Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 21/03/2024 at 12:28, vasim said:

Καλημέρα. 

Ατμίζω σήμερα με το vuze και το ison iii της nobacco (και παλιότερα της iqos αλλά τα σταμάτησα επειδή έπινες υγρό αντί να ατμίζεις, τόσο χάλια) και ελέγχω την μετάβαση σε συσκευή με αναπλήρωση, επειδή με είδε μία κυρία στα alter ego και μου πρότεινε να πάρω μία συσκευή aspire που όπως μου είπε εν τελει θα είναι φθηνότερη στη χρήση.  Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει; Τι χρειάζεται ένα τέτοιο ηλεκτρονικό εκτός από τη συσκευή και το υγρό; Θέλει και αντιστάσεις; Αν πούμε ότι θέλω μία περίπου κάψουλα την ημέρα (3 ευρώ) πόσο πιο καλύτερη τιμή μπορείς να πετύχεις με την αλλαγή σε αναπλήρωση;

 

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω τις διαφορές πνευμονικών και τσιγαρίσιων και τι διαφορά θα έχουν από αυτές τις συσκευές που έχω σήμερα που απλά βάζω μία κάψουλα και ρουφάω.

 

Ξέρετε;

voopoo τα ηλετρονικά τύπου pod με αντίσταση 1.2 δεν φτίνουν σχεδόν καθόλου υγρό και έχουν θα έλεγα 0 leaks.Αρα χωρίς φόβο σε παντελόνια τσάντες και επειδή είναι διακριτικά χωρίς γωνίες το βάζεις  χωρίς φόβο απλά στην τσέπη με το κινητό.Μετά από γκουμούτσες μοντακια μικρα μεγάλα rta,drip κατέληξα η πιο ολοκληρωμένη λύση είναι αυτό για εμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Λογικά εννοείς την αντίσταση 0.8Ω, που λειτουργεί στα 15-18 watt.Είναι η πιο ισορροπημένη σε διάρκεια και αντοχή, βγάζει τουλάχιστον 30 ml, ανάλογα το πόσο καθαρό είναι το υγρό.Εγώ αυτήν χρησιμοποιώ στα 16 watt στον Zenith 2 στο innokin Z80 mod και φτιάχνω τα υγρά μου 40 PG/60 VG, γιατί στο 50/50 έχει διαρροές ο Zenith 2.

Υπάρχουν και άλλες αντιστάσεις για τον Zenith 2, πχ δοκίμασα την 1.6Ω που λειτουργεί στα 10-14 watt και δεν δίνει καθόλου γεύση ούτε στα 14 watt και την 0.3Ω που είναι για ημιπνευμονικό άτμισμα και με έκαιγε στον λαιμό.Αυτές τις 2, τις είχε μέσα στο kit.

Μετά αγόρασα 1 πακέτο πεντάδα τις 1.0 Ω, ενώ έδινε κάπως πιο έντονη γεύση, είχε ταυτόχρονα και γεύση βαμβάκι.

Μείνε στην 0.8Ω, αλλιώς δοκίμασε άλλη που λειτουργεί σε περισσότερα watt, όμως δεν θα έχει την ίδια διάρκεια και πιθανόν να σου βγάζει γεύση βαμβάκι, δεν είναι όλες οι αντιστάσεις της innokin απο το ίδιο υλικό.

Ισως πχ οι αντιστάσεις της Aspire να είναι καλύτερες σε γεύση, αλλά αυτές είναι συμβατές με άλλους ατμοποιητές.

Για τους ατμοποιητές Nautilus, λένε ότι έχουν καλή απόδοση γεύσης.

Για καλύτερη γεύση, πας σε επισκευάσιμο, αλλά εκεί πρέπει να ασχοληθείς, να βρείς τι σου ταιριάζει και να μάθεις να τον στήνεις σωστά.Πολλοί έχουν ασχοληθεί και το παράτησαν.

Εχεις συνηθίσει την πολύ έντονη γεύση των disposables, είναι λογικό να σου φαίνεται η διαφορά.Ομως είναι πανάκριβα, πραγματικά δεν αξίζει το κόστος.

Πχ εγώ που φτιάχνω τα υγρά με δικά μου αρώματα, αν ξεκινήσω να αγοράζω υγρά του εμπορίου snv, θα καταλάβω μεγάλη διαφορά στην γεύση, θα είναι πιο έντονα, αλλά επειδή έχω πάρει 50-60 αρώματα, τα χρησιμοποιώ 2.5 χρόνια πλέον, δεν τελειώνουν γιατί κάνω λίγα ml.

Σε χαμηλά watt σε MTL, έχεις χαμηλότερη κατανάλωση μπαταρίας και υγρού, σε πνευμονικό το αντίθετο και εκεί θες και διμπάταρο mod.

Για πιο έντονο χτύπημα στον λαιμό, πας σε 9mg νικοτίνη.

Υπάρχει 1 σελίδα στο FB, εκεί μπορείς να ρωτήσεις ότι θες.Αν σε ενδιαφέρει, πες μου να βάλω το link η απλά το όνομα της ομάδας.

 

new-Z-Coils-Innokin-2022.jpg

σε ευχαριστω παρα πολυ για υπεραναλυτικο ποστ, με κατατοπισες αρκετα νομιζω. σαν συμπερασμα καταλαβα για τις αναγκες μου ειναι να να χρησιμοποιω αντισταση 0,8Ω στα 16-17W σε συνδυασμο με πολυ εντονες γευσεις που ανεφερε ο @w95chris (ευχαριστω και εσενα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, greekboy said:

σε ευχαριστω παρα πολυ για υπεραναλυτικο ποστ, με κατατοπισες αρκετα νομιζω. σαν συμπερασμα καταλαβα για τις αναγκες μου ειναι να να χρησιμοποιω αντισταση 0,8Ω στα 16-17W σε συνδυασμο με πολυ εντονες γευσεις που ανεφερε ο @w95chris (ευχαριστω και εσενα)

Στο ηλεκτρονικό θέλει περισσότερο ψάξιμο από ότι αυτοκίνητο.Γεύση βαμβάκι σημαίνει πως δεν εμποτίζει σωστά ,στάξιμο σημαίνει πως είτε είναι πολύ αραιό το υγρό ή πως δεν είναι πολύ καλός ο ατμοποιητής.Αν δεν σε ικανοποιεί η γεύση μπορεί να έχει να κάνει με την ίδια την γεύση μπορεί να έχει να κάνει με την αναλογία pg/vg καθώς pg χτύπημα αλλά πιο αραιό και vg πιο ήπια αλλά πιο παχύρευστο ή με την νικοτίνη.Αντίσταση αλλο και αυτό αλλος θέλει συννεφα άλλος να παιζει στα 80w αλλος θελει σφιχτο άλλο ρουφάει το 1,2 και νομίζει οτι ξεβουλώνει λουκι.Μεχρι να βρείς τι είναι για σένα shit inside

Εμένα αυτό που μου είπαν όλοι λάθος είναι το εξής μου αναφέραν σαν κανόνα σχεδόν πως όταν ξεκινάς ηλεκτρονικό πηγαίνεις από τα 10-12mg νικοτίνη και σταδιακά το ρίχνεις το οποίο εμένα με είχε οδηγήσει στο να το έχω όλη την ώρα στο στόμα και να κάνω πολλά ml και κατέληξα πως απλά δεν με ικανοποιεί κάτι κάτω απο 8-9 νικοτίνη.Και ή γεύση είναι επίσης κάτι υποκειμενικό άλλοι θελουν φρούτα άλλοι ταρτες εγώ ότι και να δοκίμασα σαν το τριμπεκα(και τα συναφη) κανένα.

Επεξ/σία από chrisxkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορω να καταλάβω γιατι δεν παίρνετε επισκευασιμους ατμοποιητες για να φτιάχνετε τις δικες σας αντιστασεις κανοντας τεραστια οικονομία και να ατμιζετε οτι υγρο θελετε. Αυτο με τις ετοιμες αντιστασεις ειναι κομπίνα των εταιριών για να χαλανε γρηγορα και να τις αλλαζετε. Προσωπικά γιατι να δώσω 3-4 ευρω για μια αντίσταση όταν με 7 ευρώ🤑  αγοράζω 4,57 μετρα σύρμα για να κανω τις δίκες μου, και εχει και μπαμπάκι δωρο μεσα.. 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Εγω δεν μπορω να καταλάβω γιατι δεν παίρνετε επισκευασιμους ατμοποιητες για να φτιάχνετε τις δικες σας αντιστασεις κανοντας τεραστια οικονομία και να ατμιζετε οτι υγρο θελετε. Αυτο με τις ετοιμες αντιστασεις ειναι κομπίνα των εταιριών για να χαλανε γρηγορα και να τις αλλαζετε. Προσωπικά γιατι να δώσω 3-4 ευρω για μια αντίσταση όταν με 7 ευρώ🤑  αγοράζω 4,57 μετρα σύρμα για να κανω τις δίκες μου, και εχει και μπαμπάκι δωρο μεσα.. 😎

ευκολία χρήσεις vs οικονομία ....

Εγώ προσωπικά δεν θέλω να είμαι σε μια ταβέρνα και να μην δω ότι τελείωσε το υγρό, να καίει το βαμβάκι και να καθίσω να αλλάζω βαμβάκι ή να καθαρίζω/αλλάζω αντίσταση. Απλά πετάω το pod ή αλλάζω μια έτοιμη αντίσταση. Ακόμα και έτσι, μου κοστίζει τα μισά σε σχέση με το κάπνισμα.

Φυσικά, δεν λέω ότι επειδή το κάνω εγώ πρέπει να το κάνουν όλοι.

Είναι καλό να ενημερωνόμαστε για τις διάφορες επιλογές και να επιλέγουμε ανάλογα με τις δικές μας  ανάγκες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stelios25us είπε

ευκολία χρήσεις vs οικονομία ....

Εγώ προσωπικά δεν θέλω να είμαι σε μια ταβέρνα και να μην δω ότι τελείωσε το υγρό, να καίει το βαμβάκι και να καθίσω να αλλάζω βαμβάκι ή να καθαρίζω/αλλάζω αντίσταση. Απλά πετάω το pod ή αλλάζω μια έτοιμη αντίσταση. Ακόμα και έτσι, μου κοστίζει τα μισά σε σχέση με το κάπνισμα.

Φυσικά, δεν λέω ότι επειδή το κάνω εγώ πρέπει να το κάνουν όλοι.

Είναι καλό να ενημερωνόμαστε για τις διάφορες επιλογές και να επιλέγουμε ανάλογα με τις δικές μας  ανάγκες.

Την ευκολία χρήσεις την κανουμε εμεις φιλε μου ανάλογα με την εμπειρία και την χρήση!

Εγω στην ταβέρνα (παράδειγμα) εχω εναν 2ο ατμοποιητη μαζι μου έτοιμο, όποτε αν χρειαστεί, δεν θα ασχοληθώ να ανοίξω τον ατμο για να κάνω νεο στήσιμο αλλα θα βγαλω τον υπάρχον και θα βαλω τον αλλο και θα συνεχίσω να απολαμβάνω το ατμισμα μου!.
Πληροφοριακά θα σου πω οτι αν τελειώσει το υγρο αλλαζει η γεύση αμεσα, οποτε προλαβαίνεις να γεμίσεις πριν να κάψεις το μπαμπάκι, εκτος αν καποιος ατμιζει σε μεγαλα watt οπου εκει ειναι ποιο εύκολο να το καψει χωρις να προλαβει να το καταλαβει.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, stelios25us said:

ευκολία χρήσεις vs οικονομία ....

Εγώ προσωπικά δεν θέλω να είμαι σε μια ταβέρνα και να μην δω ότι τελείωσε το υγρό, να καίει το βαμβάκι και να καθίσω να αλλάζω βαμβάκι ή να καθαρίζω/αλλάζω αντίσταση. Απλά πετάω το pod ή αλλάζω μια έτοιμη αντίσταση. Ακόμα και έτσι, μου κοστίζει τα μισά σε σχέση με το κάπνισμα.

Φυσικά, δεν λέω ότι επειδή το κάνω εγώ πρέπει να το κάνουν όλοι.

Είναι καλό να ενημερωνόμαστε για τις διάφορες επιλογές και να επιλέγουμε ανάλογα με τις δικές μας  ανάγκες.

 

Συμφωνώ, ότο θυσιάζεις λίγα χρήματα παραπάνω για την ευκολία. Μου φαίνεται βουνό να κουβαλάω τα μπαμπάκια και τα σύρματα μαζί και να μην τα φτιάχνω σωστά και να τα πετάω κλπ κλπ. Εντάξει στη δικία μου συσκεύη βρήκα 6 ευρώ 2 αντιστάσεις και μπορώ να πω ΟΚ. 

 

Ρε παιδιά να πω και κάτι άλλο, δε βλέπω μεγάλη διαφορά από τα έτοιμα σε επίπεδο κατανάλωσης...(Εννοώ τα τύπου vuze κλπ...)

Επεξ/σία από vasim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κατι ασχετο με το ατμισμα, αλλα σχετικο με παραγγελίες.
Μπορώ να αγοράσω ατμοποιητη απο το Alie? η απαγορεύετε και θα κρατηθεί κατα τον τελωνειακό έλεγχο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαγορεύεται η εισαγωγή ατμιστικών ειδών από το εξωτερικό. Αν πέσει στην αντίληψη του τελωνείου θα κατασχεθεί.

Τυπικά όσες εταιρείες εξάγουν ατμιστικά το γνωρίζουν και γράφουν κάτι άσχετο στην περιγραφή. Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν θα περάσει στο τελωνείο ως κάτι νόμιμο μικρής αξίας χωρίς να φορολογηθεί ή αν φορολογηθεί ή αν κατασχεθεί. Σε κάθε περίπτωση ο τελώνης μπορεί να ελέγξει οτιδήποτε, ασχέτου μεγέθους, αναγραφόμενης αξίας και περιγραφής. Κάτι μικρό με περιγραφή νόμιμου προϊόντος και δηλωμένη πολύ μικρή αξία, έχει αυξημένες πιθανότητες να περάσει, λόγω φόρτου εργασίας στο τελωνείο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, xacto είπε

Απαγορεύεται η εισαγωγή ατμιστικών ειδών από το εξωτερικό. Αν πέσει στην αντίληψη του τελωνείου θα κατασχεθεί.

Τυπικά όσες εταιρείες εξάγουν ατμιστικά το γνωρίζουν και γράφουν κάτι άσχετο στην περιγραφή. Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν θα περάσει στο τελωνείο ως κάτι νόμιμο μικρής αξίας χωρίς να φορολογηθεί ή αν φορολογηθεί ή αν κατασχεθεί. Σε κάθε περίπτωση ο τελώνης μπορεί να ελέγξει οτιδήποτε, ασχέτου μεγέθους, αναγραφόμενης αξίας και περιγραφής. Κάτι μικρό με περιγραφή νόμιμου προϊόντος και δηλωμένη πολύ μικρή αξία, έχει αυξημένες πιθανότητες να περάσει, λόγω φόρτου εργασίας στο τελωνείο. 

Ευχαριστώ. Και εγω αυτο ειχα διαβάσει καπου, απλά ηθελα να το σιγουρέψω. Κρίμα γιατι οι τιμες ειναι χωμα σε κάποια είδη σε σχεση με τα Ελληνικά δεδομένα. Αλλα και παλι δεν θα το ρισκάρω, οχι για το 10αρικο που εχει αλλα για να μην μπλέξω. Οσο για την φορολογία κανονικά δεν πρέπει να φορολογηθεί αφου το ΦΠΑ πληρώνεται με την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα εχασα το flexus stick μου ειμουν πολυ ικανοποιημενος.οπωσδήποτε θέλω κάτι με autofire
το κάπνιζα με αντίσταση 0.6 AF1 στη ρίθμυση στα 12watt (αλλα μαλλον μηπως επρεπε να το καπνιζω με την 1 αντίσταση που ειναι για αυτα τα watt?

Επεξ/σία από 8317k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...