Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Neo4 είπε

Δραματική, μαύρη κωμωδία δράσης θα έλεγα

Εξαιρετικό σενάριο και απολαυστικές ερμηνείες

Για μένα άνετα στο top 10 της χρονιάς

Που ωστοσο συμφωνα με το imdb εισπρακτικα πηγε απατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
12 ώρες πριν, Arkin είπε

Ειναι καθαρη σκιαγραφηση της καταντιας του σημερινου ανθρωπου. Η Arianna Grande ειναι ο ορισμος της καταντιας και σε μια παρομοια περιπτωση απλα θα εβγαζε τραγουδι να τραγουδησει την καταντια του ανθρωπου. Αλλοι το εριξαν στο θεο να τους σωσει αλλοι χλευασαν το ολο εγχειρημα με πρωτη την προεδρο επειτα εχουμε την καταντια των δημοσιογραφων. Η ταινια αρχικα και εμενα μου φανηκε κακη μετα το πρωτο 10λεπτο οταν το καλοσκεφτηκα ομως ειναι τοσο επικαιρη που ισως ειναι η πιο αληθινη ταινια των τελευταιων χρονων. Παρομοιες σουρεαλιστικες καταστασεις δεν ζουμε και σημερα με οτι συμβαινει? Προφανως ειχε και ενα τονο παραπανο κωμωδιας αλλα αυτο εγινε για να υπερτονισει την καταντια του ανθρωπινου γενους και οτι ισως καποια στιγμη πρεπει να αλλαξουμε τον πυρηνα γιατι η βλακεια πηγαζει απο το κεφαλι. Dont look up που σημαινει μην κοιταμε πανω περα απο την κυριολεκτικη εννοια εχει και την μεταφορικη εννοια η οποια για μενα σημαινει να μην "κοιταμε τα σοβαρα προβληματα της κοινωνιας μας" σαν να θελει να μας πει μεινετε αμοιβαδες μεχρι να ερθει το τελος. My 2 cents πανω στην ταινια που απο προχθες που την ειδα ακομα σκεφτομαι ποσο επικαιρη ειναι. 

Δεν ξερω, καταλαβαίνω ακριβως τα point που θελει να περασει η ταινια και μεμονωμένα ισως να μην ειναι και άσχημα, ωστόσο κατα τη γνώμη μου δεν "έδεσαν" καλα. Δεν νομιζω πως μπορω να το εκφράσω καλύτερα. Το οτι ειναι επικαιρη, σαφως και δυστυχώς, ειναι. :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.imdb.com/title/tt8836988/

Avengement 

Άλλη μια τρομερή ταινία δράσης αυτή τη φορά στο Λονδίνο με αγγλικό χιούμορ και γεύση. Ο Scott δείχνει ότι διαθέτει περισσότερα από απλά martial arts skills καθώς είναι και πιστευτός ηθοποιός για τους ρόλους του είδους και σπάνια παίζει τον ίδιο χαρακτήρα. Μαζί του και ένα φοβερό cast από supporting ηθοποιούς οι οποίοι είναι εξίσου δυνατοί με τον ίδιο και δημιουργείται μια απίστευτη δυναμική μεταξύ τους. 

Φθηνή στην παραγωγή αλλά όχι φθηνή στην αίσθηση που σου δίνει και είναι πέρα για πέρα ισάξια με άλλες πρόσφατες ταινίες δράσης τύπου Nobody, Boss level και πάει λέγοντας. Αυτόν τον σκηνοθέτη πρέπει να τον έχουμε στα υπόψη μας. 

9/10 από εμένα άνετα. Την βλέπετε μόνοι σας ή και παρέα απλά να ξέρετε ότι έχει και μπόλικη σκληρή βία αλλά και (λίγες) στιγμές splatter. 

Επεξ/σία από ikaruga24
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Don't look up

Διαμάντι. Η σημερινή μας κοινωνία,μέσα απο ένα σατιρικό μεν, δίκαιο δε, μάτι.

Η επιρροή των σοσιαλ, ό τρόπος αντιμετώπισης των θεμάτων, παρουσιάζονται εξαιρετικά. 

9/10

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, antreaslam είπε

Don't look up

Διαμάντι. Η σημερινή μας κοινωνία,μέσα απο ένα σατιρικό μεν, δίκαιο δε, μάτι.

Η επιρροή των σοσιαλ, ό τρόπος αντιμετώπισης των θεμάτων, παρουσιάζονται εξαιρετικά. 

9/10

Δεν κατάφερα να την ολοκλήρωσω αν και πολυδιαφημισμένη..... Το τελευταίο μισάωρο την παράτησα! 

Σπάνια παρατάω στη μέση ταινία ....η οποία μου φάνηκε βαρετή και δίχως κάτι το ιδιαίτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, PedroG είπε

Δεν κατάφερα να την ολοκλήρωσω αν και πολυδιαφημισμένη..... Το τελευταίο μισάωρο την παράτησα! 

Σπάνια παρατάω στη μέση ταινία ....η οποία μου φάνηκε βαρετή και δίχως κάτι το ιδιαίτερο

χωρις να την εχω δει ξερω οτι επροκειται για πατατα...

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2021 στις 12:47 ΠΜ, eri77 είπε

Κατά την άποψή μου αξίζει καλύτερο βαθμό. 

Εννοείται ότι δεν υπάρχει κομήτης σε τροχιά προς τήν Γη, παρόλο αυτό όλες η καταστάσεις μοιάζουν πολύ με την σημερινή ζωή, ξεκινώντας από το hashtag #dontlookup.. δυστυχώς παρόμοιο με πολλές θεωρίες πού έχουμε ακούσει σε αυτά τα δύο χρόνια τής πανδημίας 

Don't look up. Μία apocalypse η οποία μιλάει στο τωρινό. 

Η καταπληκτική Meryl Streep παρουσίαση το πώς η κυβέρνηση μετατρέπεται εντελώς σκλάβα τον χορηγών για να έχει στήριξη σε εκλογές. 

Ο Mark Rylance  ( ο χορηγός) είναι κάτι hybrid μεταξύ Mark Zuckerberg, Bill Gates και Steve Jobs. Ικανός να εκμετάλλευση ακόμα και το apocalypse για να κερδίσει χρήματα. 

Η ταινία <<ουρλιάζει >> σε όλους μάς,μία ανθρωπότητα η οποία είναι εξαρτημένη από τής απόψεις τον άλλον, (δεν αφήνει στην άκρη ούτε τα ΜΜΕ) ανίκανοι να επεξεργαστεί τα γεγονότα και στην οποία οι αριθμοί τής οικονομίας έχουν περισσότερο αξία από τήν ίδια τήν αξία της ζωής 

Ένα καλό παράδειγμα δεν είναι και η κλιματική αλλαγή?? 

8,5/10 για μένα 

Δεν έχω παρά να συμφωνήσω.

Σε κάποιες στιγμές η ταινία ίσως ξεφεύγει σε χιούμορ, αλλά νομίζω γίνεται εσκεμμένα για να κάνει το σύγχρονο άνθρωπο να αναρωτηθεί. Αν μπορεί να αναρωτηθεί φυσικά...Μου θύμισε το χώρο του facebook που ανάμεσα στα τσιτάτα, θα δεις και διαμάντια ποστ.

Θα μπορούσα να πω ότι είναι αντίστοιχο του The Platform. Το αν βγαίνουν κάποια συμπεράσματα από την ταινία, εξαρτάται από το θεατή και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, antreaslam είπε

Don't look up

Διαμάντι. Η σημερινή μας κοινωνία,μέσα απο ένα σατιρικό μεν, δίκαιο δε, μάτι.

Η επιρροή των σοσιαλ, ό τρόπος αντιμετώπισης των θεμάτων, παρουσιάζονται εξαιρετικά. 

9/10

Άντεξα 17 ολόκληρα λεπτά!!! 

Είσαι ήρωας αν κατάφερες να την δεις ολόκληρη, πόσο μάλλον να σου αρέσει κιόλας!!!!!! 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreas1gr είπε

Άντεξα 17 ολόκληρα λεπτά!!! 

Είσαι ήρωας αν κατάφερες να την δεις ολόκληρη, πόσο μάλλον να σου αρέσει κιόλας!!!!!! 

Προφανως, περί ορεξεως κολοκυθόπιτα!

Αλλά αποτυπώνει τόσο "ορθά" την σημερινή πραγματικότητα, τον τρόπο που η κοινωνία αντιδρά ( η όχι), η επιστήμη δρα (η όχι), τα σοσιαλ επιδρούν κλπ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Don't look up

Δήθεν πολιτική σάτιρα.

Τρομερά ονόματα και ερμηνείες και με γερό budget.

Αρχίζει ωραία έως και το πρώτο μισό είναι καλή, μετά το παίρνει η κάτω βόλτα.

Από εκεί που ήταν αλληγορική για την κατάσταση στη σύγχρονη κοινωνία, πολιτικοποιείται ξαφνικά και αρχίζει να παρουσιάζει το κλασικό δίπολο στις ΗΠΑ, από τη μία μεριά οι καλοί Δημοκρατικοί και από την άλλοι οι κακοί συντηρητικοί.

Μοιάζει σαν να σταμάτησε η παραγωγή για κάποιο διάστημα και μετά να ξεκίνησαν πάλι.

Μεγάλο αρνητικό ότι παρουσιάζεται σαν κωμωδία ή έστω σάτιρα, αλλά σε κανένα σημείο της ταινίας δεν βγάζει γέλιο.

Το μόνο αστείο είναι ότι χωρίς λόγο πολώθηκε ο κόσμος στην Ελλάδα για αυτή την ταινία και βλέπεις αρνητικά και θετικά σχόλια στα social.

8/10 για το πρώτο μέρος και 4/10 για το δεύτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Fan είπε

Το μόνο αστείο είναι ότι χωρίς λόγο πολώθηκε ο κόσμος στην Ελλάδα για αυτή την ταινία και βλέπεις αρνητικά και θετικά σχόλια στα social.

 

Και γιατί είναι αστείο αυτό...? Το αστείο θα ήταν να μην πολωθεί. Ο κόσμος πολώνεται για τα πάντα, από θέματα όπως το εμβόλιο και το περιβάλλον μέχρι και τη Φάρμα, την τελευταία ανάρτηση της Τούνη ή ποιος είναι ο πραγματικός Εθνικός Σταρ, ο Ευαγγελόπουλος ή ο Μρ. Μπούτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ταινία το σατιρικό  Armageddon,  Don't Look Up!

 Έχει ειπωθεί ό,τι πρέπει να ειπωθεί. Θα προσθέσω πως νομίζω πως δε παίρνει πολιτική θέση η ταινία, απλά δείχνει κάποιες συμπεριφορές (όχι αποκλειστικά πολιτικές)  που συναντάμε.

Η σάτιρα ως σκοπό έχει τον καυτηριασμό ή διακωμώδηση  καταστάσεων/προσώπων/συμπεριφορών. Κάποια πράγματα που συμβαίνουν στη πραγματικότητα είναι τόσο ακραία που η σάτιρα δε χρειάζεται να κάνει τίποτα παραπάνω από το να τα αναπαράγει απλά  και να δείξει ένα χαρακτήρα να αντιδρά με αυτή τη φάτσα.

Spoiler

825672329_Screenshot(232).png.615d866dca88f9e5a4e6caa4b514d5b5.png

Νομίζω πως αρκετοί θα γελάσουν και ίσως ταυτιστούν κιόλας. O πρωταρχικός σκοπός της όμως δεν είναι να γελάσει ο θεατής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Don't look up

Σαν κωμωδία/mockumentary που το πλασάρανε και στην τελική αυτό είδα. Καμιά σχέση με δημοκρατικούς και ρεπουμπλικάνους. Η ταινία παίρνει ένα πιθανό, από τα πολλά, σενάριο και δείχνει πως θα συμπεριφερθεί το ανθρώπινο είδος όταν αυτό γίνει πραγματικότητα. Όπου κομήτης βάλε φονική πανδημία, κλιματική αλλαγή και θα δεις την κοινωνία του σήμερα. Lookupers and dontlookupers, εμβολιαστές και αντεμβολιαστές, αρνητές της κλιματικής αλλαγής και διατυμπανιστές της. Οι 2μιση ώρες της ταινίας πέρασαν νεράκι (σε σχέση με το μάτριξ 4) με την ταινία να καταφέρνει να ψυχαγωγήσει 4 άτομα και να γελάσουμε σε αρκετές σκηνές.

7.5/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Don't look up

Η ανθρωπότητα ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει μεγάλο μετεωρίτη σε τροχιά πρόσκρουσης με την γη.

Ό,τι έχω γράψει παλιότερα και για τα The big short και Vice του ίδιου σκηνοθέτη ισχύει και εδώ, αλλά δυο-τρία κλικ παρακάτω. Οι προηγούμενες ταινίες του είχαν να κάνουν με πραγματικά γεγονότα και έτσι ήταν πολύ πιο ρεαλιστικές και  πιο ενδιαφέρουσες, εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα υποθετικό σενάριο, που αφήνει ένα σωρό παράγοντες έξω από την εξίσωση. Λιγότερο νευρώδης, πιο πιασάρικη και πιο εύπεπτη από τις προηγούμενες και πάντα στα χνάρια του Moore, προσφέρει ένα χαλαρό, ευχάριστο δυομισάωρο.

Για εμένα δεν προσφέρεται για ανάλυση, αρκετά δωδεκάχρονα έχουν πιο σύνθετους προβληματισμούς πάνω στα θέματα που θίγει. Το πιο ενδιαφέρον σημείο της για εμένα ήταν το πόσο καλή δουλειά έγινε πάνω στη Lawrence. Το μακιγιάζ, τα ρούχα και η ερμηνεία της πραγματικά την κάνουν να μοιάζει με το αρχέτυπο του χαρακτήρα που υποδύεται. Επίσης κορυφαία η Blanchett με τον Perry, να υποδύονται απίστευτα ένα εμετικό τηλεοπτικό δίδυμο ενημέρωσης, σαν αυτά που καμαρώνουμε καθημερινά.

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...