Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
5 hours ago, 26ska said:

Βασικά τα reviews μια χαρά λόγια λένε,λέω για το συμφορουμιτη Malthador,που ανέφερε κάποια πράγματα για το mario 3d world,εκτός εγώ αν δεν κατάλαβα καλά!

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, οφείλω να εξηγήσω κάποια πράγματα γιατί δεν ήταν κατανοητά την προηγούμενη φορά. Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά: το game χωρίζεται σε δύο σκέλη (ας το πούμε έτσι). Στο Super Mario 3D World και στο Bowser's Fury.

Το Super Mario 3D World είναι το remake του Wii U game. Δεν είναι το καλύτερο 3D Mario (δεν νομίζω ότι ανήκει καν στα 3D Mario, είναι μάλλον μία μίξη μεταξύ 3D και 2D platformer), αλλά σε κάθε περίπτωση μιλάμε για ένα από τα καλύτερα games ever. Το co-op του είναι απολαυστικό, ειδικά στο τετραπλό πέφτει πολύ γέλιο και πολύ βρισίδι, τετραμελής οικογένεια περνάει χάρμα. Τρέχει άψογα στην κονσόλα σε ακατέβατα 60 καρέ και το gameplay του είναι υποδειγματικό.

Το Bowser's Fury είναι η νέα προσθήκη και σε αυτό αφορά η κριτική μου. Είναι πολύ μικρό σε διάρκεια (πιστεύω σε ένα 5ωρο τερματίζεται και σε ένα 15ωρο τα μαζεύεις όλα - για να γίνει κατανοητή η διαφορά, το SM3DW θέλει 20-25 και 60-70 ώρες αντίστοιχα) για να θεωρηθεί game με την κανονική έννοια, αλλά από την άλλη είναι stand-alone οπότε δεν μπορεί να θεωρηθεί και DLC. Και βασικά τώρα που το σκέφτομαι, δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί αυτή την μηχανή σε άλλο τίτλο για να θεωρηθεί DLC/expansion κάποιου. Είναι σίγουρα straight 3D Mario game, χρησιμοποιεί τους μηχανισμούς του 3D World, αλλά μοιάζει κάπως αμυδρά με το Odyssey, χωρίς όμως να χρησιμοποιεί την μηχανή του μιας και το Bowser's Fury έχει κάτι μυστήρια εφέ, κάτι καιρικά και κάτι φωτισμούς σαν το LM3, πράγμα που θα ήταν εξαιρετικό αν και εφόσον μιλούσαμε για game κλειστού χώρου (όπως το LM3). Δυστυχώς, το Bowser's Fury είναι sandbox game και με τόσα εφέ η κονσόλα δυσκολεύεται πολύ να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων. Έχει πάρα πολύ pop-in στα textures, ενώ τα 30 καρέ είναι λίγα στο χέρι και τα 720p είναι λίγα στην τηλεόραση. Προσωπικά θα προτιμούσα να έφευγαν αυτά τα εφέ και να ανέβαινε το performance και η ανάλυση, αλλά αυτός είμαι εγώ.

Τέλος, επειδή πρόκειται για καθαρό 3D Mario, είναι κάπως dated οι μηχανισμοί του 3D World για να κουμπώσουν πάνω του. Όταν έχουμε παίξει το Odyssey, μοιάζει αρκετά λειψό το Bowser's Fury.

Long story short, όποιος δεν έχει παίξει το 3D World στο Wii U (ή όπου αλλού), το αγοράζει με κλειστά μάτια. Όποιος το έχει παίξει, θεωρώ ότι είναι αρκετά πιθανό να απογοητευτεί με το Bowser's Fury δίνοντας €60, ειδικά αν περιμένει αέρα φρεσκάδας. Θα μπορέσει να ζήσει και χωρίς αυτό.

Άσε που μπορεί να το βγάλουν stand-alone σε κανά eshop για κανά 20άρικο, δεν το βλέπω απίθανο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 26ska είπε

Για τι άλλο να είναι εκτός από αποστολή;Αφου click away τέλος.

Για κάνε το λίγο πιο λιανα αυτό περί Reddit,αν σου είναι εύκολο...

Καλοπαιχνιδο φίλε μου και να το χαρείς!!!Μια απορία έχω...Οσοι παίρνετε το lite,πως και το προτιμάτε έναντι του κανονικού,που δεν σε περιορίζει μόνο στο handheld;Καθαρα λόγω οικονομικού;

Ο κύριος λόγος ήταν ότι έχω το πλει συνδεδεμένο μόνιμα στην τιβι και μιας πλέον κουράστηκα να παίζω εκεί (λόγο έλλειψης χώρου) με πιάνει η μέση μου και ήθελα μόνο handheld! Τα 100 ευρώ λιγότερα ήταν επίσης ένα συν!

Παιζω ήδη κανα τρίωρο και μπορώ να πω ότι έχω χαζέψει με το παιχνίδι! Φυσικά και δεν ξέρω τι κάνω απλά με έχει εντυπωσιάσει ποσό διαφορετικό open world είναι σε σχέση με όλα του PS4 τα οποία ναι μεν έχουν υπέροχα γραφικά αλλά πλέον μοιάζουν όλα τα ίδια! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Georgram είπε

Καλησπέρα παιδιά! Νέος κάτοχος του switch lite! Το παρέλαβα μόλις χθες μαζί με το botw (πόνεσε λίγο το 70αρι αλλά τα λόγια που ακούω για αυτό το παιχνίδι πιστεύω θα τα αξίζει!)

Να υποθεσω οτι το αγορασες ψηφιακο απο το eshop το zelda?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Να υποθεσω οτι το αγορασες ψηφιακο απο το eshop το zelda?

 

Όχι! Μαζί πακέτο με το lite το πήρα από γνωστή αλυσίδα! Ακόμα και στο Σκρουτζ στα 60 κυμαίνονται! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Georgram είπε

Όχι! Μαζί πακέτο με το lite το πήρα από γνωστή αλυσίδα! Ακόμα και στο Σκρουτζ στα 60 κυμαίνονται! 

Στο skroutz αυτη την στιγμη το βλεπω με μεταφορικα στα 56ευρω και αμεσα διαθεσιμο(προσωπικα την βρισκω αξιοσημειωτη διαφορα).

Πιο πολυ ηθελα να αναφερω οτι υπαρχουν και φθηνοτερες εναλλακτικες απο τις αλυσιδες πολλες φορες σε περιπτωση που δεν γνωριζες το skroutz(επειδη πολλοι ρωτανε για φθηνοτερα μαγαζια για αγορα στο εδω θεμα),αλλα αφου βλεπω εριξες μια ματια σε skroutz,τοτε κανενα θεμα.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Στο skroutz αυτη την στιγμη το βλεπω με μεταφορικα στα 56ευρω και αμεσα διαθεσιμο(προσωπικα την βρισκω αξιοσημειωτη διαφορα).

Πιο πολυ ηθελα να αναφερω οτι υπαρχουν και φθηνοτερες εναλλακτικες απο τις αλυσιδες πολλες φορες σε περιπτωση που δεν γνωριζες το skroutz(επειδη πολλοι ρωτανε για φθηνοτερα μαγαζια για αγορα στο εδω θεμα),αλλα αφου βλεπω εριξες μια ματια σε skroutz,τοτε κανενα θεμα.

 

Όχι το γνωρίζω και προφανώς πρώτα εκεί κοιτάω τιμές! Με μεταφορικά τα περισσότερα στα 60 τα βλέπω αλλά δεν είναι αυτό το θέμα! Απλά λόγο κορονοϊού και το γνωστό θέμα των μεταφορικών τα ήθελα άμεσα έτσι ώστε να έχουμε κάτι να περάσουμε το σκ γιατί από την πολύ δουλειά-σπίτι-δουλειά-σπίτι έχουμε χαζέψει 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lysopaine είπε

@26ska πάντως αν έχεις fb μπορείς να βρεις κ την ελληνική ομάδα του ac που έχει αρκετά καλό community κ έχουν κ discord server 

Έχω μπει ήδη,το παιχνίδι να δω πότε θα πιάσω...Παιζω tsubasa προς το παρόν.

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, οφείλω να εξηγήσω κάποια πράγματα γιατί δεν ήταν κατανοητά την προηγούμενη φορά. Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά: το game χωρίζεται σε δύο σκέλη (ας το πούμε έτσι). Στο Super Mario 3D World και στο Bowser's Fury.

Το Super Mario 3D World είναι το remake του Wii U game. Δεν είναι το καλύτερο 3D Mario (δεν νομίζω ότι ανήκει καν στα 3D Mario, είναι μάλλον μία μίξη μεταξύ 3D και 2D platformer), αλλά σε κάθε περίπτωση μιλάμε για ένα από τα καλύτερα games ever. Το co-op του είναι απολαυστικό, ειδικά στο τετραπλό πέφτει πολύ γέλιο και πολύ βρισίδι, τετραμελής οικογένεια περνάει χάρμα. Τρέχει άψογα στην κονσόλα σε ακατέβατα 60 καρέ και το gameplay του είναι υποδειγματικό.

Το Bowser's Fury είναι η νέα προσθήκη και σε αυτό αφορά η κριτική μου. Είναι πολύ μικρό σε διάρκεια (πιστεύω σε ένα 5ωρο τερματίζεται και σε ένα 15ωρο τα μαζεύεις όλα - για να γίνει κατανοητή η διαφορά, το SM3DW θέλει 20-25 και 60-70 ώρες αντίστοιχα) για να θεωρηθεί game με την κανονική έννοια, αλλά από την άλλη είναι stand-alone οπότε δεν μπορεί να θεωρηθεί και DLC. Και βασικά τώρα που το σκέφτομαι, δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί αυτή την μηχανή σε άλλο τίτλο για να θεωρηθεί DLC/expansion κάποιου. Είναι σίγουρα straight 3D Mario game, χρησιμοποιεί τους μηχανισμούς του 3D World, αλλά μοιάζει κάπως αμυδρά με το Odyssey, χωρίς όμως να χρησιμοποιεί την μηχανή του μιας και το Bowser's Fury έχει κάτι μυστήρια εφέ, κάτι καιρικά και κάτι φωτισμούς σαν το LM3, πράγμα που θα ήταν εξαιρετικό αν και εφόσον μιλούσαμε για game κλειστού χώρου (όπως το LM3). Δυστυχώς, το Bowser's Fury είναι sandbox game και με τόσα εφέ η κονσόλα δυσκολεύεται πολύ να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων. Έχει πάρα πολύ pop-in στα textures, ενώ τα 30 καρέ είναι λίγα στο χέρι και τα 720p είναι λίγα στην τηλεόραση. Προσωπικά θα προτιμούσα να έφευγαν αυτά τα εφέ και να ανέβαινε το performance και η ανάλυση, αλλά αυτός είμαι εγώ.

Τέλος, επειδή πρόκειται για καθαρό 3D Mario, είναι κάπως dated οι μηχανισμοί του 3D World για να κουμπώσουν πάνω του. Όταν έχουμε παίξει το Odyssey, μοιάζει αρκετά λειψό το Bowser's Fury.

Long story short, όποιος δεν έχει παίξει το 3D World στο Wii U (ή όπου αλλού), το αγοράζει με κλειστά μάτια. Όποιος το έχει παίξει, θεωρώ ότι είναι αρκετά πιθανό να απογοητευτεί με το Bowser's Fury δίνοντας €60, ειδικά αν περιμένει αέρα φρεσκάδας. Θα μπορέσει να ζήσει και χωρίς αυτό.

Άσε που μπορεί να το βγάλουν stand-alone σε κανά eshop για κανά 20άρικο, δεν το βλέπω απίθανο.

Τα είπες όλα!!!!👏👏👏

15 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Στο skroutz αυτη την στιγμη το βλεπω με μεταφορικα στα 56ευρω και αμεσα διαθεσιμο(προσωπικα την βρισκω αξιοσημειωτη διαφορα).

Πιο πολυ ηθελα να αναφερω οτι υπαρχουν και φθηνοτερες εναλλακτικες απο τις αλυσιδες πολλες φορες σε περιπτωση που δεν γνωριζες το skroutz(επειδη πολλοι ρωτανε για φθηνοτερα μαγαζια για αγορα στο εδω θεμα),αλλα αφου βλεπω εριξες μια ματια σε skroutz,τοτε κανενα θεμα.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου,αλλά όταν θέλεις άτοκες δόσεις,όπως πήρα εγώ το switch και διάφορα παιχνίδια,πας αναγκαστικά σε αλυσίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, 26ska είπε

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου,αλλά όταν θέλεις άτοκες δόσεις,όπως πήρα εγώ το switch και διάφορα παιχνίδια,πας αναγκαστικά σε αλυσίδα.

Για αγορα κονσολας,οι μεγαλες αλυσιδες ειναι γενικα μονοδρομος προφανως.

Τωρα για αγορα παιχνιδιων με ατοκες δοσεις,δεν εχεις αδικο.

Nα πω την αληθεια δεν εχει τυχει να πετυχω ατομα(real life ή ιντερνετ)που να αγοραζουν με δοσεις παιχνιδια,αρα οντως δεν μου περασε απο το μυαλο αυτο.

15 λεπτά πριν, Georgram είπε

Όχι το γνωρίζω και προφανώς πρώτα εκεί κοιτάω τιμές!

Αφου το γνωριζεις,ολα καλως :)

Οπως εγραψα και πιο πισω,ειναι μια απο τις πρωτες ερωτησεις που βλεπουμε στο εδω θεμα απο νεους κατοχους κονσολων(του τυπου''παιδια απο που αγοραζουμε φθηνοτερα παιχνιδια),εξου και γιατι το ανεφερα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Για αγορα κονσολας,οι μεγαλες αλυσιδες ειναι γενικα μονοδρομος προφανως.

Τωρα για αγορα παιχνιδιων με ατοκες δοσεις,δεν εχεις αδικο.

Nα πω την αληθεια δεν εχει τυχει να πετυχω ατομα(real life ή ιντερνετ)που να αγοραζουν με δοσεις παιχνιδια,αρα οντως δεν μου περασε απο το μυαλο αυτο.

Αφου το γνωριζεις,ολα καλως :)

Οπως εγραψα και πιο πισω,ειναι μια απο τις πρωτες ερωτησεις που βλεπουμε στο εδω θεμα απο νεους κατοχους κονσολων(του τυπου''παιδια απο που αγοραζουμε φθηνοτερα παιχνιδια),εξου και γιατι το ανεφερα.

 

Οταν αγοραζεις Nintendo ξεχνας τα φτηνα παιχνιδια δυστηχος........... πχ zelda 60 πριν 2χρονια +  55 τωρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 26ska είπε

 

Για κάνε το λίγο πιο λιανα αυτό περί Reddit,αν σου είναι εύκολο...

 

https://www.reddit.com/r/AnimalCrossing/

Εδω, εχει πολυ καλο community και μπορεις να δεις νησακια αλλων και να παρεις ιδεα για τα παντα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μόλις είδα πως υπάρχει προσφορά μεγάλη καί στα 2 Yooka - Laylee στο Nintendo e-shop! 9,99 το παλιό και 11,99 το πιο καινούριο! Και Hades 19,99 από 24,99! 3 αγορές μέσα σ'ένα λεπτό έκανα, καλό μου Σαββατοκύριακο χαχα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις κάποιος πως λύνεται το πρόβλημα  με τον ήχο surround στο Switch? δεν μπορώ με τίποτα να βγάλω Surround, το Switch από ότι έμαθα υποστηρίζει μόνο LPCM 5.1 και όχι Dolby, DTS , η κάτι τέτοιο, με αποτέλεσμα να παιδεύομαι χωρίς αποτέλεσμα το Home Theater που έχω είναι το LG LHB655NW, στην τηλεόραση έχω κανονικά Passthough και earc αλλά τίποτα, και μάλλον ο Receiver του Home Theater δεν υποστηρίζει LPCM 5.1, ούτε κάποιος HDMI converter υπάρχει να μπει ανάμεσα και να κάνει το σήμα από LPCM 5.1 σε συμπίεση Dolby Digital ή DTS, όποτε μόνο καινούργιος AV Receiver HDMI με 250€ και πάνω? Φυλακή θα μας βάλει η Nintendo....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...