Προς το περιεχόμενο

Assassin’s Creed Odyssey [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, greekfragma said:

ερώτηση....δε μπήκα να διαβάσω εξαρχής για να μη φάω spoilers μιας και είναι αρκετά παλιό game το οποίο μόλις εγκαταστάθηκε και είδα εισαγωγή και έπαιξα κάνα 5λεπτο να δω τι γίνεται με γραφικά και open world κατάσταση μετά το Horizon Zero Dawn.

είναι όντως τόσο παιχνιδάρα και μου είχε ξεφύγει;

υπάρχει κάποιο mod που θα συστήνατε για να πέσουν περισσότερο τα ήδη πεσμένα σαγόνια μου;

βλέπω αυτό

https://www.nexusmods.com/assassinscreedodyssey/mods/6

Είναι 1000 φορές πιό παιχνιδάρα απ' όσο δείχνει (μιλάς με παθιασμένο με το Odyssey ε;)

Aν σηκώνει το σύστημά σου, χωρίς να επιβαρύνεται τα reshades, είσ' ωραίος. Εμένα το γονάτισε με την 1050 Ti

Από το Nexus, εγώ κατέβασα και έτρεξα τα nude mods. Μάλιστα, αν βάλεις και τα oiled mods, βλέπεις τα cutscenes σαν να έχεις reshades

20200325001138.jpg.82654bbb94e1c7ba02dd8d0d69ff8865.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8600K @ 4.8Ghz

32GB RAM

5700 Pulse @ 1850 core

NvME 970 pro.

Σχεδόν όλα τέρμα σταθερά 70-75fps στο benchmark με ελάχιστες πτώσεις και εμφάνισε και ένα (μαλλον bugαρισμένο 35fps)

Διάβασα για το παραπάνω mod από nexus οτι βελτιώνει κι άλλο το performance οπότε ίσως έχω ελπίδες για full όλα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, greekfragma said:

8600K @ 4.8Ghz

32GB RAM

5700 Pulse @ 1850 core

NvME 970 pro.

Σχεδόν όλα τέρμα σταθερά 70-75fps στο benchmark με ελάχιστες πτώσεις και εμφάνισε και ένα (μαλλον bugαρισμένο 35fps)

Διάβασα για το παραπάνω mod από nexus οτι βελτιώνει κι άλλο το performance οπότε ίσως έχω ελπίδες για full όλα ?

Εμένα δεν το βελτίωσε. Κάνε μία προσπάθεια όμως. Δεν έχεις να χάσεις τπτ

Αν λατρεύεις αναβίωση Αρχαίας Ελλάδας ως προς τις τοποθεσίες, το game έγραψε Ιστορία

Σαν Assassin's και γενικά σαν game, έχει θεματάκια, αν και αναμενόμενο

Η ιστορική όμως ακρίβεια συγκλονίζει στις τοποθεσίες και είναι πέραν του άριστα

Και πάρα πολλές συνομιλίες και cutscenes είναι καταπληκτικές. Μιλάς και σου κάνει Μαιευτική ο Σωκράτης. Συναντάς τον Βρασίδα. Μιλάς με Ηρόδοτο. Μέχρι το Πετρί στην Ελαφόνησο βρίσκεις. Αμφίπολη, Κνωσσός, Φαιστός και χιλιάδες άλλα 

Μιλάμε γιά ΕΠΟΣ! 

Σταματάω. Χα χα! Μπορώ να μιλώ για το Odyssey μήνες

Και ξανάβλεπα χτες ένα cutscene με την μητέρα της Κασσάνδρας την Μυρρίνη στο nude mod και τρελλάθηκα! H Μυρρίνη είναι νέα και φαίνεται αυτό στο cutscene!

H όλη σκηνή, είχε την ομορφία της Αρχαίας Ελλάδας. Με ένα απαλό blur, μοιάζει σαν πίνακας Ζωγραφικής 

Αν δεν σε πειράζουν τα spoilers, μπορώ να βάλω εδώ το κανονικό βίντεο του cutscene (όχι το nude mod)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, greekfragma said:

 μόλις εγκαταστάθηκε και είδα εισαγωγή και έπαιξα κάνα 5λεπτο να δω τι γίνεται με γραφικά και open world κατάσταση μετά το Horizon Zero Dawn.

υπάρχει κάποιο mod που θα συστήνατε για να πέσουν περισσότερο τα ήδη πεσμένα σαγόνια μου;

Σκέψου δλδ να πας στην Αθήνα... Θα πάθεις αυτό 200.gif

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν....το reshade mod δε μ άρεσε...έχασε φυσικότητα στα χρώματα...και γονάτισε και τα fps...παίζω μπάλα όπως ήμουνα.

πάω για κάψιμο. ❤️

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekfragma είπε

8600K @ 4.8Ghz

32GB RAM

5700 Pulse @ 1850 core

NvME 970 pro.

Σχεδόν όλα τέρμα σταθερά 70-75fps στο benchmark με ελάχιστες πτώσεις και εμφάνισε και ένα (μαλλον bugαρισμένο 35fps)

Διάβασα για το παραπάνω mod από nexus οτι βελτιώνει κι άλλο το performance οπότε ίσως έχω ελπίδες για full όλα ?

Αν θες να βαλεις mod μονο αυτο

https://github.com/doitsujin/dxvk/releases

 

Ειναι vulkan layer εκμηδενιζει τα stutters του DX11 στις πολεις που εχουμε πολλα NPC. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Αν θες να βαλεις mod μονο αυτο

https://github.com/doitsujin/dxvk/releases

Ειναι vulkan layer εκμηδενιζει τα stutters του DX11 στις πολεις που εχουμε πολλα NPC. 

 

μόλις είχα το 1ο freeze και crash to desktop μετά από καμιά ώρα παχνιδιού έχει γενικά crashes σαν παιχνίδι;

θα περάσω και το dxvk που λες και επανέρχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν....τελικά το game δουλεύει απροβλημάτιστα και οπτικά καλύτερα για τα γούστα μου by default.

μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση η λεπτομέρεια στην αναπαραγωγή της ελληνικής υπαίθρου...μέχρι και οι κροκάλες κοτρώνες είναι ΑΚΡΙΒΩΣ σαν τις αληθινές 🤣

το οπτικό κομμάτι είναι απλά απίστευτο...χαζεύω γραφικά σα βλαμμένος...

το malakes βέβαια πάει σύννεφο και ενώ στην αρχή είχε πλάκα το έχουν ψωμοτύρι και είναι λίγο meh από ένα σημείο και μετά.

τρομερά points για το ιστορικό κομμάτι...που ψάχνεις τα κείμενα που σου δίνονται στο loot και γράφουν και διάφορα γεγονότα. έχει πέσει δουλειά!

με το σύστημα μάχης ακόμα παλεύω λίγο. σαν να μην ακούει όπως πρέπει τα dodge parry counterattack και τρώω ξύλο (normal difficulty)

το drachmae craft είναι λίγο ανισόρροπο ή ιδέα μου; αφθονία coins αλλά τα materials κάτι κάνω λάθος και δε μαζεύονται εύκολα παρότι έχω την τάση να μαζεύω mats. έκανα και τα πρώτα upgrade σε epic items και ξέμεινα από wood για πλάκα. 

Ετοιμάζομαι για Μέγαρα σήμερα.

Λίγο fail τα ερωτικά υπονοούμενα με ένα γκομενάκι που πέτυχα στην Ιθάκη. Δε ξέρω τι θα δω αργότερα. Πάντως γενικό συμπέρασμα. ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, greekfragma είπε

ερώτηση....δε μπήκα να διαβάσω εξαρχής για να μη φάω spoilers μιας και είναι αρκετά παλιό game το οποίο μόλις εγκαταστάθηκε και είδα εισαγωγή και έπαιξα κάνα 5λεπτο να δω τι γίνεται με γραφικά και open world κατάσταση μετά το Horizon Zero Dawn.

είναι όντως τόσο παιχνιδάρα και μου είχε ξεφύγει;

υπάρχει κάποιο mod που θα συστήνατε για να πέσουν περισσότερο τα ήδη πεσμένα σαγόνια μου;

βλέπω αυτό

https://www.nexusmods.com/assassinscreedodyssey/mods/6

Λατρεμένο παιχνίδι παίξε άφοβα,ανήκω και εγώ στην κατηγορία μπορώ να μιλάω ώρες για το game!!!
Ναι δεν είναι καθαρό assasins παιχνιδι αν έχεις τα προηγούμενα μπορεί να σε χαλάσει από λίγο έως πολύ(έμενα προσωπικά καθόλου, λάτρεις των αρχαίων πολιτισμών γαρ)
Δεν είναι το καλύτερο που θα παίξεις πότε σε τέτοια φάση(RPG,open world) άλλα είναι αρκετά τίμιο παίρνει ένα 8 για μένα.
Πονάει στα side quest μερικά είναι χωρίς νόημα και χωρίς κάποια ουσιώδης  εξέλιξη είτε του χαρακτήρα είτε της ιστορίας, θα σου πρότεινα να μην κάνεις time trial quest  και τα τυχαία που δεν είναι με χρυσό χρώμα!!!
Ελπίζω να ξεκίνησες με την Κασσάνδρα μια και είναι καλύτερη  σαν voice actor
Γενικότερα θα το ευχαριστηθείς πολύ όπως και τα DLC που έχει πιο μετά!!!
Ότι θες ρωτά μας και πες μας και τις εντυπώσεις σου στην διάρκεια του παιχνιδιού ειδικά όταν πας Αθήνα!!
 

Επεξ/σία από steve_89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά όμως αν είναι να δώσουμε συμβουλές σε κάποιον που το ξεκινάει πρέπει να του πούμε τα εξής: 1) Βάλε Dxvk ειδικά αν έχεις amd gpu 2) πάρε Κασσάνδρα, όχι τον malaka (pun intended).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το malaka πάντως είναι πραγματικά εκνευριστικό σε σημείο που σιχτιρίζεις. Δηλαδή αυτοί στην ubisoft σκέφτηκαν ότι είναι καλή ιδέα να έχουν μία βρισιά να ακούγεται κάθε 2 λεπτά στο game; Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, chrisde είπε

Πραγματικά όμως αν είναι να δώσουμε συμβουλές σε κάποιον που το ξεκινάει πρέπει να του πούμε τα εξής: 1) Βάλε Dxvk ειδικά αν έχεις amd gpu 2) πάρε Κασσάνδρα, όχι τον malaka (pun intended).

για το 1 εγω με Nvidia gtx 1080ti δεν ειναι διαφορα για το 2 δυστηχως εχει ξεκινησει οποτε δεν μπορουμε να κανουμε κατι😅!!!
Δεν είναι τοσο χαλια ο Αλεξιος αλλα η Κασσι ειναι θεαρα!!!

17 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό το malaka πάντως είναι πραγματικά εκνευριστικό σε σημείο που σιχτιρίζεις. Δηλαδή αυτοί στην ubisoft σκέφτηκαν ότι είναι καλή ιδέα να έχουν μία βρισιά να ακούγεται κάθε 2 λεπτά στο game; Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω..

Γελαγα τις πρωτες 3 ωρες μετα ειπα  φτανει ελεος με την καραμελα!!!

Επεξ/σία από steve_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν εισαι πολλες ωρες μεσα στο παιχνιδι παρε Κασσανδρα. Μακρια απο Αλεξιος πιο αγγουρι δεν γινεται η Κασσανδρα ειναι μοναδικη. Επισης οπως εχω ξανα γραψει μην κανεις μονο main missions η μονο side quests. Συνδιασε τα ολα μαζι ωστε να μην βαρεθεις γιατι το παιχνιδι ειναι πολυ μεγαλο αν πας για 100%. Αλλαζε abilities παιζε με αλλα οπλα ωστε να αλλαζεις και το gameplay style στις μαχες. Το παιχνιδι αν ηταν 40 ωρες λιγοτερο με καλυτερα side quests και πολυ λιγοτερο looting/locations of interests θα ηταν το απολυτο γιατι και το story ειναι μια χαρα πανω στην Ελληνικη ιστορια και τα DLC το πρωτο συνδεει το Οdyssey που ειναι η αρχη με το Origins και πως δημιουργηθηκαν οι Assassins και το Atlantis δινει ενα closure σε βασικους χαρακτηρες της βασικης ιστοριας μαζι με την Ατλαντιδα που ειναι απο τις πιο αξιοσημειωτες ιστοριες της Ελλαδας. Μεγαλο λαθος να μην βαλουν ελληνικα σαν υποτιτλους γιατι ειδικα στην Ατλαντιδα στο τελευταιο DLC γραφει τοσα πολλα για την Ατλαντιδα και τους κυκλους κτλ που χανεσαι λιγο με αρκετα δυσκολες λεξεις. Τωρα με το "μαλακας" οκ και εμεις το λενε αρκετα συχνα και σε καποιες φασεις βγαζει και γελιο. Παντως ξεκινα το με Κασσανδρα 170 ωρες ειναι παρα πολλες για να αντεξεις τον Αλεξιο. Λιγο τον εβλεπα στα cutscenes και τον βαριομουν ελεγα δεν μπορει να ειναι τοσο κακος ως προς το συναισθημα που βγαζει προς τα εξω.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή Κασσάνδρα ήταν το 1ο που έκανα αφού googlαρα επιδερμικά για να δω όντως ποιος χαρακτήρας έχει καλύτερη αίσθηση. Είναι και σκληρό γκομενάκι με χιούμορ δε μπορούσα να πω όχι.

Για το dxvk είτε δε μου δούλεψε σωστά (5700pulse) είτε κάτι έκανα λάθος. Το nexus mod που δούλεψε δε μου άρεσε και το απενεργοποίησα.

Τα αγγλικά μου είναι τοπ οπότε δε με νοιάζει που δεν έχει ελληνικούς υπότιτλους. Ίσα ίσα θα πέσει και ξεσκόνισμα αν είναι όντως προσεγμένα όπως λέτε.

Τώρα μπαρκαρα για Μέγαρα και έχω ολοκληρώσει τα πάντα σε Κεφαλλονιά Ιθάκη. Είδα κάτι χρυσά side στο δρόμο αλλά είδα οτι το level ήταν +5 από το main quest και είπα να τα αφήσω για αργότερα. 8 lvl η Κασσ....άμα πάω στο 13 sidequest λογικά θα φάω πολύ ξύλο.

Προς το παρόν το ευχαριστιέμαι τέρμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...