Προς το περιεχόμενο

Να πάω στο ΤΕΙ ή να ξαναδώσω ;


KarmaGer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως πολλοι απο εσας θα γνωριζετε, στις 29/6/2018 -ημερα Παρασκευη- ανακοινωθηκαν τα αποτελεσματα των εξετασεων τον Πανελληνιων. Δυστυχως δεν καταφερα να περασω σε καποιο ΑΕΙ πληροφορικης και τωρα ο κληρος πεφτει στο Μηχανικων Πληροφορικης το οποιο μετραει πολλα τμηματα στη χωρα. Θα αξιζε πιστευετε να χασω μια χρονια για να περασω σε καποιο ΑΕΙ η να μαζεψω τα μπογαλακια μου και να μπω στο προαναφερθεν τμημα ; Σε αυτο το σημειο να δηλωσω οτι δεν προκειται να αρκεστω στις εγχωριες σπουδες μου και εχω ως στοχο να κανω μεταπτυχιακο στο εξωτερικο, ανεξαρτητα απο το αν παω σε ΑΕΙ η ΤΕΙ. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να φοιτησεις στο ΤΕΙ που περασες θα πρεπει κυριολεκτικα να μαζεψεις μπογαλακια; Η ειναι καπου κοντα στην πολη σου;
Εγω λεω να κανεις εγγραφη και να παρακολουθησεις, να δει το κλιμα και κυριος το επιπεδο σπουδων. Ποτε δεν ξερεις σε τι φαση θα εισαι του χρονου, μπορει να μην εχεις καν διαθεση να ξαναδιαβασεις για να ξαναδωσεις εξετασεις.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν ανοίξει πολλά θέματα με ανάλογο περιεχόμενο από το οποία μπορείς να πάρεις ιδέες. Προσωπικά θα σου πρότεινα να ξαναδώσεις για να μπεις σε κάποιο ΑΕΙ, θα σε διευκολύνει στο μεταπτυχιακό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, orck είπε

Για να φοιτησεις στο ΤΕΙ που περασες θα πρεπει κυριολεκτικα να μαζεψεις μπογαλακια; Η ειναι καπου κοντα στην πολη σου;
Εγω λεω να κανεις εγγραφη και να παρακολουθησεις, να δει το κλιμα και κυριος το επιπεδο σπουδων. Ποτε δεν ξερεις σε τι φαση θα εισαι του χρονου, μπορει να μην εχεις καν διαθεση να ξαναδιαβασεις για να ξαναδωσεις εξετασεις.
 

Μενω Κερκυρα. Το κοιταζα για το τμημα εδω αλλα δυστυχως φειλαραμε ... Οποτε ναι πρεπει να μαζεψω μπογαλακια, στην αρχη ξυνιζα τα μουτρα μου στο ακουμα "ΤΕΙ" αλλα δεν εχω κατι να χασω, εφοσον στο εξωτερικο κανεις δεν προκειται να με απορριψει για να κανω μεταπτυχιακο επειδη σπουδασα σε ΤΕΙ. Σκεφτομαι για το τμημα στη Λαριστα παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε υπόψιν σου ότι αν βρεθείς στο εξωτερικό προερχόμενος απο ΤΕΙ, τότε θα σου ζητηθεί να κάνεις 1 χρόνο προπτυχιακό, πριν προχωρήσεις στο κανονικό μεταπτυχιακό σου. Το σίγουρο είναι ότι θα "φας" ένα χρόνο -το λίγότερο- είτε ξεκινώντας τώρα για να ξαναδώσεις πανελλήνιες, είτε κάνοντας αργότερα -μετά τα ΤΕΙ- ένα προπτυχιακό στο εξωτερικό. Το τι θα κάνεις εξαρτάται απο τις δυνάμεις σου. Όσον αφορά τον κλάδο που επέλεξες, έχω να σου πω ότι στην πληροφορική το χρήμα θα το βείς ως προγραμματιστής. Η Ελβετία πληρώνει τα καλύτερα χρήματα στην Ευρώπη, οπότε παράλληλα ξεσκόνιζε τα Γερμανικά σου. Ως μηχανικός τα χρήματα θα τα βρείς σε αρκετές χώρες της Ευρώπης, ιδιαίτερα σε αυτές που οι Αμερικάνοι έχουν έδρα, με πρώτη την Ιρλανδία, χωρίς να παραγνωρίζω την Ολλανδία, ή τις Γερμανία/Δανία/Φινλανδία. Αν πάλι μπορείς και θέλεις, τότε η Αμερική είναι η Μέκκα της πληροφορικής. Εκεί μοιάζει πια να βρίσκεσαι σε άλλον πλανήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Imola είπε

Έχε υπόψιν σου ότι αν βρεθείς στο εξωτερικό προερχόμενος απο ΤΕΙ, τότε θα σου ζητηθεί να κάνεις 1 χρόνο προπτυχιακό, πριν προχωρήσεις στο κανονικό μεταπτυχιακό σου. Το σίγουρο είναι ότι θα "φας" ένα χρόνο -το λίγότερο- είτε ξεκινώντας τώρα για να ξαναδώσεις πανελλήνιες, είτε κάνοντας αργότερα -μετά τα ΤΕΙ- ένα προπτυχιακό στο εξωτερικό. Το τι θα κάνεις εξαρτάται απο τις δυνάμεις σου. Όσον αφορά τον κλάδο που επέλεξες, έχω να σου πω ότι στην πληροφορική το χρήμα θα το βείς ως προγραμματιστής. Η Ελβετία πληρώνει τα καλύτερα χρήματα στην Ευρώπη, οπότε παράλληλα ξεσκόνιζε τα Γερμανικά σου. Ως μηχανικός τα χρήματα θα τα βρείς σε αρκετές χώρες της Ευρώπης, ιδιαίτερα σε αυτές που οι Αμερικάνοι έχουν έδρα, με πρώτη την Ιρλανδία, χωρίς να παραγνωρίζω την Ολλανδία, ή τις Γερμανία/Δανία/Φινλανδία. Αν πάλι μπορείς και θέλεις, τότε η Αμερική είναι η Μέκκα της πληροφορικής. Εκεί μοιάζει πια να βρίσκεσαι σε άλλον πλανήτη.

Περισσοτερο με ενδιαφερει ο προγραμματισμος και πιο συγκεκριμενα το gaming development. Aυτο που λες για τον εναν χρονο προπτυχιακο δεν το διαβασα καπου. Αυτο που βρηκα ειναι οτι για παραδειγμα αντι να ζητανε 6.5 ζητανε 7.5 μεσο ορο αν προερχεσαι απο ΤΕΙ, κατι που δεν με αποθαρρυνει αφου φανταζομαι τα ΤΕΙ ειναι λιγο "ευκολοτερα". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να μπεις άμεσα στην «αγώνα» και έχεις σκοπό να κάνεις μεταπτυχιακό στο εξωτερικό με σκοπό να βγεις στην αγορά εργασίας ως προγραμματιστής (κάπου στον κόσμο) νομίζω ότι το ΤΕΙ είναι μια χαρά και να μη σε ξενίζει.

Αν σε ενδιαφέρει περισσότερο το ακαδημαϊκό και ερευνητικό κομμάτι για το μέλλον τότε καλύτερα να ξαναδώσεις για να μπεις σε κάποιο ΑΕΙ πληροφορικής ή στο CSD στο Ηράκλειο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ZauZ είπε

Αν θες να μπεις άμεσα στην «αγώνα» και έχεις σκοπό να κάνεις μεταπτυχιακό στο εξωτερικό με σκοπό να βγεις στην αγορά εργασίας ως προγραμματιστής (κάπου στον κόσμο) νομίζω ότι το ΤΕΙ είναι μια χαρά και να μη σε ξενίζει.

Αν σε ενδιαφέρει περισσότερο το ακαδημαϊκό και ερευνητικό κομμάτι για το μέλλον τότε καλύτερα να ξαναδώσεις για να μπεις σε κάποιο ΑΕΙ πληροφορικής ή στο CSD στο Ηράκλειο…

Κοιταξε, δεν γινεται να πεις οτι δεν σε ενδιαφερει η αγορα εργασιας. Εγω εχω ως στοχο (ανεξαρτητα απο το που θα καταληξω) να βγαλω αξιοπρεπως τη σχολη μου και επειτα να κανω ενα καλο μεταπτυχιακο στο εξωτερικο με σκοπο να παραμεινω στο εξωτερικο και να βρω μια δουλεια που θα μου ταιριαζει γυρω απο τον προγραμματισμο. Βασει αυτων που σου λεω ποια ειναι η τελικη σου απαντηση ; Να παω στο ΤΕΙ ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγαίνοντας στο ΤΕΙ , θα έχεις τα απαραίτητα τυπικά προσόντα για το εξωτερικό όπως θα τα είχες και από ένα ΑΕΙ αλλά στον τομέα του προγραμματισμού περισσότερη σημασία έχει η δική σου όρεξη για διάβασμα και δουλειά παρά τα πτυχία που αποτελούν απλά το κλειδί αλλά όχι το πόμολο της πόρτας για την επιτυχία.

Δούλεψε, διάβασε, κάνε demo projects όσο είσαι στη σχολή σου και φύγε για εξωτερικό να τους δείξεις το τι έχεις φτιάξει και το τι έχεις προσπαθήσει μέχρι σήμερα.

Αν πληροίς τα παραπάνω θεωρώ ότι και με το πτυχίο του ΤΕΙ είσαι καλυμμένος, οπότε Ναι, προσωπική μου άποψη πήγαινε στο ΤΕΙ.

Υγ : Τα συγχαρητήρια μου για την επιτυχία σου. Καλά μεθύσια :)

Επεξ/σία από ZauZ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Imola είπε

Έχε υπόψιν σου ότι αν βρεθείς στο εξωτερικό προερχόμενος απο ΤΕΙ, τότε θα σου ζητηθεί να κάνεις 1 χρόνο προπτυχιακό, πριν προχωρήσεις στο κανονικό μεταπτυχιακό σου.

Source?

Επεξ/σία από Kercyn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, najinblue3 είπε

δεν ισχυει, εμενα μου ζητησαν να παρω 2 μαθηματα εξτρα που δεν ειχα στο προγραμμα σπουδων μου

Εγώ το ξέρω ότι δεν ισχύει, απλώς ζητάω source για να δει και ο Imola ότι δεν ισχύει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Εγώ το ξέρω ότι δεν ισχύει, απλώς ζητάω source για να δει και ο Imola ότι δεν ισχύει.

Σε φιλο απο αλλο ΤΕΙ της Ελλαδας δεν ζητησαν να παρει τα 2 εξτρα, και ειμαστε ιδια σχολη, οποτε παει με βαση το προγραμμα σπουδων και αν λειπει κατι βασικο. Απλα εκατσα στην περιπτωση 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, KarmaGer είπε

Περισσοτερο με ενδιαφερει ο προγραμματισμος και πιο συγκεκριμενα το gaming development. Aυτο που λες για τον εναν χρονο προπτυχιακο δεν το διαβασα καπου. Αυτο που βρηκα ειναι οτι για παραδειγμα αντι να ζητανε 6.5 ζητανε 7.5 μεσο ορο αν προερχεσαι απο ΤΕΙ, κατι που δεν με αποθαρρυνει αφου φανταζομαι τα ΤΕΙ ειναι λιγο "ευκολοτερα". 

Διαβάζω πως σε ενδιαφέρει η πληροφορική, ο προγραμματισμός και το gaming development και ρωτάω πως τα πας με τα μαθηματικά και τη φυσική;

Τα τμήματα πληροφορικής ακόμα και στα Τ.Ε.Ι. περιλαμβάνουν περίπου ένα μάθημα καθαρών μαθηματικών(μαθηματικό λογισμό 1-2, γραμμική άλγεβρα, πιθανότητες και στατιστική, διαφορικές εξισώσεις κτλ.) ανά εξάμηνο. Επίσης, δεν απουσιάζουν και τα μαθήματα φυσικής.

Το gaming development απαιτεί άριστη γνώση μαθηματικών και φυσικής, καθώς και θα πρέπει να είσαι σε θέση να τα εφαρμόσεις πάνω στο προγραμματισμό.

Τέλος, μην περιμένεις να βγεις από το Πανεπιστήμιο/Τ.Ε.Ι. προγραμματιστής. Τα περισσότερα τετραετή τμήματα περιλαμβάνουν περίπου 45 μαθήματα, όπου περίπου τα 5 είναι προγραμματισμού ενώ τα υπόλοιπα σχετίζονται με αρχιτεκτονικές, υπολογιστές, δίκτυα, μαθηματικά και φυσική. Με το πέρας των χρόνων, αν όλα πάνε καλά, έχοντας το πτυχίο(Πανεπιστημίου/Τ.Ε.Ι.) σιγά σιγά συνειδητοποιείς πως όλα αυτά που έμαθες είναι πολύ γενικά και βασικά...

Πιο κάτω έχω αναφέρει, σε ένα προηγούμενο σχόλιο σε νήμα με παρόμοιο θέμα, τη διαφορά στις σπουδές μεταξύ των Πανεπιστημίων και των Τ.Ε.Ι.

 

Επεξ/σία από TheDarkKnight
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εργασία στον ιδιωτικό τομέα δεν έχει κάποια διαφορά, και όποιες εταιρίες κοιτάνε πτυχία θα το κάνουν λόγο iso φαντάζομαι. Σον δημόσιο τομέα μάλλον υπάρχει η 'ρετσινιά' του ΤΕΙτζή.  Για μεταπτυχιακό μάλλον το ΑΕΙ είναι καλύτερη επιλογή. Έχω ακούσει καλά λόγια για τα ΤΕΙ από άποψη μαθημάτων αν και το software developement μάλλον θα πρέπει να το μάθεις μόνος σου. Επίσης κάποια ενδιαφέροντα μεταπτυχιακά εξωτερικού σε software engineering με στοχευμένη ύλη (πχ design patterns) δεν αναγνωρίζονται από τον ΔΟΑΤΑΠ (λόγω προδαγραφών που θέτει). Για να έχεις πλήρη τυπικά προσόντα καλό θα ήταν και ένα proficiency. 

Και πάλι συγχαρητήρια και να ξέρεις ότι το ΤΕΙ Μηχανικών Πληροφορικής δεν είναι αμελητέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...