Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να αγορασω 2 εξωτερικους σκληρους και θα χρειαστω την βοήθεια σας στο τι δίσκους να επιλέξω.

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η αντοχή τους στο χρόνο - αξιοπιστια. Θα συνδεονται μονο για το backup και ελαχιστη πλοηγηση 1-2 φορες την εβδομαδα. Ο ογκος των αρχειων μου ειναι ~100gb.

1. Διαθέσιμο ποσό: Μέχρι 170€ και για τους 2

2. Επιθυμητή χωρητικότητα: 1ΤΒ ο καθε ενας (ελεγα για εναν 500gb ssd και εναν 1tb hdd)

3. Eίδος χρήσης: Αποθήκευση και αραιη αναπαραγωγή για όλα τα επαγγελματικα αρχεία μου (jpg, doc, xls, pdf κλπ).

Δωστε προταση και για ssd (στα 500gb πχ που ειναι πιο φθηνοι) και για hdd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

Επιλογη σε 3,5'' θα ελεγα.

https://www.skroutz.gr/comparelists/1715?compare=12003791,12003784

Τωρα απο θηκη rugged  και super ανθεκτικη δεν μπορω να σου πω.

Το θεμα ειναι η απορροφηση του κραδασμου κατα την πτωση, να μην βαρεσει η βελονα, μονο αυτο φοβαμαι.

Καλά, κι εγώ δεν είχα στο νου μου προστασία από πτώση, εκεί είναι λογικό ότι 99% θα το πάρεις στο χέρι σε ό,τι θήκη και να το έχεις. Εκτός -υποθέτω- αν πας σε εξωτερικό SSD, αλλά εκεί τα νούμερα ανεβαίνουν δραματικά, και όπως είπα το συγκεκριμένο λειτουργεί ως τριτεύον backup, οπότε οκ, είναι πολυτέλεια. Εχω και dock βασικά, απλά για όταν θέλω να μεταφέρω το backup στο PC που είναι σε άλλο σπίτι (και σε άλλη πόλη βασικά) είναι μπελάς να κουβαλάω και dock και HDD. Ενώ ο 2,5άρης είναι πιο compact. Θεωρούνται δηλαδή γενικά πιο ευαίσθητοι από τους 3,5άρηδες;

Μωρέ το καλύτερο θα ήταν να ήταν ακόμα πιο γρήγορες οι ταχύτητες ίντερνετ και να κάνω σε εκείνο το μηχάνημα sync απευθείας από το NAS. Αλλά με 5mbps upload και τόσο μεγάλο όγκο αρχείων κάνει κάτι μέρες... Το'χω σετάρει βασικά και πού και πού όταν είναι για τμηματικό backup το κάνω έτσι, αλλά για καθολίκό backup δεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, χρόνια πολλά!

Ψάχνω εξωτερικό σκληρό δίσκο 1 ή 2 TB και επειδή ποτέ μέχρι τώρα δεν υπήρχε ανάγκη να αγοράσω, είναι ο πρώτος που θα πάρω.

Θέλω να αποθηκεύω φωτογραφίες και βίντεο από το smartphone, άρα απλή χρήση.

Δύο ερωτήσεις:

1.Η μεταφορά των αρχείων γίνεται απευθείας από το smartphone στον εξωτερικό σκληρό ή πρέπει πρώτα να τα μεταφέρω στο laptop και από εκεί στον εξωτερικό σκληρό δίσκο;

2.Κάποιος από αυτούς τους 3 θα με καλύψει ή να κοιτάξω αλλού; 

Toshiba Canvio Basics

Seagate Expansion Portable

Western Digital My Passport

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Γέμισε ο WD blue μου 1tb με παιχνίδια. Οπότε κοιτούσα να πάρω άλλον έναν ίδιο(40€). Αλλά μετά είδα ότι με +20€ έχει κάτι 2tb. Συγκεκριμένα είδα αυτούς:
https://www.e-shop.gr/hdd-toshiba-dt01aca200-2tb-35-sata3-p-PER.333624?fbclid=IwAR3AfqgjHdhbZleJ26nPkRCJ9pjEVkucXpV8wt_eTskKA-XX7DxDlo8zvV0
και
https://www.skroutz.gr/s/15405705/Seagate-Barracuda-2TB-ST2000DM008.html

Κάνουν για παιχνίδια? Θέλω ότι πιο οικονομικό γίνεται.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα σύστημα με 

GIGABYTE GA-B250-HD3P, i5-7400, 8gb ram.

Μέχρι και σήμερα έχω πάνω έναν kingston 128gb 10ετιας πλέον και λέω να τον αλλάξω.

Με 256 gb είμαι super μιας και τα πάντα βρίσκονται σε Nas 4tb και τα τραβάω δικτυακά.

Χρήση κυρίως Office, browsing, Photoshop, ίσως μελλοντικά και παιχνίδια μόλις μεγαλώσουν τα πιτσιρίκια μου.

Που πάω ; M2 ή κλασσικό ssd; Τι προτείνετε;

Τους παρακάτω ξεχώρισα, αξίζει η σχεδόν διπλή τιμή για τέτοια χρήση ή κάποιος Μ2 ;

https://www.skroutz.gr/s/11825339/Kingston-A400-240GB.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/13867031/Samsung-860-Evo-250GB.html

Επεξ/σία από Da_rudakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα συστηματάκι παλιό, με Intel DH55TC (https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/42408/intel-desktop-board-dh55tc.html) με έναν Kingston 128άρι SSD και θα ήθελα να αναβαθμίσω αποθηκευτικό χώρο. 240 και 500 gb μου είναι αρκετά. Ήθελα να ρωτήσω αν είναι συμβατή η μητρική μόνο με τους κλασσικούς 2,5άρηδες SSD ή μπορώ να κοιτάω και για m.2? Παίζει ο m.2 να μπορεί να συνδεθεί με PCIe? Παίζει επίσης ο m.2 να μπορεί να είναι NVMe?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2020 στις 3:30 ΜΜ, Kostas.karras είπε

Όχι,δεν μπορείς.

Πρέπει να είναι ακριβώς ίδιοι!

Κωστή μου καλημερα βρήκα ενα samsung 860 evo 500gb σφραγισμένο χωρίς απόδειξη από ένα Μέλλος με  48 αξιολόγησης ....Το ερώτημα μου είναι πως μπορώ να τσεκαρο ότι ο δίσκος έχει εγγύηση από την samsung ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, giannisb91 είπε

Καλησπέρα ψάχνω ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο για αποθήκευση αρχείων. 1tb πιστεύω είναι καλά κ τιμη μέχρι 100.έχετε να προτείνετε κάποιον;; 

Πλάκα κάνεις, έτσι; 😛 

Με 95€ πήρα αυτόν. Έχω και τον αντίστοιχο 3ΤΒ και τον παλιότερο της toshiba 1TB (stor.E). Δεν με έχουν απογοητεύσει. 

BTW. Τον πήρα για backup. Τα αρχεία που έχει μέσα, υπάρχουν ΟΛΑ και σε άλλους δίσκους. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2020 στις 1:45 ΠΜ, Θάνος Βενέτης είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα συστηματάκι παλιό, με Intel DH55TC (https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/42408/intel-desktop-board-dh55tc.html) με έναν Kingston 128άρι SSD και θα ήθελα να αναβαθμίσω αποθηκευτικό χώρο. 240 και 500 gb μου είναι αρκετά. Ήθελα να ρωτήσω αν είναι συμβατή η μητρική μόνο με τους κλασσικούς 2,5άρηδες SSD ή μπορώ να κοιτάω και για m.2? Παίζει ο m.2 να μπορεί να συνδεθεί με PCIe? Παίζει επίσης ο m.2 να μπορεί να είναι NVMe?

παρε εναν patriot burst 240 poy einai φθηνός και καλώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, αναζητώ εσωτερικό (ιδανικά) ή και εξωτερικό (αν συμφέρει σημαντικά στη τιμή σε σχέση με τον εσωτερικό) hdd σκληρό δίσκο 4 TB, για αντικατάσταση 2 παλιότερων μικρότερης χωριτηκότητας.
H χρήση αφορά κυρίως αποθήκευση μουσικής, φωτογραφιών, docs και περιστασιακά ταινιών.
Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.,

 

Για laptop με i3 4ης γενιάς, 8 gb ram και ενσωματωμένα γραφικά, τι ssd θα προτείνατε;

Για 250αρι σκέφτομαι και ίσως ψάξω καμιά πατέντα να συνδέσω και τον τωρινό στο sata του cd-rom αν γίνεται.

Ξέρω ότι ο καλύτερος είναι ο samsung αλλά είναι μεγάλη η διαφορά κόστους σε σχέση με τους άλλους.

Ποιον θα μου προτείνατε, γενικά έχω διαβάσει διάφορες αξιολογήσεις και έχω μπερδευτεί.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αποθηκευση αρχειων, βλεπω συμφερουν οι 4ΤΒ..
εχουμε εικονα σχετικα με μοντελα και αξιοπιστια αυτων;
επισης η ευκολια λεει 2.5" ... αλλα μηπως οι 3.5" γενικα ειναι πιο αξιοπιστοι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2020 στις 1:12 ΜΜ, Opposite είπε

Καλησπέρα, αναζητώ εσωτερικό (ιδανικά) ή και εξωτερικό (αν συμφέρει σημαντικά στη τιμή σε σχέση με τον εσωτερικό) hdd σκληρό δίσκο 4 TB, για αντικατάσταση 2 παλιότερων μικρότερης χωριτηκότητας.
H χρήση αφορά κυρίως αποθήκευση μουσικής, φωτογραφιών, docs και περιστασιακά ταινιών.
Ευχαριστώ πολύ.

Για τι budget μιλάμε; Η πιο συμφέρουσα επιλογή αυτή τη στιγμή είναι οι 8TB εξωτερικοί (WD My Book ή Elements). Άμα πιάνουν και λίγο τα χέρια σου γίνονται και εσωτερικοί.

 

Στις 11/5/2020 στις 3:25 ΜΜ, kostask91 είπε

Καλησπέρα.,

Για laptop με i3 4ης γενιάς, 8 gb ram και ενσωματωμένα γραφικά, τι ssd θα προτείνατε;

Για 250αρι σκέφτομαι και ίσως ψάξω καμιά πατέντα να συνδέσω και τον τωρινό στο sata του cd-rom αν γίνεται.

Ξέρω ότι ο καλύτερος είναι ο samsung αλλά είναι μεγάλη η διαφορά κόστους σε σχέση με τους άλλους.

Ποιον θα μου προτείνατε, γενικά έχω διαβάσει διάφορες αξιολογήσεις και έχω μπερδευτεί.

Ευχαριστώ πολύ!

Αντί για Samsung μπορείς να πας σε Crucial MX500 για να γλιτώσεις κανα 10eu.

 

1 ώρα πριν, MasterX είπε

Για αποθηκευση αρχειων, βλεπω συμφερουν οι 4ΤΒ..
εχουμε εικονα σχετικα με μοντελα και αξιοπιστια αυτων;
επισης η ευκολια λεει 2.5" ... αλλα μηπως οι 3.5" γενικα ειναι πιο αξιοπιστοι;;

Άμα δεν θες να τον μεταφέρεις συχνά πας σε 3.5 μιας και συνήθως έχει μεγαλύτερη αντοχή και ταχύτητες. Όπως είπα και παραπάνω η πιο συμφέρουσα επιλογή αυτή τη στιγμή είναι οι 8TB εξωτερικοί (WD My Book ή Elements).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός ssd για ένα laptop το Acer Aspire 5750G με επεξεργαστή i5 2410M 2.3Ghz. Σκέφτομαι για τον 860 Evo 500Gb. Αξίζει η αγορά η να κοιτάξω σε κάτι άλλο? Δεν είμαι σίγουρος τι Sata είναι. Eπίσης λέω να μπούνε άλλα 4 Gb ram, αν έχει χώρο μέσα για άλλη μια 4αρα δλδ και δεν είναι 2x2 Gb. Γνώμες παρακαλώ, θα πάρει τα πάνω του λόγω παλαιότητας η δεν αξίζει να ασχοληθώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...