Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Xvipes είπε

Εδώ και χρόνια αγοράζω αυτές από εδώ που μου κρατάνε πάνω από μήνα (ή 7 με 10 μέρες έκαστος) και παίζω με 14.5watt.

Επίσης δεν περιμένουμε να αδειάσει τελείως για να ξαναγεμίσουμε αλλά γεμίζουμε όταν είναι στη μέση/προς το τέλος για να αποφύγουμε να στεγνώσει το βαμβάκι και αρπάξει.(το λέω just in case)

ναι αυτό υποψιάστηκα, το κάνω αυτό το λάθος.. Θα κοιτάω να είναι πάντα πάνω απο τις τρυπούλες και ελπίζω αυτό να με φτιάξει φορέβερ!

έχεις και εσύ kroma-r σωστά; (μήπως έχω πειράξει τπτ άλλο amper/ volt ξερω γω και τις καίω; το volt το έχω στο 1.00 ) μ εδυσκολεύει λίγο να καθαρίσω την μυρωδιά.

Βάζω νερό και καμιά φορά μπατονέτα. Πως το καθαρίζετε καλά ρε παιδιά, αφου δεν μπαίνει μέσα χαρτί κουζίνας..

πάντως αν εξαιρέσεις ότι κάηκε και αυτή γρήγορα, η 16άρα είχε το πιο smooth κάπνισμα στα 10 watt.

αυτές που προτείνει όντως έχουν τις καλύτερες κριτικές, αλλα βλέπω ότι τελευταία λένε ότι τις χαλάσανε και κάποιος τις άνοιξε και αντί για βαμβάκι είχαν κ αυτές χαρτί. Εσύ δεν βλέπεις κάποια διαφορά έ;


Ευχαριστώ πολύ!

Επεξ/σία από Cmg__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, Cmg__ said:

ναι αυτό υποψιάστηκα, το κάνω αυτό το λάθος.. Θα κοιτάω να είναι πάντα πάνω απο τις τρυπούλες και ελπίζω αυτό να με φτιάξει φορέβερ!

έχεις και εσύ kroma-r σωστά; (μήπως έχω πειράξει τπτ άλλο amper/ volt ξερω γω και τις καίω; το volt το έχω στο 1.00 ) μ εδυσκολεύει λίγο να καθαρίσω την μυρωδιά.

Βάζω νερό και καμιά φορά μπατονέτα. Πως το καθαρίζετε καλά ρε παιδιά, αφου δεν μπαίνει μέσα χαρτί κουζίνας..

πάντως αν εξαιρέσεις ότι κάηκε και αυτή γρήγορα, η 16άρα είχε το πιο smooth κάπνισμα στα 10 watt.

αυτές που προτείνει όντως έχουν τις καλύτερες κριτικές, αλλα βλέπω ότι τελευταία λένε ότι τις χαλάσανε και κάποιος τις άνοιξε και αντί για βαμβάκι είχαν κ αυτές χαρτί. Εσύ δεν βλέπεις κάποια διαφορά έ;


Ευχαριστώ πολύ!

Τις χρησιμοποιούσα και όταν είχα το kroma-r. Τώρα έχω για ατμοποιητή τον Innokin Zlide Top και για mod τον Lost Vape Box Mod Thelema Solo 

Όταν λες βάζεις νερό τι εννοείς, που το βάζεις ακριβώς και για ποιο λόγο; Καθαρισμό στον ατμοποιητή κάνω με μπατονέτα μια φορά το 6μηνο περίπου και χαρτί κουζίνας αν χρειαστεί χωρίς να βάλω κάπου νερό.

Για τις αντιστάσεις ZENITH δεν έχω παρατηρήσει κάτι τόσα χρόνια που τις αγοράζω, μπορεί καμιά φορά να μου βγει κάποια λιγότερο αποδοτική αλλά νομίζω αυτό είναι σε λογικά πλαίσια. Θα κοιτάξω να ανοίξω μία να δω τι γίνεται όμως γιατί δεν το είχα ακούσει ποτέ αυτό που λες για χαρτί. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Xvipes είπε

Τις χρησιμοποιούσα και όταν είχα το kroma-r. Τώρα έχω για ατμοποιητή τον Innokin Zlide Top και για mod τον Lost Vape Box Mod Thelema Solo 

Όταν λες βάζεις νερό τι εννοείς, που το βάζεις ακριβώς και για ποιο λόγο; Καθαρισμό στον ατμοποιητή κάνω με μπατονέτα μια φορά το 6μηνο περίπου και χαρτί κουζίνας αν χρειαστεί χωρίς να βάλω κάπου νερό.

Για τις αντιστάσεις ZENITH δεν έχω παρατηρήσει κάτι τόσα χρόνια που τις αγοράζω, μπορεί καμιά φορά να μου βγει κάποια λιγότερο αποδοτική αλλά νομίζω αυτό είναι σε λογικά πλαίσια. Θα κοιτάξω να ανοίξω μία να δω τι γίνεται όμως γιατί δεν το είχα ακούσει ποτέ αυτό που λες για χαρτί. 

βάζω νερό όταν το καθαρίζω να φύγει η μυρωδιά κάμμένου, όπως μου είπε ο μαν στο ατμάδικο. 

είδα κριτικές εδώ που τις έχουν και φθηνές 8 ευρώ: https://www.skroutz.gr/s/18131542/Innokin-Zenith-Z-Coil-Plex-3D-Mesh-0-48ohm-5tmch.html . αλλα φοβάμαι να πάρω 3 πακέτα (για να γλιτώσω κ τα μεταφορικά), γιατί εκτός των άλλων δεν έχω δοκιμάσει και 0.48...

στις αρνητικές κριτικές του σκρούτζ είδα αυτό που σου λέω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Cmg__ είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

ναι οι 0.8 λένε πάνω 15-18 w αλλα απο τν εμπειρία μου μου φαίνονται πολλά, επειδή κάνει τσαφ πετάει υγρό και κάποιες φορές καίγονται γρήγορα. Η μάρκα είναι Z-coil.

Μήπως έχεις να προτείνεις αυθεντικές; Κανα λίνκ; Ποιες είναι, δεν ήξερα ότι έχει κ αυθεντικές!

ναι τις ποτίζω πρώτα και τις αφήνω 5-10 λεπτά. τις ποτίζω και απο πανω 5 σταγόνες και πλάγια στις τρυπουλες

Υγρό παίρνω την καπνική Ursula. 

Αντιστασεις δεν μπορω να σου προτεινω ,ατμιζω αλλη μαρκα , οτι σου ειπαν τα παιδια στα παραπανω post .

Ερωτηση.. τα υγρα σου πως τα φτιαχνεις ? μηπως βαζεις περισσοτερο vg γλυκερινη και για αυτο σου βουλωνει γρηγορα η αντισταση?

Θα σου προτεινα να παρεις ενα μπουκαλακι 120 ml με διαγραμιση ,και να βαλεις μεσα 50% vg & 50% pg και με αυτη την δοσολογια να φτιαχνεις το υγρο σου.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, nek46 είπε

Αντιστασεις δεν μπορω να σου προτεινω ,ατμιζω αλλη μαρκα , οτι σου ειπαν τα παιδια στα παραπανω post .

Ερωτηση.. τα υγρα σου πως τα φτιαχνεις ? μηπως βαζεις περισσοτερο vg γλυκερινη και για αυτο σου βουλωνει γρηγορα η αντισταση?

Θα σου προτεινα να παρεις ενα μπουκαλακι 120 ml με διαγραμιση ,και να βαλεις μεσα 50% vg & 50% pg και με αυτη την δοσολογια να φτιαχνεις το υγρο σου.

 

Ευχαριστώ πολύ. Είμαι καινούριος, μέχρι στιγμής μου τα έκανε ο ατματζίδης :P

τι είναι vg και pg. και απο το Ursula που είναι η γεύση μου πόσο βάζω; (sorry για τις χαζές ερωτήσεις)

εν τω μεταξύ είχα πάρει γλυκερίνη και έχω σε ένα μπουκαλάκι για να κάνω φούσκες για τα μικρά. 
Πως καταλαβαίνουμε αν είναι ακατέργαστη ή μαγειρική;
Είναι κολλώδης, λες να κάνει; 
Αν όχι τι άλλο να την κάνω;

Επεξ/σία από Cmg__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Cmg__ είπε

Ευχαριχτώ πολύ. Είμαι καινούριος, μέχρι στιγμής μου τα έκανε ο ατματζίδης :P

τι είναι vg και pg. και απο το Ursula που είναι η γεύση μου πόσο βάζω; (sorry για τις χαζές ερωτήσεις)

εν τω μεταξύ είχα πάρει γλυκερίνη και έχω σε ένα μπουκαλάκι για να κάνω φούσκες για τα μικρά. 
Πως καταλαβαίνουμε αν είναι ακατέργαστη ή μαγειρική;
Είναι κολλώδης, λες να κάνει; 
Αν όχι τι άλλο να την κάνω;

Δες αυτο θα σου λυσει αρκετες αποριες

https://www.vapormarket.gr/vapormarket-blog/pg-vg-omoiotites-diafores-analogia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 

είμαι κάτοχος του geekvape l200 με τον ατμοποιητή της zeus. Ο συγκεκριμένος ατμοποιητής είναι πνευμονικός, θα ήθελα να δοκιμάσω και έναν τσιγαρίσιο για να δω τις διαφορές στην πράξη (ατμίζω 1 χρόνο περίπου και ακόμα ψάχνομαι).

Έχετε να μου προτείνετε κάποιον;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2024 στις 9:52 ΠΜ, Stratosnis είπε

Καλημέρα, 

είμαι κάτοχος του geekvape l200 με τον ατμοποιητή της zeus. Ο συγκεκριμένος ατμοποιητής είναι πνευμονικός, θα ήθελα να δοκιμάσω και έναν τσιγαρίσιο για να δω τις διαφορές στην πράξη (ατμίζω 1 χρόνο περίπου και ακόμα ψάχνομαι).

Έχετε να μου προτείνετε κάποιον;

 

Καλησπερα να σου πρωτεινω τον gtx tank 22 της vaporesso ,αυτον ατμιζω περιπου 3 χρονια

εχει και extra τζαμακι 3,5 ml και μεγαλη ποικιλια σε αντιστασεις, ξεκινησα με mtl αντισταση 1,2

7εως 12 watt,  μετα πηγα στην 0.8, 12 εως 16 watt mtl παλι ,και εδω και κανα χρονο ατμιζω την 06

20 με 26 watt σφιχτη πνευμονικη τζουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ατμίζω τον zlide εδώ και χρόνια με την 0.8 αντίσταση. Γεύσεις δεν χρησιμοποιώ στον zlide, κάνω σκέτη νικοτίνη αραιωμενη στις βάσεις και τα coils κρατάνε κυριολεκτικά κανένα μήνα. 

Θα ήθελα να δοκιμάσω κάποια ημικαπνικά υγρά, το ερώτημα είναι η 0.8 θα τα αντέξει σε διάρκεια; και ως προς την απόδοση θα δώσει γεύση ή να αλλάξω αντίσταση; 

Στα 15 watt ατμίζω και θα ήθελα να μείνω εκεί κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα πολυ νέος στο ατμισμα.  πρωτη φορα. ποτε καταλαβαινω οτι χρειαζεται αλλαγη η αντισταση; την εχω 2 βδομαδες αλλα δεν ατμισμα καθημερινα.

Επισης οι  διαρροες υγρου απο τις ενωσεις ή το στομιο ειναι κατι φυσιολογικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα καταλάβεις ότι η αντίσταση θέλει αλλαγή όταν παίρνεις καμένο ή η τζούρα μπουκώνει ή όταν μειώνεται και η γεύση του υγρού που ατμίζεις. Ανάλογα την χρήση και τον ατμοποιητή οι αντιστάσεις κρατάνε και 2 και 3 εβδομάδες. Εγώ που κάνω τις 0.8ω στον innokin zlide τις αλλάζω μετά από πολύ καιρό και δεν έχω θέμα. Με κατανάλωση 15-20ml ανα ημέρα.

Όσο για τις διαρροές πολύ κόσμος έχει διαρροές και από το ένα και από το άλλο ανάλογα βέβαια και τον ατμοποιητή και εκτιμώ ότι είναι κάτι φυσιολογικό. Θέλει λίγο προσοχή πόσο βρέχεις τις αντιστάσεις, πόσο γεμίζεις το τανκ να μην είναι μέχρι επάνω αλλά να έχει λίγο κενό κλπ. 

Ποιον ατμοποιητή χρησιμοποιείς και τι αναλογία υγρού?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εναν vapeonly  που παιρνει 1,5ml και εχει 1ohm αντισταση. Νομιζω οτι οταν γεμιζω αρκετα (οχι μεχρι πανω ποτε) τοτε οταν τον ακουμπισω οριζοντια σε τραπεζι και παω να κανω τζουρα, εχει και υγρο μαζι ή μπορει να μπουκωσει η τζουρα.

υγρα ετοιμα , καταλαβαινω μια μειωση της εντασης στην γευση αλλα αν γευεσαι που και που υγρο σου αφηνει μια ενταση  και πικρα στο στομα που κραταει, ετσι ακομη δεν μπορω να εντοπισω αν οντως χρειαζεται αλλαγη,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/1/2024 στις 6:31 ΜΜ, qrstuv είπε

Καλησπέρα ατμίζω τον zlide εδώ και χρόνια με την 0.8 αντίσταση. Γεύσεις δεν χρησιμοποιώ στον zlide, κάνω σκέτη νικοτίνη αραιωμενη στις βάσεις και τα coils κρατάνε κυριολεκτικά κανένα μήνα. 

Θα ήθελα να δοκιμάσω κάποια ημικαπνικά υγρά, το ερώτημα είναι η 0.8 θα τα αντέξει σε διάρκεια; και ως προς την απόδοση θα δώσει γεύση ή να αλλάξω αντίσταση; 

Στα 15 watt ατμίζω και θα ήθελα να μείνω εκεί κοντά.

Με την 0.8Ω της innokin στα 16 watt στον zenith 2 σε υγρά 40PG/60VG, μου βγάζει 30 ml με ημικαπνικά υγρά, όμως χρησιμοποιώ δικά μου υγρά και όχι snv.Εχω φτιάξει και υγρά 50/50, αλλά έχει διαρροές, ακόμα και τον χειμώνα, επίσης αν τα αρώματα είναι "δυνατά", ενοχλεί λίγο στον λαιμό.

Αν το υγρό snv του εμπορίου είναι "βρώμικο", τότε ίσως να αντέξει λιγότερο η αντίσταση.Συνήθως όσα υγρά έχουν καραμέλα, καφέ, ζάχαρη και μπισκότο, ταλαιπωρούν περισσότερο την αντίσταση.Επίσης όσο πιο μεγάλο το ποσοστό της VG (Γλυκερίνη), τόσο πιο πολύ ζορίζεται η αντίσταση γιατί είναι πιο παχύρευστη από την PG (Προπυλενογλυκόλη).Η PG ενισχύει περισσότερο την γεύση και τον"χτύπημα".Η VG χρησιμοποιείται σε μεγαλύτερα ποσοστά πχ στο 70% για περισσότερο ντουμάνι σε περισσότερα watt για ημιπνευμονικό η πνευμονικό άτμισμα.

Είχα δοκιμάσει και την 1.6Ω, αλλά λειτουργεί σε χαμηλότερα watt, κάτω απο 16 watt, δεν γίνεται σωστή καύση του υγρού και δεν δίνει γεύση.Και την 0.3Ω που την είχε μέσα στο πακέτο, δεν μου άρεσε γιατί έβγαζε γεύση βαμβάκι.

Υπάρχουν και άλλες, πχ η 0.48Ω, που μάλλον έχει πιο μικρή διάρκεια.

Η 0.8Ω, είναι η καλύτερη επιλογή διάρκειας και γεύσης.Παίρνω 4-5 πακέτα των 5 αντιστάσεων και βγάζω καιρό, κάνω μόνο 2 ml την ημέρα.

Όταν οι περισσότεροι τις είχαν 2+3€ το τεμάχιο, τις είχα πετύχει σε προσφορά κάπου στα 6.7€, είχα πάρει 4-5 πακέτα (5 τεμάχια/πακέτο), μετά η τιμή ανέβηκε στα 7.8€, πήρα άλλα τόσα και πλέον έχουν πάει στα 10€.

*Η διάρκεια της αντίστασης, δεν μετριέται σε ημέρες, αλλά σε ml.Εγώ κάνω 2ml την ημέρα, άλλος κάνει 5ml.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eυχαριστώ για τις λεπτομέρειες και σημαντικές πληροφορίες. Ήδη πήρα άλλα 2 πακέτα τις 0.8Ω αντιστάσεις. Αυτές θα κάνω τελικά όταν ωριμάσουν σε λίγες μέρες ακόμα τα SnV.

Προσωπικά κάνω 120ml 50/50 το μήνα και χωρίς αρώματα όπως είπα πιο πάνω και τότε όταν μου τελειώσει το υγρό θα αλλάξω και αντίσταση. Δεν αλλάζω νωρίτερα. Πιστεύω παίζει ρόλο και αυτό.

20 ώρες πριν, bjj-p είπε

εναν vapeonly  που παιρνει 1,5ml και εχει 1ohm αντισταση. Νομιζω οτι οταν γεμιζω αρκετα (οχι μεχρι πανω ποτε) τοτε οταν τον ακουμπισω οριζοντια σε τραπεζι και παω να κανω τζουρα, εχει και υγρο μαζι ή μπορει να μπουκωσει η τζουρα.

υγρα ετοιμα , καταλαβαινω μια μειωση της εντασης στην γευση αλλα αν γευεσαι που και που υγρο σου αφηνει μια ενταση  και πικρα στο στομα που κραταει, ετσι ακομη δεν μπορω να εντοπισω αν οντως χρειαζεται αλλαγη,

Αν κρίνω από το παλιό μου Pen style τσιγάρο που είχα (ένα Joyeteck) είχα αρκετές διαρροές και καμένες αντιστάσεις πολύ συχνά.

Επεξ/σία από qrstuv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, qrstuv είπε

Αν κρίνω από το παλιό μου Pen style τσιγάρο που είχα (ένα Joyeteck) είχα αρκετές διαρροές και καμένες αντιστάσεις πολύ συχνά.

Τι εννοεις καμενες  αντιστασεις; Σταματουσαν να λειτουργουν, δηλ να ρουφαει  ή ειχες αδυναμη και καμενη γευση;

επισης, αν θελω να εναλλασω γευσεις υγρων, πρεπει να το κανω με διαφορετικες αντιστασεις ή μπορω στην ιδια οταν τελειωσει το υγρο να βαλω αλλη γευση;

στη μερια που κουμπωνει η αντισταση στο υπολοιπο σωμα του (δηλ στη μπαταρια) ειναι λογικο να εχει διαρροη ή υποδηλωνει δυσλειτουργια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...