Προς το περιεχόμενο

Assassin’s Creed Odyssey [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, atsddd said:

Παντως εριξες υπερβολικα τη θερμοκρασια για να ωφειλεται μονο στην παστα. Μηπως δεν πατουσε καπου καλα η ψυχτρα? Αν ειναι να χει τετοια διαφορα να την παρω κι εγω αυτη που εβαλες, Ειχα παρει την grizly γιατι σε οτι review ειδα την βγαζαν την καλυτερη

Πέρυσι που ήταν καινούργια η στοκ παστα του 2600, βαραγα peak 75άρια. Ιδια εποχή ε; Γιατί τον χειμώνα, έχω τεράστιες διαφορές και μεγάλη πτώση θερμοκρασιών (έχω πολύ ζεστό σπίτι, αλλά και πολύ κρύο τον χειμώνα)

Δεν είχα πειράξει την ψύκτρα από πέρυσι (μόνο λίγο ξεσκόνισμα στα πτερύγια χωρίς να την βγάλω), οπότε μιά χαρά ήταν βαλμένη

Η Arctic mx4, είναι τρομερή πάστα και όλοι την προτείνουν. Εγώ περίμενα και πιό κάτω θερμοκρασίες

Και το στρέσσαρα πολύ το Odyssey χτες. Πήγα στις Conquest Battles με εκατοντάδες στρατιώτες και βόλταρα στην Αθήνα

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην αναμονη για το Vallhala,το ξεκινησα και εγω το Odyssey αν και το ειχα αγορασει εδω και καιρο.

Δεν το πιστευω αυτο που θα πω αλλα το παιχνιδι overall μαρεσει και το ευχαριστιεμαι πολυ περισσοτερο απο οτι το Origins,κατι που δεν το περιμενα.

Φυσικα εχει πολλα θεματα οπως

  • ανουσια camps/map clearing παντου
  • κακο teleport συστημα(οπως και στο origins)
  • πολλα και ψιλο ανουσια side quests,
  • κακο ΑΙ αντιπαλων( fail το οτι κανεις επιτοπου recruit αντιπαλους)και δεν υπαρχει πραγματικο impact 
  • ξυλινοι χωρις συναισθημα διαλογοι
  • καποια bugs/glitches 
  • στην ιστορια το..κυνηγι της μανας
  • το voice acting με την σπαστη προφορα

Αλλα ως τωρα περναω καλα(chapter 8),ενω στο Origins απο το 1/3 και μετα του παιχνιδιου,το ειχα βαρεθει και απλα επαιζα για να το τελειωσω.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω να πηρες Κασσανδρα γιατι βγαζει πολυ συναισθημα στους διαλογους. Ο Αλεξιος ειναι ξυλινος και προστεθηκε στο παιχνιδι απλα για οσους θελουν αρσενικο χαρακτηρα για αυτο μοιαζει τοσο κενος οταν μιλαει και στις εκφρασεις. Η Κασσανδρα μεχρι το τελος ηταν εξαιρετικη πραγματικα απο τους χαρακτηρες παιχνιδιων που βαζεις στην καρδια σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ο Αλεξιος ειναι ξυλινος και προστεθηκε στο παιχνιδι απλα για οσους θελουν αρσενικο χαρακτηρα για αυτο μοιαζει τοσο κενος οταν μιλαει και στις εκφρασεις

Αυτό πως ακριβώς το συμπέραντες; Επειδή εσύ τον βρίσκεις ξύλινο (σσ: είναι) δεν σημαίνει ότι προστέθηκε για τον λόγο που αναφέρεις. Είδες πουθενά ΕΠΙΣΗΜΑ να αναφέρεται ότι "προστέθηκε γιατί θέλανε κάποιο αρσενικό χαρακτήρα; "

Από πότε το AC είχε θηλυκούς χαρακτήρες δηλαδή και τώρα προστέθηκε για όσους επιθυμούν αρσενικό; Δίνεται η επιλογή και απλά ο ηθοποιός που υποδύεται τον Αλέξιο, είναι μέτριος προς κακός, για αυτό και φαντάζει "ξύλινος". Δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος. 
Η Κασσάνδρα λέει πιο ωραία το "malakas", έχει περισσότερο "χρώμα" η φωνή, περισσότερο εκφραστική, απλά επειδή είναι καλύτερη σαν ηθοποιός. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. 
Γενικά οι διάλογοι είναι mixed bag στο παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Αυτό πως ακριβώς το συμπέραντες; Επειδή εσύ τον βρίσκεις ξύλινο (σσ: είναι) δεν σημαίνει ότι προστέθηκε για τον λόγο που αναφέρεις. Είδες πουθενά ΕΠΙΣΗΜΑ να αναφέρεται ότι "προστέθηκε γιατί θέλανε κάποιο αρσενικό χαρακτήρα; "

Από πότε το AC είχε θηλυκούς χαρακτήρες δηλαδή και τώρα προστέθηκε για όσους επιθυμούν αρσενικό; Δίνεται η επιλογή και απλά ο ηθοποιός που υποδύεται τον Αλέξιο, είναι μέτριος προς κακός, για αυτό και φαντάζει "ξύλινος". Δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος. 
Η Κασσάνδρα λέει πιο ωραία το "malakas", έχει περισσότερο "χρώμα" η φωνή, περισσότερο εκφραστική, απλά επειδή είναι καλύτερη σαν ηθοποιός. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. 
Γενικά οι διάλογοι είναι mixed bag στο παιχνίδι.

Το ειχα διαβασει σε ενα αρθρο πριν κατι μηνες οτι το παιχνιδι πατησε πανω σε γυναικειο ρολο απο εκφρασεις μεχρι ιστορια και συναισθημα και για να μην δυσαρεστησουν τους φανς προσθεσαν και αρσενικο χαρακτηρα(δεν ξερω αν ηταν επισημη αναφορα απο την Ubi αλλα το θυμαμαι σιγουρα οτι εγραφε οτι αυτος ηταν ο λογος που τον προσθεσαν και μεταξυ μας ουτε λεπτο δεν αντεχεται ο Αλεξιος σε οποιονδηποτε διαλογο ενω η Κασσανδρα ειναι υπεροχη σε πολλα σημεια). Θυλικο χαρακτηρα ειχαμε και στο syndicate με τα αδερφια Frye και εκει η Evie Frye μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο τον Jacob. Να πω την αληθεια και στο origins μακαρι να ειχαμε Aya και οχι Bayek ο οποιος ηταν απλα δευτερευον χαρακτηρας για το σεναριο που ανακαλυψαμε στο τελος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Arkin είπε

Θυλικο χαρακτηρα ειχαμε και στο syndicate με τα αδερφια Frye και εκει η Evie Frye

Στο Syndicate έπαιζες εναλλάξ. Δεν επέλεγες χαρακτήρα.

Μπορώ να γράψω και εγώ ένα άρθρο αλλά δεν θα σημαίνει τίποτα. Ποιοι ζήτησαν αρσενικό και πότε; Πότε ακούστηκε να έχει μόνο θυληκό χαρακτήρα, ώστε να ζητήσουν και αρσενικό; Δεν θυμάμαι ποτέ κάτι τέτοιο.

 Το ότι είναι άνοστος, το ξέρω (δεν παλεύεται κοινώς), απλά όμως επειδή είναι ηθοποιός κάτω του μετρίου. Απορώ, με τόσο μπάτζετ, πως τον επέλεξαν. Ορισμένοι από τους τριτοτέταρτους χαρακτήρες, έχουν καλύτερο voice acting.

Τεσπα, το νόημα είναι να παίζεις με Kassandra, για να βελτιώνονται λίγο οι - μέτριοι γενικώς - διάλογοι του παιχνιδιού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Στο Syndicate έπαιζες εναλλάξ. Δεν επέλεγες χαρακτήρα.

Μπορώ να γράψω και εγώ ένα άρθρο αλλά δεν θα σημαίνει τίποτα. Ποιοι ζήτησαν αρσενικό και πότε; Πότε ακούστηκε να έχει μόνο θυληκό χαρακτήρα, ώστε να ζητήσουν και αρσενικό; Δεν θυμάμαι ποτέ κάτι τέτοιο.

 Το ότι είναι άνοστος, το ξέρω (δεν παλεύεται κοινώς), απλά όμως επειδή είναι ηθοποιός κάτω του μετρίου. Απορώ, με τόσο μπάτζετ, πως τον επέλεξαν. Ορισμένοι από τους τριτοτέταρτους χαρακτήρες, έχουν καλύτερο voice acting.

Τεσπα, το νόημα είναι να παίζεις με Kassandra, για να βελτιώνονται λίγο οι - μέτριοι γενικώς - διάλογοι του παιχνιδιού.

Αυτο νομιζω ηταν το αρθρο που ειχα διαβασει οτι δηλαδη το παιχνιδι ειχε φτιαχτει εξαρχης για την Κασσανδρα. Λαθος η διατυπωση πιο πανω οτι καποιοι ζητησαν αρσενικο χαρακτηρα. 

https://www.forbes.com/sites/paultassi/2020/07/21/kassandra-was-in-fact-supposed-to-be-the-only-option-in-assassins-creed-odyssey/#36038a0279fd

 

Επισης

https://www.destructoid.com/stories/ubisoft-execs-reportedly-vetoed-plans-for-kassandra-to-be-the-sole-hero-of-assassin-s-creed-odyssey-598239.phtml

https://primagames.com/news/kassandra-was-meant-be-only-protagonist-assassins-creed-odyssey

https://www.vg247.com/2020/07/21/kassandra-assassins-creed-odyssey-lead/

 

Οπως και να εχει μακαρι ολοι να ξεκινουσαν με την Κασσανδρα γιατι οσοι παιζουν με Αλεξιο χανουν το μισο παιχνιδι και αυτο που εχει να δωσει. Οι διαλογοι συμφωνω οτι ηταν κακοι στα side quests αλλα στη βασικη ιστορια και στα 2 dlc ειδικα στο first blade και στον κατω κοσμο στο δευτερο dlc ηταν παρα πολυ καλοι εδωσαν το συναισθημα που επρεπε να δωσουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα με Κασσ ξεκινησα μιας και οχι μονο διαβασα τους περισσοτερους να την προτεινουν,αλλα μεχρι και υποψηφια στα τοτε βραβεια ηταν.

Στον Αλεξιο καλως ή κακως ηταν κακη η επιλογη του voice actor. Τωρα το αν ο συγκεκριμενος ειναι γενικα κακος ή απλα ετυχε να του βγηκε τοσο ασχημα ο ρολος δεν ξερω.

Τον Bayek για παραδειγμα στο Origins τον βρηκα μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με Αλέξιο έπαιξα μόνο και εκτός από κάτι τονισμούς που δεν ήξεραν πώς θα λένε (δεν θυμάμαι ποιο όνομα) και μετά το άλλαζαν, μια χαρά ήταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Fulgore είπε

Στην αναμονη για το Vallhala,το ξεκινησα και εγω το Odyssey αν και το ειχα αγορασει εδω και καιρο.

Δεν το πιστευω αυτο που θα πω αλλα το παιχνιδι overall μαρεσει και το ευχαριστιεμαι πολυ περισσοτερο απο οτι το Origins,κατι που δεν το περιμενα.

Φυσικα εχει πολλα θεματα οπως

  • ανουσια camps/map clearing παντου
  • κακο teleport συστημα(οπως και στο origins)
  • πολλα και ψιλο ανουσια side quests,
  • κακο ΑΙ αντιπαλων( fail το οτι κανεις επιτοπου recruit αντιπαλους)και δεν υπαρχει πραγματικο impact 
  • ξυλινοι χωρις συναισθημα διαλογοι
  • καποια bugs/glitches 
  • στην ιστορια το..κυνηγι της μανας
  • το voice acting με την σπαστη προφορα

Αλλα ως τωρα περναω καλα(chapter 8),ενω στο Origins απο το 1/3 και μετα του παιχνιδιου,το ειχα βαρεθει και απλα επαιζα για να το τελειωσω.

Ε, τι σου άρεσε τότε, βρε, στο παιχνίδι:P;

Το story υπάρχει απλά για να δείξει η ubi σε όσους παίξουν το παιχνίδι τις φοβερές τοποθεσίες που δημιούργησε.

Αν αρχίσεις και ψάχνεις το νόημα της ιστορίας, θα τραβάς τα μαλλιά σου με τις σεναριακές ανοησίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Ε, τι σου άρεσε τότε, βρε, στο παιχνίδι:P;

Το story υπάρχει απλά για να δείξει η ubi σε όσους παίξουν το παιχνίδι τις φοβερές τοποθεσίες που δημιούργησε.

Αν αρχίσεις και ψάχνεις το νόημα της ιστορίας, θα τραβάς τα μαλλιά σου με τις σεναριακές ανοησίες.

Είπαμε, Γιώργο, το παιχνίδι το παίζεις ως "standalone". Μην ψάχνεις connections με το τι είναι πραγματικό AC και άσε την ιστορία να κυλήσει (όσο ασύνδετη και αν φαντάζει σε σημεία). Αν το δεις ξεκάθαρα και μόνο έτσι, θα το απολαύσεις (έκλεινα αυτιά και μάτια σε διάφορες κριτικές και κάπως έτσι το έβλεπα - τα άνοιγα τα μάτια για να το δω :lol: ). 

Σχετικά με τους χαρακτήρες, βλέπω πως η ubi φοβήθηκε, λέει, τον γυναικείο χαρακτήρα, επειδή "δεν πουλάει".  Πότε γελάμε; 🥴
(long story short, ακόμη και αυτός να είναι ο λόγος, αντί να κοιτάξουν να έχουν ένα δυνατό male χαρακτήρα, τον έκαναν χειρότερο; Does not compute που λένε στο χωριό μου ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DEADLAZARUS είπε

Ε, τι σου άρεσε τότε, βρε, στο παιχνίδι:P;

Το story υπάρχει απλά για να δείξει η ubi σε όσους παίξουν το παιχνίδι τις φοβερές τοποθεσίες που δημιούργησε.

Αν αρχίσεις και ψάχνεις το νόημα της ιστορίας, θα τραβάς τα μαλλιά σου με τις σεναριακές ανοησίες.

Θα σου πω μερικα για παραδειγμα 

  • Μαρεσει ο ''απλος''τροπος που παρουσιασαν ορισμενους απο τους αρχαιους Ελληνες στην μεγαλυτερη διαρκεια του παιχνιδιου πολυ περισσοτερο απο οτι στο origins με τους αντιστοιχους Κλεο/Καισαρας.  Η ιστορια ειναι παρα πολυ απλη στον τροπο που παρουσιαζεται χωρις να κουραζει πολυ,για δεδομενα Ubi παντα.
  • Μεγαλυτερη ποικιλια σε abilities και ωραια ποικιλια σε οπλα και πανοπλιες
  • Μαρεσει η ιδεα με τους mercenaries που φερνει σε middle earth.
  • Μαρεσει το πλοιο ετσι οπως το αλλαξανε σε σχεση με το origins που ουτε πραγματικο ελεγχο ειχες,ουτε τιποτα(customization,μαχες στην θαλασσα,ενας επιπλεον τροπος ταξιδιου περαν απο περπατημα/αλογο κλπ)
  • Μαρεσει η εναλλαγη σε τοποθεσιες βλεπε πολεις/νησια πολυ περισσοτερο απο την ερημο/πυραμιδες του origins που δυστηχως απο ενα σημειο και μετα γινεται επαναλαμβανομενη

Φυσικα σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι το παιχνιδι ειναι για 9/10 και αλλα τετοια(εξου και ορισμενα αρνητικα που ανεφερα στα γρηγορα πιο πισω)και δεν το αποπερνω και παρα πολυ γιατι το πηρα σε τιμη κατω των 10ευρω,γιατι αν το ειχα αγορασει στα 45 και 50+ευρω,θα ειχε φαει το θαψιμο της αρκουδας ας πουμε.

Βεβαια περιμενω πρωτα να το τελειωσω,για να εχω πιο ολοκληρωμενη αποψη για αυτο και να ασχοληθω και λιγο παραπανω και με side quests. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Bayek που ανεφερε ως χαρακτηρας ηταν πολυ συμπαθητικος και σιγουρα αρκετα πιο ανθρωπινος απο τον Αλεξιο. Με χαλασε οτι στο τελος μαθαινουμε οτι ηταν δευτερευον χαρακτηρας που απλα μπηκε για να βγει το παιχνιδι ενω η Aya ηταν αυτη που εκανε τα παντα απο πισω. 

Spoiler

Η Aya ειναι η απογονος του Ελπιδιου του παιδιου της Κασσανδρας/Αλεξιου του legacy.

 

Επισης για τον αν ειναι AC παιχνιδι το Odyssey οχι δεν ειναι. Και δεν ειναι γιατι ειναι η αρχη στο χρονολογικο δεντρο. 

Spoiler

Η Κασσανδρα στο first blade DLC γνωριζει τον Δαρειο ο οποιος ηταν και αυτος μισθοφορος των Περσων και με το παιδι του δημιουργουν το παιδι που θα ξεκινησει την κλικα των Assassins στην Αιγυπτο ωστε να ριξουν την order of the ancient. 

Ηθελαν με λιγα λογια να φτιαξουν την αρχη και την δημιουργια των Assassins και η αρχη δεν θα μπορουσε να ειναι διαφορετικη μας εδειξε το πως δημιουργηθηκαν. 

 

Fulgore οταν τελειωσεις το main παιχνιδι παιξε σιγουρα το first blade DLC. Το atlantis εχει και αυτο καποιες ομορφες ιδεες ειδικα στους 2 τελευταιους κοσμους αλλα δεν εχει καμια σχεση με το AC lore ενω το first blade κανει αμεση συνδεση με Origins που ειναι τα  2 πρωτα στο χρονολογικο δεντρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Είπαμε, Γιώργο, το παιχνίδι το παίζεις ως "standalone". Μην ψάχνεις connections με το τι είναι πραγματικό AC και άσε την ιστορία να κυλήσει (όσο ασύνδετη και αν φαντάζει σε σημεία). Αν το δεις ξεκάθαρα και μόνο έτσι, θα το απολαύσεις (έκλεινα αυτιά και μάτια σε διάφορες κριτικές και κάπως έτσι το έβλεπα - τα άνοιγα τα μάτια για να το δω :lol: ). 

Σχετικά με τους χαρακτήρες, βλέπω πως η ubi φοβήθηκε, λέει, τον γυναικείο χαρακτήρα, επειδή "δεν πουλάει".  Πότε γελάμε; 🥴
(long story short, ακόμη και αυτός να είναι ο λόγος, αντί να κοιτάξουν να έχουν ένα δυνατό male χαρακτήρα, τον έκαναν χειρότερο; Does not compute που λένε στο χωριό μου ).

Δεν διαφωνώ και το ξέρεις (έχουμε συζητήσει και παλαιότερα γι' αυτό το θέμα).

Η ένστασή μου έχει να κάνει με την πλοκή του odyssey, είτε συνδέεται αυτή είτε όχι με όσα ξέραμε μέχρι τώρα.

Θεωρώ, λοιπόν, πως το σενάριο μπάζει από παντού και το ίδιο θα υποστήριζα ακόμη και αν το odyssey ήταν το πρώτο ac και δεν είχαμε προηγούμενο δείγμα γραφής.

Για τους χαρακτήρες: όλα είναι πιθανά με την ubi. Δεν θα μου έκανε εντύπωση να ήθελαν να δοκιμάσουν μια ανώδυνη μετάβαση σ' έναν θηλυκό χαρακτήρα, με την απόφαση να λαμβάνεται στο syndicate (δειλά πρώτα βήματα, με την εναλλαγή μεταξύ θηλυκού και αρσενικού χαρακτήρα), να προχωρά με πιο σταθερά βήματα στο origins και να φτάνει στην κορύφωσή της στο odyssey (με την Κασσάνδρα να κλέβει την παράσταση σε σχέση με τον Αλέξιο).

Ή, απλά, απέτυχαν στην επιλογή του ηθοποιού και είχαμε έναν Αλέξιο να θυμίζει βλαχο-Ρόμποκοπ😛.

 

2 ώρες πριν, Fulgore είπε
  • Μαρεσει ο ''απλος''τροπος που παρουσιασαν ορισμενους απο τους αρχαιους Ελληνες στην μεγαλυτερη διαρκεια του παιχνιδιου πολυ περισσοτερο απο οτι στο origins με τους αντιστοιχους Κλεο/Καισαρας.  Η ιστορια ειναι παρα πολυ απλη στον τροπο που παρουσιαζεται χωρις να κουραζει πολυ,για δεδομενα Ubi παντα.
  • Μεγαλυτερη ποικιλια σε abilities και ωραια ποικιλια σε οπλα και πανοπλιες
  • Μαρεσει η ιδεα με τους mercenaries που φερνει σε middle earth.
  • Μαρεσει το πλοιο ετσι οπως το αλλαξανε σε σχεση με το origins που ουτε πραγματικο ελεγχο ειχες,ουτε τιποτα(customization,μαχες στην θαλασσα,ενας επιπλεον τροπος ταξιδιου περαν απο περπατημα/αλογο κλπ)
  • Μαρεσει η εναλλαγη σε τοποθεσιες βλεπε πολεις/νησια πολυ περισσοτερο απο την ερημο/πυραμιδες του origins που δυστηχως απο ενα σημειο και μετα γινεται επαναλαμβανομενη

Με τη σειρά που τ' αναφέρεις:

1) Αυτή η "απλή" παρουσίαση σού δίνει την αίσθηση ότι αλληλεπιδράς με χάρτινους χαρακτήρες.

2) Συμφωνώ, αν και το σύστημα μάχης είναι απλοϊκό.

3) Ωραία ιδέα θεωρητικά, αποτυχημένη στην πράξη. Άσε που έχουν την κακή συνήθεια να πετάγονται στη μέση μιας αποστολής, ενώ σε κυνηγούν οι εχθροί ή μονομαχείς μαζί τους, όπότε και έχεις έναν επιπλέον αντίπαλο.

4) Προσωπικά, το κομμάτι του πλοίου με άφησε παγερά αδιάφορο. Δεν είναι οργανικό κομμάτι της ιστορίας, δεν το χρειάζεσαι (πλην ελαχίστων περιπτώσεων) για να προχωρήσεις την ιστορία του παιχνιδιού, το αναβαθμίζεις σχετικά εύκολα και χωρίς πολλά-πολλά, χρησιμεύει μόνο για τις θαλάσσιες μετακινήσεις σου. Στο rogue, ας πούμε, το πλοίο ήταν απαραίτητο, τώρα -έχω την εντύπωση πως- το προσέθεσαν for old times' sake.

5) Συμφωνώ, οι τοποθεσίες είναι εκπληκτικές και οι εναλλαγές διατηρούν το ενδιαφέρον.

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Με τη σειρά που τ' αναφέρεις:

1) Αυτή η "απλή" παρουσίαση σού δίνει την αίσθηση ότι αλληλεπιδράς με χάρτινους χαρακτήρες.

2) Συμφωνώ, αν και το σύστημα μάχης είναι απλοϊκό.

3) Ωραία ιδέα θεωρητικά, αποτυχημένη στην πράξη. Άσε που έχουν την κακή συνήθεια να πετάγονται στη μέση μιας αποστολής, ενώ σε κυνηγούν οι εχθροί ή μονομαχείς μαζί τους, όπότε και έχεις έναν επιπλέον αντίπαλο.

4) Προσωπικά, το κομμάτι του πλοίου με άφησε παγερά αδιάφορο. Δεν είναι οργανικό κομμάτι της ιστορίας, δεν το χρειάζεσαι (πλην ελαχίστων περιπτώσεων) για να προχωρήσεις την ιστορία του παιχνιδιού, το αναβαθμίζεις σχετικά εύκολα και χωρίς πολλά-πολλά, χρησιμεύει μόνο για τις θαλάσσιες μετακινήσεις σου. Στο rogue, ας πούμε, το πλοίο ήταν απαραίτητο, τώρα -έχω την εντύπωση πως- το προσέθεσαν for old times' sake.

5) Συμφωνώ, οι τοποθεσίες είναι εκπληκτικές και οι εναλλαγές διατηρούν το ενδιαφέρον.

1)Δεν αντιλεγω,απλα πως να στο πω δεν μου ειναι τοσο αδιαφορη η ιστορια/χαρακτηρες οπως πχ μου ηταν στο origins,που γενικα η ολη εξελιξη με τον Bayek και την Aya δεν μου αρεσε καθολου οπως την εκαναν στο τελος.

3)Αυτο πιο πολυ το αναφερω υπο την εννοια του πως μπορουν να το εξελιξουν σε επομενες συνεχειες σαν νεο στοιχειο προφανως,και εχεις δικιο οτι το αρνητικο τους ειναι οτι πεταγονται απο το πουθενα.

4)Το πλοιο μου αρεσε πιο πολυ γιατι ταιριαζε στις μετακινησεις πχ μεταξυ των νησιων και δεν ηταν τοσο αδιαφορο οπως πχ στο origins,που ανετα θα μπορουσαν να μην υπηρχαν καθολου και να εβαζαν τις μαχες με αυτα απλα σε cut scenes. 

Επισης το τονιζω πιο πολυ συγκριση κανω με το προηγουμενο Origins που το επαιξα και προσφατα και που γενικα αυτα τα δυο παιχνιδια εχουν και τα περισσοτερα κοινα σημεια μεταξυ τους. Σε καμια περιπτωση πχ δεν λεω οτι το Odyssey ας πουμε ειναι το καλυτερο AC ή τιποτα τετοιο.

Γενικα ειναι καποιες λιγο σκορπιες εντυπωσεις απο το ως τωρα που εχω παιξει. Για παραδειγμα εννοειται οτι και εμενα μου την δινει στα νευρα το '΄'Mal-as''που δεν ταιριαζει καθολου με το παιχνιδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...