Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδη ειχα μια συζητηση και ακουσα διαφορα,ισχυει οτι σαν εθελοντης μπορω να δωσω απο την τραπεζα μου μονο σε συγγενεις Ά βαθμου,και μεχρι 2 φιάλες,η εχει αλλαξει κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς να μου πει πόσο καιρό παίρνει μέχρι να σου στείλουν μήνυμα για να εγγραφείς στο εθνικό μητρώο αιμοδοτών;

Το περιμένω εδώ και 3 εργάσιμες και ακόμα τίποτα. Υποτίθεται θα μου ερχόταν στο κινητό την επομένη της εθελοντικής αιμοδοσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Dimitra_93 είπε

Ξέρει κανείς να μου πει πόσο καιρό παίρνει μέχρι να σου στείλουν μήνυμα για να εγγραφείς στο εθνικό μητρώο αιμοδοτών;

Το περιμένω εδώ και 3 εργάσιμες και ακόμα τίποτα. Υποτίθεται θα μου ερχόταν στο κινητό την επομένη της εθελοντικής αιμοδοσίας.

Καμιά εβδομάδα μάξιμουμ. Εγώ είχα δώσει Κυριακή και μου είχε έρθει το μήνυμα την Τρίτη. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Dimitra_93 said:

Ξέρει κανείς να μου πει πόσο καιρό παίρνει μέχρι να σου στείλουν μήνυμα για να εγγραφείς στο εθνικό μητρώο αιμοδοτών;

Το περιμένω εδώ και 3 εργάσιμες και ακόμα τίποτα. Υποτίθεται θα μου ερχόταν στο κινητό την επομένη της εθελοντικής αιμοδοσίας.

περιμενε λιγες μερες ακομα αλλιως ενοχλησε τους. 

On 24/06/2020 at 18:58, talibanakos said:

Επειδη ειχα μια συζητηση και ακουσα διαφορα,ισχυει οτι σαν εθελοντης μπορω να δωσω απο την τραπεζα μου μονο σε συγγενεις Ά βαθμου,και μεχρι 2 φιάλες,η εχει αλλαξει κατι;

νομιζω ισχυει οτι ειναι μονο για συγγενεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, poulinos είπε

περιμενε λιγες μερες ακομα αλλιως ενοχλησε τους. 

Μου ήρθε εχθές το βράδυ, απλά για κάποιο περίεργο λόγο μου βγάζει διαφορετική ομάδα απ'ότι (νόμιζα πως) ήμουν.

Το ΙΚΑ παλιά με είχε βγάλει ΑΒ+ και τώρα αυτοί Β+

Ποιον να εμπιστευτώ; Ένα καλό πήγα να κάνω και με έχουν πρήξει.

Επεξ/σία από Dimitra_93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dimitra_93 είπε

Μου ήρθε εχθές το βράδυ, απλά για κάποιο περίεργο λόγο μου βγάζει διαφορετική ομάδα απ'ότι (νόμιζα πως) ήμουν.

Το ΙΚΑ παλιά με είχε βγάλει ΑΒ+ και τώρα αυτοί Β+

Ποιον να εμπιστευτώ; Ένα καλό πήγα να κάνω και με έχουν πρήξει.

Δεδομένου ότι η ΑΒ είναι αρκετά σπάνια και ότι το ΙΚΑ δεν είναι και το πιο αξιόπιστο, εμπιστεύσου την τελευταία γνωμάτευση.

Για να μην σε τρώει όμως, μπορείς να ξανακάνεις μια εξέταση.

 

Για τα καλά που κάνεις, ο σκοπός είναι τόσο σημαντικός που η ενδεχόμενη ενδιάμεση ταλαιπωρία δεν θα πρέπει να σε απογοητεύει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει νόημα να γνωρίζει κάποιος την ομάδα αίματος, αν έχει σπάνια, οπότε σε κάποια δημόσια έκκληση, να σπεύσει.

Νομίζω....

 

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, _BASSstarlet_ είπε

Έχει νόημα να γνωρίζει κάποιος την ομάδα αίματος, αν έχει σπάνια, οπότε σε κάποια δημόσια έκκληση, να σπεύσει.

Νομίζω....

Έχει νόημα να γνωρίζει κάποιος την ομάδα αίματος, ΠΑΝΤΑ.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/07/2020 at 10:33, Dimitra_93 said:

Μου ήρθε εχθές το βράδυ, απλά για κάποιο περίεργο λόγο μου βγάζει διαφορετική ομάδα απ'ότι (νόμιζα πως) ήμουν.

Το ΙΚΑ παλιά με είχε βγάλει ΑΒ+ και τώρα αυτοί Β+

Ποιον να εμπιστευτώ; Ένα καλό πήγα να κάνω και με έχουν πρήξει.

οταν πας για τιποτα γενικες εξετασεις πες να σου κανουν και μια ομαδα αιματος για να παρεις και μια τριτη αποψη.γενικα η ab ειναι αρκετα σπανια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ομάδα αίματος έχει αξία να τη ξέρει κανείς για όταν γίνονται εκκλήσεις για συγκερκιμένες ομάδες. Συνήθως αυτές είναι για Ο-, αλλά καμιά φορά βγαίνουν και για άλλες. 

Κατα τ' άλλα όταν πάει κάποιος για αιμοδότηση, εθελοντική ή μη, δεν έχει σημασία αν ξέρει την ομάδα αίματος του ή αν είναι διαφορετική από αυτή που νόμιζε. Στον κάθε ασκό που δίνει ο αιμοδότης γίνεται ταυτοποίηση της ομάδας αίματος. Δεν έχει σημασία αν έχει δώσει παλιότερα ή έχει κάνει ταυτοποίηση ομάδας προηγουμένως, ο ασκός θα ταυτοποιηθεί ξανά, όπως και θα εξεταστεί για κάποιες μολυσματικές ασθένειες. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, fmarulezkd είπε

Την ομάδα αίματος έχει αξία να τη ξέρει κανείς για όταν γίνονται εκκλήσεις για συγκερκιμένες ομάδες. Συνήθως αυτές είναι για Ο-, αλλά καμιά φορά βγαίνουν και για άλλες. 

Κατα τ' άλλα όταν πάει κάποιος για αιμοδότηση, εθελοντική ή μη, δεν έχει σημασία αν ξέρει την ομάδα αίματος του ή αν είναι διαφορετική από αυτή που νόμιζε. Στον κάθε ασκό που δίνει ο αιμοδότης γίνεται ταυτοποίηση της ομάδας αίματος. Δεν έχει σημασία αν έχει δώσει παλιότερα ή έχει κάνει ταυτοποίηση ομάδας προηγουμένως, ο ασκός θα ταυτοποιηθεί ξανά, όπως και θα εξεταστεί για κάποιες μολυσματικές ασθένειες. 

Ωραία, δεν το γνώριζα αυτό και φοβόμουν είτε να  δώσουν το αίμα μου σε λάθος δέκτη (να νομίζουν δηλαδή πως έχω Β και να είμαι ΑΒ) είτε εγώ αν αρρωστήσω και πάθω κάτι να μου χορηγήσουν λανθασμένο τύπο αίματος. Όπως και να έχει δεν σου φαίνεται λίγο περίεργο άλλο να γράφει η κάρτα αιμοδότη και άλλο πραγματικά να είναι αυτός;

Καλύτερα βέβαια (για εμένα) να είχα ΑΒ για να μπορώ να παίρνω από όλους σας 😇

Επεξ/σία από Dimitra_93
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...