Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 27/9/2020 στις 7:24 ΠΜ, RazielKvlt είπε

Είπα να κάνω κάνω ένα διάλλειμα από τα jrpgs και τις σειρές και να δω κάποια ελαφριά ταινία να περάσει η ώρα.Βάζω Enola Ηolmes.Δεν άντεξα πάνω από μισάωρο.Η 11 και ο Superman δεν είναι ηθοποιοί.Είναι τόσο κακό το παίξιμο τους που σχολικές παραστάσεις μπροστά τους μοιάζουν παραγωγή του Broadway.

Πλάκα κάνεις!

Μου άρεσε πολύ η ταινία. Χαλαρή αλλά με γρήγορη πλοκή και δράση!

Η Millie Bobbie Brown ως Enola, είναι απλά εξαιρετική σε αυτή την ταινία. Ο αδελφός της Sherlock θα έλεγα πως ήταν πολύ ... ήσυχος.. αλλά για αυτό "φταίει" το σενάριο που προφανώς δεν γινόταν να τον έχει εξίσου δυναμικό διότι η ταινία είναι για την Enola.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The lighthouse

Έχοντας διαβάσει πολλές αντικρουόμενες κριτικές το είδα και εγώ τελικά. Δύο απίστευτοι ηθοποιοί σε ένα χωρίς νόημα φίλμ.

Εάν δεν είσαι κουλτούρα και ψαγμένος κτλ και απλώς θέλεις να μία ταινία που να σε κρατάει τότε μην το δεις. Χάσιμο χρόνου

4/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Close Encounters of the Third Kind (1977)

Από τις πιο κλασικές sci-fi ταινίες. Έχει γεράσει πλέον (ίσως λίγο άσχημα) αλλά και πάλι βλέπεται ευχάριστα. Είδα την 40th anniversary edition η οποία έχει κάποιες αλλαγές.

7/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Arwindan είπε

Close Encounters of the Third Kind (1977)

Από τις πιο κλασικές sci-fi ταινίες. Έχει γεράσει πλέον (ίσως λίγο άσχημα) αλλά και πάλι βλέπεται ευχάριστα.

Εννοεις οτι εχει ξεπεραστει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, The_Judas είπε

Οι περισσότερες ταινίες του Σπιλμπεργκ θεωρώ ότι δεν έχουν μεγάλη αντοχή στον χρόνο...

Επαιζε πολυ συχνα με ειδικα εφε, τα οποια προφανως μετα την ψηφιακη επανασταση μας φαινονται πρωτογωνα πια. Αλλα οι κλασσικες ταινιες του ειναι παντα φρεσκιες αν το δεις καθαρα σκηνοθετικα και σεναριακα.

Wet Season (2019)Wet Season

Αναπαντεχα καλη ταινια. Πολυ εξυπνη σκηνοθεσια και οι διαλογοι πολυ ολιγαρκεις, στα ορια του μινιμαλ. Θα την ηθελα λιγο πιο ατμοσφαιρικη την ταινια..Οχι οτι δεν ειναι, αλλα επειδη μου θυμισε ως θεματολογια τις ταινιες του Wong Kar Wai που ειναι "στυλιζαρισμενες" οσο δε παει, ε μου φανηκε λιγο χλωμη συγκριτικα. Προς το τελος ειναι που ηθελα κατι παραπανω, μια πιο εντονη κλιμακωση συναισθηματων. 8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με πειράζουν τόσο τα εφέ, όσο οι απλοικές και υπερβολικά μελοδραματικές ιστορίες. Τέλος πάντων, αυτή είναι η προσωπική μου εκτίμηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2020 στις 5:58 ΠΜ, rus είπε

Εννοεις οτι εχει ξεπεραστει?

Συγγνωμη τωρα είδα το μήνυμα. Ναι, ακόμα και αν εξαιρέσεις τα εφέ τα οποία είναι λογικά να είναι ξεπερασμένα, η ταινία κατά τη γνώμη μου δεν έχει γεράσει όμορφα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

What happened to Monday

Λάτρης των dystopian movies έφαγα τρελή απογοήτευση.

Βαρετή, γεμάτη plot holes και cliche στιγμές. Μέχρι και το τέλος μπορείς να μαντέψεις εύκολα. Η φράση που τη συνοψίζει είναι an insult to intelligence.

Μη σπαταλήσετε τον χρόνο σας.

3/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/10/2020 στις 12:10 ΠΜ, Arwindan είπε

Ναι, ακόμα και αν εξαιρέσεις τα εφέ τα οποία είναι λογικά να είναι ξεπερασμένα, η ταινία κατά τη γνώμη μου δεν έχει γεράσει όμορφα. 

Tα εφφε δεν ειναι το παν σε μια ταινια, εκτος αν αυτη στηριζεται σε αυτα. Βασικα οι ταινιες δε γερνανε, συνηθως οι παλιοτερες ειναι καλυτερες απο τις νεωτερες.

Υπαρχουν βεβαια καποιες που φαινονται πολυ ξεπερασμενες σημερα, πχ. Το πρωτο James Bond του 1962(εναντιον Δρ Νο). Η υπαρξη εξωγηινων ομως εξακολουθει να παραμενει αμφιβητουμενη και μυστηριωδης.

Ενα αστειο που διακρινεται σε παλιες ταινιες επιστημονικης φαντασιας ειναι οτι εμφανιζουν τις οθονες σε crt μορφη, δηλ. οπως τις ειχαν τοτε. Που να φανταστουν οτι καποια στιγμη θα γινονταν επιπεδες.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Albert Nobbs[2011]

unnamed.jpg

Δραματικη ταινια που διαδραματιζεται στις αρχες του 19ου αιωνα στην Ιρλανδια και εξιστορει την ιστορια μιας γυναικας[Glenn Close] που προσπαθει να επιβιωσει ντυμενη ως ανδρας μιας και μονο ετσι ηταν εφικτο να βρει μια σταθερη δουλεια με αρκετα χρηματα. Αρκετα ηπιων τονων ταινια στη μεγαλυτερη διαρκεια της με ενα ξεσπασμα προς το τελος και μια καταληξη οχι και τοσο καλη αν και διαφαινεται καποια ελπιδα σε σημεια το τελος ειναι αμειλικτο και αδικο. Η Glenn Close δινει μια εξαιρετικη ερμηνεια ως ανδρας και κραταει την ταινια. Η ταινια προταθηκε για 3 Οσκαρ για το 2011. Περναει καποια νοηματα και δινει μια οπτικη στο ποσο δυσκολα ηταν τα πραγματα για μια γυναικα εκεινα τα χρονια. 6.9/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο βραβευμένες ταινίες που διαδραματίζονται σε σχολεία, όπου βλέπουμε για μία ακόμη φορά με πόσο διαφορετικό τρόπο απεικονίζεται η καθημερινότητα στις αμερικάνικες και στις ευρωπαϊκές ταινίες. 

MV5BNjkwMDMwOTQtM2MwMS00NjVmLThlODgtZmYyZjBhMjgzYTM3XkEyXkFqcGdeQXVyODAzODU1NDQ@._V1_SY1000_SX675_AL_.jpg.50f386007cbe0b3dfd169296923a352f.jpg

https://www.imdb.com/title/tt7616148/?ref_=nv_sr_srsg_0

Η αμερικάνικη, υποτίθεται θρίλερ, όπου λευκοί, μορφωμένοι και ευκατάστατοι υιοθετούν ένα μαύρο παιδί-στρατιώτη από τη Σομαλία, το οποίο έρχεται σε σύγκρουση με την μαύρη καθηγήτρια του σχολείου.
Το φινάλε μου φάνηκε  πολύ δήθεν, αλλά και η γενική εικόνα είναι ότι οι γονείς και ο διευθυντής (λευκοί, ξανθοί κ.λπ.) είναι οι καλοί και όλοι οι μαύροι και μια ασιάτισσα είναι ....
Τουλάχιστον εμένα αυτή την εντύπωση μου άφησε.

MV5BZmJhOGYyYTctYmZhMi00YjlkLThmYWUtZTgwMTAwZjVjYTRmXkEyXkFqcGdeQXVyNjIwMDE0MzQ@._V1_SY1000_SX675_AL_.jpg.9d5c3d016cbb41387c73b67267a3c555.jpg

https://www.imdb.com/title/tt9573180/?ref_=fn_al_tt_1

Η νορβηγική, κοινωνικοπολιτική, στην οποία η κόρη ενός βουλευτή του εργατικού κόμματος χτυπάει θανάσιμα τον γιο ενός ακροδεξιού πολιτικού.
Πολύ ρεαλιστική απεικόνιση της πραγματικότητας, αλλά με πολύ μεγαλύτερη διάρκεια από όσο χρειαζόταν για να πει αυτά που ήθελε
Μετά την πρώτη θετική εντύπωση, όταν την ξανασκέφτηκα νομίζω ότι τελικά ο ρατσιστής γονέας παρουσιάζεται ώς ο πιο "νορμάλ" και ο πιο "συμπαθητικός"!
Δεν υπάρχουν πολιτικές αντιπαραθέσεις, τις οποίες μάλλον απέφυγε συνειδητά, αφού  επέλεξε και τα δύο παιδιά να είναι λευκά, παρόλο που το σχολείο είχε πολλά παιδιά από διαφορετικές χώρες και φυλές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2020 στις 2:18 ΠΜ, Fan είπε

The lighthouse

Έχοντας διαβάσει πολλές αντικρουόμενες κριτικές το είδα και εγώ τελικά. Δύο απίστευτοι ηθοποιοί σε ένα χωρίς νόημα φίλμ.

Εάν δεν είσαι κουλτούρα και ψαγμένος κτλ και απλώς θέλεις να μία ταινία που να σε κρατάει τότε μην το δεις. Χάσιμο χρόνου

4/10

αστο φιλαρακι...μην ασχολεισαι με κινηματογραφο.

Μιλας για ενα αριστουργημα της εβδομης τεχνης...η ταινια απευθυνεται σε σινεφιλ

9/10

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, roginsky12 είπε

αστο φιλαρακι...μην ασχολεισαι με κινηματογραφο.

Μιλας για ενα αριστουργημα της εβδομης τεχνης...η ταινια απευθυνεται σε σινεφιλ

9/10

Επειδή φαντάζομαι ότι μιλάς σοβαρά και δεν τρολάρεις, εάν είδες γράφω ότι η ταινία απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό, δηλαδή δήθεν κουλτούρα, "ψαγμένους" κτλ, γιατί αυτές οι κατηγορίες κοιτάζουν πολύ περισσότερα πράγματα από το εάν μία ταινία την απολαμβάνεις, σε κρατάει και δεν θέλεις να τη σταματήσεις.

Εάν όμως ανήκεις στο γενικό κοινό, όπου σε ενδιαφέρει να δεις μία ταινία και να μη τη βαρεθείς, θα νιώσεις ότι βλέπεις μπούρδες τρίπατες.

Αντικειμενικά, το τελικό αποτέλεσμα ήταν μία μούφα, αφού ήταν βαρετό, πιθανώς όμως εάν παρατηρήσεις κάποιες τεχνικές που χρησιμοποιήθηκαν να τη θαυμάσεις την ταινία, αλλά αυτό αφορά λίγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...