Προς το περιεχόμενο

Assassin’s Creed Odyssey [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Και αφού πήραν που πήραν Έλληνες για την ηχογράφηση ας έκαναν και μια στα Ελληνικά..

Καλά αυτό δεν γίνεται γιατί θα απαιτούσε την διπλάσια δουλειά και μπάτζετ. Αν δεις τη συνέντευξή τους στο Gameworld θα ακούσεις ότι τους πήρε μήνες, δουλεύοντας κάθε μέρα για πολλές ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, p4n0s86 είπε

Καλά αυτό δεν γίνεται γιατί θα απαιτούσε την διπλάσια δουλειά και μπάτζετ. Αν δεις τη συνέντευξή τους στο Gameworld θα ακούσεις ότι τους πήρε μήνες, δουλεύοντας κάθε μέρα για πολλές ώρες.

Ναι όντως η φτωχειά Ubi :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ναι όντως η φτωχειά Ubi :P

Άλλο αυτό. Ξέρεις κανέναν που δεν θέλει να αυξήσει τα μηδενικά στα έσοδά του; Όσα κι αν είναι. Κατά τ' άλλα τους εκθειάζουμε κιόλας ότι δήθεν σεβάστηκαν περισσότερο την ιστορία μας απ' ότι εμείς οι ίδιοι και ούτε καν ελληνικούς υπότιτλους δεν έχουν.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Arkin είπε

Ακριβώς έτσι μιλάει από την αρχή ήταν λίγο παράξενη η προφορά όλων των θεών αλλά της Εκάτης ξέφυγε. 

Οσο ανεβαίνεις level ανεβαίνουν και οι περιοχές. Δεν είναι όπως το origins που ήσουν 50 και είχε περιοχές με 5 πχ στο χωριό που ξεκινάς. Αν πας 70 δηλαδή θα γίνει και η Εύβοια 68.

ναι αν και στο origins υπάρχει επιλογή να σε ακολουθούν πλέον σε -2 lvls

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να κλεισω τα του Odyssey μιας και το τερματισα τωρα στο Σ/Κ ας γραψω 2 λογια για αυτο οσο το εχω φρεσκο και πιο πολυ η συγκριση μου αφορα το Origins που γενικα παταει και περισσοτερο πανω σε αυτο

Τι μου αρεσε

+Γραφικα και οπτικος τομεας πιο πολυ στο συνολο και οχι μεμονωμενα. Σε γενικες γραμμες ειναι ομορφος ο κοσμος του odyssey και μεγαλος.

+Ωραια ποικιλια σε abilities και οπλα

+Υπαρχουν επιλογες με επιπτωσεις στους διαλογους.

+Διαφορετικα τελη

+Μαρεσαν πολυ καποια side quests,και ειδικα αυτα που αφορουν τα 4 μυθικα πλασματα(Μεδουσα κλπ)ή και αλλες προσθηκες οπως η Arena ή το συστημα με τους bounty hunters. Δεν ειναι τελεια αλλα τουλαχιστον υπαρχει μια ποικιλια με το τι να ασχοληθεις,πολυ καλυτερη απο το να σκοτωνεις συνεχεια bandits και Forts.

+Πολυ περιεχομενο για να ασχοληθει καποιος.

+Τα πλοια(μετακινηση/μαχες)που δεν ειναι βαρετα οπως το origins,αλλα ουτε και 100% υποχρεωτικα σε ολο το παιχνιδι,περαν απο μετακινηση απο νησι σε νησι. Εχουν και ενα τυπικο customize.

+μαρεσε σαν ιδεα ο τροπος που ξεκλειδωνεις τους cultists.

Τι δεν μου αρεσε 

-performance/denuvo κλπ. Γνωστη ιστορια με την εταιρεια αυτη

-κακως λεγεται Assassins Creed. Μεγαλο fail που ουτε καν την λεπιδα για stealth kills δεν εχει,μονο κουβαλας συνεχεια την ακρη απο το δόρυ.

-Microtransactions σε single player παιχνιδι. 

-Conquest μαχες. Ωραιες σαν ιδεα στην αρχη,μετα απο 2-3 μαχες ομως κατανταει βαρετο και επαναλαμβανομενο.

Το ιδιο κατα ενα τροπο ισχυει και στο συστημα με τους mercenaries. Ωραια η ολη ιδεα στην αρχη αλα Middle earth,αλλα μετα απο λιγο το να βλεπεις να σου πεταγονται απο το πουθενα εκει που κανεις καποιο quest δεν ειναι οτι το καλυτερο.

-το voice over με την σπαστη προφορα(μιας και το παιχνιδι ειναι μονο στα αγγλικα)δεν ειναι οτι το καλυτερο

-ωραια η ολη ιδεα με το να τρως τον αρχηγο,αλλα στην πραξη αυτο γινεται χωρις πραγματικες συνεπειες.

-κλασσικα παρα πολλα quest ειναι του γνωστου μοτιβου ''πηγαινε εκει σκοτωσε τους ταδε bandits ή πηγαινε στο ταδε Fort και σκοτωσε αυτον''.

-το fast travel συστημα εξακολουθει να ειναι κακο. Αλλα σημεια ειναι πολυ κοντα μεταξυ τους,αλλα πολυ μακρια και καθε φορα να πρεπει να σκαρφαλωσεις στην κορυφη για να το ξεκλειδωσεις.

-η ιστορια ειναι κλασσικα οτι να ναι. Εχει καποια ας το πουμε πετυχημενα κομματια,αλλα και οι τρυπες για το τι συμβαινει και ποτε(ειδικα οταν σου πεταγεται απο το πουθενα και η...οικογενεια).Με τους περισσοτερους Αρχαιους Ελληνες ειπα παει στο καλο,ετσι οπως τους εκαναν. Αλλα ειδικα στον Πυθαγoρα πως τον κανανε ετσι???Το αλλο ακρο και πιο πετυχημενος πχ ηταν ο Ιπποκρατης ας πουμε.

-Παρα πολλοι ανουσιοι διαλογοι.

Και ο κεντρικος χαρακτηρας που διαλεγεις ειναι δυστηχως αδιαφορος. Ενας χαρακτηρας που το μονο που τον ενδιαφερει ειναι να πληρωθει και τιποτα αλλο,και αργοτερα παει να σου περασει ταχα μου οτι τον ενδιαφερει και η οικογενεια(αυτη που τοσα χρονια την ειχε γραμμενη ξερω γω).

-Grind(ευτυχως υπαρχουν mods)

-Mal...as(ριξτε μια σφαλιαρα σε οποιον ειχε την ιδεα να σου σπαμαρει το παιχνιδι καθε 3 και λιγο αυτη την λεξη).

-Το συστημα μαχης βελτιωμενο μεν απο το origins,αλλα παλι πασχει. Ενω οι αντιπαλοι μπορουν να χρησιμοποιησουν ασπιδες,εσυ πχ δεν μπορεις γιατι....Ubisoft.

-Ελαχιστο εως καθολου πραγματικο κινητρο εξερευνησης ολου του χαρτη

Εχει καποιες καλες ιδεες που δυστηχως δεν αξιοποιουνται ποτε οπως πρεπει λογω του συντομου χρονου αναπτυξης.

Προσωπικα μου αρεσε περισσοτερο απο το Origins και με κρατησε παραπανω.

Σαν παιχνιδι προσωπικα το θεωρω ενα 6/10,και αν το παρει καποιος σε τιμη χωμα(πχ 10ευρω και κατω οπως εγω)αντε να γινει 7/10 λογω και Ελλαδας. 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Daredevil είπε

ναι αν και στο origins υπάρχει επιλογή να σε ακολουθούν πλέον σε -2 lvls

Πρεπει να το προσθεσαν προς το τελος γιατι το ειχα παιξει οταν πρωτοβγηκε και δεν υπηρχε. Ουτε μετα με τα DLC νομιζω υπαρχε τετοια επιλογη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πρεπει να το προσθεσαν προς το τελος γιατι το ειχα παιξει οταν πρωτοβγηκε και δεν υπηρχε. Ουτε μετα με τα DLC νομιζω υπαρχε τετοια επιλογη. 

Ναι έτσι πρέπει να είναι, γιατί κι γω τώρα το παίζω μετά τις epic προσφορές αλλά στα reviews και στις συγκρίσεις το ανέφεραν όπως γράψατε παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό! Τώρα παίζω το Origins που επί της ουσίας είναι το ίδιο απλά στην Αίγυπτο, και το κακό με το κυνήγι του παραμικρού ερωτηματικού στον χάρτη είναι ότι θες 2 ώρες να φτάσεις στην τοποθεσία που είναι ο θησαυρός απλά και μόνο για να δεις κάτι τερατουρτήματα κροκόδειλους 35 level ξέρω 'γω οπότε απλά φεύγω με το πουλί στο χέρι αφού αν πλησιάσω λίγο προς τον θησαυρό θα με κατασπαράξουν, και είμαι και 30 level..

30 με 35 είναι μεγάλη διαφορά ειδικά με το σύστημα μάχης που έχει αλλά με τόξο και headshots ίσως τα καταφέρεις, άσχετο αλλά στο 32-33 σκότωσα έναν phylaka (the hill ) και το όπλο του είναι super

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Daredevil είπε

30 με 35 είναι μεγάλη διαφορά ειδικά με το σύστημα μάχης που έχει αλλά με τόξο και headshots ίσως τα καταφέρεις, άσχετο αλλά στο 32-33 σκότωσα έναν phylaka (the hill ) και το όπλο του είναι super

Θέλει από μακρυά ειδικά αν ο άλλος έχει νεκροκεφαλή από πάνω. Ένα fortress είχα καθαρίσει στο origins που ήταν όλοι με νεκροκεφαλές με τη βαλίστρα που πετάει ακοντια. Πολύ καλό παιχνίδι και το origins ειδικά στην εξερεύνηση των πυραμίδων. Και πιο σωστή διάρκεια από το odyssey. Η σύνδεση odyssey origins μέσω του first blade dlc επίσης ανέβασε το όλο ac franchise. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μετά το μικρό break, το θέμα ξανανοίγει. Παρακαλώ αυτή τη φορά να μην υπάρχουν λογομαχίες.

Φόρουμ είναι, ξέρω ότι μερικές φορές υπάρχουν και αντιπαραθέσεις (έχω εμπλακεί κι εγώ σε αυτές ανά καιρούς παλιότερα), αλλά είχε αρχίσει να χάνεται το μέτρο.
Όταν έχετε διαφορετική άποψη, καλό είναι να την τεκμηριώνετε κόσμια και οι μεν και οι δε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δυνατότητες αυτού του ΕΠΟΥΣ, είναι απεριόριστες

Με τους Fire Brazers της Αδράστειας (Αδράστεια σημαίνει εκδίκηση), είπα να κάψω από θαλάσσης ένα νησί

Τα όμορφα νησιά, όμορφα καίγονται! Χα χα!

20200826023801.jpg.dd642d83646e42d1aedc2221e0deefd6.jpg

Spoiler

20200826023827.jpg.116a468949150c8b93356cdcc9e2dea5.jpg

 

On 23/08/2020 at 11:17, atsddd said:

Περα απο χαλκιδικη και θρακη οι οποιες προστεθηκαν στο dcl. Χωρις το dlc και να πας εκει εχει καναδυο στρατοπεδα και τπτ αλλο ιδιαιτερο.

Δεν έχει Θράκη ούτε το dlc. Επιθυμία βέβαια πολλών να είχε (όπως και Αιτωλοακαρνανία, Ρόδο, Σικελία, Ιωνία, Κέρκυρα, Πόντο, Ηπειρο, κλπ, κλπ) 

Οπως αυτό το παιδί εύχεται στο forum της Ubisoft   https://forums.ubisoft.com/showthread.php/1959692-Future-content-Epeiros-Thessaly-Macedonia-(state)-Thrace-Rhodes-and-more?p=13797165&viewfull=1#post13797165

Του απάντησε ευγενικά και η Ubisoft ως UbiCosmos και ως σοβαρή εταιρεία, λέγοντάς του ότι διαβάζει προσεκτικά τα μηνύματα 

Μετά έβγαλαν το Legacy. Είχαν όμως μάλλον αποφασίσει να βγάλουν το Βαλχάλλα...

Κάτι μου λέει θα συνεχιστεί το Odyssey

Φανταστείτε το, 4-5 χρόνια μετά τι γραφικά θα έχει

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ερώτηση....δε μπήκα να διαβάσω εξαρχής για να μη φάω spoilers μιας και είναι αρκετά παλιό game το οποίο μόλις εγκαταστάθηκε και είδα εισαγωγή και έπαιξα κάνα 5λεπτο να δω τι γίνεται με γραφικά και open world κατάσταση μετά το Horizon Zero Dawn.

είναι όντως τόσο παιχνιδάρα και μου είχε ξεφύγει;

υπάρχει κάποιο mod που θα συστήνατε για να πέσουν περισσότερο τα ήδη πεσμένα σαγόνια μου;

βλέπω αυτό

https://www.nexusmods.com/assassinscreedodyssey/mods/6

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, greekfragma είπε

είναι όντως τόσο παιχνιδάρα και μου είχε ξεφύγει;

Του 2018 ειναι το παιχνιδι,δεν το λες και παλιο.

Οσο για την λεξη παιχνιδαρα με την κυριολεκτικη εννοια οχι δεν ειναι.

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν θα περασεις καλα ή οτι δεν θα σαρεσει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Του 2018 ειναι το παιχνιδι,δεν το λες και παλιο.

Οσο για την λεξη παιχνιδαρα με την κυριολεκτικη εννοια οχι δεν ειναι.

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν θα περασεις καλα ή οτι δεν θα σαρεσει.

ίσως επειδή είχα μείνει καιρό χωρίς gaming και με την 5700 που ήρθε πρόσφατα στα χέρια μου τα έβαλα τέρμα με freesync 70fps 2K και έπαθα πολιτισμικό σοκ. Τα γραφικά του Horizon δεν ήταν του γούστου μου.

Μου αρέσει πολύ το περιβάλλον όπως το είδα στα πρώτα λεπτά και το γενικότερο interface πολύ φιλικό χωρίς να κουράζει να ψάχνεσαι. Old school φάση και μου άρεσε σαν πρώτη επαφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...