Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tresorikos είπε

Αν έχεις παίξει το φιφα 18 στο switch πες μ αν βλέπεις διάφορες σε γραφικά gameplay  κτλ  με το φιφα 19 κ αν αξίζει η αγορά 

Δεν έχω παίξει FIFA 18 και ούτε το έχω δει δυστυχώς (είμαι σχετικά νέος κάτοχος το Νοέμβριο πήρα την κονσόλα), γενικά θεωρώ οτι αξίζει για εμένα αν σκεφτείς οτι δεν έχω κάποιο από τα twins και το pc μου δεν είναι gaming + ότι το portable με έχει αφήσει άναυδο, θα ασχοληθω και με το online αλλά μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος.

Υ.Γ. Να σημειώσω ότι δεν είμαι και της λεπτομέρειας για να ασχολούμαι με fps κτλ και για αυτό θεωρώ λόγω gameplay και για 30€ είναι ικανοποιητικό.

Υ.Γ.2:Ένας φίλος μου με ps4pro 60αρα τηλεόραση κτλ (όχι τόσο  φανατικός gamer) το είδε και έχει κατενθουσιαστεί γιατι και αυτός δεν είναι τόσο της νοοτροπίας να κάθετε σαλόνι και να λιώνει.Δηλαδή το οτι το έχεις όπου θες και όποτε θες αν είσαι και φανατικός του ποδοσφαίρου είναι τρομερό.

Επεξ/σία από stafftw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει να προτείνει κάποιος κάποιο δοκιμασμένο καλώδιο type-c σε HDMI;
 

Στις 7/2/2019 στις 12:23 ΜΜ, non-serviam είπε

Σκέφτομαι να τσιμπήσω από το Humble Bundle τα expansion του Zelda. Έχει αγοράσει κανείς να μας πει αν γίνεται; Τυπικά θα είναι για region US, και εγώ το έχω CH.


Μέχρι τώρα, εδώ και σχεδόν δυο χρόνια, το παίζω το μηχανάκι μόνο στο χέρι. Ούτε μισή φορά δεν το έχω βάλει στο dock. Μόνο στο Zelda έβγαλα 200+ ώρες στην τουαλέτα... 😂
Αισίως χθες, μετά από πολλούς μήνες που είχα αγοράσει skin από dbrand, τα έβαλα στο σύστημα και στο dock και το έστησα στο γραφείο. Αξίζει σαν εμπειρία να ξεκινήσω πάλι το expansion του Zelda σε μόνιτορ (32άρι 4Κ);

Κανείς για αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 hours ago, mansa2k said:

Από την μία έχουμε τον Miyamoto που εκφράζει με περίσσεια χαρά τις συνθήκες όνειρο που επικρατούν από την άλλη υφίσταται υψηλό ποσοστό κατόχων πολλαπλών συστημάτων. Πριν ξεκινήσει αυτή η γενιά δεν περίμενα ότι θα φτάσει στα νούμερα της προηγούμενης (ακόμα και μεμονωμένα για τα hd twins), παρόλα αυτά φαίνεται ότι τελικά η είσοδος των smartdevices ευνόησε αρκετά την βιομηχανία videogames.

Μια υποσημείωση πάνω σε αυτό, γιατί δεν είμαι και πολύ σίγουρος κατά πόσο η επιτυχία των twins εξαρτήθηκε από τα smartdevices. Αφήνω στην άκρη την MS, είναι μια άλλη κουβέντα, για μια άλλη στιγμή (εξάλλου επί της ουσίας η MS δεν πουλάει κονσόλα, ένα media player χαρίζει με τα γαριδάκια πλέον που απλά τυγχάνει να παίζει και κανά game). Μέχρι και το 2017 δεν πίστευα με καμία δύναμη ότι το PS4 θα ξεπερνούσε τα νούμερα του PS3, υπολογίζοντας ότι μέχρι τώρα θα είχε ανακοινωθεί το PS5 με σκοπό να κυκλοφορήσει τέλος του 2019. Έπεσα εντελώς έξω στις προβλέψεις μου, λίγο ο ανύπαρκτος ανταγωνισμός στα exclusives από την MS, λίγο η ανύπαρκτη Nintendo πριν την έλευση του Switch, βοήθησαν στην έλευση του τραίνου που ονομάζεται PS4. Το κυριότερο απ' όλα είναι ότι η Sony τίκαρε όλα εκείνα τα κουτάκια που έπρεπε να τικάρει προκειμένου να πουλήσει τα κέρατά της. Εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις αδυναμίες του ανταγωνισμού χτυπώντας τον αλύπητα, έχτισε ένα απίστευτο τμήμα marketing και έδωσε τα κυριότερα exclusives της τις στιγμές που έπρεπε να τα δώσει.

Αν το PS4 φτάσει 100-110m πουλημένα κομμάτια σε αυτή τη γενιά, για εμένα πρωτίστως είναι κατόρθωμα της Sony. Μετά έπονται τα υπόλοιπα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Tresorikos είπε

Αν έχεις παίξει το φιφα 18 στο switch πες μ αν βλέπεις διάφορες σε γραφικά gameplay  κτλ  με το φιφα 19 κ αν αξίζει η αγορά 

εχω και τα 2 και νομίζω το 19 είναι ένα σκαλί παραπάνω από το 18 και σε performance και σε γραφικά. Από την άλλη μην περιμένεις κάποια τρελή διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 hours ago, Mistwalker said:

Ο ίδιος τύπος έχει γράψει και τα εξής:

"There are a bunch of announcements coming this year but am not sure when.

Including Pikmin 3, Maker 2, Boxboy, and of course the 2D Zelda and Pokemon.
 
MPT probably will be at the Direct."
 
Για να δούμε...
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Malthador είπε

Μια υποσημείωση πάνω σε αυτό, γιατί δεν είμαι και πολύ σίγουρος κατά πόσο η επιτυχία των twins εξαρτήθηκε από τα smartdevices. Αφήνω στην άκρη την MS, είναι μια άλλη κουβέντα, για μια άλλη στιγμή (εξάλλου επί της ουσίας η MS δεν πουλάει κονσόλα, ένα media player χαρίζει με τα γαριδάκια πλέον που απλά τυγχάνει να παίζει και κανά game). Μέχρι και το 2017 δεν πίστευα με καμία δύναμη ότι το PS4 θα ξεπερνούσε τα νούμερα του PS3, υπολογίζοντας ότι μέχρι τώρα θα είχε ανακοινωθεί το PS5 με σκοπό να κυκλοφορήσει τέλος του 2019. Έπεσα εντελώς έξω στις προβλέψεις μου, λίγο ο ανύπαρκτος ανταγωνισμός στα exclusives από την MS, λίγο η ανύπαρκτη Nintendo πριν την έλευση του Switch, βοήθησαν στην έλευση του τραίνου που ονομάζεται PS4. Το κυριότερο απ' όλα είναι ότι η Sony τίκαρε όλα εκείνα τα κουτάκια που έπρεπε να τικάρει προκειμένου να πουλήσει τα κέρατά της. Εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις αδυναμίες του ανταγωνισμού χτυπώντας τον αλύπητα, έχτισε ένα απίστευτο τμήμα marketing και έδωσε τα κυριότερα exclusives της τις στιγμές που έπρεπε να τα δώσει.

Αν το PS4 φτάσει 100-110m πουλημένα κομμάτια σε αυτή τη γενιά, για εμένα πρωτίστως είναι κατόρθωμα της Sony. Μετά έπονται τα υπόλοιπα.

Οι λόγοι που είχε επιτυχία εν σχέση με τον ανταγωνισμό το ps4 είναι γνωστοί από τον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας του συστήματος. Σε κάποια σημεία υπήρξαν απλά τυχεροί χωρίς να σημαίνει πως δεν υπήρχε προσχεδιασμός. Οι εμπορικές αποκλειστικότητες του συστήματος στα πρώτα τρία χρόνια στην αγορά και ενώ είχε ήδη φτάσει στα 60 εκατομμύρια πωλήσεις ήταν η μεταφορά του LoU, η τριλογία μεταφορά του Uncharted, το Uncharted 4 και το Horizon που κυκλοφόρησε μερικούς μήνες αργότερα.Η επιτυχία δεν σφυρηλατήθηκε από τις ελάχιστες εμπορικές αποκλειστικότητες κατά τα πρώτα χρόνια αλλά στα multiplatforms.
*Αυτή η κατάσταση θα αλλάξει ενεργά και για πρώτη φορά με το ps5 όπου πλέον η Sony έχει χτίσει μια εικόνα αλλά και τα ips που είναι αναγκαία για να λειτουργήσουν ως system sellers που θα αποτελεί και το πλεονέκτημα της Sony μαζί με ότι αλλαγές ακολουθήσουν ως προς τις υπηρεσίες τους. Μην ξεχνάμε ότι ο τωρινός πρόεδρος του Playstation έχει προϋπηρεσία σε αυτόν τον τομέα. Το μειονέκτημα τους είναι πως δεν θα μπορέσουν αυτήν την φορά να ξεχωρίσουν τόσο εύκολα βασιζόμενοι στα λάθη του ανταγωνισμού.

Στελέχη της Sony στα πρώτα χρόνια έδειχναν να απορούν και οι ίδιοι με την επιτυχία του, o Yoshida σε μια προσπάθεια δικαιολόγησης ανέφερε πως το σύστημα έχει τραβήξει αρκετό νέο κόσμο που δεν είχε ασχοληθεί ποτέ άλλοτε με το οικοσύστημα της Sony προερχόμενο από τα xb360 και Wii. Δεν αμφιβάλλω αλλά δεν γνωρίζουμε για τι νούμερα μιλάμε ακριβώς ειδικά όταν το WiiU απέτυχε παταγωδώς. Θεωρώ πως η έξαψη που προκλήθηκε λόγω των smartdevices (που όπως αναφέρει και ο Miyamoto δημιούργησε μια κατάσταση ονειρική για την βιομηχανία όπου οι καταναλωτές που είχαν πρόσβαση στα videogames αυξήθηκαν κατακόρυφα) έδεσε τέλεια και οδήγησε παροδικά στην επιτυχία και στην διατήρηση της για το ps4 (χωρίς να σημαίνει ότι αποτελεί τον αποκλειστικό λόγο αλλά από τους σηματνικότερους). Όταν πλέον όλοι είχαν ps4 το νέο αυτό κοινό στράφηκε προς το δημοφιλέστερο σύστημα αφού ο ανταγωνισμός τα είχε κάνει σαλάτα από μόνος του. Γενικώς ήταν θέμα timing όπως συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις πετυχημένων εμπορικών προϊόντων όπως το Wii.

Πάντως πολλά πράγματα που δεν είναι εφικτά στις σημερινές smartdevices θα υλοποιούνται μελλοντικά από πλευράς τεχνικής ισχύς και επομένως θα δούμε αντίστοιχα παιχνίδια από γνωστές και νέες προσαρμοσμένες σειρές που τώρα δεν υφίστανται. Αναρωτιέμαι αν ο κόσμος θα ενδιαφέρεται στο ίδιο μέγεθος για συστήματα όταν η ουσιαστική διαφορά πλέον θα είναι τα γραφικά και οι όποιες αποκλειστικότητες ενώ την ίδια στιγμή θα μεσολαβήσει και η έναρξη των cloud υπηρεσιών. Από την άλλη το κοινό των smartdevices είναι τεράστιο επομένως τα περιθώρια αντίστοιχα μεγάλα, αν και δεν σημαίνει τίποτα όσο ποιες θα είναι οι μελλοντικές τάσεις και κατά συνέπεια τα εμπορικά μοντέλα που θα ταιριάξουν με αυτές.

*Περιμένω τα ps4/ps4 pro να ξεπεράσουν κατά πολύ τα νούμερα που αναφέρεις. 

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Malthador είπε

Ο ίδιος τύπος έχει γράψει και τα εξής:

"There are a bunch of announcements coming this year but am not sure when.

Including Pikmin 3, Maker 2, Boxboy, and of course the 2D Zelda and Pokemon.
 
MPT probably will be at the Direct."
 
Για να δούμε...

Θελω boxboy..... επειγόντως...!

Εχεται κατα νου κανένα metroidavia η κανα καλο side platform style hollow knights ktl δοκιμασα και το dead chells και owlboy αλλα δεν μου αρεσαν καθολου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, sils είπε

Θελω boxboy..... επειγόντως...!

Εχεται κατα νου κανένα metroidavia η κανα καλο side platform style hollow knights ktl δοκιμασα και το dead chells και owlboy αλλα δεν μου αρεσαν καθολου .

Axiom Verge, SteamWorld Dig 2 και Bloodstained Curse of the Moon μου έρχονται στο μυαλό αυτή την στιγμή.

Επεξ/σία από RedAlert539
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sils είπε

Τα εχω λιωσει.....ολα αυτα

guacamelee 1 και 2.Δυστηχως το 2 ακομα να το παιξω,ενω το αγορασα day one.Για το 1ο μπορω να πω πως ειναι πολυ τιμιο metroidvania.

Να πω επισης οτι μου αρεσε και παρα πολυ το the mummy demastered.Και αυτο καλο metroidvania.

Βεβαια δεν ειναι κανενα απο αυτα επιπεδου hollow knight αλλα ειναι αρκετα ωραια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...