Προς το περιεχόμενο

Ghost of Tsushima [PS4][PS5]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 20/11/2021 στις 8:00 ΠΜ, sp3cial είπε

Το ερώτημα μου είναι το εξής. Στο photo mode πως μπορώ να μετακινήσω τη στάμπα εκεί που θέλω; Δεν το βρίσκω :-( 

Αν δεν κάνω λάθος, είναι fixed οι θέσεις των αυτοκόλλητων.

18 ώρες πριν, Owen είπε

Καλησπερα παιδες χρειαζομαι τα φωτα σας. Η απλή έκδοση στο ps4 παίζει σε 4K/60 FPS στο PS5? Αν ναι τοτε δεν χρειαζεται να πάρω την directors cut προς το παρον.

Επίσης διάβασα ότι το multiplayer κομμάτι είναι ξεχωριστό και το κατεβάζουμε δωρεάν.Άρα να υποθέσω πάλι δεν χρειάζεται να πάρω την directors cut edition.

1800p/60fps μέσω BC, 2160p/60fps η native PS5 έκδοση.

Το Legends είναι δωρεάν, σε οποιαδήποτε έκδοση. Δεν κατεβάζεις κάτι γιατί είναι ενσωματωμένο στα αρχεία του βασικού παιχνιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 685
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
1 ώρα πριν, babality είπε

μολις το τελειωσα το tsushima. τι να πεις γι'αυτο το πραμα. επος απλα. μακαρι να ηταν ετσι τοσο τελεια ολα τα games. 

πόσες ωρες χρειαστηκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Τερμάτισα χθες το εν λόγω game. Μου το έφερε ο Άγιος Βασίλης, αλλά δεν είχα προλάβει να ασχοληθώ και το πήρα σερί τώρα με τα χιόνια, το ξεπέταξα σε μια εβδομάδα. Αρκετά καλό κι ευχάριστο σαν game, αλλά σε καμία περίπτωση GOTY material που διάβαζα πριν δυο χρόνια, πολύ κατώτερο από TLOU2 (το αναφέρω γιατί είχαν βγει την ίδια χρονιά και τα συνέκριναν μεταξύ τους τότε). Αν του έβαζα βαθμό θα ήταν γύρω στο 7αράκι.

Γενικά η Sony πρέπει να τo κοιτάξει λίγο το repetitivity στα exclusives της, αν είναι να συνεχίσουν τα 3rd-party action/adventures θα πρέπει να προστίθενται νέα στοιχεία που να αλλάζουν το gameplay για να διαφοροποιούνται το ένα από το άλλο. Για παράδειγμα το Spider-man ή το God of War σου έδιναν κάτι το διαφορετικό στο immersion μέσω του gameplay τους, το Ghost of Tsushima επί της ουσίας reskin των Tomb Raider/Uncharted είναι, απλά παίζεις με katana και bow. Ήταν και το σενάριο αδιάφορο, οπότε έδεσε το γλυκό.

Επίσης, θα πρέπει να σταματήσουν να κάνουν χελωνονιντζάκια τους πρωταγωνιστές, να πηδάνε και να σκαρφαλώνουν σαν πιθήκια, κουράζει όλη αυτή η επιρροή από το Assassin's Creed. Θα μου άρεσε να βλέπω πιο συχνά χαρακτήρες με βάρος (και σε σώμα και σε ύφος) όπως ο Arthur από το RDR2, γκώσαμε με τους superheroes.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Malthador said:

Τερμάτισα χθες το εν λόγω game. Μου το έφερε ο Άγιος Βασίλης, αλλά δεν είχα προλάβει να ασχοληθώ και το πήρα σερί τώρα με τα χιόνια, το ξεπέταξα σε μια εβδομάδα. Αρκετά καλό κι ευχάριστο σαν game, αλλά σε καμία περίπτωση GOTY material που διάβαζα πριν δυο χρόνια, πολύ κατώτερο από TLOU2 (το αναφέρω γιατί είχαν βγει την ίδια χρονιά και τα συνέκριναν μεταξύ τους τότε). Αν του έβαζα βαθμό θα ήταν γύρω στο 7αράκι.

Γενικά η Sony πρέπει να την κοιτάξει λίγο το repetitivity στα exclusives της, αν είναι να συνεχίσουν τα 3rd-party action/adventures θα πρέπει να προστίθενται νέα στοιχεία που να αλλάζουν το gameplay για να διαφοροποιούνται το ένα από το άλλο. Για παράδειγμα το Spider-man ή το God of War σου έδιναν κάτι το διαφορετικό στο immersion μέσω του gameplay τους, το Ghost of Tsushima επί της ουσίας reskin των Tomb Raider/Uncharted είναι, απλά παίζεις με katana και bow. Ήταν και το σενάριο αδιάφορο, οπότε έδεσε το γλυκό.

Επίσης, θα πρέπει να σταματήσουν να κάνουν χελωνονιντζάκια τους πρωταγωνιστές, να πηδάνε και να σκαρφαλώνουν σαν πιθήκια, κουράζει όλη αυτή η επιρροή από το Assassin's Creed. Θα μου άρεσε να βλέπω πιο συχνά χαρακτήρες με βάρος (και σε σώμα και σε ύφος) όπως ο Arthur από το RDR2, γκώσαμε με τους superheroes.

Μόλις το τερμάτισα κι εγώ κι έχω περίπου την ίδια άποψη. Ίσως να του έβαζα λίγο καλύτερη βαθμολογία αλλά σε καμιά περίπτωση GOTY κτλ που διάβαζα. Νομίζω γράφονταν πιο πολύ για αντίδραση προς το TLOU2. Οι μάχες πάντως απολαυστικές για εμένα και δεν θα το έλεγα reskin Tomb Raider/Uncharted. Πολύ καλύτερο σε gameplay σε σχέση με Uncharted που με είχε κουράσει.  Δεν έχω πιάσει ακόμα το iki island αλλά δε νομίζω να αλλάξει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Τερμάτισα χθες το εν λόγω game. Μου το έφερε ο Άγιος Βασίλης, αλλά δεν είχα προλάβει να ασχοληθώ και το πήρα σερί τώρα με τα χιόνια, το ξεπέταξα σε μια εβδομάδα. Αρκετά καλό κι ευχάριστο σαν game, αλλά σε καμία περίπτωση GOTY material που διάβαζα πριν δυο χρόνια, πολύ κατώτερο από TLOU2 (το αναφέρω γιατί είχαν βγει την ίδια χρονιά και τα συνέκριναν μεταξύ τους τότε). Αν του έβαζα βαθμό θα ήταν γύρω στο 7αράκι.

Γενικά η Sony πρέπει να την κοιτάξει λίγο το repetitivity στα exclusives της, αν είναι να συνεχίσουν τα 3rd-party action/adventures θα πρέπει να προστίθενται νέα στοιχεία που να αλλάζουν το gameplay για να διαφοροποιούνται το ένα από το άλλο. Για παράδειγμα το Spider-man ή το God of War σου έδιναν κάτι το διαφορετικό στο immersion μέσω του gameplay τους, το Ghost of Tsushima επί της ουσίας reskin των Tomb Raider/Uncharted είναι, απλά παίζεις με katana και bow. Ήταν και το σενάριο αδιάφορο, οπότε έδεσε το γλυκό.

Επίσης, θα πρέπει να σταματήσουν να κάνουν χελωνονιντζάκια τους πρωταγωνιστές, να πηδάνε και να σκαρφαλώνουν σαν πιθήκια, κουράζει όλη αυτή η επιρροή από το Assassin's Creed. Θα μου άρεσε να βλέπω πιο συχνά χαρακτήρες με βάρος (και σε σώμα και σε ύφος) όπως ο Arthur από το RDR2, γκώσαμε με τους superheroes.

Εκλαψα με την τελευταια παραγραφο και συμφωνω στο ακεραιο αν και δεν εχω ασχοληθει ακομα με το συγκεκριμενο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Malthador είπε

Επίσης, θα πρέπει να σταματήσουν να κάνουν χελωνονιντζάκια τους πρωταγωνιστές, να πηδάνε και να σκαρφαλώνουν σαν πιθήκια, κουράζει όλη αυτή η επιρροή από το Assassin's Creed.

Εκτος αν φτιαξουν νεο παιχνιδι με χελωνονιντζακια ή με πιθηκακια. Το συμπληρωνω γιατι σκεψου να εχεις τον Ντονατελο κι αντι για nunchaku να εχεις περιστροφα.

Spoiler

Οκ φευγω μονος μου, μη βαρατε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Malthador είπε

Τερμάτισα χθες το εν λόγω game. Μου το έφερε ο Άγιος Βασίλης, αλλά δεν είχα προλάβει να ασχοληθώ και το πήρα σερί τώρα με τα χιόνια, το ξεπέταξα σε μια εβδομάδα. Αρκετά καλό κι ευχάριστο σαν game, αλλά σε καμία περίπτωση GOTY material που διάβαζα πριν δυο χρόνια, πολύ κατώτερο από TLOU2 (το αναφέρω γιατί είχαν βγει την ίδια χρονιά και τα συνέκριναν μεταξύ τους τότε). Αν του έβαζα βαθμό θα ήταν γύρω στο 7αράκι.

Γενικά η Sony πρέπει να τo κοιτάξει λίγο το repetitivity στα exclusives της, αν είναι να συνεχίσουν τα 3rd-party action/adventures θα πρέπει να προστίθενται νέα στοιχεία που να αλλάζουν το gameplay για να διαφοροποιούνται το ένα από το άλλο. Για παράδειγμα το Spider-man ή το God of War σου έδιναν κάτι το διαφορετικό στο immersion μέσω του gameplay τους, το Ghost of Tsushima επί της ουσίας reskin των Tomb Raider/Uncharted είναι, απλά παίζεις με katana και bow. Ήταν και το σενάριο αδιάφορο, οπότε έδεσε το γλυκό.

Επίσης, θα πρέπει να σταματήσουν να κάνουν χελωνονιντζάκια τους πρωταγωνιστές, να πηδάνε και να σκαρφαλώνουν σαν πιθήκια, κουράζει όλη αυτή η επιρροή από το Assassin's Creed. Θα μου άρεσε να βλέπω πιο συχνά χαρακτήρες με βάρος (και σε σώμα και σε ύφος) όπως ο Arthur από το RDR2, γκώσαμε με τους superheroes.

Θα συμφωνήσω με το τελευταίο, δεν είναι ninja ο Jin. Όσο αναφορά το GOTY θα συμφωνήσω ως ένα βαθμό. Το TLOU2 έχει σίγουρα πολύ καλύτερο production, αλλα προτιμώ το GOT γιατί πολύ απλά δεν με ενόχλησε το story του. Aλλωστε το TLOU2 είναι story driven, αυτό όχι.

Επίσης είναι λάθος η σύγκριση με τα αλλα games που είπες γιατί το GOW είναι το τέταρτο game, το Uncharted επίσης. Αυτό είναι φρέσκο ip, οποτε όταν και αυτό φτάσει στο τέταρτο μπορείς να τα συγκρίνεις. Για μένα το game έχει παρα πολύ καλές βάσεις, καλύτερες από τα series που ανέφερες και θα φανεί στο δεύτερο.

Από εκεί και πέρα έχει παρα πολύ καλο combat system, το οποιο είναι το πιο σημαντικό στην τελική όταν την περισσότερη ώρα την περνάς fighting σε τέτοια games.

Τέλος δεν θα έλεγα το story αδιάφορο, θα το έλεγα όχι ιδιαίτερο. Παρόλα αυτά λειτούργησε άψογα για ένα open-world samurai game, ειδικά από μια δυτική εταιρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostiger είπε

Εκλαψα με την τελευταια παραγραφο και συμφωνω στο ακεραιο αν και δεν εχω ασχοληθει ακομα με το συγκεκριμενο..

Αυτό γίνεται για την διευκόλυνση του gamer, φαντάσου αντί να μπορείς να ανέβεις ένα βράχο σαν τον spiderman να πρέπει να πας γύρω γύρω, το ίδιο και όταν πηδάς από ύψος, δεν θα ήταν ποιο ρεαλιστικό αλλά super βαρετό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, DiAvOl είπε

Αυτό γίνεται για την διευκόλυνση του gamer, φαντάσου αντί να μπορείς να ανέβεις ένα βράχο σαν τον spiderman να πρέπει να πας γύρω γύρω, το ίδιο και όταν πηδάς από ύψος, δεν θα ήταν ποιο ρεαλιστικό αλλά super βαρετό;

Προτιμω ενα touch ρεαλισμου απο το πανηγυρι τυπου Assassin's που με 2 αλματα ο αλλος σκαρφαλωνει στην κορυφη της Παναγιας των Παρισιων..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kostiger είπε

Προτιμω ενα touch ρεαλισμου απο το πανηγυρι τυπου Assassin's που με 2 αλματα ο αλλος σκαρφαλωνει στην κορυφη της Παναγιας των Παρισιων..

Θεωρώ ότι το GoT είναι λίγο πιο ρεαλιστικό σε αυτό (όχι εντελώς...ένα βήμα παραπάνω), πχ δεν μπορείς να ανέβεις από παντού, ανεβαίνει λίγο πιο αργά, θέλει προσεκτικές κινήσεις...και το βασικότερο....λίγο πιο μεγάλο το άλμα/πτώση και πέθανες. Δεν θα το σύγκρινα με το Assassins Creed με τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, nick_souvlaki είπε

Θεωρώ ότι το GoT είναι λίγο πιο ρεαλιστικό σε αυτό (όχι εντελώς...ένα βήμα παραπάνω), πχ δεν μπορείς να ανέβεις από παντού, ανεβαίνει λίγο πιο αργά, θέλει προσεκτικές κινήσεις...και το βασικότερο....λίγο πιο μεγάλο το άλμα/πτώση και πέθανες. Δεν θα το σύγκρινα με το Assassins Creed με τίποτα.

Όπως έγραψα, δυστυχώς ακόμα δεν έχω καταφέρει να ασχοληθώ με το παιχνίδι, αλλά ναι φαντάζουν αυτα στα μάτια μου προς τη σωστή κατεύθυνση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...