Προς το περιεχόμενο

Assassin’s Creed Odyssey [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Coscas είπε

Εμένα φίλε μου, δεν χτυπάει πολύ πάνω από το World Of Tanks 

Mε πολύ ζεστό δωμάτιο και χωρίς να έχω αλλάξει πάστα 1 χρόνο τώρα στον Ryzen 2600, το World Of Tanks φτάνει 81+ βαθμούς και το Odyssey 83c

Πήγα και πήρα μία Arctic mx4 και θα αλλάξω πάστα, γιατί πολλοί μου φάνηκαν οι 83c 

Μήπως έχεις άλλο πρβλμ; (δεν έχεις αλλάξει πάστα, κακό αερισμό, λάθος μέτρηση/ το HWiNFO64 να χρησιμοποιείς/,  κλπ;)

Δικά μου συστήματα είναι μόνο αυτό με τον i7 4790k και το άλλο με τον 3900x. Το πρώτο με 240mm aio και το δεύτερο με 360mm aio. Και πάλι στο πρώτο σύστημα φτάνουν 80αρια και στον 3900x 72αρια. 
 

Και τα δυο pc είναι δοκιμασμένα σε after effects, cinema 4d και αλλά προγράμματα βίντεο στα οποία δουλεύουν το 90% του χρόνου τους.

Και πραγματικά τις θερμοκρασίες που πιάνουν τα παιχνίδια της Ubisoft Τις πιάνω μόνο σε CPU rendering και stress tests. 
 

Από αλλά βαριά παιχνίδια τελευταία είχα βάλει το métro exodus , το οποίο δεν έπιανε πάνω από 60-65 βαθμούς. 
 

Ο 8700 που ανέφερα πιο πάνω βρίσκεται σε λάπτοπ φίλου. Εκεί μας έπιανε συνεχόμενα 99βαθμους. Κι αυτός τέτοιες θερμοκρασίες σε αλλά παιχνίδια δεν έχει δει, στο ίδιο πισι πάντα, εξού και η απορία μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 minutes ago, atsddd said:

Δικά μου συστήματα είναι μόνο αυτό με τον i7 4790k και το άλλο με τον 3900x. Το πρώτο με 240mm aio και το δεύτερο με 360mm aio. Και πάλι στο πρώτο σύστημα φτάνουν 80αρια και στον 3900x 72αρια. 
 

Και τα δυο pc είναι δοκιμασμένα σε after effects, cinema 4d και αλλά προγράμματα βίντεο στα οποία δουλεύουν το 90% του χρόνου τους.

Και πραγματικά τις θερμοκρασίες που πιάνουν τα παιχνίδια της Ubisoft Τις πιάνω μόνο σε CPU rendering και stress tests. 
 

Από αλλά βαριά παιχνίδια τελευταία είχα βάλει το métro exodus , το οποίο δεν έπιανε πάνω από 60-65 βαθμούς. 
 

Ο 8700 που ανέφερα πιο πάνω βρίσκεται σε λάπτοπ φίλου. Εκεί μας έπιανε συνεχόμενα 99βαθμους. Κι αυτός τέτοιες θερμοκρασίες σε αλλά παιχνίδια δεν έχει δει, στο ίδιο πισι πάντα, εξού και η απορία μου. 

Πάντως και στο Total War Troy χτες που έτρεξα, ίδιους βαθμούς μου έβγαζε. 80άρια+ δλδ. Αλλά μέχρι 83 το πολύ

Αρα, εγώ δεν βλέπω διαφορές γι' αυτό σου απάντησα. Δες και σε άλλους τι βγάζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Coscas είπε

Πάντως και στο Total War Troy χτες που έτρεξα, ίδιους βαθμούς μου έβγαζε. 80άρια+ δλδ. Αλλά μέχρι 83 το πολύ

Αρα, εγώ δεν βλέπω διαφορές γι' αυτό σου απάντησα. Δες και σε άλλους τι βγάζουν

Μιας που το ανέφερες και το κατέβασα κι εγώ το troy, καλή ιδέα για τεστ ;)

Προσωπικά έχω Το κόλλημα να μην βλέπω θερμοκρασίες πάνω από 75 βαθμούς γι αυτό και έχω το hwinfo να τρέχει μόνιμα στο background στα δικά μου πισι ώστε να τα παρακολουθώ όλα ;) 

 

Αλλα για τα παιχνίδια της ubi, και με ένα πρόχειρο search στο google βλέπω παρά πολλούς με προβλήματα θερμοκρασιών.

 

thnx για τις απαντήσεις σου :)

49 λεπτά πριν, Arkin είπε

Με 8700K εδω στα 4.8 στο odyssey με DXVK εβλεπα κατω απο 70 βαθμους μηνα Ιουλιο με μεγαλο ambient. Με 280mm AIO. 

Κακώς δεν διευκρίνησα ότι βρισκόταν σε laptop ο συγκεκριμένος. Το aio η αλήθεια είναι ότι ειδικά το καλοκαίρι είναι σωτήριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι άσχημο το παιχνίδι. Αρκετά fun θα έλεγα. Έχω καμιά δεκαριά ώρες και έχει αρκετά χαλαρή εξερεύνηση. Δεν ξέρω πόσο βαρετό θα γίνει στην πορεία, αλλά αποφεύγω όλα τα random quests στους πίνακες ανακοινώσεων. 

Bonus το γεράκι που η δυόμιση χρονών κόρη μου το έχει λατρέψει, και συνέχεια το ζητάει για να κάνουμε βουτιές στον αέρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, panther_512 said:

Bonus το γεράκι που η δυόμιση χρονών κόρη μου το έχει λατρέψει, και συνέχεια το ζητάει για να κάνουμε βουτιές στον αέρα. 

Χα χα! Μου θύμισες την ανηψιά μου, που μικρή της έδειχνα το (1ο;  2ο;) Tomb Raider με την Lara κι΄εκεί που την τρώνε οι λύκοι και πέφτει νεκρή

Την είχα στα γόνατά μου την ανηψούλα και την ακούω να ψελλίζει..."πέθανε το κοριτσάκι..." Και βλέπω τα ματάκια της να έχουν βουρκώσει

Βρε ψυχούλα μου, της λέω, "παιχνίδι είναι. Δεν πέθανε στ' αλήθεια". Τπτ...Δεν μπορούσα να την συνεφέρω γιά ώρα. Νομίζω το ξεπέρασε όταν έκανα reload από την αρχή

Να της δείξεις της μικρής, το Discovery Tour. Θα μάθει Ιστορία με καταπληκτικό και πανέμορφο τρόπο. Και θα της μείνουν οι γνώσεις 

Δεν υπάρχει πιό ωραίος και ευχάριστος τρόπος γιά τις νέες γενιές να μαθαίνουν μέσα από τα παιχνίδια. Και το ΕΠΟΣ του Odyssey είναι ενδεικτικός και μοναδικός αφού αναπαριστά απίστευτα την Αρχαία Ελληνική καλαισθησία

Σκέψου ότι σε έναν φίλο μου που έχει ένα μωρό μηνών ακόμα, από την ώρα που γεννήθηκε του λέω να του δείξει το Odyssey. Χα χα! 

"Εψησα" και το αγόρι της ανηψιάς μου (μεγάλη πιά...) να το πάρει και ξετρελλάθηκε (στις διακοπές , όλο γι'  αυτό μιλάγαμε)

Με συγκίνησες που με την μικρή το βλέπετε μαζί. Μπράβο σου!

Και το παιχνίδι δεν θα σε απογοητεύσει. Πιό συναρπαστικό θα γίνει.

Θα "γράψεις" τριψήφιο αριθμό ωρών. Και το αξίζουν όλες. Καλά κάνεις και αποφεύγεις τα side quests. Είναι ανούσια (και ατελείωτα)

Να'σαι καλά εσύ και η μικρούλα :) Αργότερα, πες της ο αετός (αετός είναι και όχι γεράκι. Σαν τον αετό δλδ του Μ. Αλέξανδρου ;) ), θα ορμάει στους κακούς και θα σε βοηθάει. Τώρα...δεν ξέρω...αν τον δεί να ορμάει στα ελαφάκια, αν θα βουρκώσουν κι' αυτής τα ματάκια της. Το αφήνω σε εσένα να το χειριστείς...χα χα! :lol:  

2020056042400.jpg.14754ac4f6d617186c47c4a426f9474f.jpg

Spoiler

20200331031649.jpg.afc25499a1ac7e4be28dc2c7ec0767be.jpg

 

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ChrisN.S. said:

Μη βάζετε τα μικρά παιδιά σας μπροστά από video games που δεν είναι για τις ηλικίες τους, θα πάθουν ψυχολογικά.

Δεν νομίζω στο Discovery Tour να πάθουν τπτ

Οσο γιά τα άλλα...ψυχολογικά παθαίνεις άμα ανοίξεις tv και ακούσεις ειδήσεις

Και καλύτερα μαζί με τον πατέρα ή την μάνα, παρά μόνα τους, που ως συνήθως κάνουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2020 στις 6:12 ΜΜ, panther_512 είπε

Με την μικρή αυστηρά και μόνο το γεράκι. Οποιοδήποτε άλλο μέρος τού παιχνιδιού όταν κοιμάται.😊

Δεν ειναι σωστο να λέμε ψέματα στα παιδιά και να τους κρύβουμε πράγματα. Είναι χειρότερο όταν καταλάβουν ότι λέγαμε ψέματα.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καμία λογική στο να εκθέτεις ανήλικους, πόσο μάλλον μωρά 2 χρονών σε περιεχόμενο που είναι ακατάλληλο για την ηλικία τους.

Καλό είναι να γνωρίζουμε πώς λειτουργεί η φαντασία των παιδιών, πώς διαμορφώνεται ο ψυχικός τους κόσμος, και να μήν υποκύπτουμε στην γραμμένη στο DNA τάση μας να κάνουμε ότι χαζομάρα μας κατέβει.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, panther_512 said:

Δεν υπάρχει καμία λογική στο να εκθέτεις ανήλικους, πόσο μάλλον μωρά 2 χρονών σε περιεχόμενο που είναι ακατάλληλο για την ηλικία τους.

Καλό είναι να γνωρίζουμε πώς λειτουργεί η φαντασία των παιδιών, πώς διαμορφώνεται ο ψυχικός τους κόσμος, και να μήν υποκύπτουμε στην γραμμένη στο DNA τάση μας να κάνουμε ότι χαζομάρα μας κατέβει.

Εσύ έγραψες ότι την βάζεις και βλέπει το γεράκι (που είναι αετός...)

Στο Discovery Tour δλδ, τι θα πάθει ένα παιδί; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω την αλήθεια δεν περίμενα τέτοιο derail στο τόπικ. 

Ας πούμε ότι περνάω καλά με το game, η Κασσάνδρα είναι πολύ πετυχημένη, και ας αφήσουμε την διαπαιδαγωγηση των παιδιών μας για κάποιο πιο κατάλληλο τόπικ. 

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/08/2020 at 21:00, atsddd said:

Μιας που το ανέφερες και το κατέβασα κι εγώ το troy, καλή ιδέα για τεστ ;)

Προσωπικά έχω Το κόλλημα να μην βλέπω θερμοκρασίες πάνω από 75 βαθμούς γι αυτό και έχω το hwinfo να τρέχει μόνιμα στο background στα δικά μου πισι ώστε να τα παρακολουθώ όλα ;) 

Αλλα για τα παιχνίδια της ubi, και με ένα πρόχειρο search στο google βλέπω παρά πολλούς με προβλήματα θερμοκρασιών.

thnx για τις απαντήσεις σου :)

Κακώς δεν διευκρίνησα ότι βρισκόταν σε laptop ο συγκεκριμένος. Το aio η αλήθεια είναι ότι ειδικά το καλοκαίρι είναι σωτήριο. 

Αλλαξα πάστα χτες (έβαλα την  Arctic mx4 που έλεγα) και από τους 84+ που πήγαινε και όλο ανέβαινε, έπεσα στους 71-72  

Με stock ψύκτρα ανεμιστήρα του 2600, κανέναν έξτρα ανεμιστήρα στο κουτί (μου έκανε θόρυβο ένας που είχα και τον έβγαλα. Θα βάλω άλλον μάλλον) αλλά ανοικτό

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Coscas είπε

Αλλαξα πάστα χτες (έβαλα την  Arctic mx4 που έλεγα) και από τους 84+ που πήγαινε και όλο ανέβαινε, έπεσα στους 71-72  

Με stock ψύκτρα ανεμιστήρα του 2600, κανέναν έξτρα ανεμιστήρα στο κουτί (μου έκανε θόρυβο ένας που είχα και τον έβγαλα. Θα βάλω άλλον μάλλον) αλλά ανοικτό

Εγω στον κυριο υπολογιστη με τον 3900x (negative offset -0.125) την thermal grizzly χρησιμοποιω και ενα kraken x73 (αναλυτικα εχουν αναφερθει ολα στο thread για τα amd cpu και mobo).

Σε far cry new dawn και assassins origins παει max 72 με average 68-69 βαθμους. Σε οτιδηποτε αλλο συμπεριλαμβανομενου του troy, 66 max.

Αν αφησω τον επεξεργαστη σε στοκ βεβαια εκει χτυπαει 78-80 στα παιχνιδια της ubi.

Παντως εριξες υπερβολικα τη θερμοκρασια για να ωφειλεται μονο στην παστα. Μηπως δεν πατουσε καπου καλα η ψυχτρα? Αν ειναι να χει τετοια διαφορα να την παρω κι εγω αυτη που εβαλες, Ειχα παρει την grizly γιατι σε οτι review ειδα την βγαζαν την καλυτερη.

 

Βεβαια απ οτι αρχιζω και βλεπω και σε διαφορα αλλα forums τωρα που τα NZXT x73 και z73 (360mm και τα δυο), αρχιζουν και κυκλοφορουν περισσοτερο, δεν φαινεται να ειναι και τοσο αποδοτικα ειδικα με τον 3900x και 3950x. Οι αποδοσεις τους ειναι λιγο καλυτερες απο αλλα AIO των 240mm και τιποτα περισσοτερο.

Επεξ/σία από atsddd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...