Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Intenso High 480ρή 240

Η διαφορά είναι 20€ και μιλάμε για λάπτοπ κάποιων ετών, ο 860evo δεν χρειάζεται. Τον προτείνω διότι τον έβαλα σε 2 λάπτοπ (ένα 5ετίας και ένα παλιότερο), καθώς τον έχω και στο HTPC μου χωρίς προβλήματα. 

Επίσης, πληροφοριακά, τα πάνω του πήρε ένα λάπτοπ κατά πολύ παλιότερο από το παραπάνω, με έναν άλλον ssd (OCZ παλιότερο όμως). Το οποίο είχε 3GB Ram και του τα έκανα 4.
Αν δεν απατώμαι το λάπτοπ σου έχει 8GB Ram. Αν έχει και σλοτ για άλλα 4, ρίξτα ή αν γίνεται να πουλήσεις τα υπάρχοντα και να βάλεις 2Χ8 (αν δέχεται 8ρια dimms). Αλλιώς, το ssd μόνο θα του δώσει μεγάλη πνοή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Intenso High 480ρή 240

Η διαφορά είναι 20€ και μιλάμε για λάπτοπ κάποιων ετών, ο 860evo δεν χρειάζεται. Τον προτείνω διότι τον έβαλα σε 2 λάπτοπ (ένα 5ετίας και ένα παλιότερο), καθώς τον έχω και στο HTPC μου χωρίς προβλήματα. 

Επίσης, πληροφοριακά, τα πάνω του πήρε ένα λάπτοπ κατά πολύ παλιότερο από το παραπάνω, με έναν άλλον ssd (OCZ παλιότερο όμως). Το οποίο είχε 3GB Ram και του τα έκανα 4.
Αν δεν απατώμαι το λάπτοπ σου έχει 8GB Ram. Αν έχει και σλοτ για άλλα 4, ρίξτα ή αν γίνεται να πουλήσεις τα υπάρχοντα και να βάλεις 2Χ8 (αν δέχεται 8ρια dimms). Αλλιώς, το ssd μόνο θα του δώσει μεγάλη πνοή.

Eχει μια 4αρα και αποτι ειδα στο cpuz λεει 665,1 οποτε επι δυο δεν παει? δλδ 1330.2 οποτε 1333 δεν θελω? Απ'οτι ειδα σε Sites δεν ξερω κ αν ειναι σωστα βεβαια λεει Expandable Memory 8 GB. Σκεφτομαι για 860 evo μιας και ειναι sata 3, το laptop δεν θα αξιοποιηθει ο δισκος στο επακρον μιας και ειναι καλυτερο απο τον intenso? Τελικα 1066 παιρνει.. https://elaptop-acer.blogspot.com/2011/08/acer-aspire-5750g-2414g50mnkk-laptop.html?m=1 δεν ξερω αν παρω 1333 αν κανει.εστω και να μου ριξει τον συχρονισμο στα 1066.

Επεξ/σία από Giannis_kan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου τι εννοείς ο 860 είναι sata 3; Και ο Intenso Sata 3 είναι... Νομίζεις ότι θα δεις διαφορά; Απλά θα δώσεις 20€ παραπάνω και ο κυριότερος λόγος είναι η εγγύηση. Και πρωτού χρειαστεί να αλλάξεις SSD θα έχεις αλλάξει το λάπτοπ... Για αυτό το λόγο σε τέτοια λάπτοπ δεν προτείνω πιο "επώνυμους" ssd. 

Τώρα για τις μνήμες εδώ δεν είναι κατάλληλο το θέμα. Στα γρήγορα, το θέμα συμβατότητας με τις μνήμες των laptop δεν το γνωρίζω, αλλά ισχυέι γενικά πως αν έχεις 2 dimm διαφορετικής συχνότητας, το ταχύτερο θα δουλεύει στην συχνότητα του πιο αργού. Του βάζεις μια παρόμοια 4ρα και είσαι κομπλέ. Τα 20€ που θα γλιτώσεις από το SSD τα δίνεις στην Ram. Εκτός και αν το SSD αργότερα το βγάλεις και το χρησιμοποιήσεις αλλού, δεν έχεις λόγο να πας σε ακριβό SSD.

Για να καταλάβεις, τον έβαλα στο HTPC (φαίνεται στην υπογραφή η παλιατζούρα), και έχει 2 χρόνια συνεχούς και απροβλημάτιστης λειτουργίας.
Εναλλακτικά δες τον 

https://www.skroutz.gr/s/15854873/Crucial-BX500-480GB.html

Ίσως ακόμη καλύτερη επιλογή :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Αναζητώ εσωτερικό για desktop για αποθήκευση αρχείων, ταινιών, παιχνιδιών, μουσική κτλ. Για έξτρα αποθηκευτικό χώρο δηλαδή για να μην επιβαρύνω τον 512 ssd. 

Πιστεύω καλύτερα να κοιτάω σε hdd 7200. Βρήκα αυτόν: https://www.skroutz.gr/s/15405705/Seagate-Barracuda-2TB-ST2000DM008.html#reviews

Αξίζει; Υπάρχει κάτι καλύτερο; Θα ήθελα όσο πιο αξιόπιστο γίνεται. Επίσης, μπορεί να βοηθήσει κάποιος για το τι έξτρα θα χρειαστώ στην εγκατάσταση; Π.χ. tray? βίδες? sata cable? Ή μέσα στην συσκευασία υπάρχουν όλα;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω έναν m2 στα 500gb για να ηρεμήσω ως προς το έλλειμα χώρου φυσικού και ψηφιακού, να του περάσω λειτουργικό και να ξενοιάσω από καλώδια και βιδώματα. Έχω μία tomahawk max με 16gb ram 3300mhz και ryzen 3600.

Να πάω σε samsung 970 με 110 περίπου ευρώ, ή θα πάει μια χαρά και με τους crucial P1 - intenso TOP των 70 ευρώ; Προέρχομαι από sata 3 ssd.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Θέλω έναν m2 στα 500gb για να ηρεμήσω ως προς το έλλειμα χώρου φυσικού και ψηφιακού, να του περάσω λειτουργικό και να ξενοιάσω από καλώδια και βιδώματα. Έχω μία tomahawk max με 16gb ram 3300mhz και ryzen 3600.

Να πάω σε samsung 970 με 110 περίπου ευρώ, ή θα πάει μια χαρά και με τους crucial P1 - intenso TOP των 70 ευρώ; Προέρχομαι από sata 3 ssd.

Ευχαριστώ!

O  intenso top ειναι sata, παρα το m.2 interface

 Καλύτερη επιλογη απ'ολους ειναι ο adata sx8200 pro

Στην πλειονοτητα των περιπτώσεων οποιον και να βαλεις δεν θα καταλαβεις ιδιαιτερες διαφορες απο τον ssd που εχεις ήδη, οποτε οικονομικα αν ζοριζεσαι μπορεις να πας και στον crucial p1. Υποψην οτι ειναι qlc , οποτε αν τον εχεις γεματο η ταχυτητα θα πεφτει πιο γρηγορα οταν γραφεις συνεχομενα πολλα gb, αν και το ιδιο συμβαινει και στους φθηνους ssd με tlc και μικρες χωρητικοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, EddieObscurant είπε

O  intenso top ειναι sata, παρα το m.2 interface

 Καλύτερη επιλογη απ'ολους ειναι ο adata sx8200 pro

Στην πλειονοτητα των περιπτώσεων οποιον και να βαλεις δεν θα καταλαβεις ιδιαιτερες διαφορες απο τον ssd που εχεις ήδη, οποτε οικονομικα αν ζοριζεσαι μπορεις να πας και στον crucial p1. Υποψην οτι ειναι qlc , οποτε αν τον εχεις γεματο η ταχυτητα θα πεφτει πιο γρηγορα οταν γραφεις συνεχομενα πολλα gb, αν και το ιδιο συμβαινει και στους φθηνους ssd με tlc και μικρες χωρητικοτητες.

Οκ, σε ευχαριστώ πολύ, μάλλον στον p1 θα πάω. Εδώ να φανταστείς ξεκίνησα για hdd 1 τέρα, αλλά λέω τώρα πού να τρέχω να βρίσκω modular καλώδια τροφοδοτικού ή να ανακατατάσσω τα υπάρχοντα, πού να ακούω το άναψε- σβήσε ενός μηχανικού πάλι (δεν υπάρχει hdd στο σπίτι εδώ και 3 χρόνια), πού να περιμένω και να φορτώνει. Αποφάσισα να δώσω λίγα παραπάνω λεφτά και να πάρω μισή χωρητικότητα plug n play, θα με καλύψει και το 500άρι αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να ανοίγω θέμα γιατί έχω μια απλή ερώτηση. Έβαλα ένα nvme m2 drive και παρατηρώ ότι οι θερμοκρασία του είναι περίπου 50-51 όταν δεν κάνω τίποτα και αν ανοίξω κάποιο browser και 2-3 άλλα apps φτάνει στους 57 (χωρίς file transfers κτλ). Μήπως πρέπει να χρησιμοποιήσω heatsink;  Άν ναι μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maarinos είπε

@billyg599

Είναι φυσιολογικό σε αυτές της θερμοκρασίες να λειτουργεί ο ssd και συγκεκριμένα η μνήμες nand, αν βάλεις heatsink θα επηρεάσει τη διάρκεια ζωής.

Σε ευχαριστώ. Είναι ο πρώτος nvme που χρησιμοποιώ και δεν ήξερα τι να περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. 350€ και για τους 2

2. 256GB & 2TB

3. Windows & Gaming αντιστοιχα

4. 2x4TB HDD μονο για δεδομενα

 

Σκεφτομουν για Nvme M.2 και για τους 2 αλλα για τον 2TB που θα τον εχω για Gaming μονο, αξιζει να δωσω τοσα χρηματα; Επισης μηπως ειναι υπερβολικα τα 2TB και θα ειμαι ενταξει και με 1TB; Αλλα πλεον ολα τα καινουρια παιχνιδια εχουν ταριφα 80GB μεσο ορο.

Θα κανει διαφορα με εναν SATA SSD Πχ?

 

Για βοηθεια, η μητρικη μου ειναι η ASUS CROSSHAIR VIII HERO WIFI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω επειδή τότε είχαμε πει εδώ να πάρω samsung ssd καλός είναι γρήγορος, άλλα ένα θεματακι που με κάνει με την χωρητικότητα, πότε λέει 95gb πότε λέει 84gb στο hd sendinel από την πρώτη μέρα που τον πείρα με βγάζει αυτό, μήπως έχει θέμα; 

Χωρίς τίτλο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Έχει η σύντροφος μου ένα λάπτοπ hp envy touchsmart ultrabook 4-1103ea και θέλουμε να αναβαθμίσουμε τον σκληρό σε ssd.Ψάχνουμε κάτι σε χωρητικότητα 500giga και vfm.Το λάπτοπ χρησιμοποιείται για τα βασικά (Browsing και βασικά προγράμματα office), όχι κάτι βαρύ γενικά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο και τις προτάσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω ένα xiaomi notebook pro 2018 και φοράει ήδη έναν nvme m2 250gb. Χρειάζομαι κι έναν 2ο Μ2 για εξτρά χώρο. Ποιον προτείνετε ως VFM λύση μιας και δε βλέπω να πέφτουν οι τιμές όπως πολλοί περιμέναμε. Αντί αυτού ανεβαίνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, biovaggoulas είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω ένα xiaomi notebook pro 2018 και φοράει ήδη έναν nvme m2 250gb. Χρειάζομαι κι έναν 2ο Μ2 για εξτρά χώρο. Ποιον προτείνετε ως VFM λύση μιας και δε βλέπω να πέφτουν οι τιμές όπως πολλοί περιμέναμε. Αντί αυτού ανεβαίνουν...

crucial p1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...