Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

free games

How to get 7 free games for your Nintendo Switch this weekend

 

40 λεπτά πριν, Kyrx είπε

Παιδιά λίγο τη βοήθεια σας

Θα πάρω αύριο το lite για τον 7 χρόνο γιό  μου

1-2 παιχνίδια που θεωρείτε must  για αυτή την ηλικία ?

το animal crossing αρκεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Kyrx said:

Παιδιά λίγο τη βοήθεια σας

Θα πάρω αύριο το lite για τον 7 χρόνο γιό  μου

1-2 παιχνίδια που θεωρείτε must  για αυτή την ηλικία ?

Οτιδήποτε έχει την λέξη "Mario" στον τίτλο. Από εκεί και πέρα, Smash και Animal Crossing είναι must. 

Επίσης Breath of the Wild, αλλά θα κολλήσεις εσύ περισσότερο με αυτό. 

 

27 minutes ago, xtrmsnpr said:

Mobile games, αλλά όπως και να έχει free. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρεα! Εχει 4 μερες που πηγα και αγορασα και εγω το switch, μαζι με το αγαπημένο Mario odyssey (σαν παιδι των 90s δε γινοταν να μην το παιξω), οποτε αρχίζω και ψαχνω πληροφοριες για το θέμα του κοσμου του switch.

Ψάχνοντας τιμες για παιχνιδια, βλεπω πως συμφερει περισσοτερο οικονομικά να αγοραζεις τις physical disks απο μαγαζια μεσω skroutz, ενω οι τιμες στο Nintendo online ειναι οι περισσοτερες καρφωμένες στα 60€..

Ήθελα να ρωτησω για την περιπτωση της online αγοράς! Αμα αγορασω παιχνιδια, πχ 5-6, και κατεβαινουν στην καρτα μνήμης, και αυτη για καποιο λογο χαλασει, εχω δικαιωμα να τα ξανακατεβαζω ή σε αυτην την περιπτωση παπαλα;

επισης, υπαρχουν καταστηματα ειτε ελληνικα ειτε εξωτερικου που θα πρεπει να γνωριζω για τιμες ή προσφορες; Εχω στη wish list μου 5-6 παιχνιδια, το Nintendo controller pro, οπως και το οτι θα πρεπει να αγορασω μαλλον και μια θηκη μεταφοράς στην περιπτωση που θα πρεπει να το μετακινώ. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, yazidis said:

Ήθελα να ρωτησω για την περιπτωση της online αγοράς! Αμα αγορασω παιχνιδια, πχ 5-6, και κατεβαινουν στην καρτα μνήμης, και αυτη για καποιο λογο χαλασει, εχω δικαιωμα να τα ξανακατεβαζω ή σε αυτην την περιπτωση παπαλα;

επισης, υπαρχουν καταστηματα ειτε ελληνικα ειτε εξωτερικου που θα πρεπει να γνωριζω για τιμες ή προσφορες; Εχω στη wish list μου 5-6 παιχνιδια, το Nintendo controller pro, οπως και το οτι θα πρεπει να αγορασω μαλλον και μια θηκη μεταφοράς στην περιπτωση που θα πρεπει να το μετακινώ. 

1. Γενικά οτιδήποτε αγοράσεις απο το Switch eShop μπορείς να το βρεις κάτω απο το προφίλ σου στο eShop, στην επιλογή "Redownload".

Untitled.png.628a195664ba4041d1daa80439f757c8.png

2. Όσο αφορά ψηφιακά, οι τιμές στα official retailers (Amazon κ.τ.λ.) απο όσο έχω δει απο πέρυσι που πήρα το Switch δεν έχουν πολλές/καθόλου διαφορά απο αυτές του eShop εκτός αν εκμεταλλευτείς ισοτιμία με άλλα regions (π.χ. κωδικοί/physical editions απο το Αγγλικό Amazon τείνουν να είναι πιο φθηνά λόγω ισοτιμίας λίρας/ευρώ). Για physical, εκτός Amazon καμιά φορά κοιτάζω και 1-2 UK shops για μεταχειρισμένα (κυρίως GAME και ShopTo), αλλά γενικά σπάνια να πετύχω κάτι σε μεγάλη διαφορά απο το digital (αν συμπεριλάβεις και το shipping). Για αρχή, το DekuDeals που θα δεις να αναφέρουν τα παιδιά συχνά-πυκνά στο θέμα είναι καλό για να ρίχνεις μια γρήγορη ματιά στα sales του eShop (μια και λόγω UI/bloat καταντά πολύ χρονοβόρο να τα ψάχνεις στο actual eShop :P )

Επεξ/σία από Greygore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Mistwalker είπε

Βγάζεις το καλώδιο φόρτισης από το dock και το κουμπωνεις απευθείας στην κονσόλα.Ετοιμος ο φορτιστής ταξιδιου και δεν θα κάνει και extra έξοδα.😉

Το ιδιο ειναι;δεν το χα παρατηρησει!!εγω ετσι οπως εχω περασμενα τα καλωδια πισω απο την τηλεοραση (playstation,xbox&switch) ειναι μανικι να τα βγαλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Οτιδήποτε έχει την λέξη "Mario" στον τίτλο. Από εκεί και πέρα, Smash και Animal Crossing είναι must. 

Επίσης Breath of the Wild, αλλά θα κολλήσεις εσύ περισσότερο με αυτό. 

Mobile games, αλλά όπως και να έχει free. 

Σίγουρα τα παραπάνω αλλά βάλε και luigi's mansion 3 :) και επειδή είναι και μεγάλη αγάπη (από το bundle gameboy -tetris το 90) να δεις και το tetris effect 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Malthador είπε

Οτιδήποτε έχει την λέξη "Mario" στον τίτλο. Από εκεί και πέρα, Smash και Animal Crossing είναι must. 

Επίσης Breath of the Wild, αλλά θα κολλήσεις εσύ περισσότερο με αυτό. 

Mobile games, αλλά όπως και να έχει free. 

Για την συλλογή τα έδωσα 😝 .

4 ώρες πριν, yazidis είπε

Καλησπέρα στην παρεα! Εχει 4 μερες που πηγα και αγορασα και εγω το switch, μαζι με το αγαπημένο Mario odyssey (σαν παιδι των 90s δε γινοταν να μην το παιξω), οποτε αρχίζω και ψαχνω πληροφοριες για το θέμα του κοσμου του switch.

Ψάχνοντας τιμες για παιχνιδια, βλεπω πως συμφερει περισσοτερο οικονομικά να αγοραζεις τις physical disks απο μαγαζια μεσω skroutz, ενω οι τιμες στο Nintendo online ειναι οι περισσοτερες καρφωμένες στα 60€..

Ήθελα να ρωτησω για την περιπτωση της online αγοράς! Αμα αγορασω παιχνιδια, πχ 5-6, και κατεβαινουν στην καρτα μνήμης, και αυτη για καποιο λογο χαλασει, εχω δικαιωμα να τα ξανακατεβαζω ή σε αυτην την περιπτωση παπαλα;

επισης, υπαρχουν καταστηματα ειτε ελληνικα ειτε εξωτερικου που θα πρεπει να γνωριζω για τιμες ή προσφορες; Εχω στη wish list μου 5-6 παιχνιδια, το Nintendo controller pro, οπως και το οτι θα πρεπει να αγορασω μαλλον και μια θηκη μεταφοράς στην περιπτωση που θα πρεπει να το μετακινώ. 

Καλώς ήρθες.

Βασικά τα παιχνίδια της Nintendo είναι πανάκριβα (όπως και η ίδια η κονσόλα της)και δεν μπαίνουν ποτέ σε προσφορά,ΠΟΤΕ και ΠΟΥΘΕΝΑ! Μόνο τα 3rd parties έχουν προσφορές. (Τα ίδια ρώτησα τα παιδιά την προηγούμενη βδομάδα που έγινα κάτοχος της κονσόλας). Ίδιες τιμές θα βρεις σχεδόν παντού, και μικρή διαφορά στο skroutz. Χίλιες φορές μεταχειρισμένα να τα παίρνεις.

Το μόνο που σε συμφέρει είναι αυτό εδώ, αν θες σονι και καλά να πάρεις καινούργια digital παιχνίδια, αλλά άντε να το κάνεις μια φορά αυτό

https://ec.nintendo.com/GR/en/pretickets/70020000000081

Με 100€ να πάρεις 2 παιχνίδια αντί για 130-140 αν τα έπαιρνες χώρια. Έχεις δικαίωμα να χρησιμοποιήσεις τα κουπόνια μέσα σε 365 μέρες από την αγορά τους.Προσωπικά τα χρησιμοποίησα και πήρα Zelda+animal crossing(που ήταν και ο λόγος που πήρα την κονσόλα) και τέλος. Δε θα ξαναπάρω παιχνίδι της Nintendo καινούργιο και full price, είπαμε. Πολύ ελίτ καταστάσεις! Οπότε κοίταξα και πήρα και 1-2 μεταχειρισμένα retail (με 30-40€/ένα) και είμαι κομπλέ,δεν έχει και πολλά που να μου αρέσουν έτσι και αλλιώς.

Σίγουρα βάλε την ετήσια συνδρομή. Θήκη μεταφοράς δε χρειάζεσαι, πάρε ένα τζαμακι και βάζε το σε μια κάλτσα και τσουπ στην τσάντα σου μέσα.

Όπως σου έγραψαν τα digital παιχνίδια σου είναι στο library σου, μπορείς να τα κατεβάσεις πάλι.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις!

οσον αφορα το θεμα του voucher, τωρα καταλαβα πως εξαργυρώνεις τα 2 tickets για δυο παιχνιδια! Νομιζα πως ηταν κατι του τυπου «βαλε balance» στον λογαριασμο σου. Και παλι ομως αν συνυπολογίσω την αγορα καρτας μνήμης και πως θα πρεπει να κανεις αγορα μιας συνδρομής, ισως και να μην συμφερει, διοτι εχω και το nes classic, το SNES classic, αλλα ακομα και την αυθεντική SNES κονσόλα με αρκετες κασέτες στην κατοχή μου. Θα ηταν πιο δελεαστικό αν ειχαν βαλει και τα παιχνιδια του Ν64, που ενω εχω την κονσόλα, δεν εχω τοσα πολλα παιχνιδια για αυτη και θα ηθελα να ξαναπαίξω παιχνιδια οπως το Zelda και το Donkey kong 64! 

Οσον αφορα το skroutz τωρα, εκει βρισκω τα παιχνιδια 10-13€ πιο φθηνα, και απο τη στιγμη που εχω σταμπάρει 5-6 τίτλους αλλα και το controller, μου ειναι πιο δελεαστικό να τα αγορασω απο εκει!

Υ.Γ. Βασικα μια ερωτηση.. μπορουν να αγοραστούν τα vouchers στην 7day free trial που σου δινει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Kyrx είπε

Παιδιά λίγο τη βοήθεια σας

Θα πάρω αύριο το lite για τον 7 χρόνο γιό  μου

1-2 παιχνίδια που θεωρείτε must  για αυτή την ηλικία ?

Ο γιος μου είναι 8,5 χρόνων και έχω το switch δυόμιση χρόνια τωρα. Έχει καταευχαριστηθει παιχνίδια σαν το mario kart, mario odyssey, splatoon, mario maker, uno, tetris, legend of zelda (αν και θα σε ρωτάει τι λέει εδώ και εκεί, λόγω των αγγλικών) και ότι nba υπάρχει στυλ nba2k, nba playgrounds. Επίσης για μικρό παιδί, το toad και το kirby είναι καλά. Έχει παιχνίδια πάρα πολλά να παίξει.

 

Για μένα τα πρώτα δύο για αρχή. Καλή σου μέρα.

Επεξ/σία από anarchy79
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 hours ago, yazidis said:

Καλησπέρα στην παρεα! Εχει 4 μερες που πηγα και αγορασα και εγω το switch, μαζι με το αγαπημένο Mario odyssey (σαν παιδι των 90s δε γινοταν να μην το παιξω), οποτε αρχίζω και ψαχνω πληροφοριες για το θέμα του κοσμου του switch.

1) Ψάχνοντας τιμες για παιχνιδια, βλεπω πως συμφερει περισσοτερο οικονομικά να αγοραζεις τις physical disks απο μαγαζια μεσω skroutz, ενω οι τιμες στο Nintendo online ειναι οι περισσοτερες καρφωμένες στα 60€..

2) Ήθελα να ρωτησω για την περιπτωση της online αγοράς! Αμα αγορασω παιχνιδια, πχ 5-6, και κατεβαινουν στην καρτα μνήμης, και αυτη για καποιο λογο χαλασει, εχω δικαιωμα να τα ξανακατεβαζω ή σε αυτην την περιπτωση παπαλα;

3) επισης, υπαρχουν καταστηματα ειτε ελληνικα ειτε εξωτερικου που θα πρεπει να γνωριζω για τιμες ή προσφορες; Εχω στη wish list μου 5-6 παιχνιδια, το Nintendo controller pro, οπως και το οτι θα πρεπει να αγορασω μαλλον και μια θηκη μεταφοράς στην περιπτωση που θα πρεπει να το μετακινώ. 

1) Οι τιμές των 1st party games δεν πέφτουν ποτέ (μόνο τοπικά αν θέλει κανένας συγκεκριμένος Κωτσόβολος/Public να ξεστοκάρουν), τα 3rd party δεν πέφτουν ποτέ ή πέφτουν πολύ αργά/πολύ μετά την κυκλοφορία. Τα multiplatform είναι πάντα από ελάχιστα έως αρκετά ακριβότερα στο Switch (με τη δικαιολογία ότι το κασετάκι κοστίζει). Στο e-shop ακόμα χειρότερα τα πράγματα.
Άρα οικονομικά σε συμφέρει, (α) αγορά μεταχειρισμένου physical παιχνιδιού --> πώληση στην ίδια τιμή ή με ελάχιστη χασούρα (δεν ανταμοίβεις τον dev όμως έτσι, είναι νόμιμο, ηθικό όμως?)
(β) Αγορά καινούριου physical --> πώληση σε Χ τιμή χωρίς να έχεις το άγχος να το τερματίσεις μέσα σε 3-6 μήνες πριν αρχίσει να πέφτει ως καινούριο και έχεις μεγάλη χασούρα (πάλι όχι ηθικό για τον dev καθώς δε θα πληρωθεί από αυτόν που θα το πάρει μεταχειρισμένο από εσένα).

2) Ναι έχεις. Αυτό έλειψε να μην είχες...
3) Τσου. Μόνο μεμονωμένα καταστήματα για δικούς τους λόγους και συνήθως σε άκυρες χρονικές περιόδους.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεσα πεσανε οι φημες.Αυριο εχει indie direct στις 7 το απογευμα.Eλπιζω σε νεα για silksong και axiom verge 2.

https://nintendoeverything.com/indie-world-showcase-announced-for-august-18/

Οποτε αφου επαληθεουνται οι φημες εως τωρα να πουμε οτι την αλλη εβδομαδα αναμενεται general direct.

Επεξ/σία από dekulinkgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, yazidis είπε

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις!

οσον αφορα το θεμα του voucher, τωρα καταλαβα πως εξαργυρώνεις τα 2 tickets για δυο παιχνιδια! Νομιζα πως ηταν κατι του τυπου «βαλε balance» στον λογαριασμο σου. Και παλι ομως αν συνυπολογίσω την αγορα καρτας μνήμης και πως θα πρεπει να κανεις αγορα μιας συνδρομής, ισως και να μην συμφερει, διοτι εχω και το nes classic, το SNES classic, αλλα ακομα και την αυθεντική SNES κονσόλα με αρκετες κασέτες στην κατοχή μου. Θα ηταν πιο δελεαστικό αν ειχαν βαλει και τα παιχνιδια του Ν64, που ενω εχω την κονσόλα, δεν εχω τοσα πολλα παιχνιδια για αυτη και θα ηθελα να ξαναπαίξω παιχνιδια οπως το Zelda και το Donkey kong 64! 

Οσον αφορα το skroutz τωρα, εκει βρισκω τα παιχνιδια 10-13€ πιο φθηνα, και απο τη στιγμη που εχω σταμπάρει 5-6 τίτλους αλλα και το controller, μου ειναι πιο δελεαστικό να τα αγορασω απο εκει!

Υ.Γ. Βασικα μια ερωτηση.. μπορουν να αγοραστούν τα vouchers στην 7day free trial που σου δινει;

Ναι όπως το λες χρησιμοποιείς το voucher, 2 κουπόνια για 2 παιχνίδια της λίστας που έχει.

Όποτε μιλάμε για νέο σύστημα που παίρνουμε στα χέρια μας, έχουμε και κάποια αρχικά έξοδα καταλαβαίνω.
Από κάρτα πήρα αυτήν εδώ ,δεν θα βρεις πιο γρήγορη στα χρήματα αυτά, και είσαι οκ από χώρο,μιας και δεν θα αγοράσεις όλων τον κατάλογο της N.

Όχι για το voucher θέλεις ενεργή ετήσια συνδρομή (20€). Θα την χρειαστείς όμως όπως και να χει για να παίξεις παιχνίδια online, κάποιες προσφορές αν παίξουν, να έχεις cloud saving, θα έχεις εννοείται voice chat μέσω του κινητού σου (ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ πόσο γελοίο το ξέρω).
Τώρα για τις κονσόλες που λες που έχεις πάσο, για μένα που δεν είχα τίποτα μου ήρθε κουτί.
Εμένα δεν με συμφέρει πάντα, ούτε το skroutz με έξοδα αποστολής+αντικαταβολή για Μυτιλήνη πλησιάζω τα κανονικά ποσά..
Και μεταχειρισμένα να βρεις πχ τα animal crossing και zelda κοντά στο 100αρι θα είσαι πάντως ή και από skroutz, έχε το υπόψη.
Μια λύση είναι να κοιτάξεις σε κλειδάδικό που δεν έχει τρελή διαφορά πάντα, πχ animal crossing στα 44€.


Εδώ δεν παίζουν φτηνά παιχνίδια γενικά-ξεκίνα με αυτό, οπότε λίγα και καλά.

4 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

1) Οι τιμές των 1st party games δεν πέφτουν ποτέ (μόνο τοπικά αν θέλει κανένας συγκεκριμένος Κωτσόβολος/Public να ξεστοκάρουν), τα 3rd party δεν πέφτουν ποτέ ή πέφτουν πολύ αργά/πολύ μετά την κυκλοφορία. Τα multiplatform είναι πάντα από ελάχιστα έως αρκετά ακριβότερα στο Switch (με τη δικαιολογία ότι το κασετάκι κοστίζει). Στο e-shop ακόμα χειρότερα τα πράγματα.
Άρα οικονομικά σε συμφέρει, (α) αγορά μεταχειρισμένου physical παιχνιδιού --> πώληση στην ίδια τιμή ή με ελάχιστη χασούρα (δεν ανταμοίβεις τον dev όμως έτσι, είναι νόμιμο, ηθικό όμως?)
(β) Αγορά καινούριου physical --> πώληση σε Χ τιμή χωρίς να έχεις το άγχος να το τερματίσεις μέσα σε 3-6 μήνες πριν αρχίσει να πέφτει ως καινούριο και έχεις μεγάλη χασούρα (πάλι όχι ηθικό για τον dev καθώς δε θα πληρωθεί από αυτόν που θα το πάρει μεταχειρισμένο από εσένα).

2) Ναι έχεις. Αυτό έλειψε να μην είχες...
3) Τσου. Μόνο μεμονωμένα καταστήματα για δικούς τους λόγους και συνήθως σε άκυρες χρονικές περιόδους.

σορι αλλά τόσα μεταχειρισμένα παιχνίδια σε xbox/ps4 που κυκλοφορούν, σε χαμηλές τιμές, υπάρχει η ηθική σκέψη "ανταμείβεις τον dev?" ή αν είναι νόμιμο;; Άρα με αυτή την λογική να σταματήσουν κάθε τύπου μεταχειρισμένου να πωλείται, γιατί δεν ανταμείβεται η εταιρία, πχ στα αμάξια ξέρω γω :P  ή άντε μη το πάω μακριά, πάμε να την πούμε σε όσους πουλάνε μεταχειρισμένα αντικείμενα εδώ :P

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά, γρήγορο update για εμένα που την έφαγα στον κωλο. Για όσους έχουν το Divinity 2 original sin στο switch και το δουλεύουν με steam saves μην το γυρίσετε ποτέ σε local saves. Το έκανα εγώ τώρα που είμαι εξωτερικό και χωρίς Wi-Fi για να μην σπαταλάμε χρόνο για να κάνει sync και τελικά έφαγα corrupt saves και μου έκανε revert σε local save... 35 ώρες νωρίτερα... 

Άρα όταν ξεκινάτε σεζόν στο παιχνίδι να το έχετε αποκλειστικά με το save method που ξεκινήσατε. Ευτυχώς στο pc είμαι ελαφρώς πιο πίσω και δεν έχασα πολύ progress αλλά στο switch τώρα άνοιξα νέο game αποκλειστικά με local saves. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα ειμαι φαν του gwent καθως και του ξεχωριστου παιχνιδιου thronebreaker,και επισης λατρευω παιοχνιδια τυπου ftl/into the breach κτλ

 

σκεφτομουν το slay the spire καποιες ερωτησεις

 

1)ειναι single player ετσι?

 

2)ποση διαρκεια εχει το campaign?

 

3)ειναι δυσκολο (οπως τα παιχνιδια που ανεφερα-τα οποια και τελειωσα)η εξευτελιστικα δυσκολο ?(οπως το darkest dungeon που παρατησα)

 

4)οποιαδηποτε αλλη ινφο ευπροσδεκτη

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...