Προς το περιεχόμενο

Γενικό θέμα Revolut


george1807

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, fh84 είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις χρήσιμες σου πληροφορίες που μοιράζεσαι στο forum. 

Κάτι τελευταίο, για μεταφορά χρημάτων από την Revolut στην Π.Χ εθνική ή Πειραιώς, τι χρεώσεις έχει?

Θα δεις τι ζητάει η τραπεζα σου,εχουν τιμοκατάλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά. Έχει κανείς εμπειρία τι παίζει με Revolut και κατασχέσεις από την εφορία; Στην Ελλάδα έχεις δικαίωμα να έχεις π.χ σε λογαριασμό μέχρι 1200€ και μετά αυτόματα κατάσχονται τα λεφτά, αν υπάρχουν οφειλές κλπ.

Με fintechs σαν τη Revolut που είναι ξένες τράπεζες, γνωρίζετε αν συμβαίνει κάτι τέτοιο;

Στο παρακάτω άρθρο (που είναι αξιόπιστο site για τις έρευνές του κλπ), υπονοεί πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Όμως είναι γραμμένο το 2017, οπότε πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει.

https://www.lifesteps.gr/6735-χρέη-στην-εφορία-πώς-ενεργώ/

Έχει κανείς άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφορία δεν ξέρει που εχεις εσυ τα λεφτα σου ουτε εχει πρόσβαση στην ρεβο, εκτος βεβαια αν υπαρχει δικαστική συνδρομή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , ήθελα να ρωτήσω , έχω λογαριασμό ρεβολουτ στο όνομα μου , αλλά κάναμε κατάθεση στην ρεβολουτ από την κάρτα ενός φίλου , θα υπάρξει κάποιο θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Η εφορία δεν ξέρει που εχεις εσυ τα λεφτα σου ουτε εχει πρόσβαση στην ρεβο, εκτος βεβαια αν υπαρχει δικαστική συνδρομή

 

16 ώρες πριν, kaberis είπε

Screenshot_20220111-172743_Revolut.jpg.7e279de37bdb1f78dce44029786ce867.jpg

 

15 ώρες πριν, Doubt είπε

"Σχετικά με τις φορολογικές κατοικίες" λέει. Και λοιπόν;

Αυτό είναι το κομμάτι που με ανησυχεί και μένα. Σχετικά ειδικά με τη Revolut Bank, όπου υποτίθεται έχει κάποια πάρε δώσε με το κράτος για αυτές τις πληροφορίες. Φαινομενικά μου μοιάζει άσχετο και μένα το ένα με το άλλο, αλλά δεν είμαι λογιστής, οπότε κάνω μια έρευνα.

12 ώρες πριν, pans3 είπε

Καλησπέρα , ήθελα να ρωτήσω , έχω λογαριασμό ρεβολουτ στο όνομα μου , αλλά κάναμε κατάθεση στην ρεβολουτ από την κάρτα ενός φίλου , θα υπάρξει κάποιο θέμα 

Θεωρητικά όχι. Είναι προτεινόμενο να κάνεις από δική σου κάρτα για αποφυγή τυχών παρεξηγήσεων και θεμάτων με claims επιστροφών. Δεν είναι απαραίτητο όμως. Όποτε της έχω βάλει χρήματα με κάρτα σε άλλο όνομα, δεν είχα ποτέ θέμα.

Αν ο σκοπός σου είναι να πάρει τα 40€ ο φίλος σου από το referral, ίσως γράφουν στα terms & conditions ότι δε θα σας πιστώσει τα χρήματα αν η φόρτιση γίνει με τέτοιον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NIKOsVAIO είπε

 

 

Αυτό είναι το κομμάτι που με ανησυχεί και μένα. Σχετικά ειδικά με τη Revolut Bank, όπου υποτίθεται έχει κάποια πάρε δώσε με το κράτος για αυτές τις πληροφορίες. Φαινομενικά μου μοιάζει άσχετο και μένα το ένα με το άλλο, αλλά δεν είμαι λογιστής, οπότε κάνω μια έρευνα.

Αν ρωτήσεις λογιστή "σώθηκες".

Να μη σε ανησυχεί κάτι αν δεν είσαι παράνομος (1ον) αλλά και παράνομος να είσαι πρέπει να σε "πιάσουν" πρώτα (2ον) και μετά θα αρχίσει το ψάξιμο.

Στην έρευνα σου βάλε και την έννοια "τραπεζικό απόρρητο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Doubt είπε

Αν ρωτήσεις λογιστή "σώθηκες".

Να μη σε ανησυχεί κάτι αν δεν είσαι παράνομος (1ον) αλλά και παράνομος να είσαι πρέπει να σε "πιάσουν" πρώτα (2ον) και μετά θα αρχίσει το ψάξιμο.

Στην έρευνα σου βάλε και την έννοια "τραπεζικό απόρρητο".

Παρανομία δεν υπάρχει καμία. Λέει ο νόμος ότι από το ποσό των 1250€ και πάνω, κατάσχεται αυτόματα σε ελληνική τράπεζα. Δεν ανησυχώ για το αν είναι παράνομο. Δεν είναι. Ανησυχώ μη μπουν στη Revo 5000€ π.χ και την επόμενη μέρα δω mail από την ΑΑΔΕ να με ευχαριστεί για το τριήμερο στο χωριό του Αϊ Βασίλη και κατασχεθούν κι εκεί αυτόματα.

(Δεν αφορά εμένα αυτό παραπάνω. Έχω καθαρό κούτελο.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, NIKOsVAIO είπε

 Ανησυχώ μη μπουν στη Revo 5000€ π.χ και την επόμενη μέρα δω mail από την ΑΑΔΕ να με ευχαριστεί για το τριήμερο στο χωριό του Αϊ Βασίλη και κατασχεθούν κι εκεί αυτόματα.

 

Όχι, σε καμία περίπτωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Χθες και σήμερα σε δύο περιπτώσεις πήγα να πληρώσω με Revo και μου έβγαλε στο lidl μη συμβατή κάρτα και στην άλλη περίπτωση σε κατάστημα fast food μη αποδεκτή. Έγινε κάτι με την κάρτα? Και στις δύο περιπτώσεις προσπάθησα με το κινητό όχι την φυσική κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Christoforos? είπε

Γεια σας. Χθες και σήμερα σε δύο περιπτώσεις πήγα να πληρώσω με Revo και μου έβγαλε στο lidl μη συμβατή κάρτα και στην άλλη περίπτωση σε κατάστημα fast food μη αποδεκτή. Έγινε κάτι με την κάρτα? Και στις δύο περιπτώσεις προσπάθησα με το κινητό όχι την φυσική κάρτα.

Με Apple Pay και Revolut χθες στο Lidl δεν είχα θέμα. Ποτέ εκδόθηκε η κάρτα σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά, είμαι νέος κάτοχος της κάρτας ρεβολουτ, μέχρι στιγμής όλα είναι καλά πληρώνω παντού. Χθες μάλιστα έβγαλα και πρώτη φορά λεφτά από το ΑΤΜ. Η ερώτηση μου είναι  το πως μπορώ να βάλω μετρητά στη κάρτα, θέλω πχ να βάλω ένα πσοο που έχω μετρητά εντός. Πως μπορώ να το κάνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, vonmike said:

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά, είμαι νέος κάτοχος της κάρτας ρεβολουτ, μέχρι στιγμής όλα είναι καλά πληρώνω παντού. Χθες μάλιστα έβγαλα και πρώτη φορά λεφτά από το ΑΤΜ. Η ερώτηση μου είναι  το πως μπορώ να βάλω μετρητά στη κάρτα, θέλω πχ να βάλω ένα πσοο που έχω μετρητά εντός. Πως μπορώ να το κάνω? 

Δεν μπορεις να καταθέσεις μετρητά στην ρεβο.

Μπορεις μονο να τα μεταφέρεις με καποιο έμβασμα απο τον λογαριασμός ή την καρτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...