Προς το περιεχόμενο

Assassin’s Creed Odyssey [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναβάθμισα ολόκληρο τον υπολογιστή και περίμενα με χαρά να παίξω το παιχνίδι αλλά μου κάνει "νερά". Ενώ σε γενικές γραμμές βαράει 60 fps όταν είμαι κοντά σε οικισμούς τα fps πάνε στα 50+. Επίσης η κάρτα γραφικών (rx 5700 xt nitro) δεν αξιοποιείται πλήρως καθώς κυμαίνεται από 70-80. Δοκίμασα το dxvk με μικρή βελτίωση (gpu usage φτάνει μερικές φορές 90 αλλά όχι μόνιμα). Πιστεύετε φταίει κάτι με το σύστημά μου;

ryzen 5 3600

g.skill ripjaws v 3200hz

rx 5700 xt  8gb

1080p monitor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tα AC έχουν γενικά κακό optimization, και η κατάσταση είναι και κάπως χειρότερη ο,τι αφορά τις AMD κάρτες. Δε θα ανησυχούσα, εκτός κι αν δεις δυσανάλογη απόδοση και σε άλλους τίτλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/8/2020 στις 10:12 ΜΜ, panther_512 είπε

Nα αναφέρω ότι τα παγώματα των μερικών δευτερολέπτων στο παιχνίδι για κάρτες Nvidia οφείλονται στους τελευταίους drivers.

Έχει βγεί hotfix driver που λύνει το πρόβλημα.

Το επιβεβαιώνω από πλευράς μου, διότι είχα πολύ συχνά αυτά τα παγώματα. Από την στιγμή που έβαλα το hotfix, το πρόβλημα λύθηκε.

https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/5046/~/geforce-hotfix-driver-version-451.85

Είχαν θέμα κάποιοι drivers της NVIDIA και το έγραφε ότι κάνει freezes σε AC Odyssey και Origins μεταξύ άλλων. Γι' αυτό διαβάζουμε πρώτα τα known issues, τα bugs συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, t3llis είπε

Αναβάθμισα ολόκληρο τον υπολογιστή και περίμενα με χαρά να παίξω το παιχνίδι αλλά μου κάνει "νερά". Ενώ σε γενικές γραμμές βαράει 60 fps όταν είμαι κοντά σε οικισμούς τα fps πάνε στα 50+. Επίσης η κάρτα γραφικών (rx 5700 xt nitro) δεν αξιοποιείται πλήρως καθώς κυμαίνεται από 70-80. Δοκίμασα το dxvk με μικρή βελτίωση (gpu usage φτάνει μερικές φορές 90 αλλά όχι μόνιμα). Πιστεύετε φταίει κάτι με το σύστημά μου;

ryzen 5 3600

g.skill ripjaws v 3200hz

rx 5700 xt  8gb

1080p monitor

To παιχνίδι βγάζει εύκολα εκτός τον επεξεργαστή, και μένει μερικώς αχρησιμοποίητη η κάρτα γραφικών. Το παιχνίδι φταίει και όχι το σύστημά σου.

Βάλε frame limit στα 45 και ξέχασέ το.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, panther_512 είπε

To παιχνίδι βγάζει εύκολα εκτός τον επεξεργαστή, και μένει μερικώς αχρησιμοποίητη η κάρτα γραφικών. Το παιχνίδι φταίει και όχι το σύστημά σου.

Βάλε frame limit στα 45 και ξέχασέ το.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Παρατηρώ ότι ανέβηκε ικανοποιητικά το framerate στις πόλεις χάρη στο dxvk παρά το ότι το gpu usage δεν είναι 90+. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 fps? λολ, what year is it? :P H 5700XT είναι κάρτα για 1440p καλύτερα. Τα AC πάντως είναι ειδική περίπτωση, είναι απαράδεκτα στο CPU usage..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ενα 10ωρο που επαιξα ειχα αρκετα καλη αποδοση.

60-70fps με τα παντα τερμα σε 1440ρ.

Με το που βρηκα δηλαδη τι προκαλουσε το θεμα με τα κολληματα,μετα ηταν αψογη η εμπειρια.

Και πολυ ωραια γραφικα κιολας.

Βεβαια το παρατησα γιατι το βαρεθηκα,πλοκη μηδεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά...έτσι απο περιέργεια...Τη διαφορά από 60 σε 50fps , την βλέπει το μάτι; Εμείς οι παλιοί ξέραμε (και βλέπαμε) ότι μόνο κάτω από 30fps, φαίνεται η διαφορά

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Coscas είπε

Ρε παιδιά...έτσι απο περιέργεια...Τη διαφορά από 60 σε 50fps , την βλέπει το μάτι; Εμείς οι παλιοί ξέραμε (και βλέπαμε) ότι μόνο κάτω από 30fps, φαίνεται η διαφορά

50 στα 60fps η διαφορα ειναι μεγαλη και το καταλαβαινεις ειδικα αν παιζεις με ποντικι και κουνας γρηγορα την καμερα. Με freesync απλα δεν νιωθεις τοσο smooth την κινηση μιας και παιζεις μεσα στο range αλλα και παλι η διαφορα φαινεται. Ειναι προτιμοτερο να παιζεις stable 50fps απο το να εισαι μια 50 μια 55 μια 60. Το ιδιο και με παραπανω. 

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Παντως ενα 10ωρο που επαιξα ειχα αρκετα καλη αποδοση.

60-70fps με τα παντα τερμα σε 1440ρ.

Με το που βρηκα δηλαδη τι προκαλουσε το θεμα με τα κολληματα,μετα ηταν αψογη η εμπειρια.

Και πολυ ωραια γραφικα κιολας.

Βεβαια το παρατησα γιατι το βαρεθηκα,πλοκη μηδεν.

Τα ζορια ειναι Αθηνα Κορινθο Μυκονο και στην Κνωσο απο το βασικο παιχνιδι και στην Ατλαντιδα απο το fate of atlantis DLC. Ακομα και με DXVK η καρτα βαραει 99% μονιμα και ριχνει fps. Overall στο 99% με 5700xt θα εισαι στα 60fps σε ολο το παιχνιδι με volumetric high/fog high τα αλλα ultra αλλα στα μερη που ανεφερα θα εχεις κατω απο 55. Το πρωτο 10ωρο ειναι ευκολο απο αποψης γραφικων και γενικα τα νησια δεν ειναι τοσο βαρια περα απο Μυκονο/Κρητη. Οπου εχει πολλα κτιρια και NPC εχει τρωει ζορια. Χωρις DXVK το stutter πηγαινε συννεφο με 5700xt/8700k στις πολεις. Με DXVK η καρτα δουλευε μονιμα 99% και επεφταν τα fps φυσιολογικα χωρις να υπαρχει καθολου stutter. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

45 fps? λολ, what year is it? :P

Χεχε, είναι το πρώτο game που παίζω που μου κάνει bottleneck o επεξεργαστής και δεν μπορώ να έχω 60fps.

i5 3570K στα 4.5GHz και 980Ti στα 1080p δεν μπορεί να πάει consistent πάνω από 45fps με νορμάλ settings. 100αρίζει ο επεξεργαστής.

Οπότε το έβαλα στα 1440p, most settings Ultra, εκτός από Volumetric clouds και shadows στο medium και frame limiter στα 45. Δεν είναι το slideshow των 30, οπότε είμαι ικανοποιημένος.

Εν αναμονή για το Cyberpunk για να δούμε τί υπολογιστή θα φτιάξουμε 😁

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Arkin είπε

50 στα 60fps η διαφορα ειναι μεγαλη και το καταλαβαινεις ειδικα αν παιζεις με ποντικι και κουνας γρηγορα την καμερα. Με freesync απλα δεν νιωθεις τοσο smooth την κινηση μιας και παιζεις μεσα στο range αλλα και παλι η διαφορα φαινεται. Ειναι προτιμοτερο να παιζεις stable 50fps απο το να εισαι μια 50 μια 55 μια 60. Το ιδιο και με παραπανω. 

Τα ζορια ειναι Αθηνα Κορινθο Μυκονο και στην Κνωσο απο το βασικο παιχνιδι και στην Ατλαντιδα απο το fate of atlantis DLC. Ακομα και με DXVK η καρτα βαραει 99% μονιμα και ριχνει fps. Overall στο 99% με 5700xt θα εισαι στα 60fps σε ολο το παιχνιδι με volumetric high/fog high τα αλλα ultra αλλα στα μερη που ανεφερα θα εχεις κατω απο 55. Το πρωτο 10ωρο ειναι ευκολο απο αποψης γραφικων και γενικα τα νησια δεν ειναι τοσο βαρια περα απο Μυκονο/Κρητη. Οπου εχει πολλα κτιρια και NPC εχει τρωει ζορια. Χωρις DXVK το stutter πηγαινε συννεφο με 5700xt/8700k στις πολεις. Με DXVK η καρτα δουλευε μονιμα 99% και επεφταν τα fps φυσιολογικα χωρις να υπαρχει καθολου stutter. 

Όλα αυτά σε 1440p; Γιατί εγώ με 1080p 99% δεν έχω δει την κάρτα να φτάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, t3llis είπε

Όλα αυτά σε 1440p; Γιατί εγώ με 1080p 99% δεν έχω δει την κάρτα να φτάνει.

Ε λογικό. Σε χαμηλότερη ανάλυση παίζει περισσότερο ρόλο ο CPU..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, t3llis είπε

Όλα αυτά σε 1440p; Γιατί εγώ με 1080p 99% δεν έχω δει την κάρτα να φτάνει.

Σε 2560x1080 που το επαιξα με 60fps cap στα μερη που ανεφερα η καρτα δουλευε στο 99%. Και σε 1080p εφοσον δουλευει σωστα η καρτα πρεπει σε αυτα τα μερη να πιανει 99%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και το odyssey και το origins και τα far cry είναι cpu killers στην κυριολεξία. Τα έχω δοκιμάσει σε 4 pc. Με i7 4790k, i7 8700, 9900k και Ryzen 3900x. Παρόλο που οι δυο τελευταίοι δεν κολλάνε πουθενά, έχω δει θερμοκρασίες με όλα τα παραπάνω, που πιάνει το pc μόνο σε stress test. 
 

Απ ότι διάβασα, αρκετά υπεύθυνο γι αυτό είναι και το κλείδωμα που χρησιμοποιεί η Ubisoft το οποίο τρέχει συνέχεια και όχι μόνο περιστασιακά για vérification. 

Εχει παρει το μάτι σας καμια λύση για το παραπάνω ώστε να μπορούν να τρέξουν τα παιχνιδάκια τους και σε λίγο παλιότερους επεξεργαστές χωρίς να χτυπάνε 99 βαθμούς ;;:)

 

Επεξ/σία από atsddd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, atsddd said:

Και το odyssey και το origins και τα far cry είναι cpu killers στην κυριολεξία. Τα έχω δοκιμάσει σε 4 pc. Με i7 4790k, i7 8700, 9900k και Ryzen 3900x. Παρόλο που οι δυο τελευταίοι δεν κολλάνε πουθενά, έχω δει θερμοκρασίες με όλα τα παραπάνω, που πιάνει το pc μόνο σε stress test. 
 

Απ ότι διάβασα, αρκετά υπεύθυνο γι αυτό είναι και το κλείδωμα που χρησιμοποιεί η Ubisoft το οποίο τρέχει συνέχεια και όχι μόνο περιστασιακά για vérification. 

Εχει παρει το μάτι σας καμια λύση για το παραπάνω ώστε να μπορούν να τρέξουν τα παιχνιδάκια τους και σε λίγο παλιότερους επεξεργαστές χωρίς να χτυπάνε 99 βαθμούς ;;:)

Εμένα φίλε μου, δεν χτυπάει πολύ πάνω από το World Of Tanks 

Mε πολύ ζεστό δωμάτιο και χωρίς να έχω αλλάξει πάστα 1 χρόνο τώρα στον Ryzen 2600, το World Of Tanks φτάνει 81+ βαθμούς και το Odyssey 83c

Πήγα και πήρα μία Arctic mx4 και θα αλλάξω πάστα, γιατί πολλοί μου φάνηκαν οι 83c 

Μήπως έχεις άλλο πρβλμ; (δεν έχεις αλλάξει πάστα, κακό αερισμό, λάθος μέτρηση/ το HWiNFO64 να χρησιμοποιείς/,  κλπ;)

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...