Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, armin είπε

Εγω αποσο θυμαμαι ηταν πολυ ευχαριστη ταινια, μεχρι ο Μπραντ Πιτ να φτασει στο διαστημικο σταθμο στον Αρη. Απο εκει και μετα η ταινια χανει καθε υπονοια προσανατολισμου, και με ενα μετριοτατο τελος χανει και λογο υπαρξης. 

Είναι θέμα οπτικής. Αν το δεις με βάση το ρεαλισμό ναι, χάνει αρκετά το προσανατολισμό της. Αν το δεις σαν το ταξίδι της ψυχής στην άβυσσο του απείρου και του απροσμέτρητου (σαν μεταφορά δηλαδή), τότε ο ρεαλισμός είναι δευτερευούσης σημασίας.

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, DeadOrganPlayer είπε

Είναι θέμα οπτικής. Αν το δεις με βάση το ρεαλισμό ναι, χάνει αρκετά το προσανατολισμό της. Αν το δεις σαν το ταξίδι της ψυχής στην άβυσσο του απείρου και του απροσμέτρητου (σαν μεταφορά δηλαδή), τότε ο ρεαλισμός είναι δευτερευούσης σημασίας.

Κάτι τέτοιο περίμενα, μάλλον θα μου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, DeadOrganPlayer είπε

Είναι θέμα οπτικής. Αν το δεις με βάση το ρεαλισμό ναι, χάνει αρκετά το προσανατολισμό της. Αν το δεις σαν το ταξίδι της ψυχής στην άβυσσο του απείρου και του απροσμέτρητου (σαν μεταφορά δηλαδή), τότε ο ρεαλισμός είναι δευτερευούσης σημασίας.

Μωρε μπας και ειδες την Οδυσσεια του Διαστηματος και τα εχεις μπερδεψει....ποια αβυσσο του απειρου παντα μεσα στο ηλιακο μας συστημα ηταν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, armin είπε

ποια αβυσσο του απειρου παντα μεσα στο ηλιακο μας συστημα ηταν. 

Φαινομενικά ναι, το άπειρο δε μπορεί να "βρεθεί" στο υλικό κόσμο όμως. Οπότε έιτε στο ηλιακό, είτε σε άλλο γαλαξιακό το ίδιο θα ήταν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Once Upon a Time in Anatolia το πρότεινε κάποιος εδώ και μπράβο γιατι μιλάμε για πάρα πολύ καλή ταινία. Θα σταθώ στο τι μου κέντρισε το ενδιαφέρον και τι με συγκλόνισε περισσότερο στην ταινία. Δεν πίστευα ότι μιλάμε για χρονολογία 2010 - 11 που γυρίστηκε η ταινία και στην αρχή νόμιζα ότι διαδραματιζόταν στο 50-60. Δεν ξέρω αν ζουν όντως έτσι ή αν το εκαναν για τους σκοπούς της ταινίας πάντως ήταν τόσο αληθινό όλο αυτό που εμένα μου πέρασε ότι όντως ζουν έτσι που είναι απλά τρομακτικό.

 

Spoiler

Μιλάμε οι άνθρωποι δεν είχαν ούτε τα βασικά, ούτε ασθενοφόρο να πάρει το πτώμα, ούτε σάκο να το βάλουν μέσα, το τύλιξαν απλά με μια κουβέρτα και το πέταξαν στο πορτ μπαγκαζ του αυτοκινήτου, ούτε να τηρήσουν βασικούς κανόνες υγιεινής. Πιάνανε το πτώμα με γυμνά χέρια και το αποκορύφωμα που κάνανε νεκροψία και γέμισε ο άλλος αίματα... Αυτοκίνητα που πλέον δεν βρίσκεις ούτε σε αντίκες στην Ελλάδα. Και όλο αυτό διαδραματιζόταν σε μια πόλη δίπλα στην πρωτεύουσα της τουρκίας.

 

 

Επεξ/σία από johnyboy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, johnyboy είπε

Once Upon a Time in Anatolia το πρότεινε κάποιος εδώ και μπράβο γιατι μιλάμε για πάρα πολύ καλή ταινία. Θα σταθώ στο τι μου κέντρισε το ενδιαφέρον και τι με συγκλόνισε περισσότερο στην ταινία. Δεν πίστευα ότι μιλάμε για χρονολογία 2010 - 11 που γυρίστηκε η ταινία και στην αρχή νόμιζα ότι διαδραματιζόταν στο 50-60. Δεν ξέρω αν ζουν όντως έτσι ή αν το εκαναν για τους σκοπούς της ταινίας πάντως ήταν τόσο αληθινό όλο αυτό που εμένα μου πέρασε ότι όντως ζουν έτσι που είναι απλά τρομακτικό.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Μιλάμε οι άνθρωποι δεν είχαν ούτε τα βασικά, ούτε ασθενοφόρο να πάρει το πτώμα, ούτε σάκο να το βάλουν μέσα, το τύλιξαν απλά με μια κουβέρτα και το πέταξαν στο πορτ μπαγκαζ του αυτοκινήτου, ούτε να τηρήσουν βασικούς κανόνες υγιεινής. Πιάνανε το πτώμα με γυμνά χέρια και το αποκορύφωμα που κάνανε νεκροψία και γέμισε ο άλλος αίματα... Αυτοκίνητα που πλέον δεν βρίσκεις ούτε σε αντίκες στην Ελλάδα. Και όλο αυτό διαδραματιζόταν σε μια πόλη δίπλα στην πρωτεύουσα της τουρκίας.

Βρε παιδιά γιατί μας αφήνεται να καταστρέφουμε ένα υπέροχο κατά τα άλλα απόγευμα Σαββάτου βλέποντας αυτή την Πατάτα και δεν λέτε την αλήθεια…;;;;

Μόνο σε ένα πράγμα ευχαριστώ τον Θεό... Που δεν με αξίωσε να πάω να την δω στο σινεμά και να ξοδέψω 8 ευρώ για αυτή την αθλιότητα………….

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα από σπόντα το Brazil (για το Gataca πήγαινα και τα μπέρδεψα). Ένα έχω να πω: WOW ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι κυκλοφόρησε το '85.

Εν τω μεταξύ μου έβγαζε μια αίσθηση από Monty Python και βλέπω στο τέλος τον σκηνοθέτη :)

Εξαιρετική ταινία με έναν δυστοπικο κόσμο βγαλμένο από ελληνικό δημόσιο ( 😛 ) και επηρεασμένο φανερά από τον Orwell. Νομίζω αρκετά μπροστά από την εποχή της η ταινία. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Είδα από σπόντα το Brazil (για το Gataca πήγαινα και τα μπέρδεψα). Ένα έχω να πω: WOW ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι κυκλοφόρησε το '85.

Aργησες να το δεις, ειναι απο τις καλυτερες ταινιες που εχουν γινει, και μεσα στο top 5 μου. Φροντισε στα επομενα χρονα να το ξαναδείς καποιες φορες, κάθε φορα θα ανακαλύπτεις και ένα  καινουργιο στοιχειο που δεν ειχες προσεξει πριν.

Το ".... αν σκεφτει κανεις οτι κυκλοφορησε το '85" που ειπες δε καταλαβα. Δηλαδη οι ταινιες του '85, και οι παλιοτερες γενικοτερα, πρεπει να ειναι χειροτερες από τις συγχρονες? Συνηθως συμβαινει το αντιστροφο.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Aργησες να το δεις, ειναι απο τις καλυτερες ταινιες που εχουν γινει, και μεσα στο top 5 μου. Φροντισε στα επομενα χρονα να το ξαναδείς καποιες φορες, κάθε φορα θα ανακαλύπτεις και ένα  καινουργιο στοιχειο που δεν ειχες προσεξει πριν.

Το ".... αν σκεφτει κανεις οτι κυκλοφορησε το '85" που ειπες δε καταλαβα. Δηλαδη οι ταινιες του '85, και οι παλιοτερες γενικοτερα, πρεπει να ειναι χειροτερες από τις συγχρονες? Συνηθως συμβαινει το αντιστροφο.

Όχι δεν εννοούσα αυτό. Δύο πράγματα εννοούσα:

Το πρώτο ότι μας δείχνει πράγματα και καταστάσεις που αρχίσαμε να ζούμε αρκετά χρόνια αργότερα. Πχ την απόλυτη εξάρτηση μας από την τεχνολογία. 

Το δεύτερο ότι σχεδόν 35 χρόνια μετά βλέπετε άνετα και είναι επίκαιρη.

Πραγματικό διαμάντι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bourdoulas είπε

Όχι δεν εννοούσα αυτό. Δύο πράγματα εννοούσα:.......................Το δεύτερο ότι σχεδόν 35 χρόνια μετά βλέπετε άνετα και είναι επίκαιρη.

Tελικα εννοουσες αυτο που ειπα. Υπαρχει συχνα στους νεωτερους μια τετοια εντυπωση, ότι μια ταινια προ 35 ετων δε θα βλεπεται σημερα.

Από που κι ως που ομως δε μπορω να καταλαβω, τι ηταν πριν 35 χρονια, λιθινη εποχη? Εγω που τοτε ημουν εφηβος και τωρα μεσηλικας δε βλεπω  διαφορά(μονο προς το χειροτερο).

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ad astra

Το οδοιπορικό ενός αστροναύτη στην άκρη του ηλιακού μας συστήματος για να βρει τον εδώ και 30 χρόνια χαμένο πατέρα του, επειδή στη γη  υποπτεύονται ότι είναι ζωντανός  και ευθύνεται για μία τεράστια απειλή εναντίον της.

Η λέξη που μου έρχεται στο μυαλό για την ταινία είναι "λίγο". Εξαιρετικά γραμμική πλοκή χωρίς τίποτα να σε βγάζει έξω από την πορεία, ανούσιες και μεγάλες σε διάρκεια υποϊστορίες γύρω από την κεντρική και πολύ λίγος χρόνος αφιερωμένος στο κεντρικό θέμα της ταινίας-εννοώ την face to face συνάντηση πατέρα-γιου, γιατί κατά τα άλλα όλο για αυτό μας μιλάει ο κεντρικός ήρωας. Η μουσική επένδυση καλή αλλά όχι τίποτα το εξαιρετικό , τα εφέ σε κάποιες στιγμές ήταν πολύ καλά, αλλά ούτως ή άλλως τα έχουμε δει πια όλα, ο Brad ΟΚ, αλλά ίδιος όπως σε όλες τις αντίστοιχες ταινίες του και μόνο ο Jones ξεχώρισε με διαφορά, πραγματικά καλός.

Ρηχή, απλή, με το μόνο ενδιαφέρον στοιχείο που βρήκα να είναι το τμήμα με το ταξίδι του Brad, που δείχνει τις δυσκολίες του διαπλανητικού ταξιδιού. Δεν θα έχανα και τίποτα αν δεν την έβλεπα, δεν ξέρω αν έχει να πει τίποτα σε ανθρώπους που έχουν θέματα στη σχέση τους με τον πατέρα τους, αλλά και πάλι υπάρχουν πολύ καλύτερες ταινίες για αυτό το θέμα.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2019 στις 2:41 ΜΜ, stefanosgeo είπε

Searching 

https://www.imdb.com/title/tt7668870/

Κορεάτικό με αρκετή τεχνολογία και σασπένς και με περίεργη σκηνοθεσία (μέσα από οθόνες υπολογιστή/κινητών) σε κρατάει στη τσίτα μέχρι το τελευταίο λεπτό. Το απόλαυσα...

Δεν θα το έλεγα Κορεάτικο, από την στιγμή που όλοι μιλάνε Αγγλικά, είναι Αμερικανοί πολίτες και ζουν στην Αμερική. Επιπλέον μόνο οι βασικοί πρωταγωνιστές έχουν καταγωγή από Ασία.

Αλλά ναι, πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, john_dr είπε

Δεν θα το έλεγα Κορεάτικο, από την στιγμή που όλοι μιλάνε Αγγλικά, είναι Αμερικανοί πολίτες και ζουν στην Αμερική. Επιπλέον μόνο οι βασικοί πρωταγωνιστές έχουν καταγωγή από Ασία.

Αλλά ναι, πολύ καλό.

Συμφωνα με το imdb είναι ρωσοαμερικανικο.

Βασικα η εθνικοτητα μιας ταινιας δεν καθοριζεται από τη γλωσσα που μιλανε οι ηθοποιοι ή το που ζουν/καταγονται, αλλα από την εθνικοτητα των εταιριων παραγωγης της.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...