Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Θέλω να αγοράσω ένα set για ηλεκτρονικό τσιγάρο. Δεν θα ήθελα να ασχολούμαι πολύ με συναρμολογησεις κλπ. Είδα ότι πλέον τα υγρά δεν έρχονται έτοιμα αλλά θέλει ωρίμανση, να βάλεις βάση, νικοτίνη κλπ. Δεν υπάρχουν έτοιμα όπως παλιότερα;

Προτάσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

54 minutes ago, Μακιαβέλλι said:

Καλησπέρα, 

Θέλω να αγοράσω ένα set για ηλεκτρονικό τσιγάρο. Δεν θα ήθελα να ασχολούμαι πολύ με συναρμολογησεις κλπ. Είδα ότι πλέον τα υγρά δεν έρχονται έτοιμα αλλά θέλει ωρίμανση, να βάλεις βάση, νικοτίνη κλπ. Δεν υπάρχουν έτοιμα όπως παλιότερα;

Προτάσεις; 

Καλησπέρα φίλε μου,

Υπάρχουν έτοιμα υγρά των 10 ml ωστόσο είναι πολύ πιο ακριβά από τα flavor shots / diy .
Θα σου πρότεινα να πας σε κάποιο μαγαζί και να δεις κάποιο pod αν θες κάτι έυκολο χωρίς επισκευάσιμους αλλαγή αντισάσεων κλπ. Επίσης στο ίδιο μαγαζί μπορείς να πάρεις το flavorshot και να ζητήσεις αν μπορούν να στο αναμίξουν εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω ως backup ενα mod με ενσωματωμένη μπαταρία για αντικατάσταση του παλιού πλήν όμως πολύ τίμιου  Eleaf power 5000 mah που σχεδόν ΄΄έφαγε τα ψωμιά του΄΄.

Πάω στο Aspire Zelos 3 Box ή υπάρχει κάτι πιο ενδιαφέρον με καλή μπαταρία ?

  
 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα να δοκιμάσω και εγω και να μην το κόψω μαχαιρι. Πήρα το aspire flexus q που μου αρεσε και εχει και ρυθμιση watt.

Απο το alter ego πηρα ενα υγρο tobacco το οποιο περαν οτι μου εκαψε το λαιμο, μυριζει και λίγο περιεργα, κατι σα μουχλα, ποδαριλα. Καταλαβα οτι ειναι το υγρο της εταιριας. Οι αλλες "επωνυμες" εταιριες χωρις αρωματα, εχουν καλυτερο αποτελεσμα;

Υπάρχει καποιο που μοιαζει πραγματικα με τσιγαρο;

Ο λαιμος με καιει γιατι είναι αρχη ή γιατι φταιει το υγρο;

Έχω βάλει τα λιγότερα watt και τα πολλά ohm αντισταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τσιγαρισια γεύση εγώ εδώ και χρόνια κάνω αυτό https://www.skroutz.gr/s/24408785/Flavour-Art-Flavor-Shot-Maxboro-100ml.html

που δεν με κουράζει ή μπουχτίζει. 

Δεν έχω βρει κάτι καλύτερο vfm μέχρι στιγμής. 

Ο λαιμός αν τα έχεις κάνει όλα σωστά (αντιστάσεις, πότισμα αντίστασης, watt, κλπ) τότε ναι είναι θέμα συνήθειας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, Charis520 said:

Γεια σας. Εχω ενα μοντακι με ενσωματωμενες μπαταριες. Μπορω να τις αλλαξω ή θα εχω προβλημα;

Ανάλογα το πόσο παλιό είναι το μοντ, είτε θα έχει μια 18650 είτε μία LiPo. Το πρόβλημά σου θα είναι α) να ανοίξεις το μοντάκι με τέτοιο τρόπο που να μπορείς να το ξανακλείσεις και β) να κολλήσεις τη νέα μπαταρία. Θα τολμήσω να υποθέσω ότι δεν έχεις ηλεκτροπόντα που είναι και ο πιο ασφαλής τρόπος. Κάπου έχω δει ότι γίνεται και με κολλητήρι, αλλά είναι επίφοβο για τις μπαταρίες.
Αν είναι μοντάκι που αξίζει τον κόπο, μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον που επισκευάζει μοντάκια όπως ο Fambio (εάν κάποιος γνωρίζει και άλλον ας το προτείνει).

8 hours ago, Μακιαβέλλι said:

Είδα ότι πλέον τα υγρά δεν έρχονται έτοιμα αλλά θέλει ωρίμανση, να βάλεις βάση, νικοτίνη κλπ. Δεν υπάρχουν έτοιμα όπως παλιότερα;

Όπως σου είπαν, υπάρχουν ακόμα 10μελα έτοιμα, αλλά οικονομικά δεν συμφέρουν εκτός κι αν ατμίζεις πολύ λίγο. Πλέον όλα τα μαγαζιά θα σου φτιάξουν το υγρό και δεν θα σε χρεώσουν τίποτα παραπάνω εκτός από τα υλικά, οπότε δεν έχεις πρόβλημα. Όσο για την ωρίμανση, να χαμε να λέγαμε. Κούνα το καλά και άτμισέ το δεν θα γίνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλημέρα, 

θέλω ξεκινήσω να φτιάχνω πλέον μόνος μου τα υγρά καθώς βλέπω διαφορές από μαγαζί σε μαγαζί (ίσως είναι και η ιδέα μου). Υπάρχει κάποια γλυκερίνη που προτείνετε ή όποια βρω; στα 60ml ρίχνω 3mg νικοτίνης, σκοπεύοντας να τα ελατώσω και αυτά σιγά σιγά. Έχω το modaki της geep με τον Zeus. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/10/2023 at 11:05, Stratosnis said:

καλημέρα, 

θέλω ξεκινήσω να φτιάχνω πλέον μόνος μου τα υγρά καθώς βλέπω διαφορές από μαγαζί σε μαγαζί (ίσως είναι και η ιδέα μου). Υπάρχει κάποια γλυκερίνη που προτείνετε ή όποια βρω; στα 60ml ρίχνω 3mg νικοτίνης, σκοπεύοντας να τα ελατώσω και αυτά σιγά σιγά. Έχω το modaki της geep με τον Zeus. 
 

Θα πας στο φαρμακείο της γειτονιάς σου και θα ζητήσεις γλυκερίνη 99.8 καθαρότητας. Λογικά ή του Συνδέσμου θα σου δώσουν ή της Chemco, και οι δύο είναι πολύ καλές. Πάρε κλειστό μπουκάλι.

Για να φτιάξεις 3άρα στα 60ml, ρίχνεις ένα μπουστεράκι μέσα στο μπουκάλι και το υπόλοιπο το γεμίζεις με γλυκερίνη. Αν το μπουστεράκι σου είναι 50/50, το τελικό σου υγρό θα σου βγει με αυτόν τον τρόπο περίπου 70VG/30PG (72/28 για την ακρίβεια, αλλά δε πιστεύω ότι θα καταλάβεις διαφορά). Ο ατμοποιητής σου λογικά το σηκώνει άνετα. Αν παρόλα αυτά δεν σου κάνει, μπορείς να πάρεις επίσης από φαρμακείο και ένα μπουκάλι προπυλενογλυκόλη και να το φέρεις εκεί που θέλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, clampro said:

Θα πας στο φαρμακείο της γειτονιάς σου και θα ζητήσεις γλυκερίνη 99.8 καθαρότητας. Λογικά ή του Συνδέσμου θα σου δώσουν ή της Chemco, και οι δύο είναι πολύ καλές. Πάρε κλειστό μπουκάλι.

Για να φτιάξεις 3άρα στα 60ml, ρίχνεις ένα μπουστεράκι μέσα στο μπουκάλι και το υπόλοιπο το γεμίζεις με γλυκερίνη. Αν το μπουστεράκι σου είναι 50/50, το τελικό σου υγρό θα σου βγει με αυτόν τον τρόπο περίπου 70VG/30PG (72/28 για την ακρίβεια, αλλά δε πιστεύω ότι θα καταλάβεις διαφορά). Ο ατμοποιητής σου λογικά το σηκώνει άνετα. Αν παρόλα αυτά δεν σου κάνει, μπορείς να πάρεις επίσης από φαρμακείο και ένα μπουκάλι προπυλενογλυκόλη και να το φέρεις εκεί που θέλεις.

Σε ευχαριστώ, 
όντως πήγα στο φαρμακείο απλά είχε τα 100ml 3+€, για το κιλό μου είπε να παραγγειλω. Οπότε ήθελα να να είμαι σίγουρος πριν παραγγείλω κάτι και δεν μου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Stratosnis said:

Σε ευχαριστώ, 
όντως πήγα στο φαρμακείο απλά είχε τα 100ml 3+€, για το κιλό μου είπε να παραγγειλω. Οπότε ήθελα να να είμαι σίγουρος πριν παραγγείλω κάτι και δεν μου κάνει.

Ακριβό είναι. Τελευταία φορά αγόρασα κιλό 6κάτι ευρώ, ενώ στο internet μπορείς να τη βρεις και πιο φθηνά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, clampro said:

Ακριβό είναι. Τελευταία φορά αγόρασα κιλό 6κάτι ευρώ, ενώ στο internet μπορείς να τη βρεις και πιο φθηνά.

ναι ισχύει το πείρα για να πειραματιστώ λίγο. Ισχύει υπάρχει και με κάτω από 4€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, νέος στο σπορ, αγόρασα το Innokin Kroma 217 Z Force. Αυτό έρχεται με 2 αντιστάσεις, δουλεύω με την 0.2 (50 - 80W).. Το πρόβλημα μου είναι ότι σε κάποιες φάσεις  νιώθω να με καίει ο ατμοποιητης. Μίλησα με το κατάστημα και μου είπε πως είναι φυσιολογικό να συμβαίνει, λόγω της χρήσης. Τραβάω τζούρες αρκετά συχνά, αυτό μπορεί να λυθεί κάπως; με έναν άλλο ατμοποιητη  ίσως; 

Επεξ/σία από Kostasspil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Kostasspil said:

Καλησπέρα παιδιά, νέος στο σπορ, αγόρασα το Innokin Kroma 217 Z Force. Αυτό έρχεται με 2 αντιστάσεις, δουλεύω με την 0.2 (50 - 80W).. Το πρόβλημα μου είναι ότι σε κάποιες φάσεις  νιώθω να με καίει ο ατμοποιητης. Μίλησα με το κατάστημα και μου είπε πως είναι φυσιολογικό να συμβαίνει, λόγω της χρήσης. Τραβάω τζούρες αρκετά συχνά, αυτό μπορεί να λυθεί κάπως; με έναν άλλο ατμοποιητη  ίσως; 

Δεν προλαβαίνει να κρυώσει ο ατμοποιητής από τις συνεχόμενες τζούρες. Αν τον αέρα δεν τον έχεις τέρμα ανοιχτό, δοκίμασε αυτό μπας και σε γλυτώσει λίγο. Και άλλον ατμοποιητή να πάρεις, θα έχεις πάνω κάτω τα ίδια προβλήματα, εκτός αν πας σε κάτι σούπερ αεράτο.
Μπορείς επίσης να χαμηλώσεις λίγο τα βατ που ατμίζεις.
Τέλος το έχεις πιπίλα επειδή δεν σε καλύπτει ή επειδή γουστάρεις; Στην πρώτη περίπτωση, μπορείς να ανέβεις λίγο νικοτίνη. Στην δεύτερη είτε επένδυσε σε ένα δεύτερο σετ και κάνε τράμπα για να μην ξεπατώνεις το ένα μόνο ή άρχισε να την ψάχνεις με επισκευάσιμους, ώστε να το φέρεις εντελώς στα μέτρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, clampro said:

Αν τον αέρα δεν τον έχεις τέρμα ανοιχτό, δοκίμασε αυτό μπας και σε γλυτώσει λίγο

Είναι τέρμα ανοιχτός, αραίωσα λίγο τις τζούρες γιατί θα μου σκάσει στα μούτρα καμια μέρα :P 

1 hour ago, clampro said:

Μπορείς επίσης να χαμηλώσεις λίγο τα βατ που ατμίζεις.

Το χω στα 50W που είναι το ελάχιστο για την αντίσταση που έχω.

 

1 hour ago, clampro said:

το έχεις πιπίλα επειδή δεν σε καλύπτει ή επειδή γουστάρεις;

Μάλλον επειδή είναι καινούρια εμπειρία και το πάω τάπα :P 

Απλά ανησυχούσα μήπως είναι προβληματικό να συμβαινει αυτό, αλλά οκ αφού είναι φυσιολογικό.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Αν θελήσω να αλλάξω ατμοποιητή κάποια στιγμή τι να προσέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/10/2023 at 18:32, clampro said:

Δεν προλαβαίνει να κρυώσει ο ατμοποιητής από τις συνεχόμενες τζούρες. Αν τον αέρα δεν τον έχεις τέρμα ανοιχτό, δοκίμασε αυτό μπας και σε γλυτώσει λίγο. Και άλλον ατμοποιητή να πάρεις, θα έχεις πάνω κάτω τα ίδια προβλήματα, εκτός αν πας σε κάτι σούπερ αεράτο.
Μπορείς επίσης να χαμηλώσεις λίγο τα βατ που ατμίζεις.
Τέλος το έχεις πιπίλα επειδή δεν σε καλύπτει ή επειδή γουστάρεις; Στην πρώτη περίπτωση, μπορείς να ανέβεις λίγο νικοτίνη. Στην δεύτερη είτε επένδυσε σε ένα δεύτερο σετ και κάνε τράμπα για να μην ξεπατώνεις το ένα μόνο ή άρχισε να την ψάχνεις με επισκευάσιμους, ώστε να το φέρεις εντελώς στα μέτρα σου.

Τραγικό μόνο και μόνο που σε νέο ατμιστή έδωσαν τόσο αεράτο ατμοποιητή και όχι mtl..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...