Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/4/2024 στις 11:07 ΜΜ, panosno1com είπε

Για Βιεννη το βλεπω κι εγω κι ψαχνομαι... Θα αλλαξουμε και ταυτότητες να μαστε κομπλε.. Λογικα το καλοκαιρι θα κλεισω εισιτήρια μπας κι ειναι πιο φτηνα απ το να τα κλεισω στην παρελαση :P

Αν μπορείτε, πάτε κάποιες μέρες πριν τα Χριστούγεννα. Σε όλες αυτές τις πόλεις γίνεται χαμός τις μέρες των γιορτών. Ο υπερτουρισμός είναι πλέον πρόβλημα σε πολλά μέρη. Εγώ μένω στο Λονδίνο και τις μέρες των Χριστουγέννων δεν κατεβαίνω πια στο κέντρο, γιατί είναι σαν διαδήλωση.

Αν μπορείς να πας γύρω στις 15 Δεκεμβρίου θα δεις όλο τον στολισμό και την ατμόσφαιρα, αλλά με κάπως φθηνότερες τιμές και εμφανώς λιγότερο πλήθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, FilipposMD είπε

Αν μπορείτε, πάτε κάποιες μέρες πριν τα Χριστούγεννα. Σε όλες αυτές τις πόλεις γίνεται χαμός τις μέρες των γιορτών. Ο υπερτουρισμός είναι πλέον πρόβλημα σε πολλά μέρη. Εγώ μένω στο Λονδίνο και τις μέρες των Χριστουγέννων δεν κατεβαίνω πια στο κέντρο, γιατί είναι σαν διαδήλωση.

Αν μπορείς να πας γύρω στις 15 Δεκεμβρίου θα δεις όλο τον στολισμό και την ατμόσφαιρα, αλλά με κάπως φθηνότερες τιμές και εμφανώς λιγότερο πλήθος.

Thanks για το τιπ, η αληθεια ειναι οτι και μεις καπου κει λεμε... 12 με 17 ή 18.. Και για αυτό που λες αλλα και για το οτι θελουμε ανήμερα να μαστε οικογενειακά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους

ήθελα να ρωτήσω για την Ρώμη και κυρίως τα εισιτήρια που χρειάζονται για το Κολοσσαίο. Έχει ουρές αναμονής, πρέπει να πάρω το εισιτήριο από τώρα; Τι προτείνετε όσοι έχετε εμπειρία; Σας ευχαριστώ!

Ισχύει πρώτη Κυριακή κάθε μήνα όπως βλέπω τώρα όλα τα μουσεία δωρεάν; Γιατί 5 Μαίου θα είμαι εκεί.

Επεξ/σία από netagra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2024 στις 8:30 ΠΜ, Lewnidas1995 είπε

Καλημέρα σε όλους. Στις 1 Οκτώμβρη με το καλό , θα ξεκινήσω απο βόρεια για τουρ Πελοποννήσου. Θα κατέβω απο Αθήνα και θα γυρίσω απο Ριο, με μια δυήμερη σταση στα Μετεωρα. Οι διαμονές θα ειναι Μονεμβασια, Μανη , Καλαμάτα και Πυλο όπου η κάθε μια απο αυτες ειναι 2ημερη, πλην της μονεμβασιας που ειναι ενα βραδυ. Υπάρχει καμία πρόταση για πραγματα που πρεπει να γινουν , περαν αυτών που έχουμε βρει σε οδηγους στο ιντερνετ που πανω κατω γραφουν ολοι τα ιδια ;

Για να σας προλάβω Ναυπλιο δεν μπήκε στην εξικσωση γιατί η συνταξιδιώτησα εχει πάει 3 φορες.
 

Καλαμάτα και Πύλο 2 νύχτα στο κάθε μέρος είναι υπερβολή πιστεύω. Μπορείς άνετα να κόψεις μια διανυκτέρευση. Ειδικά το ταξίδι από Πύλο/Καλαμάτα μέχρι Μετέωρα είναι πολύ μεγάλο για μια ημέρα, εγώ θα το έσπαγα με μια ενδιάμεση διανυκτέρευση Γαλαξίδι πχ.

Για μέρη να δεις τώρα, θέλετε αρχαιολογικά; Οινοποιεία ή λιοτρίβια; Ταβέρνες;

Επίσης Μάνη διανυκτέρευση 2 βράδια πού; Γιατί Μάνη είναι ο Γερολιμένας, Μάνη είναι και η Καρδαμύλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, BrocasHelm said:

Καλαμάτα και Πύλο 2 νύχτα στο κάθε μέρος είναι υπερβολή πιστεύω. Μπορείς άνετα να κόψεις μια διανυκτέρευση. Ειδικά το ταξίδι από Πύλο/Καλαμάτα μέχρι Μετέωρα είναι πολύ μεγάλο για μια ημέρα, εγώ θα το έσπαγα με μια ενδιάμεση διανυκτέρευση Γαλαξίδι πχ.

Για μέρη να δεις τώρα, θέλετε αρχαιολογικά; Οινοποιεία ή λιοτρίβια; Ταβέρνες;

Επίσης Μάνη διανυκτέρευση 2 βράδια πού; Γιατί Μάνη είναι ο Γερολιμένας, Μάνη είναι και η Καρδαμύλη.

Τις ταβέρνες τίμια έψαξα ήδη! Χαχαχα

Δραστηριοτητες , τα οινοποιία που λες δεν τα γράφουν και βρήκα κάνα 2 στο Tripadvisor.

Μανη η διαμονή είναι Αρεοπολη, ξέχασα να το αναφέρω. 
 

Για πυλο/καλαματα και γώ το σκεφτόμουν έτσι είναι η αλήθεια αλλά είναι κλεισμένα τυπικά, δεν έχουν πληρωθεί ακόμη 

Τα μετέωρα μπήκαν για 2-3 μοναστήρια που θελουμε και ας πούμε για ξεκούραση μετά.

Μονεμβασια με τον κουμπάρο που μίλησα μου είπε ότι μια μέρα είναι αρκετή.

Επεξ/σία από Lewnidas1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρώμη Κολοσσαίο έχει ουρές αλλά και διάφορους πλανώδιους που σε βάζουν μέσα σε γκρούπ σε λίγα λεπτά με ξενάγηση σε καλή τιμή. Αν θέλεις μόνο σου εισιτήριο βγάλε από Ρωμαική αγορά δίπλα που είναι ενιαίο και δεν έχει ουρές μεγάλες. 

Το ίδιο και για μουσεία Βατικανού απέναντι είναι "κράχτες" που σε βάζουν μέσα χωρίς αναμονή με τιμή που βρίσκεις σε επίσημα site. Δηλαδή Κολοσσαίο εγώ πλήρωσα 17ευρώ το κάθε παιδί για ξενάγηση με ξεναγό που μιλούσε και Ελληνικά...γιατί είχε κάνει Ελλάδα (τα παιδια κανονικά δεν πληρώνουν εισιτήριο αλλά και μόνο η ξενάγηση και η μη αναμονή άξιζαν τρελά).

Πάρτε pasta απο το egg δίπλα Βατικανό αν πάτε μικρό, καλή πάστα και τραπεζάκι για γρήγορο. Τιραμισσού POMPI

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη χειραποσκευή 10 κιλών  που λεει η Ryanair , την σερνεις (με τα ροδακια) μαζι σου μέχρι να επιβιβαστεις στο αεροσκάφος και την βάζεις σε ντουλαπάκι απο πανω απο το καθισμα?

Επίσης πως να μετρήσει κάποιος το βάρος της βαλίτσας οταν την ετοιμάσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε αγοράζεις μια ζυγαριά χειρός για βαλίτσες (που γενικά πέφτει μέσα) είτε πιο μπακαλίστικα ζυγίζεσαι και μετά παιρνεις αγκαλιά τη βαλίτσα και ζυγίζεσαι ξανά :P 

  • Like 2
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Είτε αγοράζεις μια ζυγαριά χειρός για βαλίτσες (που γενικά πέφτει μέσα) είτε πιο μπακαλίστικα ζυγίζεσαι και μετά παιρνεις αγκαλιά τη βαλίτσα και ζυγίζεσαι ξανά :P 

Και σκαω μύτη σε φαρμακειο λεει να τη ζυγίσω :P Με ύφος mr bean :P 

Μου δωσες ιδέα για ζυγαρια χειρός, κάποτε ο παππους μου ειχε μία για να ζυγιζει τις τσαντες στη λαϊκή :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έχουν βάλει ηλεκτρονικές στις περισσότερες πύλες στην Αθήνα, μέχρι προ-κοβιντ ζύγιζαν και εκεί με αυτές τις χειρός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Και σκαω μύτη σε φαρμακειο λεει να τη ζυγίσω :P Με ύφος mr bean :P 

Μου δωσες ιδέα για ζυγαρια χειρός, κάποτε ο παππους μου ειχε μία για να ζυγιζει τις τσαντες στη λαϊκή :lol:

https://www.skroutz.gr/c/4376/aksesouar-aposkevwn/f/1183905/zygaria-aposkeyon.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Lewnidas1995 είπε

Τις ταβέρνες τίμια έψαξα ήδη! Χαχαχα

Δραστηριοτητες , τα οινοποιία που λες δεν τα γράφουν και βρήκα κάνα 2 στο Tripadvisor.

Μανη η διαμονή είναι Αρεοπολη, ξέχασα να το αναφέρω. 
 

Για πυλο/καλαματα και γώ το σκεφτόμουν έτσι είναι η αλήθεια αλλά είναι κλεισμένα τυπικά, δεν έχουν πληρωθεί ακόμη 

Τα μετέωρα μπήκαν για 2-3 μοναστήρια που θελουμε και ας πούμε για ξεκούραση μετά.

Μονεμβασια με τον κουμπάρο που μίλησα μου είπε ότι μια μέρα είναι αρκετή.

Οινοποιεία στον δρόμο για Μονεμβασιά άπειρα. Μικρό detour είτε για Νεμέα, είτε κάτω από τον αυτοκινητόδρομο (πχ Σκούρας). Έχει και 1 κοντά στην Μονεμβασιά αλλά δεν αξίζει όσο τα της περιοχής της Νεμέας.

Μια στάση Μυστρά αξίζει στον δρόμο για Μονεμβασιά.

Μέσα στο κάστρο στην Μονεμβασιά έχει ένα κελάρι για γευσιγνωσία κρασιών, ένας Βρετανός νομίζω το έχει.

Μια εκδρομή από Αρεόπολη νότια (Γερολιμένας, Βάθεια, Ταίναρο) αξίζει.

Από Αρεόπολη προς Καλαμάτα ξεκινάς νωρίς και πας από τον παραλιακό δρόμο, υποχρεωτικά στάση Λιμένι (αν και εκεί πας και όσο μένεις), πας χωρίς πλάνο, όπου δεις κάτι ωραίο στον δρόμο σταματάς. Άπειρες εκκλησίες 16/17/18ου αιώνα που απλά μπαίνεις μέσα και χαζεύεις με τις τοιχογραφίες. Ίσως να μην είναι όλες ανοιχτές, πχ τελευταία φορά που πέρασα αυτή https://maps.app.goo.gl/EUVnfNAngaTPVVek7 δεν ήταν ανοιχτή, αλλά αυτή είναι ανοιχτή https://maps.app.goo.gl/YMiyRf5tGTHXoNui7 Εννοείται σταματάς Καρδαμύλη για βόλτα, είτε στον Πύργο Μουρτζινών, είτε απλά βόλτες στο χωριό. Καφεδάκι ή κοκτέιλ σε Ακουαρέλα ή κάπου που θα δεις και ηλιοβασίλεμα λέει, και συνεχίζεις για να κοιμηθείς Καλαμάτα. Θα σου έλεγα αξίζει να δεις και τα χωριά πάνω από Καρδαμύλη πχ Εξωχώρι για ελληνικό καφέ ή φραπέ στο παραδοσιακό καφενείο.

Από Καλαμάτα προς Πύλο αν πας από το βουνό πάνω αξίζει στάση Πολυλίμνιο, αλλά υπάρχει και η επιλογή να το πάτε παραλιακά να δείτε Κορώνη/Μεθώνη και να μην έχεις να τα δεις άλλη μέρα ώστε να επικεντρωθείς στα της Πύλου την επόμενη. Όσο είσαι Πύλο αξίζει να πας από Γιάλοβα πάνω στο κάστρο και να κατέβεις Βοϊδοκοιλιά αν έχεις όρεξη για περπάτημα.

Φαντάζομαι από Πύλο θα πάτε καρφί για Μετέωρα, είναι 7 ώρες δρόμος, δεν είναι να σταματήσετε Αρχαία Ολυμπία ή κάπου αλλού, αλλά υπάρχουν άπειρες επιλογές εκεί για να δείτε διάφορα στην διαδρομή.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, BrocasHelm said:

Οινοποιεία στον δρόμο για Μονεμβασιά άπειρα. Μικρό detour είτε για Νεμέα, είτε κάτω από τον αυτοκινητόδρομο (πχ Σκούρας). Έχει και 1 κοντά στην Μονεμβασιά αλλά δεν αξίζει όσο τα της περιοχής της Νεμέας.

Μια στάση Μυστρά αξίζει στον δρόμο για Μονεμβασιά.

Μέσα στο κάστρο στην Μονεμβασιά έχει ένα κελάρι για γευσιγνωσία κρασιών, ένας Βρετανός νομίζω το έχει.

Μια εκδρομή από Αρεόπολη νότια (Γερολιμένας, Βάθεια, Ταίναρο) αξίζει.

Από Αρεόπολη προς Καλαμάτα ξεκινάς νωρίς και πας από τον παραλιακό δρόμο, υποχρεωτικά στάση Λιμένι (αν και εκεί πας και όσο μένεις), πας χωρίς πλάνο, όπου δεις κάτι ωραίο στον δρόμο σταματάς. Άπειρες εκκλησίες 16/17/18ου αιώνα που απλά μπαίνεις μέσα και χαζεύεις με τις τοιχογραφίες. Ίσως να μην είναι όλες ανοιχτές, πχ τελευταία φορά που πέρασα αυτή https://maps.app.goo.gl/EUVnfNAngaTPVVek7 δεν ήταν ανοιχτή, αλλά αυτή είναι ανοιχτή https://maps.app.goo.gl/YMiyRf5tGTHXoNui7 Εννοείται σταματάς Καρδαμύλη για βόλτα, είτε στον Πύργο Μουρτζινών, είτε απλά βόλτες στο χωριό. Καφεδάκι ή κοκτέιλ σε Ακουαρέλα ή κάπου που θα δεις και ηλιοβασίλεμα λέει, και συνεχίζεις για να κοιμηθείς Καλαμάτα. Θα σου έλεγα αξίζει να δεις και τα χωριά πάνω από Καρδαμύλη πχ Εξωχώρι για ελληνικό καφέ ή φραπέ στο παραδοσιακό καφενείο.

Από Καλαμάτα προς Πύλο αν πας από το βουνό πάνω αξίζει στάση Πολυλίμνιο, αλλά υπάρχει και η επιλογή να το πάτε παραλιακά να δείτε Κορώνη/Μεθώνη και να μην έχεις να τα δεις άλλη μέρα ώστε να επικεντρωθείς στα της Πύλου την επόμενη. Όσο είσαι Πύλο αξίζει να πας από Γιάλοβα πάνω στο κάστρο και να κατέβεις Βοϊδοκοιλιά αν έχεις όρεξη για περπάτημα.

Φαντάζομαι από Πύλο θα πάτε καρφί για Μετέωρα, είναι 7 ώρες δρόμος, δεν είναι να σταματήσετε Αρχαία Ολυμπία ή κάπου αλλού, αλλά υπάρχουν άπειρες επιλογές εκεί για να δείτε διάφορα στην διαδρομή.

 

Σε ευχαριστω πολυ ! Πολύτιμο οτι ειπες, γενικα κανω πρωτη φορα τετοιο μεγαλο τουρ 😅
Δεν νομιζω πως υπαρχει προβλημα με τον χρονο , γιατι εχουμε στο πλανο να σταματήσουμε Αρχαια Ολυμπία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! Έχω προγραμματίσει ένα ταξίδι στη Μπολόνια σε ένα μήνα για 3 βράδια. Έχετε κάποια πρόταση για εκεί;
Επίσης σκέφτομαι να κάνω και μια μονοήμερη στη Φλορεντία, οπότε κάθε πρόταση και για εκεί στα πλαίσια της μονοήμερης θα ήταν ευπρόσδεκτη 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2024 στις 5:58 ΜΜ, ProponitisTouKanape είπε

Είτε αγοράζεις μια ζυγαριά χειρός για βαλίτσες (που γενικά πέφτει μέσα) είτε πιο μπακαλίστικα ζυγίζεσαι και μετά παιρνεις αγκαλιά τη βαλίτσα και ζυγίζεσαι ξανά :P 

Αυτό κάνω εγώ εξαιτίας του φόβου της Ryanair :)

αν και πότε σε πτήση με Ryanair δεν μου την έχουν ζυγίσει, τώρα δεν ξέρω τι παίζει, έχω καιρό 2+ χρόνια να ταξιδεψω δεν υπάρχει μια από λεφτά και δεν κάμω ταξίδια :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...