε

Το υγρό που πήρες, έχει παγωτικό μέσα. Το έχεις ξανακάνει το συγκεκριμένο; Εμένα ας πούμε με ενοχλούν πάρα πολύ στο λαιμό υγρά με παγωτικό (είτε μενθόλη είτε ws23, δεν ξέρω ποιο από τα δύο χρησιμοποίησαν). Μπορεί να φταίει αυτό. Τα υπόλοιπα σωστά τα έκανες.

Όχι δεν το έχω ξανακάνει . Τη γεύση ελάχιστα την καταλαβαίνω , διότι στη τζούρα με πνίγει και μου καίει όλο τον λαιμό. Είχα κάνει παλιότερα τσιγάρο μέντα και ηλεκτρονικό μέντα , δεν με ενόχλησαν . Μάλλον έκαψα την αντίσταση.

 

 

Edit : Δοκίμασα να ρουφήξω χωρίς να είναι συνδεδεμένο στη βάση και μου έρχεται όλο το υγρό στο στόμα . Νομίζω οτι αυτό επιβαιβεώνει ότι φταίει η αντίσταση.

Επεξ/σία από Arzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω κάνα 2 χρόνια και βάλε ένα vaporesso box mod S με zeus 0.2 αντιστάσεις και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Αρχίζει πλέον και το modακι να κάνει νούμερα (αρκετή καθημερινή χρήση) και ο ατμοποιητης νομίζω έχουν φαγωθεί οι στροφές που βιδώνει στο μοντ και δεν ξεβιδωνει με τπτ και αν καταφέρω να το ξεβιδωσω χωρίς να το σπάσω μετά δεν ξανά βιδώνει.

Οπότε ήρθε η ώρα για αλλαγή. Τι θα προτείνατε για ίδιο πάνω κάτω setup, γιατί δεν παρακολουθώ τα δρώμενα και αυτό το stup που έχω μου το πρότειναν, οπότε περιμένω προτάσεις για mod και αερατο ατμοποιητη με εργοστασιακές αντιστάσεις πάντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...