Προς το περιεχόμενο

Wind Vision Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν υπηρεσία έχει τις ατέλειές της, δεν παύει όμως να είναι πρωτοποριακή για τα ελληνικά δεδομένα και να δείχνει το δρόμο για το μέλλον. Θυμηθείτε πως πριν 10 χρόνια δίναμε 60 με 70 ευρώ το μήνα στη Νόβα για ποιότητα που σήμερα θα χαρακτηριζόταν επιεικώς ανεπαρκής. 

Νομίζω όμως ότι το κερασάκι στην τούρτα είναι το Netflix, γιατί από τα υπόλοιπα μόνο η Σούπερ Λίγδα κάπως δικαιολογεί τη συνδρομή, κυρίως για όσους... ρομαντικούς επιμένουν να ασχολούνται με το ελληνικό ποδόσφαιρο. 

Προσωπικά προτιμώ να περιμένω την αντίστοιχη υπηρεσία που έχει τάξει η Cosmote TV, η οποία φημολογείται ότι θα έχει πολύ μεγαλύτερη ευελιξία (pay per event, pay per competition, πιθανώς λειτουργία ανεξάρτητη από τον ISP κλπ). Προκειμένου να δίνω 8 με 10 ευρώ το μήνα σε ξεκάρφωτους και αναξιόπιστους πειρατές για να βλέπω OTE History, χίλιες φορές ένα 25άρι για υπηρεσία της προκοπής κομμένη και ραμμένη στα μέτρα του χρήστη. 

Κατά τα άλλα χίλια μπράβο για το αναλυτικότατο review, ευχαριστούμε παιδιά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάντως 15 μέρες που το έχω κάνει τα κουλά του. Κάπου κάπου κρασάρει το wind apk, το τηλεκοντρόλ δεν αποκρίνεται πάντα και μερικές φορές άλλο πατάς και άλλη εντολή εκτελείται. Άσε που γονατίζει το δίκτυο όταν είναι σε λειτουργία, αν και κατά τη σύνδεση με διαβεβαίωσαν πως όλα θα δουλεύουν κανονικά. Βέβαια φταίω και εγώ που δεν σκέφτηκα πως με γραμμή "έως 24" δεν πας πουθενά.

Ήδη αλλάξανε box μια φορά και κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση, αλλά τα κολλήματα τα τρώει ακόμα μερικές φορές. Πάντως εγώ έκανα αίτηση υπαναχώρησης απο τις πρώτες μέρες και με ειδοποιήσανε πως σε 2 (!) μήνες θα εκτελεστεί (και ίσως να αλλάξω και γνώμη). Φυσικά και μέχρι τότε θα χρεωθώ κανονικά, αλλά δεν θα υπάρχει "πέναλτυ" διακοπής. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ELMastas είπε

Ερχονται,έρχονται οι Fiber, αλλά ακόμα μόνο το ακούμε,δεν το βλέπουμε στήν πράξη,τουλάχιστον στίς περισσότερες περιοχές,εκτός απο κάτι μαιμούδες "Fiber"προγράμματα που σου λέει 30-50mbs και που είναι ακόμα πολύ ακριβά,ελπίζω να μην είναι και αυτό όπως η το "έρχεται η ανάπτυξη" αυτό το ακούμε μια 5ετία αλλά δεν το βλέπουμε πουθενά... 💸

Εγώ έχω fiber wind εδώ και αρκετούς μήνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, possiz είπε

Εγώ έχω fiber wind εδώ και αρκετούς μήνες. 

Εγώ δεν έχω ! :confused:

Αυτό όμως έχει λίγη σημασία, μιλάω για την πλειοψηφία του κόσμου που όπως εγώ ενω θέλει,δεν έχει την δυνατότητα να βάλει Fiber σύνδεση ακόμα και στο κέντρο της Αθήνας,παρόλο που μας έχουν ταράξει γιαυτό στήν διαφήμηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μακρια απο οπου και να το πιασεις δεν συμφερει πουλανε αερα!!! Εαν η tv ειναι smart δεν αξιζει καθολου υπαρχει κατευθειαν netflix τωρα τα αλλα τα free δε λενε κατι εκτος εαν εχεις προβλημα με κεραιες και λήψεις τοτε συμφερει να το βαλεις αυτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως συνδρομητής εδώ και ένα μήνα θα πω τα εξής, α) η εφαρμογή αναβαθμίζεται συνέχεια και το support είναι εξυπηρετικότατο και γρήγορο. Σε γενική βλάβη ημέρα Κυριακή μετά από 30 λεπτά επανήλθε . β) Το interface του Netflix δεν είναι σαν την webpage του,  αλλά σε γενικές γραμμές μια χαρά, γ) το Android box τα σπάει έχω βάλει Kodi και Synology Video station και plex πούλησα το MacMini και εξοικονομώ και ρεύμα. Περίμενα να σέρνεται παράλληλα με download και browsing από κινητό ή άλλη ταμπλέτα αλλά η εικόνα έρχεται HD πολύ γρήγορα, οπότε με vdsl δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα. 

Μέχρι τώρα λοιπόν την αξιολογώ σαν 9/10 ως υπηρεσία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, MHTSOS_EF είπε

Παιδια μακρια απο οπου και να το πιασεις δεν συμφερει πουλανε αερα!!! Εαν η tv ειναι smart δεν αξιζει καθολου υπαρχει κατευθειαν netflix τωρα τα αλλα τα free δε λενε κατι εκτος εαν εχεις προβλημα με κεραιες και λήψεις τοτε συμφερει να το βαλεις αυτο.

Συγνώμη όλα αυτά τα κανάλια που έχει στo Family που ακριβώς τα βρίσκεις δωρεάν; Μας εξηγείς λίγο να γλιτώσουμε κανένα φράγκο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, nzeppos είπε

Σαν υπηρεσία έχει τις ατέλειές της, δεν παύει όμως να είναι πρωτοποριακή για τα ελληνικά δεδομένα και να δείχνει το δρόμο για το μέλλον. Θυμηθείτε πως πριν 10 χρόνια δίναμε 60 με 70 ευρώ το μήνα στη Νόβα για ποιότητα που σήμερα θα χαρακτηριζόταν επιεικώς ανεπαρκής. 

Νομίζω όμως ότι το κερασάκι στην τούρτα είναι το Netflix, γιατί από τα υπόλοιπα μόνο η Σούπερ Λίγδα κάπως δικαιολογεί τη συνδρομή, κυρίως για όσους... ρομαντικούς επιμένουν να ασχολούνται με το ελληνικό ποδόσφαιρο. 

Προσωπικά προτιμώ να περιμένω την αντίστοιχη υπηρεσία που έχει τάξει η Cosmote TV, η οποία φημολογείται ότι θα έχει πολύ μεγαλύτερη ευελιξία (pay per event, pay per competition, πιθανώς λειτουργία ανεξάρτητη από τον ISP κλπ). Προκειμένου να δίνω 8 με 10 ευρώ το μήνα σε ξεκάρφωτους και αναξιόπιστους πειρατές για να βλέπω OTE History, χίλιες φορές ένα 25άρι για υπηρεσία της προκοπής κομμένη και ραμμένη στα μέτρα του χρήστη. 

Κατά τα άλλα χίλια μπράβο για το αναλυτικότατο review, ευχαριστούμε παιδιά. 

Αν είναι να πιάσουμε ιστορικά μιας και πηγές 10 χρόνια πίσω , η wind είχε πάγιο 70€ στην κινητή χωρίς να πιάνει πουθενά . Σήμα 0 .  δεν υπάρχει τίποτα πρωτοποριακό καθώς συνδρομητική τηλεόραση έχουν πολλά χρόνια οι υπόλοιποι όπως Cosmote , nova , ακόμα και η on είχε ......

Τέλος  η Cosmote έχει 10 φορές καλύτερο και περισσότερο περιεχόμενο με 25 € όσα δηλαδή ζητάει η wind

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Συγνώμη όλα αυτά τα κανάλια που έχει στo Family που ακριβώς τα βρίσκεις δωρεάν; Μας εξηγείς λίγο να γλιτώσουμε κανένα φράγκο;

Με δορυφορική φίλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kamarianakis.a είπε

Αν είναι να πιάσουμε ιστορικά μιας και πηγές 10 χρόνια πίσω , η wind είχε πάγιο 70€ στην κινητή χωρίς να πιάνει πουθενά . Σήμα 0 .  δεν υπάρχει τίποτα πρωτοποριακό καθώς συνδρομητική τηλεόραση έχουν πολλά χρόνια οι υπόλοιποι όπως Cosmote , nova , ακόμα και η on είχε ......

Τέλος  η Cosmote έχει 10 φορές καλύτερο και περισσότερο περιεχόμενο με 25 € όσα δηλαδή ζητάει η wind

Με δορυφορική φίλε 

Βλέπεις Discovery δωρεάν; Πραγματικα ρωτάω, γιατί νόμιζα ότι δεν είναι στα free δορυφορικα κανάλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, kamarianakis.a είπε

Αν είναι να πιάσουμε ιστορικά μιας και πηγές 10 χρόνια πίσω , η wind είχε πάγιο 70€ στην κινητή χωρίς να πιάνει πουθενά . Σήμα 0 .  δεν υπάρχει τίποτα πρωτοποριακό καθώς συνδρομητική τηλεόραση έχουν πολλά χρόνια οι υπόλοιποι όπως Cosmote , nova , ακόμα και η on είχε ......

Τέλος  η Cosmote έχει 10 φορές καλύτερο και περισσότερο περιεχόμενο με 25 € όσα δηλαδή ζητάει η wind

Βασικά η Wind ακόμα τα ίδια κάνει μου φαίνεται, αν και προφανώς με χαμηλότερες συνδρομές. Στο χωριό μου που είχα πάει το περασμένο ΣΚ (Αργολίδα), η Cosmote είχε 4G σήμα παντού αλλά η Wind πρακτικά δεν έπιανε καν στα περισσότερα σημεία. Και δεν είναι χαρακτηριστικό του χωριού. Τελευταία φορά που είχα βάλει data στη Wind SIM, δεν κλείδωνε σε 4G στη μισή εθνική από Αθήνα προς Θεσσαλονίκη (ενώ η Cosmote δούλευε υποδειγματικά). Μετάνιωσα τα 5 ευρώ. Πόσο μάλλον τα... 70, τα οποία βέβαια δεν έχουν σχέση με την κουβέντα που κάνουμε περί τηλεοπτικών υπηρεσιών αλλά τελοσπάντων.

Άλλο συνδρομητική τηλεόραση και άλλο αυτό που προσπαθεί να κάνει η Wind μέσω Android box, ενσωματώνοντας μέσω IPTV υπηρεσίες τρίτων (Nova, Netflix, γιατί όχι και Cosmote TV κάποια μελλοντική στιγμή). Μην τα μηδενίζουμε όλα, δεν είμαστε στις ΗΠΑ που οι πάντες έχουν cable TV και χιλιάδες κανάλια εδώ και δεκαετίες. Είναι οπωσδήποτε θετικό βήμα για την ελληνική αγορά. Προφανώς μπορεί να υπάρξει περαιτέρω βελτίωση. Η Wind αυτοπροβάλλεται σαν να παίζει μπάλα μόνη της με το Vision, οπότε δεν νομίζω να θέλουν να ανοιχτούν περισσότερο.

Το "10 φορές καλύτερο και περισσότερο περιεχόμενο" είναι καθαρά υποκειμενικό. Εγώ προτιμώ Cosmote TV γιατί έχει OTE History που πρακτικά είναι το μοναδικό κανάλι που με ενδιαφέρει. Ο άλλος που θέλει να βλέπει σχετικά καινούριες ταινίες ή ελληνική Σούπερ Λίγκα θα πει ότι γι' αυτόν η Nova είναι μονόδρομος.

Προσωπικά αυτό που ζητάω εγώ από μια τέτοια υπηρεσία είναι:

  1. IPTV καθώς δεν θέλω να μπλέκω με πιάτα
  2. αποσύνδεση από τον εκάστοτε πάροχο, να μπορώ να έχω CYTA αλλά με απλή τηλεοπτική συνδρομή στην Cosmote TV να μπορώ να βλέπω μέσω Internet είτε σπίτι μου είτε οπουδήποτε αλλού
  3. δυνατότητα διαμόρφωσης πακέτων με μεγαλύτερη ευελιξία, πχ. να μπορώ να επιλέξω μόνο 2-3 συγκεκριμένα κανάλια ντοκιμαντέρ και όχι όλη τη σαβούρα, να μπορώ να δω μεμονωμένους αθλητικούς αγώνες ή διοργανώσεις (πχ. Champions League) πληρώνοντας με το κομμάτι και να μη φορτώνομαι ολόκληρο το μπουκέτο των αθλητικών καναλιών
  4. να έχω video on demand
  5. και όλα αυτά σε λογική τιμή
34 λεπτά πριν, kateriniotis είπε

Nova και πάλι nova! Σαν τα novacinemas δεν υπάρχει! Ας δουν οι υπόλοιποι τις μάπα ταινίες παραγωγής netflix!

Πιθανώς το λες ειρωνικά αλλά στην περίπτωση που αυτό δεν ισχύει, τότε μπορείς να δεις ωραιότατες και γνωστές ταινίες στο Netflix αν απλώς πληρώνεις +3 ευρώ/μήνα για να έχεις πρόσβαση στο αμερικάνικο περιεχόμενο. Το US Netflix έχει χιλιάδες ταινίες (πιθανώς 10πλάσιες από το αντίστοιχο ελληνικό) και στη συντριπτική τους πλειοψηφία είναι πρώτης γραμμής. Ελληνικούς υπότιτλους δεν θα βρεις αλλά αυτό πολλούς δεν τους ενδιαφέρει. Από τότε που έβαλα US Netflix είναι σαν να έχω άλλη υπηρεσία, ειδικά σε ταινίες και ντοκιμαντέρ οι διαφορές είναι τεράστιες σε σχέση με της Ελλάδας.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Βασικά η Wind ακόμα τα ίδια κάνει μου φαίνεται, αν και προφανώς με χαμηλότερες συνδρομές. Στο χωριό μου που είχα πάει το περασμένο ΣΚ (Αργολίδα), η Cosmote είχε 4G σήμα παντού αλλά η Wind πρακτικά δεν έπιανε καν στα περισσότερα σημεία. Και δεν είναι χαρακτηριστικό του χωριού. Τελευταία φορά που είχα βάλει data στη Wind SIM, δεν κλείδωνε σε 4G στη μισή εθνική από Αθήνα προς Θεσσαλονίκη (ενώ η Cosmote δούλευε υποδειγματικά). Μετάνιωσα τα 5 ευρώ. Πόσο μάλλον τα... 70, τα οποία βέβαια δεν έχουν σχέση με την κουβέντα που κάνουμε περί τηλεοπτικών υπηρεσιών αλλά τελοσπάντων.

Άλλο συνδρομητική τηλεόραση και άλλο αυτό που προσπαθεί να κάνει η Wind μέσω Android box, ενσωματώνοντας μέσω IPTV υπηρεσίες τρίτων (Nova, Netflix, γιατί όχι και Cosmote TV κάποια μελλοντική στιγμή). Μην τα μηδενίζουμε όλα, δεν είμαστε στις ΗΠΑ που οι πάντες έχουν cable TV και χιλιάδες κανάλια εδώ και δεκαετίες. Είναι οπωσδήποτε θετικό βήμα για την ελληνική αγορά. Προφανώς μπορεί να υπάρξει περαιτέρω βελτίωση. Η Wind αυτοπροβάλλεται σαν να παίζει μπάλα μόνη της με το Vision, οπότε δεν νομίζω να θέλουν να ανοιχτούν περισσότερο.

Το "10 φορές καλύτερο και περισσότερο περιεχόμενο" είναι καθαρά υποκειμενικό. Εγώ προτιμώ Cosmote TV γιατί έχει OTE History που πρακτικά είναι το μοναδικό κανάλι που με ενδιαφέρει. Ο άλλος που θέλει να βλέπει σχετικά καινούριες ταινίες ή ελληνική Σούπερ Λίγκα θα πει ότι γι' αυτόν η Nova είναι μονόδρομος.

Προσωπικά αυτό που ζητάω εγώ από μια τέτοια υπηρεσία είναι:

  1. IPTV καθώς δεν θέλω να μπλέκω με πιάτα
  2. αποσύνδεση από τον εκάστοτε πάροχο, να μπορώ να έχω CYTA αλλά με απλή τηλεοπτική συνδρομή στην Cosmote TV να μπορώ να βλέπω μέσω Internet είτε σπίτι μου είτε οπουδήποτε αλλού
  3. δυνατότητα διαμόρφωσης πακέτων με μεγαλύτερη ευελιξία, πχ. να μπορώ να επιλέξω μόνο 2-3 συγκεκριμένα κανάλια ντοκιμαντέρ και όχι όλη τη σαβούρα, να μπορώ να δω μεμονωμένους αθλητικούς αγώνες ή διοργανώσεις (πχ. Champions League) πληρώνοντας με το κομμάτι και να μη φορτώνομαι ολόκληρο το μπουκέτο των αθλητικών καναλιών
  4. να έχω video on demand
  5. και όλα αυτά σε λογική τιμή

Πιθανώς το λες ειρωνικά αλλά στην περίπτωση που αυτό δεν ισχύει, τότε μπορείς να δεις ωραιότατες και γνωστές ταινίες στο Netflix αν απλώς πληρώνεις +3 ευρώ/μήνα για να έχεις πρόσβαση στο αμερικάνικο περιεχόμενο. Το US Netflix έχει χιλιάδες ταινίες (πιθανώς 10πλάσιες από το αντίστοιχο ελληνικό) και στη συντριπτική τους πλειοψηφία είναι πρώτης γραμμής. Ελληνικούς υπότιτλους δεν θα βρεις αλλά αυτό πολλούς δεν τους ενδιαφέρει. Από τότε που έβαλα US Netflix είναι σαν να έχω άλλη υπηρεσία, ειδικά σε ταινίες και ντοκιμαντέρ οι διαφορές είναι τεράστιες σε σχέση με της Ελλάδας.

Ενώ αυτό που κάνει η Vodafone είναι διαφορετικό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξίζει με τίποτα ή μπορείς να αγοράσεις android box απο το gearbest χωρίς καμια δέσμευση απο καμια wind οσο για το Netflix μπορείς να πληρώσεις μεμονομένα χωρίς κανένα πρόβλημα.Καλά οσο για τις ταχύτητες τις Wind να μην το συζητήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Η τεχνολογία τηλεόρασης μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης δεν είναι καινούρια. (γιατί κάποιοι μιλάνε για πρωτοπορία) Υπήρξε στο παρελθόν από ON telecoms και πήγε άπατη λόγω ταχυτήτων δικτύου. Και όσοι σχολιάζετε για τα κολλήματα του Wind Vision, να σας ενημερώσω ότι με 24άρα γραμμή ή θα βλέπετε τηλεόραση ή θα σερφάρετε στο internet και τα δύο μαζί δεν παίζει, ειδικά αν έχετε και την απαίτηση να τα δείτε 4k.

2. Να πληρώνεις 45 ευρώ το μήνα (WIND Double Play 50 Plus & WIND VISION) για να έχεις λιγότερα απ'όσα σου προσφέρουν οι δύο ανταγωνιστές;;;; Δηλαδή αλήθεια;;;;; Υπάρχει κάποιος που θα το πάρει;;; Έχω Full pack nova με VDSL 50 και πληρώνω 40€! Και άμα θέλω να παίξω παιχνίδια στο android απλά παίζω στο tablet. Να μη σχολιάσω για τα υπόλοιπα που διαφημίζει η Wind λες και τα εφηύρε (youtube, google play movies/music, spotify)!!! Αλήθεια τώρα;;; Πληρώνουμε για να έχουμε τις δωρεάν υπηρεσίες του Youtube;;;; OYAOY!!!!

3. Κάθε φορά που ακούω τη διαφήμιση γελάω.. Η μισή διαφήμιση είναι για το Netflix! Πληρώνεις για Wind Vision (δηλαδή android box) και μετά πληρώνεις και για συνδρομή στο netflix! Μόνο κάτι 60χρονοι που δεν έχουν ιδέα θα το θεωρήσουν φοβερή υπηρεσία! Έλεος! Αγοράζεις ένα android box με 50 -60 ευρώ, κάνεις συνδρομή στο Netflix του χώνεις κι ένα Kodi και άσε τη Wind να νομίζει ότι έκανε την επανάσταση! 

 

Προσωπικά μόνο με λοβοτομή θα πήγαινα για υπηρεσίες επικοινωνίας και τηλεόρασης στη Wind... 

Από το 97 αγοράζω υπηρεσίες internet (compulink), τέτοια κλεψιά δεν έχω ξαναδεί!! (Άντε μπορεί με την On telecoms)

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...