Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

nobody sleeps in the woods tonight στο Netflix. 

Απλα μην την δείτε.  Παίζει να είναι η πιο βαρετη ταινία του είδους ever. Καμια συνοχή, κανέναςς λογος υπαρξης, πιστευω πως αν ο σκηνοθέτης μπορούσε να πεταξει αιμα και gore στους θεατες για να τους τρομαξει χωρίς να κουραστει, θα το εκανε.

Σκηνές που έχουμε ξαναδει παντου, μηδεν ρεαλισμος και χαρακτηρες πιο αδιάφοροι και απο background περαστικο σε βίντεο στο YouTube. 

3/10 και τους ποντους τους παιρνει λογω soundtrack που παραδοξως ηταν το μόνο καλό στην ταινία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για 4 μερες δωρεάν ταινίες τρόμου θρίλερ αστυνομικές και επιστημονικής φαντασίας εδώ το φεστιβάλ https://anatomyfest.weebly.com/
Για να παρακολουθησετε το φεστιβαλ Ανατομία Εγκλήματος και Τρόμου και να ξεκλειδώσετε τις ταινίες, πηγαίνετε στην εκδήλωση στο fb https://www.facebook.com/events/2790838591132671/ και πατάτε το κουμπί κράτηση θέσης και σας έρχεται με μήνυμα στο messenger o κωδικός .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι με έχει πιάσει τον τελευταίο μήνα αλλά το έριξα σε παλιά κλασικά horror (και μερικά sci-fi) που είτε είχα δει αποσπασματικά ή δεν τα είχα δει ποτέ.

A Nightmare on Elm Street (1984)
Ωραία ταινία με μερικές εικονικές σκηνές και στο cast τον johnny depp, ωραίος ο Krueger και γενικά πέρασε ευχάριστα η ώρα. Δεν με έκανε βέβαια να θέλω να δω τις επόμενες ταινίες μίας και μου δίνουν την εντύπωση ότι θα έχει πέσει άρμεγμα. 7/10.

Friday the 13th (1980)
Εδώ δυστυχώς μας τα χάλασε, δεν ξέρω γιατί αλλά την περίμενα καλύτερη... ίσως, φταίει επειδή έκανα τη σύγκριση με το elm street ή το Halloween που είχα δει πρόσφατα και ήταν σαφώς υποδεέστερη. Ίσως, για κάποιους είναι cult αλλά προσωπικά δε μου άρεσε και όταν τελείωσε ήμουν με απορία για το τι είδα 5/10 (μιας και το σώζει λίγο μια σκηνή στο τέλος).

The Thing (1982)
Αυτό και αν ήταν ευχάριστη έκπληξη, δεν περίμενα ποτέ μια ταινία τρόμου του 1982 να με κρατήσει σε αγωνία από την αρχή μέχρι το τέλος. Αν δεν την έχετε δει μέχρι τώρα σας την προτείνω, αξίζει με το παραπάνω τη βαθμολογία του imdb 8.5/10.

Alien (1979)
Άλλο ένα διαμαντάκι! Μου ήταν γνωστά τα alien αλλά ποτέ δεν είχα κάτσει να παρακολουθήσω από την αρχή την πρώτη ταινία και δεν την περίμενα τόσο καλή. Κλειστοφοβική σε αρκετά σημεία και αν και του 79 ξεπερνάει αρκετά Sci-Fi, τέλος έχουμε έναν εξαιρετικό γυναικείο χαρακτήρα που θα έπρεπε να είναι παράδειγμα για όλες τις πρόσφατες ταινίες που προσπαθούν να πλασάρουν το Women's empowerment με λάθος τρόπο. 8.5/10.

Aliens (1986)
Από τις λίγες ταινίες όπου η συνέχεια είναι σχεδόν στα ίδια επίπεδα με την πρώτη ταινία. Παίρνει τα στοιχεία της πρώτης ταινίας και τα μεγεθύνει και αυτή τη φορά έχουμε πόλεμο με τα aliens σε έναν ολόκληρο πλανήτη. Ίσως, η διάρκεια της να κουράσει κάποιους αλλά προσωπικά με κράτησε και ίσως η δεκαετία των 80s ήταν η καλύτερη για τις ταινίες 8/10.

Σειρά τώρα έχει το alien 3, το Hellraiser, ο εξορκιστής και το  Rosemary's Baby.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, snik είπε

The Thing (1982)

Αυτό και αν ήταν ευχάριστη έκπληξη, δεν περίμενα ποτέ μια ταινία τρόμου του 1982 να με κρατήσει σε αγωνία από την αρχή μέχρι το τέλος.

Γιατι σου φαινεται πιο πιθανο να σε κρατησει σε αγωνια μια ταινια του σημερα και οχι του 1982?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

A Wednesday[2008]

A-Wednesday-20081.jpg

Μια πολυ δυνατη ταινια απο Ινδια με ενα σεναριο που εχουμε ξανα δει αλλα το τελος δεν το περιμενει κανεις και μπραβο. Μου αρεσε πολυ η σκηνοθεσια και οι γρηγορες εναλλαγες των σκηνων μαζι με το soundtrack που αλλαζει συνεχως σε κραταει σε τρομερη αγωνια μεχρι το τελος. Η ταινια περναει πολλα αληθινα μηνυματα στο τελος της που σιγουρα ολοι εχουμε σκεφτει εστω και μια φορα. Μην την χασετε. 8.3/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, rus said:

Γιατι σου φαινεται πιο πιθανο να σε κρατησει σε αγωνια μια ταινια του σημερα και οχι του 1982?

Αυτό κυρίως έχει να κάνει με τα τεχνικά και κυρίως με τον φωτισμό, στις περισσότερες παλιές ταινίες (που έχω δει τουλάχιστον) χρησιμοποιούσαν φως που απλωνόταν σε όλο το δωμάτιο ή σκηνικό και όχι τόσο ατμοσφαιρικό οπότε σε horror ειδικά σε σχέση με τις νέες θεωρώ ότι δε σου μεταφέρει τόσο αυτή την dark ατμόσφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, snik είπε

Αυτό κυρίως έχει να κάνει με τα τεχνικά και κυρίως με τον φωτισμό, στις περισσότερες παλιές ταινίες (που έχω δει τουλάχιστον) χρησιμοποιούσαν φως που απλωνόταν σε όλο το δωμάτιο ή σκηνικό και όχι τόσο ατμοσφαιρικό οπότε σε horror ειδικά σε σχέση με τις νέες θεωρώ ότι δε σου μεταφέρει τόσο αυτή την dark ατμόσφαιρα.

Έχεις δει το Ψυχώ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, snik είπε

Αυτό κυρίως έχει να κάνει με τα τεχνικά και κυρίως με τον φωτισμό, στις περισσότερες παλιές ταινίες (που έχω δει τουλάχιστον) χρησιμοποιούσαν φως που απλωνόταν σε όλο το δωμάτιο ή σκηνικό και όχι τόσο ατμοσφαιρικό οπότε σε horror ειδικά σε σχέση με τις νέες θεωρώ ότι δε σου μεταφέρει τόσο αυτή την dark ατμόσφαιρα.

Aρα μιλας για τη φωτογραφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ad Astra

Διασυρμός του Brad Pitt σε μία ταινία με μεγάλο budget, αλλά υπερβολικά κάτω του μετρίου αποτέλεσμα.

Αντικειμενικά, μπορεί να τη συνοψίσει μία λέξη: ΒΑΡΕΤΗ

Παρά το άθλιο σενάριο, θα μπορούσα να πω ότι βλέπεται, γιατί ήταν και ωραία γυρισμένη, αλλά είχε και πολύ καλή επεξεργασία στον ήχο. Ωστόσο, φτάνοντας στο τελευταίο μισάωρο, που καταργείται κάθε όριο λογικής, σε πιάνει μία αηδία για τον χρόνο που σπατάλησες.

4/10 για το μεγαλύτερο μέρος, 1/10 για το τελευταίο μισάωρο.

 

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Holidate

Την είδα στο Netflix το μεσημέρι. Δύο άνθρωποι γνωρίζονται με σκοπό να παριστάνουν το ζευγάρι σε ιδιαίτερες περιπτώσεις (Χριστούγεννα κλπ) και καταλήγουν (κλασσικά) να ερωτεύονται. Αστεία και ευχάριστη ταινία + η αξιαγάπητη Emma Roberts πρωταγωνίστρια.

Οπότε, δεδομένου του ύφους της ταινίας και του σκοπού που την έβαλα (να περάσει η ώρα ευχάριστα), 8/10 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.imdb.com/title/tt9586294/


Better Days ( 少年的你; )

Μια κοπέλα προετοιμάζεται για τις παν-κινεζικές εξετάσεις.  Φανταστείτε τις δικές μας πανελλήνιες στο 100x σε δυσκολία. Περισσότερη πίεση, συνεχής αξιολόγηση των μαθητών και 9ωρη εξέταση που καθορίζει την εισαγωγή των νέων στα πανεπιστήμια. 

Η ταινία κατά βάση πραγματεύεται το φαινόμενο του εκφοβισμού στα σχολεία (bullying), που είναι και κατά πάσα πιθανότητα προϊόν της πίεσης που βιώνουν τα παιδιά.

Στηρίζεται αρκετά στις καλές ερμηνείες των ηθοποιών και ο σκηνοθέτης τους εκμεταλλεύεται αρκετά σωστά, με πολλά κοντινά πλάνα στο πρόσωπο και αρκετές συγκινητικές στιγμές. Συνδυάζει δράμα-ρομαντζο-αστυνομική περιπέτεια.

Επίσης αρκετό ενδιαφέρον έχει η ταινία από κοινωνιολογικής πλευράς γιατί σου δίνει και μια ματιά της κινεζικής κοινωνίας.

MV5BMTlmNGY5OWQtZDU3OS00YTViLTk1M2QtZTc2

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2020 στις 3:08 ΠΜ, Asevastos είπε

Holidate

Την είδα στο Netflix το μεσημέρι. Δύο άνθρωποι γνωρίζονται με σκοπό να παριστάνουν το ζευγάρι σε ιδιαίτερες περιπτώσεις (Χριστούγεννα κλπ) και καταλήγουν (κλασσικά) να ερωτεύονται. Αστεία και ευχάριστη ταινία + η αξιαγάπητη Emma Roberts πρωταγωνίστρια.

Οπότε, δεδομένου του ύφους της ταινίας και του σκοπού που την έβαλα (να περάσει η ώρα ευχάριστα), 8/10 :)

Θα συμφωνησω κ εγω.. Ειναι μια ευχάριστη ταινια που θα τη δεις για να περασεις ενα ωραιο βραδυ... 

 

Επισης ειδα το "His House"  απο Netflix.. Δν ηταν κακο αλλα ουτε κ επος..! Ειναι θριλερ με στοιχεια υπερφυσικου..Ειναι λιιγο διαφορετικό απ τα κλασικα.. 

6,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Day of the Beast[El dia de la bestia][1995]

20142835-jpg-r-1280-720-f-jpg-q-x-xxyxx.

https://www.imdb.com/title/tt0112922/?ref_=nv_sr_srsg_0

Απο τις πρωτες ταινιες του Álex de la Iglesia αρκετα περιεργη με ενα πολυ τρελο σεναριο. Ενας ιερεας προβλεπει την γεννηση του αντιχριστου την ακριβης ημερομηνια και προσπαθει να κανει και ο ιδιος οσο πιο πολλες αμαρτιες γινεται ωστε να τον παρει με το μερος του και να καταφερει να τον σκοτωσει. Ως βοηθους θα εχει εναν μελλοντολογο και εναν ιδιοκτητη heavy metal μουσικης. Η ταινια εχει τρελους διαλογους ολοι τους ειναι περιπτωσεις και μπορει να θεωρηθει κλασικη για τοτε που βγηκε αλλα θα ηθελα να ειναι πιο δομημενη. Απο την αλλη σε μια τετοια μαυρη κωμωδια ισως και να επιβαλλεται η σκηνοθεσια που εχει. Το Common Wealth και το Perfect Crime μου αρεσαν περισσοτερο παντως. 7/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...