Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν εγινε με τοπικη και οχι γενικη δεν εχεις θεμα

10 ώρες πριν, Palikarosss είπε

Ψαχνοντας στο ιντερνετ για προυποθεσεις για αιμοδοσια,διαβασα οτι δεν πρεπει να εχεις κανει καποιο σοβαρο χειρουργειο τους τελευταιους 6 μηνες.Πριν 2 μηνες εκανα αφαιρεση ραβδου απο την κνημη,πιστευετε οτι θα με απορριψουν ως αιμοδοτη?

αν εγινε με τοπικη και οχι γενικη ναρκωση δεν εχεις θεμα

36 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

48 αιματοκρίτη έχω.

καμμια ωριτσα υπολογισε χονδρικα

20 λεπτά πριν, CallMeRp είπε

Καλημέρα.Ξέρετε πόσο χρόνο θέλει για να βγει η κάρτα του αιμοδότη;

παλιοτερα τη διναμε μετα απο κανα 6μηνο τωρα γινεται πιο γρηγορα αλλα δεν ειναι στανταρτ το ποτε παντως οχι πανω απο μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, Palikarosss είπε

Όχι φίλε μου,μετάγγιση δέχτηκα μόνο όταν το έσπασα Αλλα αυτό έχει 2+ χρόνια.

Λογικά δεν θα έχεις θέμα.

Για κάθε ενδεχόμενο, πάρε ένα τηλέφωνο στην Αιμοδοσία του Νοσοκομείου που θα πας και ρώτα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2018 στις 4:44 ΠΜ, orck είπε

Να έχει αλλεργίες σε τι ακριβώς; Το ίδιο ισχύει και εάν έχεις φάει κρεας; Γιατί όλα αυτά περιέχονται στο κρέας. Δεν είναι τοξικά απόβλητα που τα κάναν τροφή.

οσων αφορα το αν ενας αιμοδοτης ειναι αλλεργικος ή οχι εχει ως εξης.Αν οταν πας υπαρχουν εκδηλα αλλεργικα  σημαδια πχ.εκζεμα αλλεργικη ρινιτιδα ,δερματιτιδες κτλ ειναι πασιφανες οτι ΔΕΝ ΔΙΝΕΙΣ ,τωρα αν καποιος ειναι γενικα αλλεργικος απλα μας ενδιαφερει σαν αιμοδοσια και ειναι βασικο να απαντησει σαυτο καποιος ειλικρινα ,διοτι εμεις θα του παρουμε αιμα αλλα θα πεταξουμε το πλασμα μεσα στο οποιο <<κολυμπουν>> οι ουσιες που παραγονται σε εναν αλλεργικο αν το αποκρυψει το μεταγγισθεν πλασμα θα παει στον ηδη επιβαρυμενο δυσμοιρο ασθενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, blackhill66 είπε

οσων αφορα το αν ενας αιμοδοτης ειναι αλλεργικος ή οχι εχει ως εξης.Αν οταν πας υπαρχουν εκδηλα αλλεργικα  σημαδια πχ.εκζεμα αλλεργικη ρινιτιδα ,δερματιτιδες κτλ ειναι πασιφανες οτι ΔΕΝ ΔΙΝΕΙΣ ,τωρα αν καποιος ειναι γενικα αλλεργικος απλα μας ενδιαφερει σαν αιμοδοσια και ειναι βασικο να απαντησει σαυτο καποιος ειλικρινα ,διοτι εμεις θα του παρουμε αιμα αλλα θα πεταξουμε το πλασμα μεσα στο οποιο <<κολυμπουν>> οι ουσιες που παραγονται σε εναν αλλεργικο αν το αποκρυψει το μεταγγισθεν πλασμα θα παει στον ηδη επιβαρυμενο δυσμοιρο ασθενη.

 

4 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Λογικά δεν θα έχεις θέμα.

Για κάθε ενδεχόμενο, πάρε ένα τηλέφωνο στην Αιμοδοσία του Νοσοκομείου που θα πας και ρώτα τους.

Με ολική έγινε η επέμβαση που έκανα πριν 2 μήνες.Θα πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω.Ευχαριστω για τις απαντήσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/11/2018 at 10:09, CallMeRp said:

Καλημέρα.Ξέρετε πόσο χρόνο θέλει για να βγει η κάρτα του αιμοδότη;

καπου κοντα στον μηνα και λιγοτερο πρεπει να εκανε απο την στιγμη που την ζητησα απο το www.bdr.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/11/2018 στις 10:09 ΠΜ, CallMeRp είπε

Καλημέρα.Ξέρετε πόσο χρόνο θέλει για να βγει η κάρτα του αιμοδότη;

σχεδον μηνα αλλα να ξερεις στη βγαζουν μετα τη 2 φορα που θα δωσεις εθελοντικα...πας δινεις μια χωρις καρτα και οταν πας 2 φορα τοτε πας και κανεις αιτηση για καρτα...

εγω περσι εβγαλα ετσι ακριβως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα εγινα και δοτης μυελου οστων

Καινουριο για μενα,ακομα δεν ξερω πολλα,απο οτι εχω καταλαβει ειναι πολυ λιγες οι φορες που θα κληθεις να δωσεις

Σε γενικες γραμμες πρεπει να εισαι 18-45 και να μην πασχεις απο διαβητη 

Περισσοτερα εδω http://www.oramaelpidas.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=98&Itemid=531

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες έδωσα πρώτη φορά αιμοπετάλια, η διαδικασία απλή και σε μια ώρα έχεις τελειώσει, επειδή δεν χάνεις και όγκο αίματος δεν έχεις και κάποια ανεπιθύμητη παρενέργεια, αυτό για όσους το σκέφτονται και δεν δίνουν. Στα συν ότι κανείς και το check up σου (γενική αίματος) 😉

Επεξ/σία από tsiro7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Χθες έδωσα πρώτη φορά αιμοπετάλια, η διαδικασία απλή και σε μια ώρα έχεις τελειώσει, επειδή δεν χάνεις και όγκο αίματος δεν έχεις και κάποια ανεπιθύμητη παρενέργεια, αυτό για όσους το σκέφτονται και δεν δίνουν. Στα συν ότι κανείς και το check up σου (γενική αίματος) 😉

Οταν πας για αιμοπεταλια σου κανουν και γενικη αιματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, vagos789 said:

Προσωπικα εγινα και δοτης μυελου οστων

Καινουριο για μενα,ακομα δεν ξερω πολλα,απο οτι εχω καταλαβει ειναι πολυ λιγες οι φορες που θα κληθεις να δωσεις

Σε γενικες γραμμες πρεπει να εισαι 18-45 και να μην πασχεις απο διαβητη 

Περισσοτερα εδω http://www.oramaelpidas.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=98&Itemid=531

οπως λενε ειναι μεγαλυτερες πιθανοτητες να χρειαστει να δεχτεις παρα να δωσεις.αν χρειαστει να δωσεις μια φορα στην ζωη σου θα ειναι και θαυμα.

Χαρακτηριστικό του HLA είναι ο τεράστιος πολυμορφισμός του. Αν, με βάση το σύστημα ΑΒΟ, τα άτομα κατατάσσονται σε 4 ομάδες αίματος (Α, Β, ΑΒ, Ο), μια κατάταξη με βάση το HLA θα οδηγούσε σε τεράστιο αριθμό «ομάδων», γεγονός που κάνει κατανοητό ότι η πιθανότητα HLA-ομοιότητας δύο τυχαίων ατόμων είναι εξαιρετικά μικρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, raid_av είπε

Οταν πας για αιμοπεταλια σου κανουν και γενικη αιματος?

Δεν ξέρω αν είναι γενική πρακτική αλλά σε όσους ήταν εκεί, ακόμα και για αιμοδοσία έκαναν πρώτα γενική αίματος. Στο τμήμα αιμοδοσίας του Αγλαΐα Κυριακού. Μάλιστα συμπληρώνουν τα αποτελέσματα σε καρτέλα και τα καταχωρούν στο σύστημα τους. Επίσης είναι ευγενέστατοι και σε παρακαλούν να πας πάλι, υπάρχει μεγάλη ανάγκη. Εμένα μου έκλεισαν πάλι ραντεβού στην περίοδο των εορτών. Προχθές μάλιστα επικοινώνησαν τηλεφωνικώς για να μου υπενθυμίσουν το ραντεβού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Δεν ξέρω αν είναι γενική πρακτική αλλά σε όσους ήταν εκεί, ακόμα και για αιμοδοσία έκαναν πρώτα γενική αίματος. Στο τμήμα αιμοδοσίας του Αγλαΐα Κυριακού. Μάλιστα συμπληρώνουν τα αποτελέσματα σε καρτέλα και τα καταχωρούν στο σύστημα τους. Επίσης είναι ευγενέστατοι και σε παρακαλούν να πας πάλι, υπάρχει μεγάλη ανάγκη. Εμένα μου έκλεισαν πάλι ραντεβού στην περίοδο των εορτών. Προχθές μάλιστα επικοινώνησαν τηλεφωνικώς για να μου υπενθυμίσουν το ραντεβού. 

Στην απλη αιμοδοσια παντως ειναι 100% οτι δεν σου κανουν γενικη. Εννοειτε σου κανουν για λοιμώδη νοσήματα HIV, ηπατίτιδες Β και C, σύφιλη και λεμφοτρόπο ιό HTLV. Αλλα οχι γενικη. Ειμαι εθελοντης αιμοδοτης εδω και αρκετο καιρο και το ειχα ρωτησει απο την πρωτη στιγμη αυτο. Απλα ειπα μηπως στα αιμοπεταλια σου κανουν.

Επεξ/σία από raid_av
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα αιμοπετάλια σου κάνουν γιατί θέλουν να δουν τον όγκο αιμοπετάλιων που έχεις και αναλόγως σου παίρνουν η όχι. Τώρα ίσως εγώ να μην κατάλαβα καλά και για απλή αιμοδοσία δεν έκαναν, αλλά σε όσους δωσαμε αιμοπετάλια έκαναν 100%.

Επεξ/σία από tsiro7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Για τα αιμοπετάλια σου κάνουν γιατί θέλουν να δουν τον όγκο αιμοπετάλιων που έχεις και αναλόγως σου παίρνουν η όχι. 

Α πολυ ωραια πληροφορια δεν το ηξερα ευχαριστω. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...