Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Xdanger είπε

Ξέρει κανείς αν το pcr είναι 72 ώρες από την λήψη του δείγματος ή από την έκδοση των αποτελεσμάτων? Όσους πήρα τηλέφωνο μου είπαν πρέπει να το κάνω το πρωί της μία ς μέρας και να παραλάβω τα αποτελέσματα αργά το απόγευμα της άλλης οπότε αν η πτήση είναι το μεσημέρι το τέστ θα πρέπει να γίνει 3 πριν

απο το δείγμα.

2 ώρες πριν, Xdanger είπε

και το χαρτί ποια ημερομηνία έχει?

Ποτε πετάς;Θες να είναι το δείγμα 3 μερες νωρίτερα.Αν πετάς Παρασκευή στις 14:00 θες το δείγμα να το δώσεις Τρίτη στις 14:01 .Το ίδιο αν υπολογίζουν ώρα άφιξης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

απο το δείγμα.

Ποτε πετάς;Θες να είναι το δείγμα 3 μερες νωρίτερα.Αν πετάς Παρασκευή στις 14:00 θες το δείγμα να το δώσεις Τρίτη στις 14:01 .Το ίδιο αν υπολογίζουν ώρα άφιξης

 

Πετάω Πέμπτη 3 και επιστροφή Παρασκευή 22:00 και έλεγα μήπως τα προλάβαινα και τα 2 με το ίδιο τέστ αλλά από ότι φαίνεται δεν γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Xdanger είπε

Πετάω Πέμπτη 3 και επιστροφή Παρασκευή 22:00 και έλεγα μήπως τα προλάβαινα και τα 2 με το ίδιο τέστ αλλά από ότι φαίνεται δεν γίνεται

Προς τα που;Στην Ελλάδα μπορείς να πάρεις αποτελέσματα την ίδια μέρα σε pcr.

 

Δωσε μερικές ινφο απο που φευγεις και προς τα που πας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθήνα-Βιέννη, στην Πάτρα που μένω δεν μου τα δίνουν την ίδια μέρα. Μου είπαν αν κάνω πρωί Τρίτης θα τα πάρω αργά το απόγευμα Τετάρτης ώστε να πετάξω την Πέμπτη.

 Υπάρχει περίπτωση στο πήγαινε να μην χρειαστεί αν η Ελλάδα πρασινίσει σύμφωνα με τους νέους κανονισμούς της Αυστρίας από 19/5 αλλά από ότι κατάλαβα στην επιστροφή θα χρειαστεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Xdanger είπε

Αθήνα-Βιέννη, στην Πάτρα που μένω δεν μου τα δίνουν την ίδια μέρα. Μου είπαν αν κάνω πρωί Τρίτης θα τα πάρω αργά το απόγευμα Τετάρτης ώστε να πετάξω την Πέμπτη.

 Υπάρχει περίπτωση στο πήγαινε να μην χρειαστεί αν η Ελλάδα πρασινίσει σύμφωνα με τους νέους κανονισμούς της Αυστρίας από 19/5 αλλά από ότι κατάλαβα στην επιστροφή θα χρειαστεί

Κανένας δεν μπορεί πότε έδωσες δείγμα αν δεν το γράφει το τεστ.

Αν το τεστ αναφέρει μόνο την Τετάρτη και το αποτέλεσμα, δε θα έχεις θέμα.

EDIT 

Ρώτα στο εργαστήριο τι γράφει το χαρτί που σου δίνουν.

Επεξ/σία από djuan1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα ποιο συνεννοήσιμους ανθρώπους στο τηλέφωνο σήμερα σε σχέση με χθες το βράδυ και τελικά η ημερομηνία που αναγράφεται είναι του τέστ. το γράφω σε περίπτωση που χρειαστεί και σε κάποιον άλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Xdanger είπε

Βρήκα ποιο συνεννοήσιμους ανθρώπους στο τηλέφωνο σήμερα σε σχέση με χθες το βράδυ και τελικά η ημερομηνία που αναγράφεται είναι του τέστ. το γράφω σε περίπτωση που χρειαστεί και σε κάποιον άλλο

https://travel.gov.gr/#:~:text=As of April 19th%2C travellers arriving in Greece should possess a negative PCR certificate from a testing laboratory%2C for a Covid-19 test taken no more than 72 hours before arrival. 

το εγραψα και εγω ότι έιναι απο την ωρα του τεστ

Για να έρθεις Ελλάδα μετράει και ο εμβολιασμός

δεν χρειαζεται τεστ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ταξιδι με πλοιο: εστω οτι κλεινω τα εισιτήρια μεσω του site της ναυτιλιακής εταιρειας. Τι γινεται με το self test ομως; Μπαίνω self-testing.gov.gr και εκτυπώνω ειτε την προσυμπληρωμενη δηλωση αποτελέσματος ειτε εκτυπώνω την αλλη (χειρογραφη); (δλδ όποια να'ναι;) 

Ας πει αν εχει ταξιδεψει καποιος προσφατα με καραβι, να δουμε τι του ζητησαν τελικα. 

Και φανταζομαι να εχω εκτυπωμενη την δηλωση αλλη μια φορα και για το ταξίδι της επιστροφής. 

 

(και για να σας προλαβω: στο site της ναυτιλιακης δεν λεει τπτ για τα self test) 

Επεξ/σία από *nenya*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι για Χίο αρχές Ιουλίου με την οικογένεια (1παιδι 4 ετών). Κοιτάω κυρίως δωμάτια κοντά σε παραλίες, αν και μια γρήγορη ματιά στα χωριά της ενδοχώρας έχει πιο ωραία και παραδοσιακά καταλύματα. Έχετε να μου προτείνετε μέρη για διαμονή, φαγητό και αξιοθέατα; Μας αρέσει η ησυχία γενικά. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Καρφάς είναι η πιο "οικογενειακή" παραλία θα λέγαμε. Άμμος, ρηχά νερά και κοντά στη χώρα. Δεν είναι όμως το πλέον ήσυχο μέρος, είναι αρκετά τουριστικό. Να σημειώσω βέβαια εδώ ότι η Χίος σε γενικές γραμμές είναι ήσυχη, δεν έχει σε καμία περίπτωση το χαμό κάποιων κυκλαδίτικων νησιών. 

Κοίταξε και προς Βροντάδο/Δασκαλόπετρα που επίσης είναι κοντά στην πόλη.

Και η Βολισσός είναι όμορφη στα βοριοδυτικά του νησιού αλλά μακριά από τη χώρα. Αν όμως δε σας πειράζει αυτό είναι μια καλή επιλογή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, katergaris79 είπε

Ο Καρφάς είναι η πιο "οικογενειακή" παραλία θα λέγαμε. Άμμος, ρηχά νερά και κοντά στη χώρα. Δεν είναι όμως το πλέον ήσυχο μέρος, είναι αρκετά τουριστικό. Να σημειώσω βέβαια εδώ ότι η Χίος σε γενικές γραμμές είναι ήσυχη, δεν έχει σε καμία περίπτωση το χαμό κάποιων κυκλαδίτικων νησιών. 

Κοίταξε και προς Βροντάδο/Δασκαλόπετρα που επίσης είναι κοντά στην πόλη.

Και η Βολισσός είναι όμορφη στα βοριοδυτικά του νησιού αλλά μακριά από τη χώρα. Αν όμως δε σας πειράζει αυτό είναι μια καλή επιλογή.

Από θέμα καιρού για μπάνιο ποια μεριά του νησιού είναι καλύτερα, ή ανάλογα τον καιρό αλλάζουμε μεριά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...