Προς το περιεχόμενο

Στις υψηλότερες θέσεις η Ελλάδα στη χρήση «πειρατικού» λογισμικού


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 285
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάμε ανέλπιστα καλά σε αυτές τις κατατάξεις,όμως παρόλες τις "κακόβουλες" προσπάθειες για να λάβουν "παρά του μη έχοντος",ακόμα μας περνάνε πιο μεγάλες ανεπτυγμένες χώρες όπως Ρωσία και Κίνα (τυχαίο ? δεν νομίζω) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι κακό πράγμα η πειρατεία ; Περίεργο. 
όλοι οι πλούσιοι και οι μεγάλες εταιρείες από αυτήν ζουν.
ε, καλά όχι ακριβώς αυτήν, αλλά από την κλεψιά.
όπως λέει και ο Σφακιανάκης "επιβάλλεται" να κλέβουμε όποτε μπορούμε, αυτούς που μας κλέβουν.
άρα κλέψτε ελεύθερα :)
άσε που αν το σκεφτούμε και λίγο θα δικαιωθούμε πανηγυρικά, αφού τους κάνουμε χάρη δείχνοντάς τους πόσες ελλείψεις έχουν αυτά που πουλάνε.
γιατί να πληρώσω π.χ. για ένα παιχνίδι όταν θα μπαίνουν μέσα hackers  και θα με κερδίζουν ?

ή πώς ένα αντιvirus μου εγγυάτε ασφάλεια όταν κάποιοι μπορούν και το "σπάνε" και το διανέμουν δωρεάν ?

Επεξ/σία από ΒΟΡΕΙΟS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mikegad είπε

Στην Ελλάδα πολλοί δεν έχουν ψωμί να φάνε και για γνήσιο λογισμικό θα τα σκάσουν....

Mια χαρα ομως τα ακουμπανε στα μπουζουκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, forgotten είπε

απολυτα λογικο, σε μια χωρα οπου οι προτεραιοτητες ειναι αλλες δεν νομιζω να νοιαζεται κανεις για το ηθικο της πειρατειας ,οταν πχ ενα ατομο παιρνει μισθο 500 ευρω δεν νομιζω να καιγεται για την αποκτηση νομιμης ταινιας ή προγραματος....

Ας μην το αναλυσω για το ποσο χανουν απο την πειρατεια και εαν χανουν πραγματικα....

Ειδα και οταν κολυμπούσαμε στα χρήματα ...  Ο Έλληνας ειναι άνευ κουλτούρας σε κάποια ζητήματα . Η τουρκοκρατία και το μίσος για την αστική τάξη μας εχει δώσει μια μοναδική οπτική γωνία που αλλη στην ανεπτυγμένη Δύση ΔΕΝ εχω ξανασυναντήσει. Εργάζονται άνθρωποι πίσω απο ολα αυτα οπως και να εχει. Και σου ξαναλέω είδαμε κι στις εποχές που ενας τηλεφωνητης έπαιρνε 650 ευρώ ... και ενας πωλητής 1200 αν αγόραζε κανεις λογισμικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, avikenas είπε

Αμερική 4500 δολαρια μισθο 60 δολαρια το game.Ελλάδα 600 ευρώ μισθό 60 ευρώ το game κανε τα μαθηματικά και μετά πές μου αν φταίει ο Έλληνας που κατεβάζει Pirate.Τυχαίο που είμαστε με Κίνα Ρωσια Ινδία παρεάκι.

Απλά και πενηνταράκια, όταν το εισόδημα κατά κεφαλήν είναι στα τάρταρα όπως σε όλες τις χώρες που είναι στην κορυφή της λίστας (ασχέτως με τα μεγάλα οικονομικά στοιχεία τους) το κόψιμο θα αρχίσει από τα μη απαραίτητα και το πληρωμένο λογισμικό είναι από τα πιο εύκολα να κοπούν

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fsbmaniac είπε

Ειδα και οταν κολυμπούσαμε στα χρήματα ...  Ο Έλληνας ειναι άνευ κουλτούρας σε κάποια ζητήματα . Η τουρκοκρατία και το μίσος για την αστική τάξη μας εχει δώσει μια μοναδική οπτική γωνία που αλλη στην ανεπτυγμένη Δύση ΔΕΝ εχω ξανασυναντήσει. Εργάζονται άνθρωποι πίσω απο ολα αυτα οπως και να εχει. Και σου ξαναλέω είδαμε κι στις εποχές που ενας τηλεφωνητης έπαιρνε 650 ευρώ ... και ενας πωλητής 1200 αν αγόραζε κανεις λογισμικο

Σε παρακαλώ , ανέπτυξε το λίγο αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικός μισθός τετραώρου κάτω των 25ετών : 290 ευρώ

2 παιχνίδια τον μήνα (όχι day one) : 60 ευρώ

Netflix (έστω ότι δεν βρίσκω κάποιον να το μοιραστώ) : 10 ευρώ

Spotify (φοιτητικό) : 4 ευρώ

Office 365 : 7 ευρώ

Nova sports pack (για euroleague) : 27 ευρώ

2 αγώνες σε καφετέρια (ch.l.) : 10 ευρώ

Αν αφαιρέσεις από το μισθό έξοδα που σχετίζονται μόνο με την ψυχαγωγία περισσεύουν 170 ευρώ δηλαδή σχεδόν 5,5 ευρώ την ημέρα διαθέσιμα. Φαντάσου και να κάπνιζα 😛... Γενικά το πρόβλημα με την πειρατεία είναι ότι όταν δεν υπάρχουν χρήματα για έναν καφέ ή ένα ποτό δεν μπορείς να δίνεις για "δευτερεύοντα" αγαθά σημαντικά ποσά. Προσωπικά αν κάποιο παιχνίδι που έχω κατεβάσει πειρατικά μου αρέσει τόσο, το αγοράζω όταν μου δίνεται η δυνατότητα. Τώρα για τα υπόλοιπα, ούτε ταινίες μου φτάνουν για να νοικιάζω από βίντεο κλαμπ, ούτε μου περισσεύουν για να αναλώνομαι σε χαζοσειρούλες του νέτφλιξ στο οποίο υπάρχει μεγάλη έλειψη ΑΑΑ τίτλων, ούτε μπορώ να πληρώνω 2 παρόχους (έναν για euroleague και έναν για NBA). Όπως μπορεί ο καθένας κάνει την δουλειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, coffeex είπε

Πόσοι είμαστε εδώ μέσα που δεν έχουμε πειρατικό λογισμικό;  🤔

Εγω δεν εχω. Σε PC, laptop και 2 Android κινητά. Ολες οι εφαμογές και ολα τα games ειναι είτε δωρεάν είτε αγορασμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
31 λεπτά πριν, ASTOU είπε

Βασικός μισθός τετραώρου κάτω των 25ετών : 290 ευρώ

2 παιχνίδια τον μήνα (όχι day one) : 60 ευρώ

Netflix (έστω ότι δεν βρίσκω κάποιον να το μοιραστώ) : 10 ευρώ

Spotify (φοιτητικό) : 4 ευρώ

Office 365 : 7 ευρώ

Nova sports pack (για euroleague) : 27 ευρώ

2 αγώνες σε καφετέρια (ch.l.) : 10 ευρώ

Αν αφαιρέσεις από το μισθό έξοδα που σχετίζονται μόνο με την ψυχαγωγία περισσεύουν 170 ευρώ δηλαδή σχεδόν 5,5 ευρώ την ημέρα διαθέσιμα. Φαντάσου και να κάπνιζα 😛... Γενικά το πρόβλημα με την πειρατεία είναι ότι όταν δεν υπάρχουν χρήματα για έναν καφέ ή ένα ποτό δεν μπορείς να δίνεις για "δευτερεύοντα" αγαθά σημαντικά ποσά. Προσωπικά αν κάποιο παιχνίδι που έχω κατεβάσει πειρατικά μου αρέσει τόσο, το αγοράζω όταν μου δίνεται η δυνατότητα. Τώρα για τα υπόλοιπα, ούτε ταινίες μου φτάνουν για να νοικιάζω από βίντεο κλαμπ, ούτε μου περισσεύουν για να αναλώνομαι σε χαζοσειρούλες του νέτφλιξ στο οποίο υπάρχει μεγάλη έλειψη ΑΑΑ τίτλων, ούτε μπορώ να πληρώνω 2 παρόχους (έναν για euroleague και έναν για NBA). Όπως μπορεί ο καθένας κάνει την δουλειά του.

 

Ρε παιδιά ελεος μην προσπαθείτε να δικαιολογήσετε τα αδικαιολογητα. Ας τα πάρουμε λοιπόν ενα ενα

Με μισθό 290 Ευρω ΔΕΝ θα πάρεις 2 παιχνιδια το μήνα. Θα περιμένεις πότε θα γινουν fire sales να τα πάρεις με 5 ευρω.  Αν εισαι φοιτητής το Office 365 το έχεις δωρεάν. Αν δεν εισαι φοιτητής και εχεις φοιτητικό Spotify εισαι και παλι κλεφτης. Επίσης αν δεν σο φτάνουν τα λεφτά ακους μουσική στο Youtube. ΔΕΝ χρειάζεσαι Nova αν ο μισθος σου δεν βγαίνει.

Τι έχουμε λοιπον. 10 Ευρω Netflix, 4 Ευρω Spotify. Αυτά ειναι τα εξοδά σου το μηνα για διασκεδαση. 14 Ευρω. Επομενως σου μενουν 274 Ευρώ να πας για καφε κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι δεν έχετε καταλάβει ότι μιλάει για business software και όχι για ιδιώτες!

Είναι τραγικό το ότι οι ίδιοι ιδιώτες που στον προσωπικό τους υπολογιστή στο σπίτι έχουν όλων των ειδών τα πειρατικά software μεταφέρουν το ίδιο mentality και στην επιχείρηση τους.
Σπασμένα windows, σπασμένα office κλπ.

Βέβαια δεν γίνονται και οι απαραίτητοι έλεγχοι γιαυτό και υπάρχουν αυτές οι περιπτώσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...