Προς το περιεχόμενο

[Action Cam] Elephone REXSO Explorer X 4K. 18.66€ GeekBuying [ΤΕΛΟΣ]


MiP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 555
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρέλαβα και εγώ λοιπόν χωρίς έξτρα χρεώσεις. Η συσκευασία κομπλέ, οπότε όλα μια χαρά τελικά! Το έχει ψάξει κανείς ή έχει ήδη αγοράσει αξιόλογα τρίποδα - έξτρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, orck είπε

Σου ειναι εύκολο να μου πεις τι μέγεθος είχε το αρχείο που βγήκε μέσα σε αυτή την μισή ώρα;

Μόλις είδα

31' εγγραφής,αρχείο 3,65gb έβγαλε.

 

Οπότε,αν υπολόγισα σωστά,περίπου 120mb το λεπτό γράφει σε 1080/60fps??

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά επειδή παίζει να είμαι και ο μόνος άτυχος και το εύχομαι μπορεί κάποιος να μου στείλει το factory firmware από την camera μπας και μπορέσω να την αναστήσω 😶

Επίσης αν την πήρε κανένας από ανατολικά-κεντρο Θεσσαλονίκη να βρεθούμε μπας και έχει κάποιο θέμα με την μπαταρία να την τεσταρουμε?.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη 😁

Καλές λήψεις σε όλους 😀

Επεξ/σία από marjel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες κι εμένα ήρθε σήμερα παρότι αρχικά είχε κολλήσει στο τελωνείο. Δυστυχώς όμως ήμουν δουλειά και δεν μπόρεσα να παραλάβω. Παίρνω τηλέφωνο στο τηλέφωνο που αναφέρει το χαρτί που μου άφησαν αλλά δεν απαντάει κάνεις. Θα πρέπει να περιμένω από Δευτέρα ε? Αν και πάλι θα είμαι στη δουλειά μέχρι το απόγευμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις κανα λινκ ευκαιρο για κουβουκλιο της καμερας???λεπτο... οχι αδιαβροχο σαν αυτο που εχει...οχι κουμουτσα δηλαδη...και να παιρνει την βιδα απο κατω κλασικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά video τραβάει η καμερούλα, ειδικά για τα χρήματα που την πήραμε είναι πολύ vfm.

Την σύγκρινα με τις άλλες τρείς action cam που έχω και έβγαλα τα εξής συμπεράσματα.

- H ιδανική ρύθμιση για καλύτερο αποτέλεσμα είναι 1080p στα 60fps.

-Η μπαταρία των 900mah κρατάει πάνω απο ώρα όταν είναι πλήρως φορτισμένη στην ανωτέρω ρύθμιση (1080p 60fps), περίπου 70 λεπτά μου κράτησε.

-Η ποιότητα video στα 1080p 60fps είναι αντίστοιχη της Sencor 4k03wr η οποία πωλείται τώρα σε τιμή προσφοράς στα 59 ευρώ απο το Mediamarkt. Εγώ την είχα πάρει 79 ευρώ πέρυσι! ;) 

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_sencor-3cam-4k03wr-1198944.html

Και στην ανωτέρω sencor η ιδανική ρύθμιση είναι αυτή για καλύτερο βίντεο. Οι υπόλοιπες επίσης ρυθμίσεις είναι πανομοιότυπες και στις δύο κάμερες, μέχρι και ο ήχος που κάνει όταν ανοίγει - κλείνει είναι ίδιος. Mιλάμε λοιπόν για κλώνους όπου ο ένας μας στοίχισε 18,64€ και ο άλλος πωλείται σε τιμή προσφοράς στα 59 ευρώ! ;) 

-Σε σύγκριση με τις άλλες δύο που έχω (xiaomi yi και Rollei 415), η elephone του τίτλου χάνει σε ποιότητα video απο την xiaomi yi στα 1080p - κερδίζει όμως σε αυτονομία. Σε σχέση με την Rollei 415 η οποία τραβά στα 1080p 30fps έχει καλύτερη ποιότητα video, με πιο ζωντανά χρώματα και περισσότερο contrast, στην 415 μου φαίνεται ελαφρώς ξεθωριασμένη η εικόνα αν και δεν είναι κακή. Την Rollei 415 την είχα πάρει στα 40 ευρώ απο τον Γερμανό και ακόμα και τώρα τόσο πωλείται. ;) 

https://www.germanos.gr/product/rollei-action-camera-415/20371395/

-Oι μπαταρίες των Elephone, Sencor, Rollei είναι 900mah και είναι πανομοιότυπες. Επομένως κάνουν η μία στην άλλη κάμερα και έχω πλέον καβάτζα 4 μπαταρίες (η Sencor 4k πωλείται με 2 μπαταρίες).

-Στην ποιότητα εικόνας λοιπόν στα 1080p έχουμε νικητή την xiaomi yi και ακολουθούν στην δεύτερη θέση η Sencor 4k μαζί με την Elephone Explorer X 4k και στην τρίτη θέση την Rollei 415. 

Ελπίζω να σας βοήθησα. 

20180706_184943.jpg

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 16
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσένα σου έβγαλε τόση ώρα η μπαταρία των 900mah ? Εμένα πιο λίγο,σχεδόν το μισό... 31' περίπου για την ακρίβεια.

 

Λες να έχει θέμα η μπαταρία της;εφόσον παίρνει τις ίδιες με τις παραπάνω action cam θα δοκιμάσω και με άλλες μπαταρίες να δω τι παίζει.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stelios18120 είπε

Εσένα σου έβγαλε τόση ώρα η μπαταρία των 900mah ? Εμένα πιο λίγο,σχεδόν το μισό...

Λες να έχει θέμα η μπαταρία της;

Πιθανόν να έχει Στέλιο. Και η sencor που είναι ουσιαστικά όπως φαίνεται ίδια κρατάει ώρα σίγουρα στα 1080p 60fps. 

30 λεπτά με την καμία φίλε. 

Όταν την φορτίζεις το λαμπακι στην elephone παραμένει κόκκινο και μετά την πλήρη φόρτιση. Στη sencor γίνεται μπλέ όταν φορτίσει τελείως.

Για να καταλάβεις ότι είναι πλήρως φορτισμένη όταν την ανοίξεις την elephone μετά την φόρτιση, με το που μπουτάρει σου αναγράφει στην οθόνη full charged ή κάπως έτσι.

Το ίδιο συμβαίνει ακριβώς και στην sencor. Τσέκαρε ότι όταν την ανοίγεις μετά την φόρτιση σου γράφει full charged.

Μπορεί να μην μετρησα επακριβώς και να είναι 65 τα λεπτά, πάντως η ώρα είναι στάνταρ. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Πιθανόν να έχει Στέλιο. Και η sencor που είναι ουσιαστικά όπως φαίνεται ίδια κρατάει ώρα σίγουρα στα 1080p 60fps. 

30 λεπτά με την καμία φίλε. 

Όταν την φορτίζεις το λαμπακι στην elephone παραμένει κόκκινο και μετά την πλήρη φόρτιση. Στη sencor γίνεται μπλέ όταν φορτίσει τελείως.

Για να καταλάβεις ότι είναι πλήρως φορτισμένη όταν την ανοίξεις την elephone μετά την φόρτιση, με το που μπουτάρει σου αναγράφει στην οθόνη full charged ή κάπως έτσι.

Το ίδιο συμβαίνει ακριβώς και στην sencor. Τσέκαρε ότι όταν την ανοίγεις μετά την φόρτιση σου γράφει full charged.

Μπορεί να μην μετρησα επακριβώς και να είναι 65 τα λεπτά, πάντως η ώρα είναι στάνταρ. :) 

Θα ρίξω μια ματιά που θα έχω χρόνο αύριο στην μπαταρία και θα επανέλθω να γράψω αν οντως έχει θέμα,η έκανα καμία βλακεία εγώ καθότι το είχα αφήσει σε powerbank να φορτίσει η καμερουλα.

Καλά και να εχει μειωμένη απόδοση η  μπαταρία δεν με νοιάζει,καθώς είναι πολύ φθηνές,αν έχει θέμα θα πάρω ούτως ή άλλως 2-3 άλλες και αυτή θα την έχω για ώρα ανάγκης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ρε συ το φόρτισες με powerbank και αγχώνεις τον κόσμο ότι κρατάει 35';

Καλά μην πάθουν τίποτα από το ανχος. 😛

 

Πάντα παίζει η περίπτωση να έχει θέμα μόνο η δικιά μου  σε θέμα μπαταρίας  ;) Γ αυτό ρώτησα για τους αλλους αν έχουν το ίδιο θέμα αυτονομίας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...