Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Manefs23 είπε

Αυτό κάνω εγώ εξαιτίας του φόβου της Ryanair :)

αν και πότε σε πτήση με Ryanair δεν μου την έχουν ζυγίσει, τώρα δεν ξέρω τι παίζει, έχω καιρό 2+ χρόνια να ταξιδεψω δεν υπάρχει μια από λεφτά και δεν κάμω ταξίδια :(

Σε καμπίνας μονο να την δοκιμάζουν στο καλάθι έχω δει.Να δουν το βάρος δεν έχει τύχει.Σε παραδοτέα το ζύγισμα γίνεται με το που την ακουμπήσεις στον ιμάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Σε καμπίνας μονο να την δοκιμάζουν στο καλάθι έχω δει.Να δουν το βάρος δεν έχει τύχει.Σε παραδοτέα το ζύγισμα γίνεται με το που την ακουμπήσεις στον ιμάντα.

Είδα μπροστά μου να ζυγίζει η Aegean από Ηράκλειο για Αθήνα και να κόβει 50άρικα στους παραβάτες. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sherlock_7 είπε

Είδα μπροστά μου να ζυγίζει η Aegean από Ηράκλειο για Αθήνα και να κόβει 50άρικα στους παραβάτες. 

Δεν  έχει τύχει να δω ζύγισμα με easyjet,aegean,ryanair ,wizz σε πάνω απο 30 ταξίδια τα τελευταία 5 χρόνια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Σε καμπίνας μονο να την δοκιμάζουν στο καλάθι έχω δει.Να δουν το βάρος δεν έχει τύχει.Σε παραδοτέα το ζύγισμα γίνεται με το που την ακουμπήσεις στον ιμάντα.

Ναι το ξερω, στον τελευταιο ελεγχο. Εκεί λέω οτι ποτέ δεν μου την έχουν ζυγίσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Manefs23 είπε

Ναι το ξερω, στον τελευταιο ελεγχο. Εκεί λέω οτι ποτέ δεν μου την έχουν ζυγίσει

Και τα κιλα της aegean για την καμπινα ειναι πολυ λιγα..παιζει και τα χαμηλοτερα μεταξυ των αεροπορικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές παρατηρήσεις σχετικά με χειραποσκευές. Όλα τα παρακάτω είναι εμπειρικά, δεν είναι κάπου γραμμένα στην πέτρα. Μη φάτε καμια καμπάνα και μετά σας φταίει ο προπονητής του καναπε :P 

  • Όταν φεύγετε από Ελλάδα ή Κύπρο με Aegean είναι πιο πιθανό να σας ελέγξουν τις χειραποσκευές. Οι εταιρίες handling των βάσεων της θα ασχοληθούν πολύ πιο σχολαστικά για την τήρηση των κανόνων απο την εταιρία στο Βερολίνο ή το Λονδίνο ή το Μιλάνο. Βερολίνο για παράδειγμα που ταξιδεύω συχνά δεν ελέγχουν ποτέ χειραποσκευές εκτός αν κάποιος σκάσει μύτη με 6-7. Γενικά πιο πιθανό να γίνει έλεγχος στην πτήση από τη βάση της εταιρίας παρά σε κάποιο άκυρο αεροδρόμιο. 
  • Στην Αθήνα τείνουν να ελέγχουν περισσότερο τους επιβάτες που έχουν light εισιτήρια, κι άρα ένα αντικείμενο. Λογικά είναι οι πιο πιθανοί για μαϊμουδιά, είτε λόγω αριθμού αντικειμένων (να έχουν 2 αντι για 1) είτε λόγω βάρους (επειδή έβαλαν λάπτοπ ή γυναικεία τσάντα μέσα στη βαλίτσα). Οπότε αν έχετε light εισιτήριο, προσπαθήστε να είστε όσο πιο τυπικοί γίνονται. Ταξιδεύω σταθερά φλεξ και δε με έχουν ελέγξει ποτέ, ενώ ελέγχουν μπροστά μου άλλους. 
  • Αν σας προτείνουν να δώσετε χειραποσκευές ως παραδοτέες δωρεάν λόγω πληρότητας και έχετε κάνει ψιλομαϊμουδιά, δώστε τη χωρίς δεύτερη σκέψη. Δεν κοιτάνε τίποτα στους εθελοντες. Τέλη 23 σε πτήση για Ντίσελντορφ ζήτησαν εθελοντές, μάζεψαν μερικές και μετά βγήκαν παγανιά για έλεγχο. 
  • Για μισό κιλό συνήθως δε λένε κάτι. Ειδικά αν αυτό αφαιρείται, τύπου ένα μπουφάν ή ένα βιβλίο. Θα κάνουν τα στραβά μάτια
  • Μην καθυστερείτε την ουρά και ειδικά μη λέτε τη δικαιολογία "Μα ο άλλος πέρασε με την τάδε αποσκευή"
  • Like 4
  • Confused 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι. Θέλω να πάω το Σάββατο 27/4 αυθημερόν στην Τήνο. 

Τα δρομολόγια που βρήκα είναι 4 ώρες περίπου. Ξέρει κανείς πότε αρχίζουν τα γρήγορα με τα jet; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Μερικές παρατηρήσεις σχετικά με χειραποσκευές. Όλα τα παρακάτω είναι εμπειρικά, δεν είναι κάπου γραμμένα στην πέτρα. Μη φάτε καμια καμπάνα και μετά σας φταίει ο προπονητής του καναπε :P 

  • Όταν φεύγετε από Ελλάδα ή Κύπρο με Aegean είναι πιο πιθανό να σας ελέγξουν τις χειραποσκευές. Οι εταιρίες handling των βάσεων της θα ασχοληθούν πολύ πιο σχολαστικά για την τήρηση των κανόνων απο την εταιρία στο Βερολίνο ή το Λονδίνο ή το Μιλάνο. Βερολίνο για παράδειγμα που ταξιδεύω συχνά δεν ελέγχουν ποτέ χειραποσκευές εκτός αν κάποιος σκάσει μύτη με 6-7. Γενικά πιο πιθανό να γίνει έλεγχος στην πτήση από τη βάση της εταιρίας παρά σε κάποιο άκυρο αεροδρόμιο. 
  • Στην Αθήνα τείνουν να ελέγχουν περισσότερο τους επιβάτες που έχουν light εισιτήρια, κι άρα ένα αντικείμενο. Λογικά είναι οι πιο πιθανοί για μαϊμουδιά, είτε λόγω αριθμού αντικειμένων (να έχουν 2 αντι για 1) είτε λόγω βάρους (επειδή έβαλαν λάπτοπ ή γυναικεία τσάντα μέσα στη βαλίτσα). Οπότε αν έχετε light εισιτήριο, προσπαθήστε να είστε όσο πιο τυπικοί γίνονται. Ταξιδεύω σταθερά φλεξ και δε με έχουν ελέγξει ποτέ, ενώ ελέγχουν μπροστά μου άλλους. 
  • Αν σας προτείνουν να δώσετε χειραποσκευές ως παραδοτέες δωρεάν λόγω πληρότητας και έχετε κάνει ψιλομαϊμουδιά, δώστε τη χωρίς δεύτερη σκέψη. Δεν κοιτάνε τίποτα στους εθελοντες. Τέλη 23 σε πτήση για Ντίσελντορφ ζήτησαν εθελοντές, μάζεψαν μερικές και μετά βγήκαν παγανιά για έλεγχο. 
  • Για μισό κιλό συνήθως δε λένε κάτι. Ειδικά αν αυτό αφαιρείται, τύπου ένα μπουφάν ή ένα βιβλίο. Θα κάνουν τα στραβά μάτια
  • Μην καθυστερείτε την ουρά και ειδικά μη λέτε τη δικαιολογία "Μα ο άλλος πέρασε με την τάδε αποσκευή"

Όταν λέει ότι μπορείς να έχεις θήκη φορητού υπολογιστή, που πρέπει να χωρά κάτω από το μπροστινό κάθισμα, αν εκεί μέσα βάλεις ρούχα αντί laptop, θα την ανοίξουν να δουν τι έχει μέσα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, 2 ερωτήσεις για ταξίδι στη Ρώμη.

1) Σχετικά με τις εισόδους σε Βατικανό και μουσεία, θεωρείτε ότι πρέπει οπωσδήποτε να κλείσω εισιτήρια προκαταβολικά ή με τον τρόπο που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω για πλανόδιους και "κράχτες" θα είναι εντάξει?

2)Τι πιθανότητες δίνετε να ταξιδέψει κάποιος για Ιταλία αεροπορικώς με ταυτότητα 20ετίας χειρόγραφη και να μην αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα? Παίζει το σενάριο?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, advantix είπε

Όταν λέει ότι μπορείς να έχεις θήκη φορητού υπολογιστή, που πρέπει να χωρά κάτω από το μπροστινό κάθισμα, αν εκεί μέσα βάλεις ρούχα αντί laptop, θα την ανοίξουν να δουν τι έχει μέσα ;

Όχι, θήκη φορητού είναι παράδειγμα. Μπορει να είναι μια γυναικεία τσάντα ή ένα απο τα μικρά σακίδια που είναι μέσα στις διαστάσεις. Αρκεί να χωράει κάτω απο το κάθισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2024 στις 11:01 ΠΜ, Helen P είπε

Καλημέρα σε όλους! Έχω προγραμματίσει ένα ταξίδι στη Μπολόνια σε ένα μήνα για 3 βράδια. Έχετε κάποια πρόταση για εκεί;
Επίσης σκέφτομαι να κάνω και μια μονοήμερη στη Φλορεντία, οπότε κάθε πρόταση και για εκεί στα πλαίσια της μονοήμερης θα ήταν ευπρόσδεκτη 😁

Βρέθηκα πρόσφατα για επαγγελματικο ταξίδι για 3 μέρες. Νομίζω 2 μέρες είναι αρκετές στην Μπολόνια οπότε αν μπορείς για Φλώρεντια νομίζω είναι καλή ευκαιρία . Τώρα για την Μπολόνια το ιστορικό κέντρο αξίζει φουλ να το περπατήσεις. Αν μπορείς να επισκεφθείς το clock tower και τη βιβλιοθήκη αξίζουν επίσης. Για φαγητό  οπωσδήποτε πανινι με μορταδελα στο Mortadella Lab. 

Επεξ/σία από christostg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα, έχετε να προτείνετε ξενοδοχείο [κατά προτίμηση Πελοπόννησο (είμαι από Καλαμάτα)] το οποίο να έχει inclusive πράγματα για να κάνει ένα 3χρονο παιδάκι; Παιδότοπο ή παιδική χαρά, να έχει γκαζόν να μπορεί να παίξει, εστιατόριο, και απευθείας παραλία χωρίς να χρειάζεται αυτοκίνητο;

Είναι η πρώτη φορά που θέλουμε να πάμε διακοπές με τη μικρή και δε ξέρω προς τα που να κοιτάξω..

Περίοδος μάλλον για τέλος Ιουνίου με αρχές Ιουλίου και κόστος περί τα 100-150€ τη βραδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ ενδιαφέρομαι να μάθω πληροφορίες για τέτοια περίπτωση all inclusive, για μικρά παιδιά και δίπλα σε αξιοπρεπή παραλία.

1 ώρα πριν, bill_viper είπε

Περίοδος μάλλον για τέλος Ιουνίου με αρχές Ιουλίου και κόστος περί τα 100-150€ τη βραδιά.

Απλά δε νομίζω ότι παίζουν τόσο φθηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill_viper είπε

Χαιρετώ την παρέα, έχετε να προτείνετε ξενοδοχείο [κατά προτίμηση Πελοπόννησο (είμαι από Καλαμάτα)] το οποίο να έχει inclusive πράγματα για να κάνει ένα 3χρονο παιδάκι; Παιδότοπο ή παιδική χαρά, να έχει γκαζόν να μπορεί να παίξει, εστιατόριο, και απευθείας παραλία χωρίς να χρειάζεται αυτοκίνητο;

Είναι η πρώτη φορά που θέλουμε να πάμε διακοπές με τη μικρή και δε ξέρω προς τα που να κοιτάξω..

Περίοδος μάλλον για τέλος Ιουνίου με αρχές Ιουλίου και κόστος περί τα 100-150€ τη βραδιά.

https://www.tripadvisor.com.gr/HotelsNear-g1588218-d6936462-Kourouta_Beach-Amaliada_Elis_Region_West_Greece.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, bill_viper είπε

Χαιρετώ την παρέα, έχετε να προτείνετε ξενοδοχείο [κατά προτίμηση Πελοπόννησο (είμαι από Καλαμάτα)] το οποίο να έχει inclusive πράγματα για να κάνει ένα 3χρονο παιδάκι; Παιδότοπο ή παιδική χαρά, να έχει γκαζόν να μπορεί να παίξει, εστιατόριο, και απευθείας παραλία χωρίς να χρειάζεται αυτοκίνητο;

Είναι η πρώτη φορά που θέλουμε να πάμε διακοπές με τη μικρή και δε ξέρω προς τα που να κοιτάξω..

Περίοδος μάλλον για τέλος Ιουνίου με αρχές Ιουλίου και κόστος περί τα 100-150€ τη βραδιά.

Προς Κυλλήνη αν δεις ή το lakopetra κάπως ετσι? Βεβαια δεν ξερω τι τιμες παιζουν πλεον μια ιδεα ρίχνω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...