Προς το περιεχόμενο

Στις υψηλότερες θέσεις η Ελλάδα στη χρήση «πειρατικού» λογισμικού


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, mjaros είπε

Δηλαδή δουλεύεις 4 ώρες και τις υπόλοιπες 20 παίζεις παιχνίδια, βλέπεις ταινίες και σειρές, ακούς μουσική, βλέπεις μπάλα και πίνεις καφέδες; 

Μήπως επίτηδες δουλεύεις τετράωρος για να έχεις ελεύθερο χρόνο; 

Α, και κάτι κάνεις στο office. 

 

Εμένα με στεναχωρεί το γεγονός, ότι ενώ κάποιοι είναι σε παραγωγική ηλικία και έχουν αρκετό ελεύθερο χρόνο... αντί να προσπαθούν να "χτίσουν" βιογραφικό... παίζουν παιχνίδια.

 

Το παιχνίδι πρέπει να έρθει ως "επιβράβευση"

και όχι ως δικαιολογία "δεν έχω δουλειά, άρα θα κάτσω μπροστά στην οθόνη 24/7".

 

Ψάξε, διάβασε, ρώτα, κυνήγα, επέμενε... και μετά παίξε παιχνίδια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 285
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

λογικό είναι ρε παιδιά όταν έχεις μέσω όρο μισθό 500 και 600 ευρώ. ο Ελληνάρας που δεν θέλει να πληρώνει ούτε διόδια θα δώσει 4 χιλιάρικα για να πάρει το photoshop και illustrator. Να ναι καλά η μητέρα Ρωσία βέβαια που κάνει όλο το hacking και τα προσφέρει στο πιάτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Alphaleader said:

Εγώ πάλι αισθάνομαι πως το αρθρο ειναι παραπλανητικο. Οταν πληρώνω πνευματικά δικαιώματα σε σκληρους- cd - dvd - smartphones - tablets και οτι αλλο  υπάρχει.... πως ειναι δυνατον να μιλαμε για πειρατεια?

Ας διαλέξουν. Η θα χουμε flat tax σε οτι κυκλοφορεί ή θα πληρώνουμε το software - media.  Και τα 2 ταυτόχρονα δε μπορεί να ισχυουνε.

Οταν τακτοποιησουμε αυτο το ζήτημα, μπορουμε να μιλησουμε για το αν υπαρχει πειρατεια η οχι.

 

 

Άψογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, vaggelhs4 είπε

Δεν είμαι υπερ του πειρατικού λογισμικού και η χρήση του είναι αναγκαστική λόγω έλλειψης χρημάτων κυρίως. Δεν προσφέρουν την ίδια ευκολία τα freeware παράγωγά τους ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

Θα μιλήσω συγκεκριμένα: Χρησιμοποιώ photoshop για τα πάντα γύρω απο την επεξεργασία της φωτογραφίας και δημιουργία απλών posters και word/ppt/visio για εργασίες και διαγράμματα.

ΔΕΝ έχω ρε παιδιά 450€ για να το αγοράσω το PS και άλλα τόσα για το office και το gimp αν και φιλότιμο δεν είναι το ίδιο.

Να αγοράσω λογισμικό αλλά δώσε μου ένα πακέτο και πες μου "πάρε word/excel/ppt/visio με 30€ ή 50€ το χρόνο για να έχεις άδεια για ένα pc για ένα χρόνο. Μπορώ να τα δώσω και θέλω να τα δώσω! Κάνε και κάτι αντίστοιχο για το Photoshop. Δε γίνεται για να είσαι 100% νόμιμος να δίνεις 1000€ το χρόνο όταν ο μέσος μισθός για τους νέους δεν είναι καν 500ρικο.

Στην Σουηδία που παίρνουν 2500€ πραφανώς είναι πιο εύκολο να δώσει ο άλλος 500 γιατί είναι το 25% του μισθού του και όχι το 200% !

Η βιομηχανία του gaming που είχε το μεγαλύτερο πρόβλημα έκανε κάτι πολύ σημαντικό: Έδωσε μέσω του steam και των origin/uplay και των sales πολύ καλές τιμές για πολύ καλά games και πολύ δυνατά franchises τύπου GTA και Assasins Creed.

 

 

Με 20€ το μηνα, μπορεις να εχεις photoshop και ολα το office (365). Νομιμα up to date με το support του με ολα.

Επεξ/σία από omrtlegol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, fwtonio είπε

Εμένα με στεναχωρεί το γεγονός, ότι ενώ κάποιοι είναι σε παραγωγική ηλικία και έχουν αρκετό ελεύθερο χρόνο... αντί να προσπαθούν να "χτίσουν" βιογραφικό... παίζουν παιχνίδια.

Το παιχνίδι πρέπει να έρθει ως "επιβράβευση"

και όχι ως δικαιολογία "δεν έχω δουλειά, άρα θα κάτσω μπροστά στην οθόνη 24/7".

Ψάξε, διάβασε, ρώτα, κυνήγα, επέμενε... και μετά παίξε παιχνίδια.

πως εννοεις το χτιζω βιογραφικο δεν ειπες ? δουλευοντας δωρεαν για εταιριες μεγαθηρια? το οτι δεν εχω δουλεια εγω ή εσυ   ειναι αποτελσμα του καθε κορεσμου ,δεν γινεται ολοι να κραδαινουμε πτυχια και δεν γινεται για μια δουλεια ταμεια να ζητανε πτυχιο οικονομικων .

Αποκτησα πτυχιο σε δυο τομεις ασυναφεις μεταξυ τους , και δουλεψα επι καιρωσε μεγαθηριο εταιρεια που μου πληρωσε το πτυχιο  πριν παω στο δημοσιο   ,γνωριζεις οτι εαν αυριο φυγω απο το δημοσιο θα βρεθω σε μια αγορα που θα μου δινουν το βασικο ενω εχω ταυτοχρονα και εμπειρια και γνωση? γνωριζεις οτι οι εταιριες μεγαθηρια σε διαστημα 5 ετων διαγραφουν ως επι τω πλειστω το ιστορικο των εργοδουτομενων τους?*urban legend ή μη πως θα δρασει μια εταιρεια αν ο επομενος εργοδοτης μου ζητησει βιογραφικο οταν τους εγκατελειψα.

πολυ ομορφα το εχεις στο μυαλο σου αλλα δυστυχως το ψαξε διαβασε εχει αντικατασταθει με το εχεις γνωριμιες προχωρα...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι μια εταιρεία για ένα παιχνίδι, νομίζω το battlefield, είχε βγάλει σε 48 ώρες από την κυκλοφορία του, 748 εκκ. δολλάρια ΚΑΘΑΡΑ. Το παιχνίδι κόστισε ΑΠΕΙΡΩΣ λιγότερα χρήματα για να φτιαχτεί.

Αν αυτό δεν είναι απληστία, τι είναι;;;;

Αλήθεια, πόσα από αυτά πάνε στους προγραμματιστές και τους καλλιτέχνες που φτιάχνουν τα παιχνίδια που παίζουμε;

 

Δε φταίει μόνο ο πειρατής, φταίνε και οι απληστες εταιρείες που χρεώνουν πλέον όσο τους γουστάρει.

Παντως, παρά τα τόσο υψηλά ποσοστά πειρατείας, μια χαρά ξεπερνάει πλέον η βιομηχανία βιντεοπαιχνιδιών σε έσοδα τη βιομηχανία ταινιών του Χόλυγουντ!!!!

Ας πάνε να κλάψουν αλλού.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, avikenas είπε

Αμερική 4500 δολαρια μισθο 60 δολαρια το game.Ελλάδα 600 ευρώ μισθό 60 ευρώ το game κανε τα μαθηματικά και μετά πές μου αν φταίει ο Έλληνας που κατεβάζει Pirate.Τυχαίο που είμαστε με Κίνα Ρωσια Ινδία παρεάκι.

600 και κλά είναι , βάλε 400 καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, forgotten είπε

οπως και η αγνοια επισης....

με την διαφορα ομως οτι εγω δεν θα αναλωθω στο να πεισω ενα αγνωμονα για το τι κανει λαθος και ουτε πως θα επιμορφωθει ,γιατι σου λειπει κατι η μορφωση και οι τροποι, για να μπορεις να μην κρινεις με τα κριτηρια που θετεις διοτι ειναι πραγματικα αστεια η λογικη σου

Eίναι τόσο αστεία, που δεν μπορείς να φέρεις ούτε ένα επιχείρημα ,για να αντικρούσεις τα δυο απλά πράγματακια που είπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Θυμάμαι μια εταιρεία για ένα παιχνίδι, νομίζω το battlefield, είχε βγάλει σε 48 ώρες από την κυκλοφορία του, 748 εκκ. δολλάρια ΚΑΘΑΡΑ. Το παιχνίδι κόστισε ΑΠΕΙΡΩΣ λιγότερα χρήματα για να φτιαχτεί.

Αν αυτό δεν είναι απληστία, τι είναι;;;;

Αλήθεια, πόσα από αυτά πάνε στους προγραμματιστές και τους καλλιτέχνες που φτιάχνουν τα παιχνίδια που παίζουμε;

Δε φταίει μόνο ο πειρατής, φταίνε και οι απληστες εταιρείες που χρεώνουν πλέον όσο τους γουστάρει.

Παντως, παρά τα τόσο υψηλά ποσοστά πειρατείας, μια χαρά ξεπερνάει πλέον η βιομηχανία βιντεοπαιχνιδιών σε έσοδα τη βιομηχανία ταινιών του Χόλυγουντ!!!!

Ας πάνε να κλάψουν αλλού.

Το απείρως λιγότερα είναι πάντοτε σχετικό. Αν πχ σκέφτεσαι ότι αυτοί πλήρωσαν 200 άτομα να το κάνουν ναι στοίχισε απείρως λιγότερα..

Αλλά δεν είναι αυτά μόνο! Έχεις να πληρώσεις τεράστια ποσά για διαφήμιση και προώθηση, επίσης πολύ πιθανόν να εχεις να πληρώσεις τεράστια ποσά για licensing πατενταρισμενων τεχνολογιών και περιεχομένων κλπ

Οπότε μη βγάζεις αυθαιρετα συμπεράσματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, fwtonio είπε

Εμένα με στεναχωρεί το γεγονός, ότι ενώ κάποιοι είναι σε παραγωγική ηλικία και έχουν αρκετό ελεύθερο χρόνο... αντί να προσπαθούν να "χτίσουν" βιογραφικό... παίζουν παιχνίδια.

Το παιχνίδι πρέπει να έρθει ως "επιβράβευση"

και όχι ως δικαιολογία "δεν έχω δουλειά, άρα θα κάτσω μπροστά στην οθόνη 24/7".

Ψάξε, διάβασε, ρώτα, κυνήγα, επέμενε... και μετά παίξε παιχνίδια.

Εσύ στον ελεύθερό σου χρόνο το μόνο που κάνεις είναι να "χτίζεις" το βιογραφικό σου (αν ναι, στείλε μου να σου στείλω τούβλα); Επίσης, όταν είσαι σε παραγωγική ηλικία, μπορεί να μην παίζεις εσύ παιχνίδια, αλλά το παιδί σου (λέω τώρα εγώ), και που εσένα με τα 600 μηνιάτικο σου ζητά ένα, δε λέμε δυο-τρια παιχνίδια των 60€ τη στιγμή που στα μέσα του μήνα δεν έχει μείνει σάλιο και που σε κρατούν στη δουλειά πέρα από το οκτάωρο!

Το παιχνίδι δεν είναι "επιβράβευση", ψυχαγωγία είναι. Και όπως είδες δεν είναι πάντα για σένα, αλλά και για άλλους που εσύ φροντίζεις. Άστο καλύτερα γιατί δεν έχεις και πολύ ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, fwtonio said:

 

Εμένα με στεναχωρεί το γεγονός, ότι ενώ κάποιοι είναι σε παραγωγική ηλικία και έχουν αρκετό ελεύθερο χρόνο... αντί να προσπαθούν να "χτίσουν" βιογραφικό... παίζουν παιχνίδια.

 

 

Το παιχνίδι πρέπει να έρθει ως "επιβράβευση"

και όχι ως δικαιολογία "δεν έχω δουλειά, άρα θα κάτσω μπροστά στην οθόνη 24/7".

 

 

Ψάξε, διάβασε, ρώτα, κυνήγα, επέμενε... και μετά παίξε παιχνίδια.

 

 

Μονομερής προσέγγιση και εκτός θέματος. Το post σου θα μπορούσε να τιτλοφορείται: "το μήνυμα κοινωνικής προσφοράς της ημέρας". 

Το θέμα ειναι τα ποσοστά πειρατείας και συγκεκριμένα στην Ελλάδα. Δεν συζητάμε για το αν στην Ελλάδα παίζουν περισσοτερο ή λιγότερο οι gamers απ' ότι στις ανεπτυγμένες χώρες της Δύσης.

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vins είπε

Το απείρως λιγότερα είναι πάντοτε σχετικό. Αν πχ σκέφτεσαι ότι αυτοί πλήρωσαν 200 άτομα να το κάνουν ναι στοίχισε απείρως λιγότερα..

Αλλά δεν είναι αυτά μόνο! Έχεις να πληρώσεις τεράστια ποσά για διαφήμιση και προώθηση, επίσης πολύ πιθανόν να εχεις να πληρώσεις τεράστια ποσά για licensing πατενταρισμενων τεχνολογιών και περιεχομένων κλπ

Οπότε μη βγάζεις αυθαιρετα συμπεράσματα 

Αυτά δεν στέκουν! Η προώθηση ενός προϊόντος δεν πέφτει ποτέ στο τελικό κόστος του προϊόντος (δες π.χ. σινεμά και το πως μια υπερπαραγωγή καταλήγει εμπορική τραγωδία). Αυτός είναι και ο λόγως ύπαρξης και προώθησης "δωρεάν" παιχνιδιών (π.χ. fortnite) με σκοπό να σε κάνουν να ξοδέψεις αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mjaros είπε

Δηλαδή δουλεύεις 4 ώρες και τις υπόλοιπες 20 παίζεις παιχνίδια, βλέπεις ταινίες και σειρές, ακούς μουσική, βλέπεις μπάλα και πίνεις καφέδες;

Μήπως επίτηδες δουλεύεις τετράωρος για να έχεις ελεύθερο χρόνο;

Α, και κάτι κάνεις στο office.

Μάλλον να είναι φοιτητής , γενικά η μερική απασχόληση βολεύει πολύ τους φοιτητές που είναι απο άλλη πόλη. Φυσικά και δεν μπορούν να ζητάνε τα πάντα απο τους γονείς τους που και αυτοί παίρνουν τρεις και εξήντα.

Επεξ/σία από Oulianov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικό είναι! Αν προσέξατε το πίνακα, η πειρατεία είναι αντίστροφα ανάλογη με το κατα κεφαλήν εισόδημα στις χώρες του πίνακα. Αν θέλουν να εξαλείψουν τη πειρατεία, να ρίξουν τις τιμές. Αυτοί και η απληστία τους ταίζουν τη φλόγα της πειρατείας.

2 ώρες πριν, Dts_Dimensions είπε

Άκυρο το παράδειγμα αδερφέ...

Δεν είναι θέμα χρημάτων, είναι θέμα νοοτροπίας...Και δυστυχώς δεν φημιζόμαστε για την εφαρμογή του σωστού σε αυτήν την χώρα.

 

Άκυρο το παράδειγμα αδερφέ...

Σοβαρολογείς; Αν ναι είσαι εκτός τόπου και χρόνου! Όταν σου ζητούν 40-50€ για ένα παιχνίδι και ο μισθός, του πατέρα σου συνήθως, δεν ξεπερνά τα 500-600 πας για το πειρατικό χωρίς δεύτερη σκέψη. Σε χώρες όπου οι μισθοί είναι μακράν καλύτεροι, το σκεύτεσαι πολύ διαφορετικά μιας και το κομμάτι από το μισθό σου που θα πάει εκεί είναι αναλογικά μικρότερο (πολύ μικρότερο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, avikenas είπε

Αμερική 4500 δολαρια μισθο 60 δολαρια το game.Ελλάδα 600 ευρώ μισθό 60 ευρώ το game κανε τα μαθηματικά και μετά πές μου αν φταίει ο Έλληνας που κατεβάζει Pirate.Τυχαίο που είμαστε με Κίνα Ρωσια Ινδία παρεάκι.

Είναι λόγω παιδείας και όχι τόσο μισθού. Υπάρχουν λύσεις για να παίξει ο οποιοσδήποτε το οτιδήποτε νόμιμα μέσα από τις online πλατφόρμες σε πολύ καλές τιμές (gog, steam, kinguin, g2a). Το μόνο πρόβλημα είναι όπου πρέπει να περιμένει μερικούς μήνες για να πέσει η τιμή του εκάστοτε game σε μια λογική τιμή κάτω των 30€. Είμαστε κακομαθημένοι. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...