Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Irishman, αν είχα πάει σινεμά θα έφευγα. Σπίτι με 5 6 μισαωρες διακοπές και με το ζόρι το είδα. Αδιαφορώ για όλα τα υπόλοιπα, 3.30 ώρες είναι σειρά όχι ταινία. 

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Mesqal είπε

Snowpiercer

Ηθελα να δω και τις αλλες ταινιες του Bong Joon Ho μετα το εξαιρετικο Parasite και εβαλα το Snowpiercer. Οτι και να γραψω ειναι λιγο για αυτο που ειδαν τα ματια μου, θεωρω οτι πρεπει να μπει σε μια λιστα με τις καλυτερες ταινιες ολων των εποχων.

10/10

Μην ξεχάσεις Memories of murder και Host. Φαντάζομαι και τις υπόλοιπες, που πρέπει κι εγώ κάποια στιγμή να τιμήσω, μία-μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, johnyboy είπε

Irishman, αν είχα πάει σινεμά θα έφευγα. Σπίτι με 5 6 μισαωρες διακοπές και με το ζόρι το είδα. Αδιαφορώ για όλα τα υπόλοιπα, 3.30 ώρες είναι σειρά όχι ταινία. 

Εγώ πάλι το είδα σπίτι σερί και δεν με κούρασε καθόλου. Σαν ταινία ηταν άψογη , με ιδιαίτερο αφηγηματικό  στυλ και εξαιρετικές ερμηνείες. Δεν περίμενα τίποτε λιγότερο. 

Η μόνη ίσως  παρατήρηση θα ηταν για την  ουσία της υπόθεσης ( Ιταλική Μαφία) που έχει μάλλον κορεστεί. 

Επεξ/σία από HALF EVIL
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ad Astra

 

Κλασικη   space ταινια που δεν προσθετει κατι  παραπανω στο ειδος που μας εχει χαρισει αριστουργηματα .Ο Pitt στεκεται αξιοπρεπως στον ρολο δρωντας ομως διεκπεραιωτικα παροτι βρισκεται στην  ωριμη φαση της καριερας και της ζωης του .Αν ξεχωριζει κατι στο φιλμ ειναι η εκπληκτικη φωτογραφια .

Οσοι αγαπανε την κατηγορια θα την δουν ουτως η' αλλως ,οι υπολοιποι   προσπεραστε .

 

7/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ότι το Ad Astra στη μικρή οθόνη πρέπει να χάνει πολύ, όσοι το είδαν τώρα κανείς δεν φαίνεται ενθουσιασμένος.

Στο κινηματογράφο ήταν πολυ ωραία εμπείρία πάντως. Πέραν τούτου, δε θα έλεγα ότι είναι μια κλασική space ταινία όπως αναφέρει ο Φώτης, περισσότερο σαν το Apocalypse Now του διαστήματος θα το χαρακτήριζα (σαν concept, όχι σαν επίπεδο ταινίας).

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Ενώ την έβλεπα την ταινία με ένα φιλαράκι στο πισι μου του είπα... "Ρε'συ λες να είναι η ταινία σαν το Gravity του Cuaron που όταν το βλέπει κανείς σινεμά είναι μια πολύ ωραία εμπειρία ενώ όταν το βλέπει κανείς σπίτι είναι αρκετά χειρότερο;;". Η απάντηση ήταν απλά γέλιο απ'την πλευρά του.

Συμφωνώ και εγώ με αυτόν ως ένα σημείο. Σίγουρα οι σκηνές στο διάστημα, οι ήχοι κλπ είναι πιο εντυπωσιακοί στο σινεμά αλλά ταυτόχρονα είναι ολοφάνερο πως η φωτογραφία της κλπ κλπ  δεν είναι τόσο τρομερή ή σημαντική όσο άλλες ταινίες π.χ. (μιας και το ανέφερα) το Gravity. Η εμπειρία του να βλέπει κανείς μια ταινία στο σινεμά είναι πάντα καλύτερη απ'το σπίτι, όμως κάποιες ταινίες δεν κερδίζουν τόσα πολλά στο σινεμά όσο άλλες.

tl;dr Είμαι σίγουρος πως με το ζόρι θα το έλεγα μέτριο (είναι μια μικρή αναβάθμιση από το στατους: "φόλα") αν το έβλεπα σινεμά.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

marriage story

https://www.imdb.com/title/tt7653254/

Καλη ειναι.Με  καλη διαθεση, μπολικη επιεικια και συναισθηση της σημερινης καταστασης του κινηματογραφου της λες μεχρι και Κραμερ εναντιον Κραμερ ver 2019

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Raazi[2018]

63784610.png

https://www.imdb.com/title/tt7098658/?ref_=nv_sr_srsg_0

Συνταρακτικη κατασκοπικη ταινια απο την Ινδια για τον πολεμο μεταξυ Πακισταν-Ινδιας. Η ιστορια βασιζεται σε αληθινα γεγονοτα και οσο σκληρα και αν ειναι οταν μιλαμε για πολεμο δεν θα μπορουσε να ηταν αλλιως. Η ιστορια μιλαει για τους αφανεις ηρωες του πολεμου που κανουν τα παντα για τη χωρα τους αλλα ποτε δεν περνουν την αναγνωριση που τους αρμοζει αντιθετως ζουν την υπολοιπη ζωη τους στον πονο και την δυστυχια για αυτα που προκαλεσαν. Η πρωτη ωρα εχει αρκετα τραγουδια τα οποια ομως εχουν αμεσο νοημα με αυτο που βλεπουμε. Δεν ενοχλουν σε καμια περιπτωση. Η δευτερη μας εχει στην τσιτα ολη την ωρα αγωνιωντας για την πρωταγωνιστρια μας. Οι Ινδοι για ακομα μια φορα βαζουν τα γυαλια στο γεματο κλισε και εφε hollywood προσφεροντας συγκινηση αγωνια συναισθηματα τα οποια εχουν αρχισει να εκλειπουν απο τις Αμερικανικες ταινιες. Μια ταινια που αξιζει να δειτε και ξανα εβλεπα ευκολα για δευτερη φορα. 8.8/10

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marriage Story (2019)Ιστορία Γάμου

Πολυ καλη ταινια. Ο Baumbach ειναι ενας πολυ ανθρωπινος σκηνοθετης, κατανοει με μεγαλη ευκολια ολες τις επιπλοκες ενος γαμου υπο καταρρευση, και χρησιμοποιει τους δυο πρωταγωνιστες του αριστα και πολυ ουδετερα χωρις να παιρνει κανενος τη μερια. Adam Driver ειναι αδυνατο να αντιπαθεις, οτι και να παιξει, και η Γιοχανσον επισης πολυ καλη. Σε καποιο σημειο κανει κοιλια,αλλα ξυπναμε ολοι με μια φλογερη συζητηση του ζευγους που ειναι και η τελικη κλιμακωση του εργου.Γενικα πολυ ευχαριστη ταινια, με εξαιρετικους διαλογους.

7.5/10

My Own Private Idaho (1991)Το δικό μου Αϊντάχο

Θυμαμαι οταν τελειωσε η ταινια, ειχα πραγματικη τη χειροτερη εντυπωση για αυτην. Δε μπορουσα καν να καταλαβω τι λογο υπαρξης ειχε. Αλλα εδω και ενα μηνα ειναι η μονη που μου εχει κολλησει στο μυαλο και δε λεει να βγει. Ισως ειναι οι ομορφες τοποθεσιες, ισως οι ιδιαιτεροι χαρακτηρες, ισως η σκηνοθεσια που θυμιζει πολυ Terrence Malick. Με μια οσκαρικη ερμηνεια απο τον αδικοχαμενο River Phoenix, και πολλα αλλα καλα που δε μπορω να απομονωσω ακομα, το δικο μου Αινταχο εχει μπει στη λιστα με τις αγαπημενες μου ταινιες.

9.5/10

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το Ad astra ανήκει στην κατηγορία του Arrival; Μήπως δηλαδή την θάβετε α) γιατί δεν είναι τόσο διαστημική περιπέτεια  όσο την περιμένατε και β)το διάστημα απλά είναι το σκηνικό για να μας πει κάτι τελείως διαφορετικό;

Δεν το έχω δει ακόμη, για αυτό ρωτάω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Voodooman είπε

Μήπως το Ad astra ανήκει στην κατηγορία του Arrival; Μήπως δηλαδή την θάβετε α) γιατί δεν είναι τόσο διαστημική περιπέτεια  όσο την περιμένατε και β)το διάστημα απλά είναι το σκηνικό για να μας πει κάτι τελείως διαφορετικό;

Δεν το έχω δει ακόμη, για αυτό ρωτάω.

Πίστεψε με, η ταινία ΔΕΝ είναι ούτε Interstellar, ούτε Moon, ούτε Arrival. Δεν είναι A Scanner Darkly, Contact, minority report, man from earth, Sunshine, Magnetic Rose(anime του Satoshi Kon), Gravity, Another Earth κλπ κλπ.

Αυτό όχι επειδή είναι διαφορετική, όλα τα παραπάνω είναι διαφορετικά μεταξύ τους, αλλά κυρίως επειδή είναι κακογραμμένη όσο δεν πάει.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Πίστεψε με, η ταινία ΔΕΝ είναι ούτε Interstellar, ούτε Moon, ούτε Arrival. Δεν είναι A Scanner Darkly, Contact, minority report, man from earth, Sunshine, Magnetic Rose(anime του Satoshi Kon), Gravity, Another Earth κλπ κλπ.

Αυτό όχι επειδή είναι διαφορετική, όλα τα παραπάνω είναι διαφορετικά μεταξύ τους, αλλά κυρίως επειδή είναι κακογραμμένη όσο δεν πάει.

Όντως ΔΕΝ είναι όλα τα παραπάνω φιλμ που αναφέρεις. Επίσης, κατά τη γνώμη μου πάντα,  ΔΕΝ είναι καθόλου κακογραμμένη.

Οπότε θα σου πρότεινα VoodooMan να τη δεις ('όχι σε λαπτοπ ή κινητό), δε θεωρώ ότι θα αισθανθείς ότι έχασες το χρόνο σου.

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, DeadOrganPlayer είπε

Όντως ΔΕΝ είναι όλα τα παραπάνω φιλμ που αναφέρεις. Επίσης, κατά τη γνώμη μου πάντα,  ΔΕΝ είναι καθόλου κακογραμμένη.

Οπότε θα σου πρότεινα VoodooMan να τη δεις ('όχι σε λαπτοπ ή κινητό), δε θεωρώ ότι θα αισθανθείς ότι έχασες το χρόνο σου.

Εγω αποσο θυμαμαι ηταν πολυ ευχαριστη ταινια, μεχρι ο Μπραντ Πιτ να φτασει στο διαστημικο σταθμο στον Αρη. Απο εκει και μετα η ταινια χανει καθε υπονοια προσανατολισμου, και με ενα μετριοτατο τελος χανει και λογο υπαρξης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...