Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ElectricWheel είπε

 Αλλά κάποιος που έχει 5% από περιέργεια τι τρώει δλδ;

τα 'πάντα' στις σωστές γι αυτόν ποσότητες.

Αναφορά σε κείμενο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, ElectricWheel είπε

Δεν νομίζω θα είχα ποτέ τόσο χαμηλό λίπος. Αλλά κάποιος που έχει 5% από περιέργεια τι τρώει δλδ;

κοτοπουλο, καστανο ρυζι και μπροκολο. Παντως μην ψαρωνεις με τις φωτογραφιες. Tωρα κοιταζα εγω εδω για γυναικες και δεν κολανε με τις τιμες λιπους που εχω μετρησει απο δυο διαφορετικες ζυγαριες (οι οποιες διναν διαφορα 2%). Ειλικρινα δεν ξερω τι να πιστεψω πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, evabb είπε

κοτοπουλο, καστανο ρυζι και μπροκολο. Παντως μην ψαρωνεις με τις φωτογραφιες. Tωρα κοιταζα εγω εδω για γυναικες και δεν κολανε με τις τιμες λιπους που εχω μετρησει απο δυο διαφορετικες ζυγαριες (οι οποιες διναν διαφορα 2%). Ειλικρινα δεν ξερω τι να πιστεψω πια.

Και τα 3 μαρέσουν αλλά θέλω και κανά γαλακτομπούρεκο που και που :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ElectricWheel είπε

BF-Male.jpg

βρήκα αυτό με τα ποσοστά λίπους. Δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Γενικά η κατάσταση αρχίζει κάπως να παλεύεται από το 29% και κάτω. Εγώ θα με έλεγα μεταξύ 29 και 34% Το 5% πως το κάνεις; Τίποτα δεν τρώς; :P

 

Σε καμμία περίπτωση δεν είναι σωστά αυτά τα ποσοστά. Μάλλον "μετρημένα" ή "υπολογισμένα" από τον ίδιο με κάποια μέθοδο τελείως γιούπι. Wishful thinking. Όλες οι φωτό είναι τουλάχιστον 5% παραπάνω απ'ότι γράφει. Η εικόνα που είχε ανέβει σε προηγούμενη σελίδα ήταν πολύ πιο ακριβής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 15% δεν είναι δύσκολο. Δε χρειάζεται καν να πεινάσεις. Αρκεί να ακολουθείς αυστηρή διατροφή με μηδενική ζάχαρη και χαμηλά λιπαρά.

Κάτω από 15% αρχίζουν τα δύσκολα γιατί εκεί υπάρχει επιπλέον ο παράγοντας πείνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Το 15% δεν είναι δύσκολο. Δε χρειάζεται καν να πεινάσεις. Αρκεί να ακολουθείς αυστηρή διατροφή με μηδενική ζάχαρη και χαμηλά λιπαρά.

Κάτω από 15% αρχίζουν τα δύσκολα γιατί εκεί υπάρχει επιπλέον ο παράγοντας πείνα.

Ε δεν το λες και την χαρά της ζωής αυτό που περιγράφεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Το 15% δεν είναι δύσκολο. Δε χρειάζεται καν να πεινάσεις. Αρκεί να ακολουθείς αυστηρή διατροφή με μηδενική ζάχαρη και χαμηλά λιπαρά.

Κάτω από 15% αρχίζουν τα δύσκολα γιατί εκεί υπάρχει επιπλέον ο παράγοντας πείνα.

το αυστηρή διατροφή δεν συνεπάγεται πείνα; Θα τρως μόνο ώρες που πρέπει και πράγματα που πρέπει και δεν θα τρως γλυκα; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ElectricWheel είπε

 

βρήκα αυτό με τα ποσοστά λίπους. Δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Γενικά η κατάσταση αρχίζει κάπως να παλεύεται από το 29% και κάτω. Εγώ θα με έλεγα μεταξύ 29 και 34% Το 5% πως το κάνεις; Τίποτα δεν τρώς; :P

Νομίζω βιάζεσαι, όπως κλασικά όλοι οι αρχάριοι

Το 5% δεν μπορείς να το κρατήσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα και το πιθανότερο δεν θα το φτάσεις ποτέ. Το φτάνουν αθλητές για συγκεκριμένες περιόδους του έτους. Και δεν το φτάνουν μέσα σε ένα χρόνο αλλά σε πολλά. Η πιο κλασική στρατηγική είναι η εξής: κάνουν κύκλους: υποθερμιδικά χάνουν λίπος+μυική μάζα, υπερθερμιδικά παίρνουν λίπος+μυική μάζα, υπόθερμιδικά χάνουν περισσότερο λίπος από όσο πήραν + λιγότερη μυική μάζα από όση πήραν, υπερθερμιδικά παίρνουν λίπος και μάζα κοκ. Χρησιμοποιούν τα βάρη και τα συμπληρώματα για να μειώσουν την απώλεια μυικής μάζας όσο το δυνατό περισσότερο σε κάθε κύκλο και την αερόβια για να αυξήσουν την απώλεια του λίπους σε κάθε κύκλο. Αυτό γίνεται σε μεγάλη κλίμακα χρόνου ξανά και ξανά και ξανά μέχρι να φτάσουν στο θεαματικό ratio Λίπος:μυική μάζα που βλέπεις. Αν δεν ξέρεις τι κάνεις το πιο πιθανό θα κάνεις κύκλους που το ratio θα μένει το ίδιο σε μεγάλη κλίμακα χρόνου. Αντίθετα αυτοί που έχουν πάρα πολύ λίπος έχουν αντιστρέψει το κύκλο: χάνουν λίπος και μάζα κάνοντας δίαιτα, παίρνουν περισσότερο λίπος και λίγη μάζα στο τέλος της δίαιτας με κακή διατροφή και ελάχιστη άσκηση,  χάνουν λιγότερο λίπος από όσο πήραν και περισσότερη μάζα κάνοντας την επόμενη δίαιτα κοκ. Κάνουν τον κύκλο αυτό ξανά και ξανά και ξανά και φτάνουν σε τρελά ratio λίπος:μ.μ.

Το 5% που βλέπεις στη φώτο δεν είναι εντυπωσιακό επειδή είναι 5% λίπος αλλά επειδή είναι και άπειρο ξεπάτωμα στα βάρη για να έχει τη μυική μάζα που βλέπεις. Και δεν μπορείς να το διατηρήσεις για πολύ.

Αυτά εσένα αυτή τη στιγμή όμως δεν σε αφορούν καθόλου.Αν είσαι 29 με 35% δεν χρειάζεσαι ούτε ειδικές ζυγαριές, ούτε μαγικά φαγητά, ούτε πρωτεϊνες, ούτε αμινοξέα, ούτε μαγικά βαράκια ούτε τίποτα. Μην ξοδεύεις για τίποτα από αυτά. 

Για κανένα χρόνο ξέχασέ τα. Το πολύ πολύ να παίρνεις φωτογραφίες κάθε 2 εβδομάδες.

Η πρόοδός σου θα φαίνεται από τις επιδόσεις σου στις ασκήσεις και από το βάρος σου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GothicCrusader είπε

Νομίζω βιάζεσαι, όπως κλασικά όλοι οι αρχάριοι

Δεν βιάζομαι έχω υπομονή. Απλά από περιέργεια ρωτάω. Δεν θα προσπαθούσα να έχω 5% λίπος ούτως ή άλλως. Και το 15 και το 20% όπως το βλέω στις φωτός μια χαρά μου φαίνεται. Απλά από περιέργεια πως το κάνει κάποιος αυτό, γιατί λίγο μαρτύριο μου φαίνενται. Τη ζυγαριά τη θέλω πέρα του ότι όντως θέλω μια καινούρια δεν την παλεύει η παλιά αλλά και γιατί εάινι φτηνή. Να δω πόσο λίπος έχω περιέργει ακαι αυτό. Μαγικά βαράκια δεν εχω :P Και ότι πρωτεΐνη πάρω από το φαγητό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ElectricWheel είπε

Δεν βιάζομαι έχω υπομονή. Απλά από περιέργεια ρωτάω. Δεν θα προσπαθούσα να έχω 5% λίπος ούτως ή άλλως. Και το 15 και το 20% όπως το βλέω στις φωτός μια χαρά μου φαίνεται. Απλά από περιέργεια πως το κάνει κάποιος αυτό, γιατί λίγο μαρτύριο μου φαίνενται. Τη ζυγαριά τη θέλω πέρα του ότι όντως θέλω μια καινούρια δεν την παλεύει η παλιά αλλά και γιατί εάινι φτηνή. Να δω πόσο λίπος έχω περιέργει ακαι αυτό. Μαγικά βαράκια δεν εχω :P Και ότι πρωτεΐνη πάρω από το φαγητό μου.

Πήγαινε εδώ αν θες:

https://solver.assistedcoding.eu/lean

Βάλε τα στοιχεία σου χωρίς να πειράξεις κανένα option και πολύ χοντρικά θα σου βγάλει πόσες θερμίδες θες για τα deficit plans και για muscle gain.

Οπότε π.χ. αν είσαι 20 χρονών, 80 κιλά και 180cm μπορεί να καις π.χ. 2800 θερμίδες (ανάλογα με το πόσο αθλείσαι φυσικά) την ημέρα.

Ε αυτό που κάνουν πολύ χοντρικά είναι εναλλαγή: 2300 θερμίδες, 3200 θερμίδες, 2300 θερμίδες, 3200 θερμίδες κοκ σε μεγάλη κλίμακα χρόνου (όχι μία μέα 2300 και την άλλη 3200). 

Οπότε χάνουν λίπος στις 2300, κερδίζουν λίπος+μυική μάζα στις 3200, χάνουν λίπος στις 2300, κερδίζουν λίπος και μυική μάζα στις 3200 κοκ.

Η άλλη λύση είναι να είναι μόνιμα ελαφρά υποθερμιδικά (π.χ. αν είσαι στις 2800 θερμίδες πας στις 2500).

 

 

43 λεπτά πριν, ElectricWheel είπε

το αυστηρή διατροφή δεν συνεπάγεται πείνα; Θα τρως μόνο ώρες που πρέπει και πράγματα που πρέπει και δεν θα τρως γλυκα; :P

Όχι δεν συνεπάγεται αναγκαστικά. Αυστηρή μπορεί αν είναι και ως προς το τι τρως αλλα και ως προς το πόσο τρώς. 

Ειδικά στην αρχή έχεις περιθώριο να χάσεις πολύ λίπος χωρίς να πεινάσεις καθόλου.

Μπορώ να σου πω, μπορεί να σκάς και στο φαγητό, αλλά προϋπόθεση για κάτι τέτοιο είναι να αθλείσαι, και όταν λέμε να αθλείσαι να αθλείσαι σοβαρά και όχι κουκουρούκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, k4ts0u είπε

Ασχολείται κανείς με ποδηλασία? Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω και ήθελα να ρωτήσω μερικά πραγματάκια.

Για πες, τι θες να μάθεις;

9 ώρες πριν, poulinos είπε

Μπράβο σου ρε, έχω γράψει τα άπειρα σχετικά posts κι ένα "σεντόνι" στο "Guide" και με ξέχασες τόσο εύκολα!😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dakonblackblade είπε

Η διαφορά είναι πως σε αυτή τη φωτό δεν γυμνάζονται οι τύποι.

Στη δεύτερη φωτό, δεν είναι τα ποσοστά αυτά που γράφει σε καμμία περίπτωση. Είτε με γυμναστική είτε χωρίς. Δρομείς μεσαίων και μεγάλων αποστάσεων είναι γύρω στο 8-10% με μάλλον μικρή μυική μάζα. Αλλά φαίνονται όλοι οι κοιλιακοί τους και λίγες φλέβες. Οι κολυμβητές είναι συνήθως στο 12-13% χωρίς να έχουν ιδιαίτερα μεγάλη μυική μάζα.  Καμμία σχέση με το "10-14%" της φωτογραφίας. 

Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι μπορούν να πάνε και να διατηρηθούν στο 8-10% χωρίς φάρμακα. Το δύσκολο είναι να φτάσεις εκεί αν είσαι πάνω από 20%. Αν φτάσεις, με λίγο προσοχή διατηρείσαι για πάντα. Κάτω από 7-8%... εκεί παίζει. Εξαρτάται από πάρα πολλά πράγματα. Πάρα πολλά όμως. Προσωπικά έχω φτάσει στο 4,5% (μετρημένο με DEXA) χωρίς φάρμακα. Για μένα αυτό ήταν δύσκολο και έμεινα στο 4,5% μόνο για καμμιά 15αριά μέρες. Αλλά το ότι ήταν δύσκολο για μένα και για τους περισσότερους, δεν σημαίνει ότι είναι δύσκολο για όλους. Υπάρχουν αρκετοί που παραμένουν χωρίς καμμία προσπάθεια στο 5%, και πολλές φορές χωρίς να γυμνάζονται. Συνήθως αυτοί έχουν πρόβλημα να πάρουν βάρος, ακόμα κι αν μιλάμε μόνο για λίπος. Σε κάθε παραλία θα δείτε μερικούς. Αν γυμνάζονται με βάρη μπορεί να είναι εντυπωσιακοί. Αν όχι, θα φαίνονται απλά πάρα πολύ αδύνατοι. Αλλά αυτό είναι το φυσιολογικό τους. Έχω κι εγώ τον αδερφό μου που ήταν από πάντα κάτω από 8-9%, πολλές φορές κοντά στο 5%. Είτε γυμναζόταν είτε όχι. Και χωρίς ποτέ στη ζωή του να πεινάσει. Πάντα έτρωγε αυτό που ήθελε. Απλά έτσι είναι η κατασκευή του.

Όταν είσαι πολύ χαμηλά σε ποσοστό λίπους (<6%) ΧΩΡΙΣ να το υποστηρίζει αυτό η κατασκευή σου, αυτό σημαίνει ότι το σώμα αντιστέκεται υπερβολικά στο να διώξει επιπλέον λίπος. Από πού λοιπόν θα βρεί την ενέργεια για την συντήρησή του και τις δραστηριότητές του; Πρέπει κάποιος να τρώει πολλά μικρά γεύματα ώστε να υπάρχει διαθέσιμη ενέργεια ανά πάσα στιγμή, αλλιώς θα αυξηθεί ο καταβολισμός μυικής μάζας. Και για όσους έχουν κουραστεί πολύ να αποκτήσουν κάποια μυική μάζα, είναι πολύ απογοητευτικό να βλέπουν να χάνεται κυνηγώντας πολύ χαμηλά ποσοστά λίπους. Ειδικά μάλιστα από την στιγμή κατά την οποία φαίνονται πολύ ωραία και στο 8-9%. Συνήθως δεν βρίσκουν τον λόγο να πάνε παρακάτω και να πρέπει να προσέχουν γυμναστική και διατροφή πολύ περισσότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, wizzy said:

Για πες, τι θες να μάθεις;

Μπράβο σου ρε, έχω γράψει τα άπειρα σχετικά posts κι ένα "σεντόνι" στο "Guide" και με ξέχασες τόσο εύκολα!😁

περιμενε γιατι κολλησα.εσυ κανεις ποδηλατο και οχι ο γροσερισοπ?κολλησα τωρα?η κανετε και οι δυο?εσενα ηθελα να βαλω που κανεις τα προγραμματα που γραφειςμε το στατικο ποδηλατο αλλα εβαλα τον γροσερι.σημειωσε λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

περιμενε γιατι κολλησα.εσυ κανεις ποδηλατο και οχι ο γροσερισοπ?κολλησα τωρα?η κανετε και οι δυο?εσενα ηθελα να βαλω που κανεις τα προγραμματα που γραφειςμε το στατικο ποδηλατο αλλα εβαλα τον γροσερι.σημειωσε λαθος

Είσαι σε holiday mode, δικαιολογείσαι! Κι οι δύο μας κάνουμε ποδήλατο. Εγώ κάνω road bike, ο @γροσερισοπ κάνει με fixed gear bike.

Το "σεντόνι" στο "Guide" δεν είναι για στατικό ποδήλατο, αν και κάποιες ασκήσεις, με τις ανάλογες προσαρμογές, μπορούν να γίνουν σε στατικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...