Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικά δεν μου άρεσε αλλά βλέποντας το εν δράσει μου φαίνεται πολύ καλύτερο και smooth.

Την απόφαση για το 3D αντί για 2D την καταλαβαίνω γιατί προσπαθούν να τραβήξουν και νέους παίκτες και - διορθώστε με αν κάνω λάθος - οι μικρότερες ηλικίες θεωρούν τα παιχνίδια με sprites κάπως παλιομοδίτικα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2021 στις 12:02 ΠΜ, nzeppos είπε

Και πάνω που πήρα Final Fantasy IX ρε γμτ. Αναγκαστική αγορά το Octopath γιατί το περιμένω αρκετό καιρό τώρα να βγει σε sale, τελευταία φορά ήταν γύρω στα Χριστούγεννα. 

...αλλά και Fire Emblem, Xenoblade Chronicles κλπ. Τι να πρωτοπάρω δεν ξέρω και, κυρίως, πότε να τα παίξω. Ειδικά αφού τώρα τελευταία είχα ζεσταθεί με το YS VIII και έλεγα να επιμείνω σε αυτό. 

ps: και το Joe Dever's Lone Wolf σίγουρη αγορά στα 2,5 ευρώ. 

Δεν χάνεις κάτι αν δεν παίξεις το octopath.Το FFIX είναι αριστούργημα.Το octopath είναι απλά καλό.Πέρα από τον αισθητικό τομέα(γραφικά και μουσική) δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, cubilone είπε

Την απόφαση για το 3D αντί για 2D την καταλαβαίνω γιατί προσπαθούν να τραβήξουν και νέους παίκτες και - διορθώστε με αν κάνω λάθος - οι μικρότερες ηλικίες θεωρούν τα παιχνίδια με sprites κάπως παλιομοδίτικα.

 

Παιχνίδια με sprites δεν εννοούμε απαραίτητα τα παλιά καλά 16Bit. Αρκεί να δει κάποιος την σειρά Ori για να εντυπωσιαστεί. Μικρός και μεγάλος. Επίσης, Rayman, Hollow Knight, Cuphead, Guacamelee είναι ακόμα μερικά παραδείγματα που αποδεικνύουν ότι το 2D pixel art μπορεί να εντυπωσιάσει ακόμα και σήμερα.

Εγώ νομίζω ότι η απόφαση για 3D έγινε για λόγους ευκολίας, χρόνου και κατά συνέπεια, budget. Καθώς το 3D art σε side scroller games είναι πιο απλή διαδικασία μιας και δεν χρειάζεται να σχεδιάσεις πολλά πράγματα στο χέρι. Ούτε ιδιαίτερα ταλαντούχους artists χρειάζεται.  

Απ' ότι φαίνεται η Ν δεν έχει μεγάλη πίστη στη σειρά και δεν θέλει να κάνει μεγάλη επένδυση σε αυτήν. Το βλέπουμε αυτό με τον τρόπο που την έχει παραμελήσει εντελώς όλα αυτά τα χρόνια. Το τελευταίο ΑΑΑ Metroid ήταν το Corruption του 2008. Μετά offload σε εξωτερικά studios και ευτυχώς το πείραμα με το Prime 4 και την Bandai Namco απέτυχε (ποιος ξέρει για ποιο λόγο ίσως δεν τα βρήκαν με το οικονομικό στην πορεία) και αναγκάστηκαν να γυρίσουν πίσω στην Retro.

Το Dread σύμφωνα με τον Sakamoto βρισκόταν σε Concept Stage εδώ και πολλά χρόνια και το μόνο που είπε ήταν ότι δεν κατάφεραν (για κάποιον μυστήριο λόγο) να το υλοποιήσουν έτσι όπως θα ήθελαν. Και τώρα βρέθηκε η Mercury με την φοβερή τεχνογνωσία (εδώ γελάμε) για να τους βοηθήσει επιτέλους να το κάνουν πραγματικότητα. Ακούσατε κύριοι, ολόκληρη Nintendo έχει ανάγκη από ξένο 3rd party studio για να φτιάξει ένα Metroidvania 2D side scroller. Ένα genre που αυτή η ίδια δημιούργησε στο παρελθόν...

Εν συντομία, πιστεύω ότι βγάζουν ένα Metroid γιατί έφτασε η στιγμή που πρέπει να το βγάλουν για να ησυχάσουν μερικοί fans.

Τέλος, δεν λέω απαραίτητα ότι το Dread δεν θα είναι καλό παιχνίδι, (δεν το γνωρίζουμε ακόμα) αλλά η όλη φάση και ο χρονος που πήρε μου μοιάζει λες και έγινε με το ζόρι και για να τελειώνουμε με αυτή την υπόσχεση. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 minutes ago, D.Luffy said:

Απ' ότι φαίνεται η Ν δεν έχει μεγάλη πίστη στη σειρά και δεν θέλει να κάνει μεγάλη επένδυση σε αυτήν. Το βλέπουμε αυτό με τον τρόπο που την έχει παραμελήσει εντελώς όλα αυτά τα χρόνια.

Τα Metroid καλώς ή κακώς δεν είναι Zelda, δεν είναι Mario, δεν είναι Pokemon. Δεν είναι τίτλοι οι οποίοι θα πουλήσουν 10m μέσα στο πρώτο Σ/Κ για να πει η Ν ότι αξίζει να ασχοληθεί (μιας και δεν ασχολείται με τίποτα λιγότερο απ' ότι φαίνεται πλέον). Επίσης, για να φτιάξεις σωστό Metroidvania χρειάζεται χρόνος στον σχεδιασμό, περισσότερο απ' ότι στο development αυτό καθ' εαυτό.

Moreover, δεν θεωρώ ότι θα βλέπαμε ποτέ ξανά  2D Metroid. Prime ναι, το περίμενα ότι θα βλέπαμε, αλλά κανονικό Metroidvania Metroid (που να μην είναι remake) δεν περίμενα ότι θα δούμε, για τον ίδιο λόγο που δεν περιμένω να δούμε ξανά κανονικό F-Zero: τα 2D Metroid έχουν αγγίξει το τέλειο, δεν υπάρχουν παρά ελάχιστοι τρόποι να γίνουν καλύτερα από το Super Metroid κι από το Fusion. Και η Ν είναι μια εταιρεία που αποφεύγει να φτιάχνει sequels τα οποία θα είναι χειρότερα από τα προηγούμενα της σειράς και -προσωπικά- αυτό που είδα από άποψη gameplay δεν με ενθουσίασε.

Θα δούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Malthador είπε

Τα Metroid καλώς ή κακώς δεν είναι Zelda, δεν είναι Mario, δεν είναι Pokemon. Δεν είναι τίτλοι οι οποίοι θα πουλήσουν 10m μέσα στο πρώτο Σ/Κ για να πει η Ν ότι αξίζει να ασχοληθεί (μιας και δεν ασχολείται με τίποτα λιγότερο απ' ότι φαίνεται πλέον). Επίσης, για να φτιάξεις σωστό Metroidvania χρειάζεται χρόνος στον σχεδιασμό, περισσότερο απ' ότι στο development αυτό καθ' εαυτό.

Moreover, δεν θεωρώ ότι θα βλέπαμε ποτέ ξανά  2D Metroid. Prime ναι, το περίμενα ότι θα βλέπαμε, αλλά κανονικό Metroidvania Metroid (που να είναι remake) δεν περίμενα ότι θα δούμε, για τον ίδιο λόγο που δεν περιμένω να δούμε ξανά κανονικό F-Zero: τα 2D Metroid έχουν αγγίξει το τέλειο, δεν υπάρχουν παρά ελάχιστοι τρόποι να γίνουν καλύτερα από το Super Metroid κι από το Fusion. Και η Ν είναι μια εταιρεία που αποφεύγει να φτιάχνει sequels τα οποία θα είναι χειρότερα από τα προηγούμενα της σειράς και -προσωπικά- αυτό που είδα από άποψη gameplay δεν με ενθουσίασε.

Θα δούμε.

Ναι βεβαίως, η σειρά Metroid ποτέ δεν ήταν ιδιαίτερα εμπορικοί τίτλοι για την Ν που εκεί είναι όλο το ζουμί. Δεν έχουν το brand name των Mario, Zelda, Pokemon.

2D Metroid, να υπενθυμίσω ότι είχε γίνει επίσημα tease η ανάπτυξη του μερικά χρόνια πριν. Δεν είναι κάτι που ήρθε από το πουθενά. Είχαν πει στο παρελθόν ότι αναπτύσσουν καινούργιο 2D (όχι το returns) και καινούργιο 3D. Απλώς μετά δεν ξαναδήλωσαν τίποτα και θάφτηκε λίγο το θέμα.

Όσο αναφορά την τελειότητα δεν νομίζω ότι αυτός είναι ο λόγος που η Ν δεν θέλησε να ασχοληθεί με τη σειρά. Που τελειότητα δεν υπάρχει έτσι κι αλλιώς. Και άλλα παιχνίδια έφτασαν στο επίπεδο του Super Metroid. Το Dawn of Sorrow μάλιστα κατά τη γνώμη μου το ξεπέρασε κιόλας.

Αλλά και τα πρόσφατα Hollow Knight, Axiom Verge είναι κοντά. Τίτλοι που φτιάχνονται από μια χούφτα άτομα (με ταλέντο). Ο λόγος που δεν είδαμε κάτι είναι αυτός που λες στην αρχή. Δεν πουλάει τόσο καλά όσο οι άλλες σειρές.

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Ναι βεβαίως, η σειρά Metroid ποτέ δεν ήταν ιδιαίτερα εμπορικοί τίτλοι για την Ν που εκεί είναι όλο το ζουμί.

Δεν έχουν το brand name των Mario, Zelda, Pokemon.

Κάτι στο οποίο δεν βοηθάει καθόλου τα 60ευρω αρχική τιμή, για άλλη μια φορά, πόσο μάλλον που δεν πέφτουν και οι τιμές.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Κάτι στο οποίο δεν βοηθάει καθόλου τα 60ευρω αρχική τιμή, για άλλη μια φορά, πόσο μάλλον που δεν πέφτουν και οι τιμές.

Καλά η Nintendo και οι τιμές είναι τσακωμένοι εδώ και χρόνια. Πιο πιθανό το βλέπω η N να γίνει PC only developer παρά να αρχίσει να τιμολογεί χαμηλότερα κάποια από τις σειρές που φέρουν το όνομα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Κάτι στο οποίο δεν βοηθάει καθόλου τα 60ευρω αρχική τιμή, για άλλη μια φορά, πόσο μάλλον που δεν πέφτουν και οι τιμές.

Και εδω ερχεται δυστηχως η κουβεντα που ειχαμε με τις τιμες σε αλλο topic.Σιγουρα θα πουλουσε καλυτερα με τιμη στα 50 ευρω αλλα nintendo ειναι αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγώ σήμερα θα αγοράσω την κονσόλα μετά από πολύ σκέψη και απόλυτα ξενερωμενος απ τη σονυ και τον τρόπο διαχείρισης με τς ps5. κάτοχος ps4 pro και αποφάσισα να ασχοληθώ με μια κονσόλα με άπειρα παιχνίδια που δεν έχω παίζει και σε κάνα χρόνο όταν η αγορά πάψει να είναι αρένα για λιοντάρια βλέπουμε για next gen κονσόλα. Είμαι τρομερα χαρούμενος που θα πάρω μια φαν κονσόλα κιμάς μην αποδίδει αδιανόητα πράγματα. Έχω μόνο μια ερώτηση, switch controller day one αγορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Chris_13 είπε

Έχω μόνο μια ερώτηση, switch controller day one αγορά?

Για τηλεόραση/dock mode που θα φανταζομαι θα ρωτας, το Switch Pro controller(μια αλλη εναλλακτικη ειναι το Sn30pro+ )ειναι η καλυτερη επιλογη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αν ήμουν Nintendo πάντως έκανα συμφωνία με την ομάδα του hollow knight και επικεφαλής τον Axiom Verge με γενικό διευθυντή του Project τον Sakamoto. 

Τώρα στα της πραγματικότητας ένα metroid παιχνίδι δεν διαφέρει σε τίποτα από ένα Zelda σε πόρους και ομάδα ανάπτυξης όμως με το 1/10 της δυναμικής σε πωλήσεις οπότε συνδυάστε απαίτηση σε ποιότητα με production values και δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις γιατί τόσο καιρό αποφεύγουν την παραγωγή του. 

Το γεγονός όμως ότι βγάζουν και συνέχεια του metroid 4 και μάλιστα σε 2D για εμένα μόνο χαρμόσυνο νέο μπορεί να είναι όμως μπορεί να είναι και κακό μαντάτο. Θυμίζει ως την last chance for the war to be won γιατί παιδιά να είστε σίγουροι αν τα δύο αυτά metroid αποτύχουν εμπορικά τότε metroid δεν θα ξαναδούμε ποτέ. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Chris_13 είπε

Λοιπόν εγώ σήμερα θα αγοράσω την κονσόλα μετά από πολύ σκέψη και απόλυτα ξενερωμενος απ τη σονυ και τον τρόπο διαχείρισης με τς ps5. κάτοχος ps4 pro και αποφάσισα να ασχοληθώ με μια κονσόλα με άπειρα παιχνίδια που δεν έχω παίζει και σε κάνα χρόνο όταν η αγορά πάψει να είναι αρένα για λιοντάρια βλέπουμε για next gen κονσόλα. Είμαι τρομερα χαρούμενος που θα πάρω μια φαν κονσόλα κιμάς μην αποδίδει αδιανόητα πράγματα. Έχω μόνο μια ερώτηση, switch controller day one αγορά?

Καλά κάνεις αλλά εγώ στη θέση σου θα περίμενα λίγο ακόμα να δω πρώτα τι θα γίνει (αν γίνει κάτι) με το αναβαθμισμένο Switch.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, Fulgore said:

Για τηλεόραση/dock mode που θα φανταζομαι θα ρωτας, το Switch Pro controller(μια αλλη εναλλακτικη ειναι το Sn30pro+ )ειναι η καλυτερη επιλογη.

Δεν είμαι σίγουρος αν το Pro Controller είναι καλύτερη επιλογή από το combo DualSense + 8bitdo adapter. Μπορεί να χάνεις το NFC, αλλά βγαίνει φθηνότερα αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...