Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, dpolal είπε

Δεν έχω Revolut, δυστυχώς.

Πρέπει να κάνω απαραίτητα συνάλλαγμα ή μπορώ να κινηθώ και με απλή χρεωστική κάρτα ελληνικής τράπεζας ;;

3 μέρες θα'ναι, ξενοδοχείο - συνέδριο και άντε κάνα εστιατόριο.

Ούτε Ν26; 

Οι ελληνικές τράπεζες κρατάνε προμήθεια. Τη μικρότερη απο όλες την κρατάει η Alpha Bank, νομίζω 2%. Η μόνη κάρτα ελληνικής τράπεζας που δεν εχει καθόλου προμήθεια είναι η Black της Εθνικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, dpolal είπε

Δεν έχω Revolut, δυστυχώς.

Πρέπει να κάνω απαραίτητα συνάλλαγμα ή μπορώ να κινηθώ και με απλή χρεωστική κάρτα ελληνικής τράπεζας ;;

3 μέρες θα'ναι, ξενοδοχείο - συνέδριο και άντε κάνα εστιατόριο.

Φτιάξε μία και πέρασε την virtual card στο κινητό.Οι ελληνικές τράπεζες έχουν έξοδα ανα συναλλαγή νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, darkmatinee είπε

Χριστούγεννα αξίζει η Βιέννη με χίλια. Όλα αυτά τα μικρά χριστουγεννιάτικα χωριά είναι αξέχαστη εμπειρία. 

Ναι! κατι διαβασα οτι ξεκινάνε τελη Νοέμβρη μέχρι 26/12 ? Εμεις θα παμε κανα 10ημερο πριν απο ανημερα λογικά.

Ως προς τα χωριά εννοείς κάτι ας πουμε σαν την τεχνόπολις στο Γκάζι σε μεγαλη εκταση ή κανονικα χωριά εκει τριγύρω??? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Φτιάξε μία και πέρασε την virtual card στο κινητό.Οι ελληνικές τράπεζες έχουν έξοδα ανα συναλλαγή νομίζω.

Πριν από λίγο ολοκλήρωσα την εγγραφή στη Revolut και περιμένω την επιβεβαίωση.

Ευχαριστώ για την βοήθεια. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, therock said:

Εκει ημουν το Σαββατο. Βασικα ηθελα να παω σε ενα φαραγγι πριν τη Κυμη και με το που εστριψα απο Ερετρια, δεν εβρισκα βενζιναδικο και νυχτωνε και γυρισα πισω. Γενικα Ευβοια ναι θελω να τη γυρισω ολη και μαρεσει πολυ, αλλα εχει ρε γαμωτο αυτη τη μια ωρα στην Εθνικη, οπου καις τσαμπα βενζινη και βαριεμαι στην Ευθεια για αυτο λεω οχι Εθνικη.

Οπως και πελοπονησο εχω σιχαθει παλι αυτη τη διαδρομη σχιστο σκαραμαγκα ως Κορινθο. Αλλα απο κατω απο Παλαια δεν εχω παει οποτε καλη ιδεα να δοκιμασω και αυτο.

Εννοω μαξ 2 ωρες ωστε και με το 2ωρο τις επιστροφη να μην ξεπερναω τις 4 ωρες οδηγησης Μεθανα επιδαυρο ναυπλιο τα χω λιωσεις προς τα κει

Λιμνη Δοξα και προς τα κει ναι το χω βαλει στο πλανο. Εχω συγγενη που μενει κοντα Κιατο θερινους μηνες, οποτε λεω εκεινη τη περιοδο να παω εκει για φιλοξενια και με βαση εκει να γυρισω αυτες τις περιοχες

μαλλον διαβασες γρηγορα ή δε ξερεις απο ανατολικη αττικη:

Ευβοια δε πας απο Εθνικη οδο. Φευγεις απο Αθηνα, τερμα λεωφ Μαραθωνος (Μαραθωνα) πας προς λιμανακι αγιας Μαρινας (μπορεις να δεις τιμες και δρομολογια ονλαιν) για Στυρα. Απο εκει επιλεγεις ειτε νοτια ειτε βορεια.. Εναλλακτικα πας απο παλια εθνικη Ωρωπο (αν σου αρεσει ανεβοκατεβα βουνο και στροφιλικια) να παρεις αντιστοιχα καραβακι για ερετρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Ναι! κατι διαβασα οτι ξεκινάνε τελη Νοέμβρη μέχρι 26/12 ? Εμεις θα παμε κανα 10ημερο πριν απο ανημερα λογικά.

Ως προς τα χωριά εννοείς κάτι ας πουμε σαν την τεχνόπολις στο Γκάζι σε μεγαλη εκταση ή κανονικα χωριά εκει τριγύρω??? :P

Συνηθως 24.12 κλείνουν, για τουριστικούς λόγους ενδεχομένως να κρατήσουν κάτι πολύ κεντρικό για λίγο ακόμα. Χωριά εννοεί (φαντάζομαι) τις χριστουγεννιάτικες αγορές. 

Γυρω στα μέσα Δεκεμβρίου είναι ιδανική περίοδος για να επισκεφθείτε τέτοια μέρη, γιατί στολισμοί, αγορές κλπ είναι στο peak τους. 

Εφόσον έχετε αποφασίσει οτι θα πάτε ταξίδι, ξεκινήστε απο τώρα το ψάξιμο για εισιτήρια και για κανένα ξενοδοχείο με δωρεάν ακύρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2024 στις 10:18 ΜΜ, Arwindan είπε

Καλησπέρα. Έκλεισα ένα τριήμερο Βουδαπέστη τον Ιούνιο (2 ατομα). Σε ποια περιοχή είναι καλύτερα να ψάξω για διαμονή? Αν υπάρχει και πρόταση για ξενοδοχείο καλοδεχουμενη όπως και οποιαδήποτε συμβουλή για αξιοθέατα και φαγητό. 

Εγώ έμενα στο Marriott μπροστά στον Δούναβη. Καλό ήταν άλλα πήγα το 18.

Από αξιοθέατα όπως αναφέρθηκε βαρκάδα στον Δούναβη, βόλτα στην Βούδα στο παλάτι, στο εκκλησία, στην πλατεία της Πέστης, το κοινοβούλιο και πολλά άλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, panosno1com said:

Ναι! κατι διαβασα οτι ξεκινάνε τελη Νοέμβρη μέχρι 26/12 ? Εμεις θα παμε κανα 10ημερο πριν απο ανημερα λογικά.

Ως προς τα χωριά εννοείς κάτι ας πουμε σαν την τεχνόπολις στο Γκάζι σε μεγαλη εκταση ή κανονικα χωριά εκει τριγύρω??? :P

Ναι λάθος λέξη, χριστουγεννιάτικες αγορές μάλλον είναι το καλύτερο. Αλλά είναι παντού σε κάθε πλατεία και μπορείς να σταματάς για μια μπύρα ή ένα ζεστό κρασί και να συνεχίζεις τις βόλτες σου :)

Εδώ η σελίδα από το κεντρική αγορά: https://www.christkindlmarkt.at/en/highlights/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, vamvakoolas said:

μαλλον διαβασες γρηγορα ή δε ξερεις απο ανατολικη αττικη:

Ευβοια δε πας απο Εθνικη οδο. Φευγεις απο Αθηνα, τερμα λεωφ Μαραθωνος (Μαραθωνα) πας προς λιμανακι αγιας Μαρινας (μπορεις να δεις τιμες και δρομολογια ονλαιν) για Στυρα. Απο εκει επιλεγεις ειτε νοτια ειτε βορεια.. Εναλλακτικα πας απο παλια εθνικη Ωρωπο (αν σου αρεσει ανεβοκατεβα βουνο και στροφιλικια) να παρεις αντιστοιχα καραβακι για ερετρια

Φίλε μου συγνώμη δε το παρατήρησα. Ναι καλές επιλογές ακούγονται θα τις επιχειρήσω μεσα στο καλοκαίρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, darkmatinee είπε

Ναι λάθος λέξη, χριστουγεννιάτικες αγορές μάλλον είναι το καλύτερο. Αλλά είναι παντού σε κάθε πλατεία και μπορείς να σταματάς για μια μπύρα ή ένα ζεστό κρασί και να συνεχίζεις τις βόλτες σου :)

Εδώ η σελίδα από το κεντρική αγορά: https://www.christkindlmarkt.at/en/highlights/

Οπότε θα πρέπει να κοιταω: Vienna Christmas Market Rathausplatz ως τοποθεσία και γύρω γύρω για ξενοδοχεία? Βρήκα και το enimerosi.at, χρήσιμο κι αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, panosno1com said:

Οπότε θα πρέπει να κοιταω: Vienna Christmas Market Rathausplatz ως τοποθεσία και γύρω γύρω για ξενοδοχεία? Βρήκα και το enimerosi.at, χρήσιμο κι αυτο!

Γενικώς χρειάζεται να κοιτάς να έχεις δίπλα σου στάση μετρό. Όλα τα αλλά βρίσκονται. Επίσης πολύ βολικά σε τέτοια ταξίδια είναι τα scooter τύπου lime για βόλτες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

Γενικώς χρειάζεται να κοιτάς να έχεις δίπλα σου στάση μετρό. Όλα τα αλλά βρίσκονται. Επίσης πολύ βολικά σε τέτοια ταξίδια είναι τα scooter τύπου lime για βόλτες. 

Λογικό αυτό.. Είναι εύκολη η χρηση του για κάποιους πρώτη φορά εξωτερικό? Έχουν ταμπελες κλπ στα αγγλικά?

Ειδα οτι εχει και τρένο που σε πάει κατευθειαν στο κεντρο απ το αεροδρομιο χωρις σταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα γερμανικά να είναι οι ταμπέλες του μετρό. Δεν είναι γραμμένα σε άλλο αλφάβητο οπότε δεν είναι δύσκολο να βρεις πού κατεβαίνεις ή σε ποια κατεύθυνση παίρνεις το μετρό. Τα μηχανήματα των εισιτηρίων, εκεί όπου όντως χρειάζεται να καταλάβεις τι πρέπει να βγάλεις, είναι και στα αγγλικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2024 στις 9:06 ΜΜ, Hamurabi είπε

Παιδιά καλησπέρα ,θέλει ο αδερφός μου να πάει για δουλειά Πάρο και Νάξο και ψάχνει μέρη όπου είναι τα περισσότερα τουριστικά μαγαζάκια με μπιχλιμπιδια που περνούν οι τουρίστες.

Όποιος μπορεί παράκληση να μου πει πια μέρη είναι στα δύο νησιά τα πιο τουριστικά... Από τέτοιας άποψης όμως,όχι από παραλίες ,είναι αδιάφορο στη συγκεκριμένη φάση αυτό

Ευχαριστώ 

Στην Πάρο Παροικιά και Νάουσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...