Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά μιας και έγινε θέμα τελευταία στο Βέλγιο, όσοι είναι να ταξιδέψετε για UK το αποτέλεσμα του τεστ και οι πληροφορίες που αναφέρει πρέπει να είναι σε Αγγλικά, Γαλλικά, ή Ισπανικά.

https://www.gov.uk/guidance/coronavirus-covid-19-testing-for-people-travelling-to-england#information-that-the-test-result-must-include

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά μιας και έγινε θέμα τελευταία στο Βέλγιο, όσοι είναι να ταξιδέψετε για UK το αποτέλεσμα του τεστ και οι πληροφορίες που αναφέρει πρέπει να είναι σε Αγγλικά, Γαλλικά, ή Ισπανικά.

https://www.gov.uk/guidance/coronavirus-covid-19-testing-for-people-travelling-to-england#information-that-the-test-result-must-include

Και για Ελλαδα στα αγγλικά πρέπει να είναι γραμμένο.

1 ώρα πριν, tzino_ είπε

Να ρωτήσω, υπάρχει κάποιος που γύρισε Ελλάδα από εξωτερικό τον τελευταίο καιρό; Ήρθα για λίγο Σουηδία και είναι να γυρίσω στις 23 και λέει έχει τους τάδε κανονισμούς μέχρι τις 21 του μηνός. Μετά δεν ξέρουμε τι γίνεται, και δεν υπάρχει ακόμα και σήμερα (19) κάτι νέο. Το τεστ εδώ θα μου βγει πιο ακριβό από όλα τα έξοδα του ταξιδιού μαζί. Χωρίς το τεστ τι γίνεται δηλαδή;

https://nocdoc.se/en/

What’s the cost of the test?

PCR test costs SEK 1150 το οποιο είναι 115€ 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα. 2 Απρίλιου ταξιδεύω στο εξωτερικό και θα κάνω τεστ pcr covid-19 στη Σαλαμίνα. Εάν θέλει κάποιος να έρθει μαζί μας θα έχουμε έκπτωση και το κάθε τεστ θα πάει 35€ (στα περισσότερα διαγνωστικά είναι 60€+) . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2020 στις 5:09 ΠΜ, alexioannou είπε

Ελαφόνησος Λακωνίας........

5 φορές τα τελευταία 7 χρόνια.....

Σε ξενοδοχείο πάνω στο κύμα σχεδόν στην παραλία Παναγίας......που είναι η......άλλη παραλία του νησιού μετά τον Σίμο....

50€ την βραδιά ακόμα και Αύγουστο λόγο προσφορών πάνω από 3 διανυκτερεύσεις.

Μια έκπτωση αν είναι 3+ βράδια και  μειον 7% αν πληρώσεις άμεσα μετρητά!

Φαγητό απίθανο στο κάμπινγκ στο Σίμο όπου όλα τα φαγητά μετά τις 19:00 κοστίζουν 5€!!!!!(μεριδαρες)

Η πόλη συμπαθητική. 

ακριβές τιμες παντου,

 αλλά ποιος ασχολείται??????

Σου είναι εύκολο να πεις το ονομα του ξενοδοχείου? Έχει οικογενειακα δωμάτια?

 

Καλησπέρα σε όλους.

Εγώ θα σας αλλάξω λίγο το θέμα  της κουβέντας. 

Έχει κάποιος να προτείνει οικογενειακά δωμάτια-ξενοδοχεία που να δέχονται κουπόνια κοινωνικού τουρισμού και να είναι κοντά στη θάλασσα? Αν γίνεται να μην παίρνω αυτοκίνητο ακόμη καλύτερα.

Δεν έχω αποφασίσει για μέρος οπότε πείτε κ ίσως δώσετε ιδέες κ σε κάποιον άλλον

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 27/3/2021 στις 11:02 ΜΜ, titikos είπε

Σου είναι εύκολο να πεις το ονομα του ξενοδοχείου? Έχει οικογενειακα δωμάτια?

 

Καλησπέρα σε όλους.

Εγώ θα σας αλλάξω λίγο το θέμα  της κουβέντας. 

Έχει κάποιος να προτείνει οικογενειακά δωμάτια-ξενοδοχεία που να δέχονται κουπόνια κοινωνικού τουρισμού και να είναι κοντά στη θάλασσα? Αν γίνεται να μην παίρνω αυτοκίνητο ακόμη καλύτερα.

Δεν έχω αποφασίσει για μέρος οπότε πείτε κ ίσως δώσετε ιδέες κ σε κάποιον άλλον

Ευχαριστώ

Ειναι αμετρητες οι επιλογες...Κυκλαδες,Ιονιο, Κρήτη κλπ..

Μπορείς να πας Ναξο ή Συρο(που προσωπικα έχω παει 2 φορες κ το καταχαρηκα)

Απλα να ξερεις οτι θα ακουσεις αρκετες φορες το "Δυστυχως ειναι ολα κλειστα,εχω μονο τον Ιουνιο.."

Εγω το εχω ακουσει 4 φορες μεχρι στιγμής..Στο 1 εβαλα τη γυναίκα μου να παρει μτ κ να μν αναφερει οτι εχει εισιτηρια κοινωνικου κ ως δια μαγειας ηταν διαθεσιμες ολες οι ημ/νιες!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα και χρονια πολλα  Χριστος Ανεστη. Γνωριζει καποιος αν εχουν οργανωμενες παραλιες στην Μηλο? Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οικογενεια με μικρα παιδια , Σύρο, Νάξο ή Ζάκυνθο? Βεβαια τα ακτοπλοικα για Κυκλαδες ειναι 400ευρω από οτι βλεπω αλλα αν βγαλουμε το οικονομικο ποιος ειναι πιο "καταλληλος" προορισμος απο τους 3 για οικογενεια με παιδια 7-10 ετων?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/5/2021 στις 9:16 ΜΜ, Joanna000 είπε

Καλησπερα και χρονια πολλα  Χριστος Ανεστη. Γνωριζει καποιος αν εχουν οργανωμενες παραλιες στην Μηλο? Ευχαριστω

Είχα πάει το καλοκαίρι που μας πέρασε. Οι παραλίες που επισκεφθήκαμε και ήταν οργανωμένες είναι η Φυριπλάκα, Προβατάς, Φυροπόταμος. Οι Σαρακήνικο, Κλέφτικο, Παπαφράγκας, Τσιγκράδο που πήγαμε δεν ήταν

Επεξ/σία από The Spirit
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος που να εχει ταξιδεψει απο UK οδικως για Ελλαδα να μοιραστει την εμπειρια του;
Σκεφτομαι να ξεκινησουμε απο βορεια Αγγλια μια Πεμπτη βραδυ τελος Ιουλιου, να περασουμε μεσω Eurotunnel απεναντι, να κανουμε μια μικρη διανυκτερευση για να ανακτησουμε δυναμεις με το που περασουμε απενανι στην Γαλλια (μιας που θα ειμαστε κατευθειαν απο δουλεια) και να συνεχισουμε απο Γαλλια μεσω Ελβετιας με τελικο προορισμο την Ανκονα.

Μαλλον ειναι καλυτερο να προτιμησουμε διαδρομη μεσω Βελγιου, Λουξεμβουργου, Ελβετιας και τελος Ιταλια απο οσο ακουω, μιας που ετσι αποφευγουμε ολα τα διοδια της Γαλλιας.
Ομως με ανησυχει το γεγονος οτι μπορει να χαθει πολυτιμος χρονος και να μπλεξουμε με τα διαδικαστικα εαν πρεπει να περασουμε και ελεγχους σε καθε συνορο κλπ.

Καποιος που ηδη εχει κανει το ταξιδι και μπορει να μοιραστει την εμπειρια του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, merkon είπε

Καποιος που να εχει ταξιδεψει απο UK οδικως για Ελλαδα να μοιραστει την εμπειρια του;
Σκεφτομαι να ξεκινησουμε απο βορεια Αγγλια μια Πεμπτη βραδυ τελος Ιουλιου, να περασουμε μεσω Eurotunnel απεναντι, να κανουμε μια μικρη διανυκτερευση για να ανακτησουμε δυναμεις με το που περασουμε απενανι στην Γαλλια (μιας που θα ειμαστε κατευθειαν απο δουλεια) και να συνεχισουμε απο Γαλλια μεσω Ελβετιας με τελικο προορισμο την Ανκονα.

Μαλλον ειναι καλυτερο να προτιμησουμε διαδρομη μεσω Βελγιου, Λουξεμβουργου, Ελβετιας και τελος Ιταλια απο οσο ακουω, μιας που ετσι αποφευγουμε ολα τα διοδια της Γαλλιας.
Ομως με ανησυχει το γεγονος οτι μπορει να χαθει πολυτιμος χρονος και να μπλεξουμε με τα διαδικαστικα εαν πρεπει να περασουμε και ελεγχους σε καθε συνορο κλπ.

Καποιος που ηδη εχει κανει το ταξιδι και μπορει να μοιραστει την εμπειρια του;

Δεν περιμένεις να δεις τι θα γίνει με τεστ κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν περιμένεις να δεις τι θα γίνει με τεστ κλπ?

Εχουμε ηδη κλεισει πλοιο απο Ανκονα γιατι η διαθεσιμοτητα ειναι ηδη περιορισμενη και ελπιζουμε οτι ολα θα πανε καλα και θα ειμαστε στο Green του traffic light scheme....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, merkon είπε

Εχουμε ηδη κλεισει πλοιο απο Ανκονα γιατι η διαθεσιμοτητα ειναι ηδη περιορισμενη και ελπιζουμε οτι ολα θα πανε καλα και θα ειμαστε στο Green του traffic light scheme....

απο τα άλλα κρατη που θα περασεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν το pcr είναι 72 ώρες από την λήψη του δείγματος ή από την έκδοση των αποτελεσμάτων? Όσους πήρα τηλέφωνο μου είπαν πρέπει να το κάνω το πρωί της μία ς μέρας και να παραλάβω τα αποτελέσματα αργά το απόγευμα της άλλης οπότε αν η πτήση είναι το μεσημέρι το τέστ θα πρέπει να γίνει 3 πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Xdanger είπε

Ξέρει κανείς αν το pcr είναι 72 ώρες από την λήψη του δείγματος ή από την έκδοση των αποτελεσμάτων? Όσους πήρα τηλέφωνο μου είπαν πρέπει να το κάνω το πρωί της μία ς μέρας και να παραλάβω τα αποτελέσματα αργά το απόγευμα της άλλης οπότε αν η πτήση είναι το μεσημέρι το τέστ θα πρέπει να γίνει 3 πριν

Ο έλεγχος της ημερομηνίας γίνεται στο χαρτί των αποτελεσμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...