Προς το περιεχόμενο

Στις υψηλότερες θέσεις η Ελλάδα στη χρήση «πειρατικού» λογισμικού


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω τα παραπάνω σχόλια και από ότι κατάλαβα, κάποιοι δεν κατάλαβαν ότι η αναφορά της BSA αφορά κυρίως επιχειρήσεις και όχι ιδιώτες...

Επεξ/σία από agent_smith
  • Like 13
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 285
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις χωρες που που ο κοσμος ζοριζεται πρωτα πρωτα να φαει, προτιμουν να κατεβαζουν τα windows σπασμενα αντι να τα αγοραζουν...Δε βλεπω κατι παραλογο.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Λογικο. Και μονο τα σχολια εδω να δεις καταλαβαινεις. Προσπαθουν να μας βγάλουν ασχετους, ηλιθιους και προβατα επειδη πληρωνουμε το λογισμικο που χρησιμοποιούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι υπερ του πειρατικού λογισμικού και η χρήση του είναι αναγκαστική λόγω έλλειψης χρημάτων κυρίως. Δεν προσφέρουν την ίδια ευκολία τα freeware παράγωγά τους ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

Θα μιλήσω συγκεκριμένα: Χρησιμοποιώ photoshop για τα πάντα γύρω απο την επεξεργασία της φωτογραφίας και δημιουργία απλών posters και word/ppt/visio για εργασίες και διαγράμματα.

ΔΕΝ έχω ρε παιδιά 450€ για να το αγοράσω το PS και άλλα τόσα για το office και το gimp αν και φιλότιμο δεν είναι το ίδιο.

Να αγοράσω λογισμικό αλλά δώσε μου ένα πακέτο και πες μου "πάρε word/excel/ppt/visio με 30€ ή 50€ το χρόνο για να έχεις άδεια για ένα pc για ένα χρόνο. Μπορώ να τα δώσω και θέλω να τα δώσω! Κάνε και κάτι αντίστοιχο για το Photoshop. Δε γίνεται για να είσαι 100% νόμιμος να δίνεις 1000€ το χρόνο όταν ο μέσος μισθός για τους νέους δεν είναι καν 500ρικο.

Στην Σουηδία που παίρνουν 2500€ πραφανώς είναι πιο εύκολο να δώσει ο άλλος 500 γιατί είναι το 25% του μισθού του και όχι το 200% !

Η βιομηχανία του gaming που είχε το μεγαλύτερο πρόβλημα έκανε κάτι πολύ σημαντικό: Έδωσε μέσω του steam και των origin/uplay και των sales πολύ καλές τιμές για πολύ καλά games και πολύ δυνατά franchises τύπου GTA και Assasins Creed.

 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, Othal είπε

Στις χωρες που που ο κοσμος ζοριζεται πρωτα πρωτα να φαει, προτιμουν να κατεβαζουν τα windows σπασμενα αντι να τα αγοραζουν...Δε βλεπω κατι παραλογο.

Αν δεν εχεις να φας, δεν σε απασχολεί το λογισμικο. Αλλά είδαμε και τις καλες εποχές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, forgotten said:

δυστυχως ειναι η πικρη αληθεια ,οταν παιρνει 2500 χιλιαδες καποιος ειναι στη θεση και να σπαταλησει πχ 120 σε ενα License , ή να δωσει πχ 200 ευρω σε παιχνιδια , τωρα μενει ομως και το εξης στην εξισωση ,τι ακριβως μου προσφερεται με κεινα που απαιτουν σε λεφτα απο μενα ,δυστυχως η απαντηση εινα μισοτελειωμενα προιοντα τις πλειστες φορες ,ειτε μιλαμε για τα ακατανομαστα windows 10 ,ειτε για games pay to win ,δεν θα το αναλυσω περαιτερω γιατι μπαινω στο πειρασμο ωστοσο για μενα η πειρατεια δεν ειναι απολυτα μαυρο....

Δεν θα γράψω τα ίδια - θα πω μονάχα πως συμφωνώ απόλυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, agent_smith είπε

Διαβάζω τα παραπάνω σχόλια και από ότι κατάλαβα, κάποιοι δεν κατάλαβαν ότι η αναφορά της BSA αφορά κυρίως επιχειρήσεις και όχι ιδιώτες...

Για προσωπικούς Η/Υ αναφέρετε το άρθρο στα ποσοστά, δεν εστιάζει στο business.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, agent_smith είπε

Διαβάζω τα παραπάνω σχόλια και από ότι κατάλαβα, κάποιοι δεν κατάλαβαν ότι η αναφορά της BSA αφορά κυρίως επιχειρήσεις και όχι ιδιώτες...

Αφορά αποκλειστικά επιχειρήσεις και δεν ξέρω πόσο σοβαρά μπορείς να την πάρεις, δεν είναι ακριβώς αντικειμενική, αν και μεταξύ μας το γνωρίζουμε ότι όντως είναι υψηλά τα ποσοστά της πειρατείας, μικρή σημασία έχει αν είναι 56 ή 61%, όσο παραμένουν... αστρονομικά.

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με μισθους εχει μπαρες να μας δειξει ο ποιητης ;.... Και να μπορουσαμε να πληρωσουμε παντως θα περναν τον "13 μισθο του ανεργου" . Τα πνευματικα δικαιωματα των μαθηματικων, της γλωσσας μας τα χρωστανε . 

E38FA95A-DA5F-4587-9FBB-16F2A6913796.jpeg

Επεξ/σία από busellatos
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δικαιολογώ την πειρατεία αλλά στην Ελλάδα η εργασία (εάν υπάρχει) δεν αμείβεται. Εαν αλλάξει αυτό θα αλλάξει και η νοοτροπία και γενικότερα η ζωή θα είναι καλύτερη. Τώρα μόνο θυμός και δουλεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kotronas είπε

Εάν θέλετε κλειδιά με 6 ευρώ πήρα απο ebay για win 10 και τα έκανα γνήσια(θέλει καλό ψάξιμο όμως).

 

 

 Ναι και σε 3 μηνες που θα κλεισουν το Volume Licensing του μαγκα που στο πουλησε δεν θα μπορεις να ζητησεις refound..

Δεν τρωνε κουτοχορτο στην M$.. Σε αφηνουν να τα εχεις cracked ομως για να ανεβαινουν τα νουμερα, γιατι αμα θελανε σε μια νύχτα τα κλεινανε ολα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...