Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για ζευγαρι ισως μεσα ιουνιου Μηλο η κιμωλο για πιο φθηνα αξιζει σαν νησι ? Για μηλο σκεφτομαι ισως με αεροπλανο και να νοικιασω εκει η να παρω το δικο μου σκουτερ με πλοιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosno1com είπε

Πως μπορώ να βάλω το Skyscanner να ψάχνει ή να δείχνει πτήσεις με αποσκευές?? 😕 

https://www.kayak.co.uk/flights στα φίλτρα έχει και αποσκευές 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετοιμάζω ταξίδι στο Λονδίνο την επόμενη εβδομάδα. Κάποιο tip για  φαγητό στο κέντρο του Λονδίνου ( όχι σε αυτά με χρυσούς σκούφους κτλπ) και την εμπειρία σας γενικά 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, panosno1com είπε

Πως μπορώ να βάλω το Skyscanner να ψάχνει ή να δείχνει πτήσεις με αποσκευές?? 😕 

Πάντως για το ταξίδι που συζητούσες, 3-4 μέρες Κεντρική Ευρώπη το χειμώνα, δεν χρειάζεται 23κ βαλίτσα. Με τη χειραποσκευή σας και από ένα προσωπικό αντικείμενο θα είστε πολύ άνετα δύο άτομα. 

8 ώρες πριν, asdfnikos είπε

ετοιμάζω ταξίδι στο Λονδίνο την επόμενη εβδομάδα. Κάποιο tip για  φαγητό στο κέντρο του Λονδίνου ( όχι σε αυτά με χρυσούς σκούφους κτλπ) και την εμπειρία σας γενικά 😊

Αν είστε του κρέατος, το Blacklock (έχει διάφορες τοποθεσίες, τσέκαρέ το) είναι πολύ δυνατό. Ειδικά Δευτέρα που κάνουν Butcher's Monday και έχουν ολες τις κοπές νομίζω 25% κάτω. Μαζί με κανα δυο sides και μπύρες, 90-100 λίρες για δύο άτομα αν τύχεις δευτέρα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2024 στις 2:16 ΜΜ, milos_ είπε

Για Κυκλαδες έχουμε κάποια πρόταση που να μην είναι τέρμα πιτσιρικαρία από κόσμο ούτε τέρμα οικογένειες?

Ανδρος

Σίφνος

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Πάντως για το ταξίδι που συζητούσες, 3-4 μέρες Κεντρική Ευρώπη το χειμώνα, δεν χρειάζεται 23κ βαλίτσα. Με τη χειραποσκευή σας και από ένα προσωπικό αντικείμενο θα είστε πολύ άνετα δύο άτομα. 

 

Το σκεφτόμουν και εγώ αυτό ...  Η χειραποσκευή είναι αυτή που μπαίνει απο πανω από το κάθισμα έτσι? Οι διαστάσεις είναι συγκεκριμένες ή κάθε εταιρεία έχει δικές της? Βασικά θέμα αεροπλάνου είναι :P Επίσης θα είναι 5ή6 μέρες :P Δεν χρειάζονται χοντρα ρουχα ? Λες να υποφερεται μονο με μπουφαν? Λατρευουμε χειμωνα και οι δυο αλλα οχι και να ξεπαγιασουμε ! Επισης αλλη ερωτηση, παιζει το Skyscanner να σου δειχνει αλλη τιμη απο αυτη που θα παρεις αν μπεις στο site της καθε εταιριας απευθειας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panosno1com είπε

Το σκεφτόμουν και εγώ αυτό ...  Η χειραποσκευή είναι αυτή που μπαίνει απο πανω από το κάθισμα έτσι? Οι διαστάσεις είναι συγκεκριμένες ή κάθε εταιρεία έχει δικές της? Βασικά θέμα αεροπλάνου είναι :P Επίσης θα είναι 5ή6 μέρες :P Δεν χρειάζονται χοντρα ρουχα ? Λες να υποφερεται μονο με μπουφαν? Λατρευουμε χειμωνα και οι δυο αλλα οχι και να ξεπαγιασουμε ! Επισης αλλη ερωτηση, παιζει το Skyscanner να σου δειχνει αλλη τιμη απο αυτη που θα παρεις αν μπεις στο site της καθε εταιριας απευθειας?

Ξεκινάω απο το τέλος, ναι παίζει, γιατί πολλές φορές τα γραφεία στα δινουν φθηνότερα. Υπάρχουν αξιόπιστα γραφεία, όπως το petas.gr υπάρχουν και γιούχου. 

5-6 μέρες χωρίς αυτοκίνητο καταχείμωνο; Το έχετε σκεφτεί καλά; Γιατί η εκδρομή θέλει και περπατητό και ειδικά αν δε κάνετε τουρ, σκέψου και την κούραση που θα έχετε μαζέψει σε συνδυασμό με το κρύο και την επανάληψη. Οι 5-6 μέρες με κακές ώρες πτήσεων μπορεί να είναι ίδιος ωφέλιμος χρόνος στην πόλη με 4 μέρες αλλά καλές ώρες αεροπλάνου. Σκεφτείτε το.

Η κάθε αεροπορική έχει στο σάιτ της τις διαστάσεις των χειραποσκευών που επιτρέπει. Και σε πολλές έχεις και ένα προσωπικό αντικείμενο όπου μπορεί να είναι ενα μικρό σακίδιο που χωράει κάτω απο το κάθισμα. 

Τώρα με το κρύο τι να σου πω, είναι ο καθένας οπως το βλέπει. Σίγουρα χρειάζονται πουλόβερ και ένα καλό παλτό αλλά δε θα πάρεις και όλη τη ντουλάπα σου. Δηλαδή αν πας 5 μέρες δε χρειάζεται να πάρεις 5 παντελόνια και 5 πουλόβερ ή φούτερ, είναι υπερβολή. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, asdfnikos είπε

ετοιμάζω ταξίδι στο Λονδίνο την επόμενη εβδομάδα. Κάποιο tip για  φαγητό στο κέντρο του Λονδίνου ( όχι σε αυτά με χρυσούς σκούφους κτλπ) και την εμπειρία σας γενικά 😊

Nando’s

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ξεκινάω απο το τέλος, ναι παίζει, γιατί πολλές φορές τα γραφεία στα δινουν φθηνότερα. Υπάρχουν αξιόπιστα γραφεία, όπως το petas.gr υπάρχουν και γιούχου. 

5-6 μέρες χωρίς αυτοκίνητο καταχείμωνο; Το έχετε σκεφτεί καλά; Γιατί η εκδρομή θέλει και περπατητό και ειδικά αν δε κάνετε τουρ, σκέψου και την κούραση που θα έχετε μαζέψει σε συνδυασμό με το κρύο και την επανάληψη. Οι 5-6 μέρες με κακές ώρες πτήσεων μπορεί να είναι ίδιος ωφέλιμος χρόνος στην πόλη με 4 μέρες αλλά καλές ώρες αεροπλάνου. Σκεφτείτε το.

Η κάθε αεροπορική έχει στο σάιτ της τις διαστάσεις των χειραποσκευών που επιτρέπει. Και σε πολλές έχεις και ένα προσωπικό αντικείμενο όπου μπορεί να είναι ενα μικρό σακίδιο που χωράει κάτω απο το κάθισμα. 

Τώρα με το κρύο τι να σου πω, είναι ο καθένας οπως το βλέπει. Σίγουρα χρειάζονται πουλόβερ και ένα καλό παλτό αλλά δε θα πάρεις και όλη τη ντουλάπα σου. Δηλαδή αν πας 5 μέρες δε χρειάζεται να πάρεις 5 παντελόνια και 5 πουλόβερ ή φούτερ, είναι υπερβολή. 

Το αυτοκινητο το λες απο αποψη μετακινησεων? Ή το κρυο ειναι απαλευτο? Η και τα δυο? Απ οτι διαβαζω σε site και ειδα σε καποια βιντεο λεν οτι εχει καλα ΜΜΜ η Βιέννη... 😕 

Εμεις προς κεντρο θα κινηθουμε, σιγουρα christmas market και μετα σε οτι αξιοθεατο μπορουμε και οπου εχει ζαχαροπλάστεια για γλυκακια :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosno1com είπε

Το αυτοκινητο το λες απο αποψη μετακινησεων? Ή το κρυο ειναι απαλευτο? Η και τα δυο? Απ οτι διαβαζω σε site και ειδα σε καποια βιντεο λεν οτι εχει καλα ΜΜΜ η Βιέννη... 😕 

Εμεις προς κεντρο θα κινηθουμε, σιγουρα christmas market και μετα σε οτι αξιοθεατο μπορουμε και οπου εχει ζαχαροπλάστεια για γλυκακια :P

 

Το ανέφερα το αυτοκίνητο γιατι δε ξερω αν θα κάνετε τουρ, να πάτε σε κάποια άλλη πόλη. 5-6 μέρες σε μια πόλη στο περπατητό στα μέσα του χειμώνα είναι πολύ. Μια χαρά είναι τα ΜΜΜ της Βιέννης. 

Καταλαβαινω πως είναι το πρώτο ταξίδι έξω και είναι χαοτικά όλα. Απλά προσπαθώ να σε βοηθήσω να βάλετε σε μια σωστή σειρά τον προγραμματισμό σας. Έχεις αξιοθέατα και πράγματα για 5-6 μέρες ή τις τελευταιες δυο μέρες θα τριγυρνάς γυρω γύρω στα ίδια; Σκέψου οτι κάθε μέρα είναι ένα έξτρα έξοδο σε διαμονή και φαγητό (που άνετα μπορεί να πάει και 150-200€). Αν πιστεύεις οτι έχεις να γεμίσεις τις 6 μέρες, go for it. Αλλά μη πρώτα κλείσεις ταξίδι και μετά ψάχνεις τι θα κάνεις.

Με ένα καλό προγραμματισμό και πιο ξεκούραστο θα βγει το ταξίδι και φθηνότερο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα θέλω να ταξιδέψω από Πειραιά Ρέθυμνο ακτοπλοϊκός από ότι βλέπω δεν υπάρχει απευθείας σύνδεση αλλά πρέπει να μεταβό ή Ηράκλειο ή Χανιά εάν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει τι είναι προτιμότερο να επιλέξω Ηράκλειο ή Χανιά θα έχω δικό μου αυτοκίνητο και τι με συμφέρει από οικονομικής άποψης ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, biil73 said:

Καλησπέρα στην παρέα θέλω να ταξιδέψω από Πειραιά Ρέθυμνο ακτοπλοϊκός από ότι βλέπω δεν υπάρχει απευθείας σύνδεση αλλά πρέπει να μεταβό ή Ηράκλειο ή Χανιά εάν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει τι είναι προτιμότερο να επιλέξω Ηράκλειο ή Χανιά θα έχω δικό μου αυτοκίνητο και τι με συμφέρει από οικονομικής άποψης ευχαριστώ εκ των προτέρων

Η Σούδα είναι πιο κοντά στο Ρέθυμνο κατά  περίπου 25χλμ, χώρια που δε θα έχεις και την κίνηση μέχρι να βγεις από την πόλη του Ηρακλείου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, biil73 είπε

Καλησπέρα στην παρέα θέλω να ταξιδέψω από Πειραιά Ρέθυμνο ακτοπλοϊκός από ότι βλέπω δεν υπάρχει απευθείας σύνδεση αλλά πρέπει να μεταβό ή Ηράκλειο ή Χανιά εάν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει τι είναι προτιμότερο να επιλέξω Ηράκλειο ή Χανιά θα έχω δικό μου αυτοκίνητο και τι με συμφέρει από οικονομικής άποψης ευχαριστώ εκ των προτέρων

Από τα Χανιά είναι πιο κοντά το Ρέθυμνο και ο δρόμος είναι πιο ασφαλής. Ο δρόμος από Ηράκλειο για Ρέθυμνο έχει πολλές στροφές. 

Ένα τιπ, τήρησε τα όρια ταχύτητας όταν δεις τις πινακίδες για κάμερες ταχύτητας στο νόμο Χανίων, τα όρια ταχύτητας εδώ είναι γελοία τύπου 60-80 χλμ τη ώρα. Από το Ρέθυμνο και μετά είναι λίγο πιο χαλαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, biil73 είπε

Καλησπέρα στην παρέα θέλω να ταξιδέψω από Πειραιά Ρέθυμνο ακτοπλοϊκός από ότι βλέπω δεν υπάρχει απευθείας σύνδεση αλλά πρέπει να μεταβό ή Ηράκλειο ή Χανιά εάν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει τι είναι προτιμότερο να επιλέξω Ηράκλειο ή Χανιά θα έχω δικό μου αυτοκίνητο και τι με συμφέρει από οικονομικής άποψης ευχαριστώ εκ των προτέρων

Χανια - ρεθυμνο. Καλυτερος δρομος και 1 ωρα αποσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...