Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, Gatoskylo8 said:

Εγώ πάντως αυτό που γνώριζα είναι ότι μπορείς να δώσεις φιάλη από το ιστορικό σου μόνο σε συγγενή Α' βαθμού.

Θεωρητικα και αυτο το λενε παρα πολλα νοσοκομεια ενω αλλα νοσοκομεια κανουν την παπια.

το ιδιο και διαφοροι συλλογοι οπως και περιπτωσεις που η αιμοδοσια γινεται σε χωρο εργασιας αρα υπαρχει bank απο φιαλες που τις χειριζεται η εταιρεια μαζι με το νοσοκομειο κτλ. και σου λενε μονο σε συγγενη. νομικα δεν ξερω τι ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Gatoskylo8 είπε

Εγώ πάντως αυτό που γνώριζα είναι ότι μπορείς να δώσεις φιάλη από το ιστορικό σου μόνο σε συγγενή Α' βαθμού.

Αυτό ισχύει κανονικά. Το πρόβλημα είναι πως αν πέσεις σε έλλειψη ούτε για τον εαυτό σου δε μπορείς να πάρεις (έτυχε παρόμοιο περιστατικό που είδα στο Ρίο όταν πήγα να δώσω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω επίσημα τι ισχύει, πάντως στο 2022 τηλεφωνικά έδωσα "εντολή" να παραχωρηθεί μία φιάλη μου (είμαι χρόνια εθελοντής αιμοδότης) σε γνωστή μου (όχι συγγενής δλδ) που είχε μπει για επέμβαση. Και επιβεβαιώθηκε (ότι όντως εστάλη) μετά από 2 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, draculias said:

Δεν γνωρίζω επίσημα τι ισχύει, πάντως στο 2022 τηλεφωνικά έδωσα "εντολή" να παραχωρηθεί μία φιάλη μου (είμαι χρόνια εθελοντής αιμοδότης) σε γνωστή μου (όχι συγγενής δλδ) που είχε μπει για επέμβαση. Και επιβεβαιώθηκε (ότι όντως εστάλη) μετά από 2 μέρες.

επισης το εχω κανει και εγω 3-4 φορες ως τωρα και δεν μου ειπαν κατι.

48 minutes ago, άδικος said:

Αυτό ισχύει κανονικά. Το πρόβλημα είναι πως αν πέσεις σε έλλειψη ούτε για τον εαυτό σου δε μπορείς να πάρεις (έτυχε παρόμοιο περιστατικό που είδα στο Ρίο όταν πήγα να δώσω).

αυτο ειναι πονεμενη ιστορια. ας ειναι καλα τα πολλα κινητρα που δινουν.ας το πληρωνουμε στο εξωτερικο.εκει εχουν μυαλο. νευριασα παλι που το σκεφτηκα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μας εχουν λιγο γραμμενους εδω οσους δινουμε αιμα μολις δωσεις και μετα σαν να μην υπαρχεις. Ενω απο εξω τα σκανε χοντρα. Ειναι εξοργιστικο ολο αυτο αλλα στην τελικη δινεις για σενα και για να βοηθησεις τον αλλο οποτε τα ξεχνας και πας παρακατω. Το θεμα ειναι οταν εχεις δωσει 20-30 φορες και οταν χρειαστεις σε πουν δεν εχουμε. Εκει τρελαινεσαι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ζητήσει καμιά 10ρια φορές να γραφτώ στο εθνικό μητρώο αιμοδοτών αλλά ποτέ δεν μου έρχετε μήνυμα στο κινητό που λένε. Μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου; Το ζητάω κάθε φορά που πάω για αιμοδοσία και θα ξαναπάω αύριο.

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Silverage είπε

Έχω ζητήσει καμιά 10ρια φορές να γραφτώ στο εθνικό μητρώο αιμοδοτών αλλά ποτέ δεν μου έρχετε μήνυμα στο κινητό που λένε. Μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου; Το ζητάω κάθε φορά που πάω για αιμοδοσία και θα ξαναπάω αύριο.

Αν και αύριο δεν βγάλεις άκρη, πάρε σε λίγες το helpdesk.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, Silverage said:

Έχω ζητήσει καμιά 10ρια φορές να γραφτώ στο εθνικό μητρώο αιμοδοτών αλλά ποτέ δεν μου έρχετε μήνυμα στο κινητό που λένε. Μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου; Το ζητάω κάθε φορά που πάω για αιμοδοσία και θα ξαναπάω αύριο.

εναλλακτικα σε αλλο νοσοκομειο μηπως εκει πετανε χαρταετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Silverage είπε

Έχω ζητήσει καμιά 10ρια φορές να γραφτώ στο εθνικό μητρώο αιμοδοτών αλλά ποτέ δεν μου έρχετε μήνυμα στο κινητό που λένε. Μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου; Το ζητάω κάθε φορά που πάω για αιμοδοσία και θα ξαναπάω αύριο.

Έχεις συμπληρώσει ποτέ χαρτί με στοιχεία στην αιμοδοσία;

Και εμένα έτσι έλεγαν, κάθε φορά. Τελικά πήρα στο helpdesk και βρήκαν τη καρτέλα μου έτοιμη, αφού είχα συμπληρώσει στοιχεία στο νοσοκομείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, άδικος είπε

Έχεις συμπληρώσει ποτέ χαρτί με στοιχεία στην αιμοδοσία;

Και εμένα έτσι έλεγαν, κάθε φορά. Τελικά πήρα στο helpdesk και βρήκαν τη καρτέλα μου έτοιμη, αφού είχα συμπληρώσει στοιχεία στο νοσοκομείο.

Ναι, πολλές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Silverage είπε

Έχω ζητήσει καμιά 10ρια φορές να γραφτώ στο εθνικό μητρώο αιμοδοτών αλλά ποτέ δεν μου έρχετε μήνυμα στο κινητό που λένε. Μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου; Το ζητάω κάθε φορά που πάω για αιμοδοσία και θα ξαναπάω αύριο.

Έχεις σιγουρευτεί ότι το νοσοκομείο όπου πηγαίνεις συνεργάζεται με την blood registry? Και το λέω διότι και εγώ όταν πήγαινα στο Θεαγένειο έμαθα μετά πως δεν συνεργάζονται, και δεν έχω καταλάβει και τον λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yazidis είπε

Έχεις σιγουρευτεί ότι το νοσοκομείο όπου πηγαίνεις συνεργάζεται με την blood registry? Και το λέω διότι και εγώ όταν πήγαινα στο Θεαγένειο έμαθα μετά πως δεν συνεργάζονται, και δεν έχω καταλάβει και τον λόγο.

Αφου του λένε θα του έρθει μήνυμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, άδικος είπε

αλλά ποτέ δεν μου έρχετε μήνυμα στο κινητό που λένε

Έτσι το έγραψε. Μπορεί να εννοεί πως έτσι γράφει στο χαρτί που συμπληρώνεις, ή πως έτσι γράφει η σελίδα της bloodregistry. Και σε εμένα στο Θεαγένειο όταν πήγαινα σε συλλόγων αιμοδοσίες και ήταν εκεί και άλλα 3-4 νοσοκομεία, είχαν τα ίδια χαρτιά που συμπλήρωνες. Είναι φασόν η φόρμα αν δεν κάνω λάθος.

Αν κατά τα άλλα του το είπαν απ'το νοσοκομείο, τι να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...