Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Dimitra_93 αν και καλό είναι να το κοιτάξεις την επόμενη φορά, αν οι γονείς σου έχουν ομάδα Β και Β ή Β και Ο τότε μάλλον (γκουχ γκουχ) είσαι Β. Επιπλέον στο παιδικό βιβλιάριο (των εμβολίων) συνήθως αναγράφεται η ομάδα αίματος.

 

Νομίζω ο σημαντικότερος λόγος του να γνωρίζεις ή καλύτερα να έχεις πάνω σου την ομάδα αίματος (κάρτα αιμοδότη/ emergency info κινητού) είναι αν χρειάζεσαι άμεση ( = δεν μπορεί να καθυστερήσει ούτε ώρα) μετάγγιση. (Συνήθως αυτό που γίνεται σε αυτές τις (σπάνιες) περιπτώσεις είναι να δοθεί αίμα ομάδας Ο- μέχρι την ταυτοποίηση)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 24/6/2020 στις 6:58 ΜΜ, talibanakos είπε

Επειδη ειχα μια συζητηση και ακουσα διαφορα,ισχυει οτι σαν εθελοντης μπορω να δωσω απο την τραπεζα μου μονο σε συγγενεις Ά βαθμου,και μεχρι 2 φιάλες,η εχει αλλαξει κατι;

Δεν ισχύει, δίνεις όπου θες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

αλλη μια αιμοδοσια πριν μερικες μερες στο ννα. σαντουιτσακι κλασσικα. λιγο παραπανω αναμονη επειδη μας εβαζαν μεσα δυο δυο. και αυτην την φορα  στην κυριολεξια δεν καταλαβα καν οτι μπηκε η βελονα μεσα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, poulinos είπε

αλλη μια αιμοδοσια πριν μερικες μερες στο ννα. σαντουιτσακι κλασσικα. λιγο παραπανω αναμονη επειδη μας εβαζαν μεσα δυο δυο. και αυτην την φορα  στην κυριολεξια δεν καταλαβα καν οτι μπηκε η βελονα μεσα. 

Ετσι, εεετσι!! 💉

Σαντουιτσακι δεν μου εχουν δωσει ποτε? WTF μηπως καποιος τα καβατζωνει?
(οπως τα προγευματα στο στρατο που σε καποιες μοναδες δεν εβλεπαν ποτε..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να το έχω ξαναρωτήσει αλλά επειδή δεν το έχω εύκαιρο

έχω δώσει αρκετές φορές αλλά δεν έτυχε ποτέ να πάω εθελοντικά οπότε δεν έχω κάρτα, που μπορώ να πάω το ΣΚ στην Αθήνα εκτός από το Αττικόν?
Είδα ένα ποστ ζητάει το Παίδων, είναι το ίδιο όπου κι αν πάω? Επίσης ελπίζω να μην με κόψουν, γιατί αιμοπετάλια δεν μπορώ να δώσω σίγουρα πχ λόγω κάποιων δεικτών που είναι στο θεό από ένα αυτοάνοσο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, warlock9_0 είπε

πρέπει να το έχω ξαναρωτήσει αλλά επειδή δεν το έχω εύκαιρο

έχω δώσει αρκετές φορές αλλά δεν έτυχε ποτέ να πάω εθελοντικά οπότε δεν έχω κάρτα, που μπορώ να πάω το ΣΚ στην Αθήνα εκτός από το Αττικόν?
Είδα ένα ποστ ζητάει το Παίδων, είναι το ίδιο όπου κι αν πάω? Επίσης ελπίζω να μην με κόψουν, γιατί αιμοπετάλια δεν μπορώ να δώσω σίγουρα πχ λόγω κάποιων δεικτών που είναι στο θεό από ένα αυτοάνοσο.
 

Δε χρειάζεσαι κάρτα για να δώσεις εθελοντικά. Σε όλα τα νοσοκομεία που έχουν τμήμα αιμοδοσίας μπορείς να δώσεις. Σε όποιο νοσοκομείο και να πας περίπου το ίδιο είναι, γιατί το αίμα μετά τη συλλογή πάει αλλού για εργαστηριακό έλεγχο (hiv κτλ) και στέλνεται όπου υπάρχει ανάγκη. Και αφού έχουμε καλοκαίρι, λογικά παντού υπάρχει ανάγκη. 

 

Αν το πρόβλημα που λες το είχες και όταν έδωσες παλαιότερα και οι γιατροί ήταν ενήμεροι, τότε μάλλον είναι κάτι που δε σε αποκλείει από την αιμοδότηση, αλλά να το αναφέρεις όταν πας. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και χρειάζεσαι κάρτα εθελοντή. Θα συμπληρώσεις στην όποια Αιμοδοσία πας το αντίστοιχο δελτίο, θα βγεις και φωτό για την καρτούλα κι όλα καλά.

Η Αιμοδοσία του ΚΑΤ λειτουργεί και ΣΚ (εκτός κι αν άλλαξε κάτι τους τελευταίους μήνες).

Σίγουρα θα σε ρωτήσουν για το ατομικό σου ιστορικό, ειδικά για το αυτοάνοσο νόσημα και για την τυχόν αγωγή που παίρνεις για αυτό.

Καλό ξεκίνημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Αυγουστος ειναι ο...μηνας διακοπων που δινω + αιμα 🚑
(αφου κανεις δεν μου δινει αδεια για να δωσω, χοχο-ωχ!)

Spoiler

Και κατι 'χιουμοριστικο' διχως να εχω ψαξει για "ποσοστα" αλλα καπως ετσι παιζει να παιζουν

aima.jpg

 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Ο Αυγουστος ειναι ο...μηνας διακοπων που δινω + αιμα 🚑
(αφου κανεις δεν μου δινει αδεια για να δωσω, χοχο-ωχ!)

  Απόκρυψη περιεχομένων

Και κατι 'χιουμοριστικο' διχως να εχω ψαξει για "ποσοστα" αλλα καπως ετσι παιζει να παιζουν

aima.jpg


 

Δεν είναι χιουμοριστικο,  δυστυχώς είναι μεγάλη αλήθεια 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προηγουμενο Σαββατο ηρθαν απο το Αχεπα πηγα εδωσα και δεν φορουσε κανεις μασκα ουτε καν οι γιατροι. Καθολου αποστασεις μεταξυ μας γενικα οπως καθε φορα. Τι συμβαινει δεν μπορω να καταλαβω. Οι γιατροι σαν να μην συμβαινει τιποτα χωρις μασκες απο πανω μας να βαλουμε τη βελονα κτλ. Η καποιος μας κοροιδευει με το ολο θεμα του ιου η δεν ξερω τι αλλο μπορει να συμβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην & διχως να ξερω τι ισχυει για τη Θεσ/κη, σε Αθηνα οι κινητες μοναδες που ερχονταν, ειχαν παντοτε
νοσηλευτριες-νοσηλευτες (μια φορα παιζει να εχω δει γιατρο σε αυτες, και οχι "καποιον με ασπρη φορεσια(!),
που περνιεται για γιατρος", απο τους αδαεις). Ακομη κι αν ειναι υποχρεωτικο να υπαρχει γιατρος δεν εχω δει.
Και δεν το θεωρω μη πρακτικο, γιατι μπορει να τον χρειαζονται περισσοτερο αλλου.🚑 Εκτος και ειναι, οπως
για τους νοσηλευτες-τριες μια...καβατζοθεση εργασιας, οποτε δεν αποκλειεται να βλεπεις πολλους γιατρους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheDevilMayCare είπε

Καταρχην & διχως να ξερω τι ισχυει για τη Θεσ/κη, σε Αθηνα οι κινητες μοναδες που ερχονταν, ειχαν παντοτε
νοσηλευτριες-νοσηλευτες (μια φορα παιζει να εχω δει γιατρο σε αυτες, και οχι "καποιον με ασπρη φορεσια(!),
που περνιεται για γιατρος", απο τους αδαεις). Ακομη κι αν ειναι υποχρεωτικο να υπαρχει γιατρος δεν εχω δει.
Και δεν το θεωρω μη πρακτικο, γιατι μπορει να τον χρειαζονται περισσοτερο αλλου.🚑 Εκτος και ειναι, οπως
για τους νοσηλευτες-τριες μια...καβατζοθεση εργασιας, οποτε δεν αποκλειεται να βλεπεις πολλους γιατρους!

Όποτε έχω δώσει πάντα υπάρχει γατρός - και πρέπει να υπάρχει γιατρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σιγουρος οτι (τουλαχιστον) 5 φορες δεν υπηρχε στο χωρο αιμοδοσιας, η μπορει να υπηρχε στα χαρτια,
αλλα να μην ηταν εκει: πχ να ηταν στο κυλικειο της σχολης η αλλου, παντως οτι δεν ηταν εκει ηταν γεγονος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνω 22 χρόνια αίμα (και το έχω αμελήσει τελευταία γμτ), δεν έχει υπάρξει ποτέ φορά που δεν μου έκανε γιατρός την αρχική τυπική εξέταση.

Μου κάνει πραγματικά εντύπωση αυτό που περιγράφεις (χώρια αυτό που αναφέρει ο @Arkin για τις μη μάσκες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε μπορω να αναφερω και διαφορα αλλα, που (μου) ειχαν κανει 'εντυπωση'..! Το παραδειγμα, που
δεν θα ξεχασω ποτε: ηταν η (κωμικοτραγικη, δηλαδη για ταινια του Γουντι Αλλεν!), αιμοδοσια μας στο
ΚΕΝ, με παλαβα στραβα που αν τα γραψω, καποιος τριτος θα πει οτι δεν γινονται αυτα -ειδικα αν δεν
δεν εχει βρεθει νεοσυλλεκτος σε ΠΖ... Αρκετα τα χαλια λοιπον, σε εκεινη τη αιμοδοσια /προσπαθεια
για ληψη της πολυποθητης αδειας! -που δεν πηρε κανεις βασικα μετα, εκτος κι ηταν η εβαλε βυσμα...)
😝
Εκει λοιπον ημουν 99.99% σιγουρος οτι οι ασκοι τους, ηταν μεγαλυτερης δυνατης περιεκτικοτητας (ω, ναι!)
απο τους "συνηθισμενους", για τους συνηθισμενους, σε αιμοδοσιες! Μαλιστα αμεσα ρωτησα, μολις ξαπλωσα
εκει γι΄αυτο το πραγμα -ευγενικα αλλα με βεβαιοτητα- με τη νοσηλευτρια, κι ακομη θυμαμαι την αυθορμητη
απαντηση της -προφανως γιατι τν ξαφνιασα /δεν το περιμενε!- επι λεξη ηταν: "και πως το ξερεις εσυ αυτο?"!
👿

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...