Προς το περιεχόμενο
Nintendo Switch Topic v2

Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, supernino είπε

Απορώ πως μπορείτε να πιστεύετε διαρροές του τύπου σε τέσσερις μέρες θα ανακοινώσει νέα κονσόλα χωρίς να έχει πει τίποτα η Nintendo . 

Το New Nintendo 3DS έτσι κυκλοφόρησε πάντως. Από το πουθενά. Δε θα ήταν απίθανο για τη Nintendo να το ξανακάνει.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 19,5k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Έτοιμη και η τούρτα μας

Πως σας φαίνεται η πινιάτα μας; Αύριο είναι τα γενέθλια του μικρού, θα πάθει μεγάλη πλάκα!!! Μόνο 8 ώρες μου πήρε να τη φτιάξω.

Ο πίνακας (version 7.0.0) αποτελεί αντιγραφή από μέλος του resetera που το μετέτρεψε ακόμα καλύτερα για τα τωρινά αποτελέσματα. Εδώ μπορείτε να δείτε και την ανάλυση του για περαιτέρω πληροφορίες από

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ανεβηκε η Special edition του Metroid στο επισημο(αγγλικο)site της nintendo,αρα πιθανως να την δουμε το επομενο διαστημα και σε εδω αλυσιδες

https://store.nintendo.co.uk/en_gb/metroid-dread-special-edition-P00069.html

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • Moderators

Ένα βίντεο που μπήκε στο youtube το 2015 και περιγράφει την ιστορία του development πίσω από το Metroid: Dread, που φημολογείτο από το 2005:

Και εδώ ένα ολιγόλεπτο βίντεο του Sakamoto που επιβεβαιώνει ότι το game μπήκε και βγήκε από φάσεις development αρκετές φορές τα τελευταία 15 χρόνια:

Μετρόιντ-ooooo.

Βρίσκω πολύ θετικό το γεγονός ότι με το Dread επιστρέφουν στο σκοτεινό ύφος που πρέπει να έχει ένας Metroid τίτλος, γιατί το Samus Returns ήταν ένα πολύχρωμο τσίρκο που δεν μου καθόταν καλά.

• Like 3
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
17 λεπτά πριν, Malthador είπε

Βρίσκω πολύ θετικό το γεγονός ότι με το Dread επιστρέφουν στο σκοτεινό ύφος που πρέπει να έχει ένας Metroid τίτλος, γιατί το Samus Returns ήταν ένα πολύχρωμο τσίρκο που δεν μου καθόταν καλά.

Αν το Returns είναι πολύχρωμο τσίρκο τότε τα πραγματικά 2D Metroid είναι ολόκληρα theme parks. Συγκριτικά το Returns είναι φτωχό σε χρώματα. Νομίζω η διαφορά είναι πως τα 2D παιχνίδια (sprite) μπορούν να αποδώσουν πολύ καλύτερα λεπτομέρειες σε side-scrolling παιχνίδια.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 10/6/2021 στις 2:23 ΜΜ, anarchy79 είπε

Μπράβο ρε φίλε, να σαι καλά. Έπιασε αυτό με το dns, όλα τα άλλα τα είχα δοκιμάσει . Άρα τώρα το αφήνω έτσι και θα λειτουργεί. Πάντως μου κάνει παράξενο που μετά από update απλά "βουζωσε" και δεν κατεβαζε τίποτα.

Αφού δουλεύει όλα καλά. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Ρε παιδιά καμία άλλη ιδέα; Άλλαξα τα DNS, αλλά και πάλι δεν μπορεί να κάνει update τα παιχνίδια.

Τι κ@λοNintendo είναι αυτή; Έχουν πει πότε θα έχουμε νέο firmware update που να διορθώνει το πρόβλημα;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

εγώ απλά κάνω spam το continue downloading και συνηθως στη τριτη -τεταρτη προσπαθεια πιανει . Καποιες φορες κολλαει εντελως , τοτε κλεινω το σουιτς , η παω στη σελιδα του παχινδιου και παταω redownload.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
57 λεπτά πριν, Choronzon είπε

εγώ απλά κάνω spam το continue downloading και συνηθως στη τριτη -τεταρτη προσπαθεια πιανει . Καποιες φορες κολλαει εντελως , τοτε κλεινω το σουιτς , η παω στη σελιδα του παχινδιου και παταω redownload.

Δυστυχώς ούτε αυτό λειτουργεί. Σήμερα προσπαθώ όλη μέρα και δεν γίνεται τίποτα. Θα δοκιμάσω ξανά αύριο.

Ευχαριστώ

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
4 ώρες πριν, kostakis1978nov είπε

Ρε παιδιά καμία άλλη ιδέα; Άλλαξα τα DNS, αλλά και πάλι δεν μπορεί να κάνει update τα παιχνίδια.

Τι κ@λοNintendo είναι αυτή; Έχουν πει πότε θα έχουμε νέο firmware update που να διορθώνει το πρόβλημα;

και μένα μου έκανε χθές προβλημα στο download ενός game και μου έβγαζε όλο error. Μετά από τρεις προσπάθειες κατάφερε και ξεκόλλησε. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Αρχικά δεν μου άρεσε αλλά βλέποντας το εν δράσει μου φαίνεται πολύ καλύτερο και smooth.

Την απόφαση για το 3D αντί για 2D την καταλαβαίνω γιατί προσπαθούν να τραβήξουν και νέους παίκτες και - διορθώστε με αν κάνω λάθος - οι μικρότερες ηλικίες θεωρούν τα παιχνίδια με sprites κάπως παλιομοδίτικα.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 16/6/2021 στις 12:02 ΠΜ, nzeppos είπε

Και πάνω που πήρα Final Fantasy IX ρε γμτ. Αναγκαστική αγορά το Octopath γιατί το περιμένω αρκετό καιρό τώρα να βγει σε sale, τελευταία φορά ήταν γύρω στα Χριστούγεννα. 

...αλλά και Fire Emblem, Xenoblade Chronicles κλπ. Τι να πρωτοπάρω δεν ξέρω και, κυρίως, πότε να τα παίξω. Ειδικά αφού τώρα τελευταία είχα ζεσταθεί με το YS VIII και έλεγα να επιμείνω σε αυτό. 

ps: και το Joe Dever's Lone Wolf σίγουρη αγορά στα 2,5 ευρώ. 

Δεν χάνεις κάτι αν δεν παίξεις το octopath.Το FFIX είναι αριστούργημα.Το octopath είναι απλά καλό.Πέρα από τον αισθητικό τομέα(γραφικά και μουσική) δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, cubilone είπε

Την απόφαση για το 3D αντί για 2D την καταλαβαίνω γιατί προσπαθούν να τραβήξουν και νέους παίκτες και - διορθώστε με αν κάνω λάθος - οι μικρότερες ηλικίες θεωρούν τα παιχνίδια με sprites κάπως παλιομοδίτικα.

Παιχνίδια με sprites δεν εννοούμε απαραίτητα τα παλιά καλά 16Bit. Αρκεί να δει κάποιος την σειρά Ori για να εντυπωσιαστεί. Μικρός και μεγάλος. Επίσης, Rayman, Hollow Knight, Cuphead, Guacamelee είναι ακόμα μερικά παραδείγματα που αποδεικνύουν ότι το 2D pixel art μπορεί να εντυπωσιάσει ακόμα και σήμερα.

Εγώ νομίζω ότι η απόφαση για 3D έγινε για λόγους ευκολίας, χρόνου και κατά συνέπεια, budget. Καθώς το 3D art σε side scroller games είναι πιο απλή διαδικασία μιας και δεν χρειάζεται να σχεδιάσεις πολλά πράγματα στο χέρι. Ούτε ιδιαίτερα ταλαντούχους artists χρειάζεται.  

Απ' ότι φαίνεται η Ν δεν έχει μεγάλη πίστη στη σειρά και δεν θέλει να κάνει μεγάλη επένδυση σε αυτήν. Το βλέπουμε αυτό με τον τρόπο που την έχει παραμελήσει εντελώς όλα αυτά τα χρόνια. Το τελευταίο ΑΑΑ Metroid ήταν το Corruption του 2008. Μετά offload σε εξωτερικά studios και ευτυχώς το πείραμα με το Prime 4 και την Bandai Namco απέτυχε (ποιος ξέρει για ποιο λόγο ίσως δεν τα βρήκαν με το οικονομικό στην πορεία) και αναγκάστηκαν να γυρίσουν πίσω στην Retro.

Το Dread σύμφωνα με τον Sakamoto βρισκόταν σε Concept Stage εδώ και πολλά χρόνια και το μόνο που είπε ήταν ότι δεν κατάφεραν (για κάποιον μυστήριο λόγο) να το υλοποιήσουν έτσι όπως θα ήθελαν. Και τώρα βρέθηκε η Mercury με την φοβερή τεχνογνωσία (εδώ γελάμε) για να τους βοηθήσει επιτέλους να το κάνουν πραγματικότητα. Ακούσατε κύριοι, ολόκληρη Nintendo έχει ανάγκη από ξένο 3rd party studio για να φτιάξει ένα Metroidvania 2D side scroller. Ένα genre που αυτή η ίδια δημιούργησε στο παρελθόν...

Εν συντομία, πιστεύω ότι βγάζουν ένα Metroid γιατί έφτασε η στιγμή που πρέπει να το βγάλουν για να ησυχάσουν μερικοί fans.

Τέλος, δεν λέω απαραίτητα ότι το Dread δεν θα είναι καλό παιχνίδι, (δεν το γνωρίζουμε ακόμα) αλλά η όλη φάση και ο χρονος που πήρε μου μοιάζει λες και έγινε με το ζόρι και για να τελειώνουμε με αυτή την υπόσχεση. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • Moderators
18 minutes ago, D.Luffy said:

Απ' ότι φαίνεται η Ν δεν έχει μεγάλη πίστη στη σειρά και δεν θέλει να κάνει μεγάλη επένδυση σε αυτήν. Το βλέπουμε αυτό με τον τρόπο που την έχει παραμελήσει εντελώς όλα αυτά τα χρόνια.

Τα Metroid καλώς ή κακώς δεν είναι Zelda, δεν είναι Mario, δεν είναι Pokemon. Δεν είναι τίτλοι οι οποίοι θα πουλήσουν 10m μέσα στο πρώτο Σ/Κ για να πει η Ν ότι αξίζει να ασχοληθεί (μιας και δεν ασχολείται με τίποτα λιγότερο απ' ότι φαίνεται πλέον). Επίσης, για να φτιάξεις σωστό Metroidvania χρειάζεται χρόνος στον σχεδιασμό, περισσότερο απ' ότι στο development αυτό καθ' εαυτό.

Moreover, δεν θεωρώ ότι θα βλέπαμε ποτέ ξανά  2D Metroid. Prime ναι, το περίμενα ότι θα βλέπαμε, αλλά κανονικό Metroidvania Metroid (που να μην είναι remake) δεν περίμενα ότι θα δούμε, για τον ίδιο λόγο που δεν περιμένω να δούμε ξανά κανονικό F-Zero: τα 2D Metroid έχουν αγγίξει το τέλειο, δεν υπάρχουν παρά ελάχιστοι τρόποι να γίνουν καλύτερα από το Super Metroid κι από το Fusion. Και η Ν είναι μια εταιρεία που αποφεύγει να φτιάχνει sequels τα οποία θα είναι χειρότερα από τα προηγούμενα της σειράς και -προσωπικά- αυτό που είδα από άποψη gameplay δεν με ενθουσίασε.

Θα δούμε.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.