Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Jurassic World: Fallen Kingdom[2018]

jurassic-world-fallen-kingdom-3861092b-2

https://www.imdb.com/title/tt4881806/

Δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα καποια πραγματα παρα εγιναν βιαστικα και καποιοι χαρακτηρες ηταν τελειως καρικατουρες στα προτυπα που μας εχει μαθει το Hollywood. Δεν λειπουν τα ατελειωτα κλισε και το σεναριο 2-3 σειρων. Να πω ομως οτι ηξερα απο πριν τι παω να δω. Εφοδιαστηκα με πατατακια αναψυκτικο κουμπωσα αρχειο remux 27GB σε 55αρα με home cinema και την ευχαριστηθηκα. Πολυ καλα εφε ειδικα στην εκρηξη του ηφαιστειου στο νησι ο Pratt συμπαθεστατος βγαζει απλετο γελιο και η Bryce Dallas Howard πιο ομορφη απο ποτε. Μετα τη μεση καπως το εχασε περιμενα μαχες τιτανων αντιθετως ειδαμε μια μαχη ενος μεταλλαγμενου δεινοσαυρου με τον ραπτορα που γνωρισαμε στην πρωτη ταινια. Το 2022 αναμενεται νεα ταινια ας προσπαθησουν να την κανουν λιγο πιο σοβαρη. 6.7/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ArkinΜεγάλωσα με τη παλιά 3λογια. Το πρώτο (2015) το είδα στο σινεμά. Συμπαθητικό θα το χαρακτήριζα. Χτύπησε νοσταλγία. Το μεγάλο μείον των νέων ταινιών είναι ότι οι δεινόσαυροι ξέρεις ότι είναι ψεύτικοι και καθόλου απειλητικοί, φαίνεται, κάνει μπαμ από το πρώτο καρέ, σε αντίθεση στις παλιές ακόμα και τώρα σου προκαλεί δέος το αποτέλεσμα !

Το 2ο (2018), το είδα γιατί είμαι φαν του JP σύμπαντος και των δεινοσαύρων/προϊστορικών ζώων γενικότερα. Αλλά δεν πλησιάζει καν το τι είχα στο μυαλό μου αν με ρωτούσες πριν 10+ χρόνια τι θα ήθελα να δω στο 4ο μέρος.

Η "φόρμουλα" των παλιών ταινιών λείπει

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

@ArkinΜεγάλωσα με τη παλιά 3λογια. Το πρώτο (2015) το είδα στο σινεμά. Συμπαθητικό θα το χαρακτήριζα. Χτύπησε νοσταλγία. Το μεγάλο μείον των νέων ταινιών είναι ότι οι δεινόσαυροι ξέρεις ότι είναι ψεύτικοι και καθόλου απειλητικοί, φαίνεται, κάνει μπαμ από το πρώτο καρέ, σε αντίθεση στις παλιές ακόμα και τώρα σου προκαλεί δέος το αποτέλεσμα !

Το 2ο (2018), το είδα γιατί είμαι φαν του JP σύμπαντος και των δεινοσαύρων/προϊστορικών ζώων γενικότερα. Αλλά δεν πλησιάζει καν το τι είχα στο μυαλό μου αν με ρωτούσες πριν 10+ χρόνια τι θα ήθελα να δω στο 4ο μέρος.

Η "φόρμουλα" των παλιών ταινιών λείπει

Τα πρωτα 2 ειναι τα καλυτερα ειδικα το πρωτο βλεπετε πολυ ανετα 27 χρονια μετα και ναι οι δεινοσαυροι δειχνουν πιο αληθινοι απο το ψευτικο CGI που εχουμε εδω. Τα νεα JW ειναι πιο αναλαφρες ταινιες με τα κλισε τους την ψευτια τους τα εφε τους για να εντυπωσιασουν και τους χαζους χαρακτηρες. Τουλαχιστον βλεπονται γιατι σε αλλα franshise ειδαμε πολυ χειροτερα πραγματα(πχ terminator/predator το κατεστρεψαν και θα εβαζα και τα Alien ειδικα με το covenant το prometheus μου αρεσε].

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Promise[La promesse][1996]

7uh0-B0-NDgvj67y-St9-Os-TO7-Qtzqq.jpg

Ενα αγνωστο διαμαντι απο Βελγιο μας δειχνει εναν πατερα ο οποιος νοικιαζει σε μεταναστες που ηρθαν στο Βελγιο για μια καλυτερη ζωη παρανομα και στο κολπο εχει και τον εφηβο γιο του. Παρανομα διαβατηρια αθλιες συνθηκες διαβιωσης και παρανομη εργασια. Τι θα γινει ομως οταν ενας απο αυτους εχοντας γυναικα και παιδι χτυπησει και πρεπει να παει στο νοσοκομειο? Ωμη σκληρη αλλα και συναμα συγκινητικη Η Υποσχεση ειναι μια ταινια που μπορει να μην εχει το τεραστιο budget δειχνει ομως την σκληρη πλευρα καποιων ανθρωπων αλλα και την ελπιδα σε καποιους αλλους. Δειτε την. 7.5/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Black mirror bandernach

Eχει καλες κριτικες στο ΙΜDB, αλλα πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι. Τεχνικα ηταν σαφως πολυ πρωτοτυπη, δεν το συζηταμε το κομματι αυτο, αλλα κατα τ'αλλα ηταν μια χιλιοειπωμενη ιστορια και μαλιστα η συγκεκριμενη της εκδοχη ηταν και λιγο αδιαφορη. Ειδα και ολες τις εναλλακτικες, αλλα και παλι δεν με τρελανε, συν οτι μου φανηκε εξαιρετικα μικρη. 

5/10 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Common Wealth[La Comunidad][2000]

d8c038b652959be4ff5c49074552443c.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0255067/?ref_=fn_al_tt_1

Οι Ισπανοι ανεκαθεν εβγαζαν ταινιαρες και η συγκεκριμενη αξιζει να ειναι μεσα στην 10αδα των καλυτερων Ισπανικων ταινιων. Μαυρη κωμωδια με horror στοιχεια γρηγορο ρυθμο και ενα τελειως πρωτοτυπο σεναριο. Μια μεσιτρια δειχνει ενα σπιτι σε πιθανους αγοραστες οταν αντιλαμβανεται οτι κατι συμβαινει στο απο πανω σπιτι. Με τα πολλα ερχεται η πυροσβεστικη και βρισκει εναν παππου να εχει πεθανει εδω και καιρο με το σπιτι να ειναι ενα αχουρι. Τι θα συμβει ομως οταν η μεσιτρια ανακαλυψει οτι εχει κρυμμενα 300 εκατομμυρια πεσος? Δεν θελω να γραψω αλλα μην πω και ολη την πλοκη θα πω μονο οτι το σεναριο θα μπορουσαν μονο οι Ισπανοι να το γραψουν σε κραταει σε εγρηγορση με οτι συμβαινει και το τελος μαεστρικα φτιαγμενο μαζι με το μαυρο χιουμορ που το διακατεχει πραγματικα μια πολυ ευχαριστη εκπληξη. 8/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, Arkin είπε

La Comunidad[2000]

d8c038b652959be4ff5c49074552443c.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0255067/?ref_=fn_al_tt_1

Οι Ισπανοι ανεκαθεν εβγαζαν ταινιαρες και η συγκεκριμενη αξιζει να ειναι μεσα στην 10αδα των καλυτερων Ισπανικων ταινιων. Μαυρη κωμωδια με horror στοιχεια γρηγορο ρυθμο και ενα τελειως πρωτοτυπο σεναριο. Μια μεσιτρια δειχνει ενα σπιτι σε πιθανους αγοραστες οταν αντιλαμβανεται οτι κατι συμβαινει στο απο πανω σπιτι. Με τα πολλα ερχεται η πυροσβεστικη και βρισκει εναν παππου να εχει πεθανει εδω και καιρο με το σπιτι να ειναι ενα αχουρι. Τι θα συμβει ομως οταν η μεσιτρια ανακαλυψει οτι εχει κρυμμενα 300 εκατομμυρια πεσος? Δεν θελω να γραψω αλλα μην πω και ολη την πλοκη θα πω μονο οτι το σεναριο θα μπορουσαν μονο οι Ισπανοι να το γραψουν σε κραταει σε εγρηγορση με οτι συμβαινει και το τελος μαεστρικα φτιαγμενο μαζι με το μαυρο χιουμορ που το διακατεχει πραγματικα μια πολυ ευχαριστη εκπληξη. 8/10

Μολις την ειδα κι εγω,  μου την ειχε προτεινει ο @demessakis στο αλλο νημα. 

Δε θα αλλαζα ούτε κομμα απο ο,τι έγραψες, μιλάμε  για τρομερη  ταινία απο όλες τις απόψεις. 

Επίσης μονο σ εμενα άρεσε το κτηριο αυτο? :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, stormrain είπε

Μολις την ειδα κι εγω,  μου την ειχε προτεινει ο @demessakis στο αλλο νημα. 

Δε θα αλλαζα ούτε κομμα απο ο,τι έγραψες, μιλάμε  για τρομερη  ταινία απο όλες τις απόψεις. 

Επίσης μονο σ εμενα άρεσε το κτηριο αυτο? :lol:

Εξωτερικα εννοεις η μεσα? Το ασανσερ παντως κορυφαια κατασκευη. Τωρα τελειωνω και το Crimen ferpecto αλλη ταινιαρα και αυτη. 

 

Upgrade[2018]

71w-TTrj-Zh-BL-AC-SL1500.jpg

https://www.imdb.com/title/tt6499752/

Σε ενα φουτουριστικο μελλον με αμαξια που οδηγανε μονα τους chipakia για ελεγχο στα παντα και αναβαθμισμενοι ανθρωποι ενας ανδρας βλεπει την γυναικα του να δολοφονειται και ο ιδιος να μενει τετραπληγικος μη μπορωντας να κανει τιποτα. Τι θα γινει ομως οταν ενας απο μηχανης θεος του δωσει τη δυναμη μεσω ενος chip να παρει εκδικηση και να σταθει στα ποδια του? Τρομερα ενδιαφερον ταινια μιας και βλεπουμε ενα μελλον που μπορει να μην αργησει να το δουμε με τα ματια μας με σκηνες δρασης που θα ζηλευαν ταινιες με 10πλασιο budget μιας και μιλαμε για μια ταινια που κοστισε μολις 5 εκατομμυρια. Εξυπνη εξαιρετικη φωτογραφια την προτεινω για θεαση με καλο ηχοσυστημα και το τελος δεν εχει καμια σχεση με ολα τα κλισε που εχουμε δει σε παρομοιες ταινιες. Θα την ξανα δω σιγουρα. 8/10

 

The Perfect Crime[Crimen Ferpecto][2004]
a355b5277c9b53f459153c0ee201793f.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0395125/

Aκομα μια ταινια του Alex de la Iglesia σκηνοθετη του La Comunidad. Και εδω εχουμε να κανουμε με ενα πολυ ιδιαιτερο σεναριο γρηγορο ρυθμο και τρελες καταστασεις. Ενας πολυ επιτυχημενος ανδρας που εχει σχεδον τα παντα εμφανιση γυναικες δουλεια μετα απο μια διαμαχη με τον μεγαλυτερο αντιζηλο του θα τον αφησει νεκρο. Με τα πολλα προσπαθωντας να κρυψει το πτωμα μια γυναικα ασχημη για αυτον τον βοηθαει χωρις να γνωριζει ποια πραγματικα ειναι. Οταν του αποκαλυφθει ομως θα εχει να διαλεξει μεταξυ της αστυνομιας και αυτης της γυναικας την οποια δεν θελει καθολου. Η ταινια περναει καποια ρατσιστικα μηνυματα που κρυβουν ομως μεγαλες αληθειες για τον κοσμο που ζουμε και φυσικα δεν λειπει το αστειρευτο μαυρο χιουμορ και οι αντιθεσεις μεχρι το τελος. Το τελος εξυπνο αν και εχει καποια κενα που δεν εξηγηθηκαν. Αναμφιβολα μια ταινια που αξιζει να δειτε και την προτεινω οπως και το La Comunidad. 7.5/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 ώρες πριν, Arkin είπε

Εξωτερικα εννοεις η μεσα? Το ασανσερ παντως κορυφαια κατασκευη. Τωρα τελειωνω και το Crimen ferpecto αλλη ταινιαρα και αυτη

Oλο το πακετο :D

Αυτην θα τη δω μεσα στην εβδομάδα και θα γράψω αν και δρν έχω αμφιβολίες για το οτι θα ειναι καλη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει ολη τη φιλμογραφια του alex de la iglesia, το αγαπημενο μου ειναι το crimen ferpecto. Τα πιο πολλά εργα του ειναι αστερακια. Μονο το προσφατο el bar με απογοητευσε. Να δειτε και το 800 balas και το Dia de la bestia (αν τα λεω καλα δεν ξερω ισπανικά) οπωσδηποτε. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The trial of the Chicago 7    -  8/10

Προκειται για αληθινη ιστορια, με το cast να ειναι αλλου (Sacha Baron Coen, Joseph Gordon-Levitt, Eddie Redmayne, John Carroll Lynch, Frank Langella , Michael Keaton(που παιζει ελαχιστα) )

Αφορά τα πολιτικά γεγονότα στην περίοδο των διαδηλώσεων κατά του πολέμου στο Βιετνάμ, όπου διάφοροι χώροι/φάσματα/οργανώσεις συγκεντρώθηκαν στο Σικάγο για να διαδηλώσουν.
Από τις ταινίες εκείνες που είναι φουλ σοβαρό το περιεχόμενο και ενοχλείσαι απο την αδικία του πολιτικού-δικαστικού (ενα πράμα μεχρι και σημερα αλλα ας μη το παμε εκει) συστήματος,
που ταυτόχρονα έχει και άφθονο γέλιο με τον Κόεν εκεί που πρέπει.

Δείτε το χθες.

Επεξ/σία από Nikosgiann
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dhmhtrhs79 είπε

Εχω δει ολη τη φιλμογραφια του alex de la iglesia, το αγαπημενο μου ειναι το crimen ferpecto. Τα πιο πολλά εργα του ειναι αστερακια. Μονο το προσφατο el bar με απογοητευσε. Να δειτε και το 800 balas και το Dia de la bestia (αν τα λεω καλα δεν ξερω ισπανικά) οπωσδηποτε. 

Το day of the beast θα το δω σημερα ειναι απο τις πρωτες του ταινιες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γραφω συχνα εδω αλλα χθες ειδα μεγαλη πατατα....

https://www.imdb.com/title/tt10059518/?ref_=nm_flmg_act_3

Ειδα Ρασελ Κροου λεω οκ ας την βαλουμε....

Επειδη μια κοπελα δεν κορναρε ευγενικα στον κυριο απο πανω εγινε οτι εγινε....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Criminal Audition 
https://www.imdb.com/title/tt4157712/

Αρκετα καλη ταινια, η βαθμολογια της δεν δικαιολογειται με τιποτα. Το σεναριο ειναι ιδιαιτερα πρωτοτυπο, και τα αλλεπαλληλα twist της ειναι ευφευρετικοτατα. Εχει κανα δυο μικρα κενα που της τα συγχωρω διοτι περασε πολυ ευχαριστα η ωρα και ημουν σε εγρηγορση για να δω τι θα γινει μετα. 

6/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Danish Girl

https://www.imdb.com/title/tt0810819/?ref_=nv_sr_srsg_0

Μια ιστορία από την παγωμένη Κοπεγχάγη του 1926,  που αφορά ένα παντρεμένο  ζευγάρι ζωγράφων.  Η συνειδητοποίηση και η εξωτερίκευση της πραγματικης σεξουαλικής ταυτότητας του συζύγου έρχεται με αφορμή ένα αθώο φαινομενικά παιχνίδι στο οποίο ο άντρας ντύνεται  με γυναικεία ρούχα και ποζάρει για την ζωγράφο γυναίκα του. 

Η σκηνοθεσία, οι ερμηνείες  και η εικόνα στέκονται σε υψηλά επίπεδα, αν και είναι κάπως στυλιζαρισμένα και αποστειρωμένα.  

Εκείνο που κατά την άποψή μου λείπει είναι η εμβάθυνση στους χαρακτήρες που παρουσιάζονται κάπως επιφανειακοί και ρηχοί.  Το τέλος είναι  προβλέψιμο και αυτό που σου μένει είναι οι πραγματικά ωραίες εικόνες της Κοπεγχάγης και μια δραματική ιστορία που για εκείνη  την εποχή αποτελούσε μεγάλο ταμπού. 

7/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...