Προς το περιεχόμενο

Να πάω στο ΤΕΙ ή να ξαναδώσω ;


KarmaGer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περισσότερο θα με ενδιεφερε το επιπεδο του τμηματος που περασα και λιγοτερο αν ειναι ΤΕΙ ή ΑΕΙ.Θα προτιμουσα με κλειστα τα ματια το ΤΕΙ Αθηνας πχ απο το Πανεπιστημιο Τριπολης πχ.Εσυ αποφασίζεις βεβαια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, zenwalk23 είπε

Περισσότερο θα με ενδιεφερε το επιπεδο του τμηματος που περασα και λιγοτερο αν ειναι ΤΕΙ ή ΑΕΙ.Θα προτιμουσα με κλειστα τα ματια το ΤΕΙ Αθηνας πχ απο το Πανεπιστημιο Τριπολης πχ.Εσυ αποφασίζεις βεβαια.

Στη μέση της πρότασης, σκέφτηκα το παράδειγμα που έδωσες στο υπόλοιπο της xDDDD

Αν είχαμε το επίπεδο των φοιτητών, σαν ΤΕΙ, είμαστε πιο καλοί από πολλά Πανεπιστήμια. Τουλάχιστον, έτσι πιστεύω εγώ, από αυτά που βλέπω σε σχέση με φίλους σε άλλα Πανεπιστήμια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε Καλύτερα να πας στο ΤΕΙ γιατί:

  • Το ΤΕΙ ουσιαστικά είναι Παν/μιακή σχολή.
  • Μπορείς να κάνεις ένα μεταπτυχιακό εκεί που σε ενδιαφέρει.

Με αυτό τον τρόπο ουσιαστικά έχεις 2 πτυχία και το Δεύτερο είναι εκεί που γουστάρεις. Δε, ναι μεν επαρχία είναι ένα βάρος στην τσέπη, όμως αποτελεί μια ποιο πλούσια εμπειρία που ίσως να μην έχεις άλλη ευκαιρία να την δεις, συζήτησε το με τους δικούς σου και αποφάσισε.

Ακόμη κάθε χρόνο η google κάνει το google summer of code που μπορεί η επιτυχής συμμετοχή σε αυτό να σε ξαλαφρώνει οικονομικώς μόνο που θα σου πέφτει μέσα στην Καλοκαιρινή εξεταστική, έτσι ίσως να θέλει κάποιο management πχ. ή να αφήνεις κάποια μαθήματα για εξεταστική Σεπτεμβρίου. Τέλος μπορείς να συμμετέχεις και σε hackathons τα οποία η νίκη δίνει κάποιο χρηματικό έπαθλο (με την προϋπόθεση της νίκης).

 

Δε ένας τίτλος σπουδών όσο και σκατένιος να είναι δεν παύει υπό τις κατάλληλες προϋποθέσεις να είναι ένα σκαλοπάτι για κάτι καλύτερο. Και την ουσία από άποψη γνώσης είτε ΑΕΙ είτε ΤΕΙ είναι το ίδιο γιατί δεν είναι η μοναδική συνιστώσα στην μάθηση, υπάρχει και η προσωπική προσπάθεια.

 

Τέλος σου δίνω και το παρακάτω spoiler για την επαγγελματική σου καριέρα:

ΘΑ ΞΕΝΕΡΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@KarmaGer

Θα σε συμβούλευα να δεις πόσοι από αυτούς που προτείνουν ΤΕΙ, έχουν τελειώσει ΤΕΙ και όχι ΑΕΙ. Δεν παίρνω θέση στο ΤΕΙ vs ΑΕΙ, αλλά όταν ακούς κάποιον να υποστηρίζει μία θέση χωρίς αντικειμενικά στοιχεία (δηλαδή, χωρίς "αριθμούς") καλό είναι να ελέγχεις και την σχέση του με την θέση του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα σε συμβούλευα να δεις πόσοι από αυτούς που προτείνουν ΑΕΙ, έχουν τελειώσει ΑΕΙ και όχι ΤΕΙ. Δεν παίρνω θέση στο ΤΕΙ vs ΑΕΙ, αλλά όταν ακούς κάποιον να υποστηρίζει μία θέση χωρίς αντικειμενικά στοιχεία (δηλαδή, χωρίς "αριθμούς") καλό είναι να ελέγχεις και την σχέση του με την θέση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Θα σε συμβούλευα να δεις πόσοι από αυτούς που προτείνουν ΑΕΙ, έχουν τελειώσει ΑΕΙ και όχι ΤΕΙ. Δεν παίρνω θέση στο ΤΕΙ vs ΑΕΙ, αλλά όταν ακούς κάποιον να υποστηρίζει μία θέση χωρίς αντικειμενικά στοιχεία (δηλαδή, χωρίς "αριθμούς") καλό είναι να ελέγχεις και την σχέση του με την θέση του.

Μαζί σου! Ανέφερα το ΤΕΙ επειδή στα τελευταία μηνύματα μόνο για ΤΕΙ γίνεται λόγος και μόνο βάσει προσωπικών εμπειριών. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ δεν καταλαβαίνω πάντως τι είδους νούμερα θα μπορούσε να βάλει κάποιος και τι θα δείξει ακριβώς. Το ότι το σωτήριον έτος 2000 + 18 υπάρχουν άτομα που θεωρούν ότι στα ΤΕΙ πάει ο κακομοίρης που δεν πολυπιάνει τα γράμματα για να μάθει κι αυτός μια τέχνη με ξεπερνά (δεν αναφέρομαι σε σένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kercyn είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω πάντως τι είδους νούμερα θα μπορούσε να βάλει κάποιος και τι θα δείξει ακριβώς. Το ότι το σωτήριον έτος 2000 + 18 υπάρχουν άτομα που θεωρούν ότι στα ΤΕΙ πάει ο κακομοίρης που δεν πολυπιάνει τα γράμματα για να μάθει κι αυτός μια τέχνη με ξεπερνά (δεν αναφέρομαι σε σένα).

Το ότι δεν καταλαβαίνεις, δεν σημαίνει ότι η μόνη εναλλακτική είναι η αρνητική αντίληψη που αναφέρεις. Εάν δεν καταλαβαίνεις, θα μπορούσες να ρωτήσεις και όχι να αρχίσεις να χρησιμοποιείς λογικά σφάλματα για να ενισχύσεις μία δική σου αντίληψη.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Το ότι δεν καταλαβαίνεις, δεν σημαίνει ότι η μόνη εναλλακτική είναι η αρνητική αντίληψη που αναφέρεις. Εάν δεν καταλαβαίνεις, θα μπορούσες να ρωτήσεις και όχι να αρχίσεις να χρησιμοποιείς λογικά σφάλματα για να ενισχύσεις μία δική σου αντίληψη.  

Μα προφανώς ο άλλος θα γράψει προσωπικές εμπειρίες κι αυτά που έχει ακούσει από φίλους και γνωστούς. Θες να μου πεις σε ποια metrics αναφέρεσαι και πού μπορούμε να τα βρούμε; Έχω κάποια στο μυαλό μου αλλά ελπίζω να μην είναι αυτά...

Επεξ/σία από Kercyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Φίλε Καλύτερα να πας στο ΤΕΙ γιατί:

  • Το ΤΕΙ ουσιαστικά είναι Παν/μιακή σχολή.
  • Μπορείς να κάνεις ένα μεταπτυχιακό εκεί που σε ενδιαφέρει.

Με αυτό τον ουσιαστικά έχεις 2 πτυχία και τι Δεύτερο είναι εκεί που γουστάρεις. Δε ναι μεν επαρχία είναι ένα βάρος στην τσέπη όμως αποτελεί μια ποιο πλούσια εμπειρία που ίσως να μην έχεις άλλη ευκαιρία να την δεις, συζήτησε το με τους δικούς σου και αποφάσισε.

Ακόμη κάθε χρόνο η google κάνει το google summer of code που μπορεί η επιτυχής συμμετοχή σε αυτό να σε ξαλαφρώνει οικονομικώς μόνο που θα σου πέφτει μέσα στην Καλοκαιρινή εξεταστική, έτσι ίσως να θέλει κάποιο management πχ. ή να αφήνεις κάποια μαθήματα για εξεταστική Σεπτεμβρίου. Δε μπορείς να συμμετέχεις και σε hackathons τα οποία η νίκη δίνει κάποιο χρηματικό έπαθλο (με την προϋπόθεση της νίκης).

Δε ένας τίτλος σπουδών όσο και σκατένιος να είναι δεν παύει υπό τις κατάλληλες προϋποθέσεις να είναι ένα σκαλοπάτι για κάτι καλύτερο. Και την ουσία από άποψη γνώσης είτε ΑΕΙ είτε ΤΕΙ είναι το ίδιο γιατί δεν είναι η μοναδική συνιστώσα στην μάθηση, υπάρχει και η προσωπική προσπάθεια.

Τέλος σου δίνω και το παρακάτω spoiler για την επαγγελματική σου καρίερα:

ΘΑ ΞΕΝΕΡΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ

Η πικρή αλήθεια το τελευταίο :P. Οχι πως δουλεύω, απλά τα προτζεκτ που βλέπουμε και μας ενθουσιάζουν δεν είναι τόσο πολλά και γι' αυτό πολλά άτομα δεν θα ασχοληθούν ποτέ με αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Μα προφανώς ο άλλος θα γράψει προσωπικές εμπειρίες κι αυτά που έχει ακούσει από φίλους και γνωστούς. Θες να μου πεις σε ποια metrics αναφέρεσαι και πού μπορούμε να τα βρούμε; Έχω κάποια στο μυαλό μου αλλά ελπίζω να μην είναι αυτά...

Καθόλου προφανώς. Αυτό ακριβώς σχολίασα. Όταν κάποιος είναι από ΤΕΙ (π.χ.) και βάσει προσωπικών εμπειριών καταλήγει ότι οι δικές του επιλογές είναι οι καλύτερες, τότε μόνο αντικειμενική δεν είναι η συμβουλή και μόνο να βοηθήσει τον άλλον δεν έχει στόχο. 

Τέλος, εγώ δεν είπα ποτέ για “metrics”. Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις πως δεν είναι καλή πρακτική, για μια φιλική συζήτηση, να «βάζεις λέξεις» στο «στόμα» του συνομιλητή σου. Θα ήθελα όμως να ακούσω τι “metrics” έχεις στο μυαλό σου εσύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, Fortistis είπε

@KarmaGer

 αλλά όταν ακούς κάποιον να υποστηρίζει μία θέση χωρίς αντικειμενικά στοιχεία (δηλαδή, χωρίς "αριθμούς") καλό είναι να ελέγχεις και την σχέση του με την θέση του. 

Εδώ λες για metrics.

Εγώ, ας πούμε, που ήμουν στο ΤΕΙ Αθήνας (τώρα έγινε ΠΑΔΑ, αναβάθμιση) ξέρω ποια είναι τα καλά και τα κακά της σχολής οπότε αν κάποιος ρωτήσει πού να πάω μπορώ να του πω την προσωπική μου εμπειρία. Έχω επίσης φίλους σε άλλες σχολές και ξέρω (ή μπορώ να μάθω) πάνω-κάτω τι γίνεται κι εκεί. Δεν καταλαβαίνω πού ακριβώς βλέπεις το πρόβλημα με αυτό ή πώς έχεις στο μυαλό σου ότι θα έπρεπε να γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xristos97 είπε

Η πικρή αλήθεια το τελευταίο :P. Οχι πως δουλεύω, απλά τα προτζεκτ που βλέπουμε και μας ενθουσιάζουν δεν είναι τόσο πολλά και γι' αυτό πολλά άτομα δεν θα ασχοληθούν ποτέ με αυτά.

Το κακό είναι ότι όταν πρέπει να συζητήσεις τεχνικά είναι ο businessman στην μέση έτσι έχει λόγο. Πάντα πρέπει να υπάρχει και ένας technical expert και όταν συζητάς business συζητάς business όταν συζητάς technical συζητάς technical. Γενικά 1-2 είναι οι εταιρείες η οποίες είχαν οργάνωση στην σταδιοδρομία μου έως τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν μπορείς ....Γράφεσαι στο ΤΕΙ......κάθεσαι εκεί τουλάχιστον 1 εξαμηνο...μοιράζεις τον χρόνο σου ανάμεσα σε υλικό ΤΕΙ/Πανελλήνιες....του χρόνου τέτοιο καιρό θα ξέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Kercyn είπε

Εδώ λες για metrics.

Εγώ, ας πούμε, που ήμουν στο ΤΕΙ Αθήνας (τώρα έγινε ΠΑΔΑ, αναβάθμιση) ξέρω ποια είναι τα καλά και τα κακά της σχολής οπότε αν κάποιος ρωτήσει πού να πάω μπορώ να του πω την προσωπική μου εμπειρία. Έχω επίσης φίλους σε άλλες σχολές και ξέρω (ή μπορώ να μάθω) πάνω-κάτω τι γίνεται κι εκεί. Δεν καταλαβαίνω πού ακριβώς βλέπεις το πρόβλημα με αυτό ή πώς έχεις στο μυαλό σου ότι θα έπρεπε να γίνεται.

α) Όχι. Εκεί λέω για "αντικειμενικά στοιχεία (δηλαδή, αριθμούς)". Τα "metrics" είναι μεγέθη, μετρικές. Εγώ μιλάω για στοιχεία. Τα metrics είναι στοιχεία, όλα τα στοιχεία δεν είναι metrics. 

β) Παραφράζεις αυτό που έγραψα ή δεν κατάλαβες τι έγραψα. 

Το να παραθέσει κανείς τα καλά και τα κακά της σχολής του σε κάποιον ενδιαφερόμενο, είναι απόλυτα φυσιολογικό. Το να προτείνει ως λύση τα ΤΕΙ (γενικά) επειδή αυτός πήγε σε ΤΕΙ, είναι αρκετά dodgy. 

Και για να προσθέσω την δική μου οπτική. Όταν κάποιος προτείνει το τμήμα που τελείωσε ως λύση (και όχι απλά παραθέτει τα καλά και τα κακά του), καλό θα ήταν να παραθέτει και τα:

  1. Ποσοστό αποφοίτων με εργασία στο αντικείμενο του τμήματος. Εάν δεν υπάρχει επίσημη ενημέρωση από την γραμματεία, τότε αυτό δείχνει αρκετά για το τμήμα. 
  2. Μέσο αριθμό δημοσιεύσεων (βάσει google scholar) ανά ΔΕΠ/ΕΠ. Εάν τα μέλη ΔΕΠ/ΕΠ δεν δημοσιεύουν, τότε δεν έχουν σχέση με την επικαιρότητα της έρευνας. Μπορεί να είναι καλοί δάσκαλοι, αλλά όχι επιστήμονες. 
  3. Μέσο αριθμό ετεροαναφορών (βάσει google scholar) ανά ΔΕΠ/ΕΠ. Γιατί, μπορεί να δημοσιεύουν αλλά κανείς να μην τους παίρνει στα σοβαρά. 
  4. Ενεργά προγράμματα χρηματοδότησης/έρευνας αυτή την στιγμή. 
  5. Μέσο πλήθος ετών για αποφοίτηση. 

γ) Ακόμα περιμένω τα metrics που ανέφερες εσύ στο: 

11 ώρες πριν, Kercyn είπε

Θες να μου πεις σε ποια metrics αναφέρεσαι και πού μπορούμε να τα βρούμε; Έχω κάποια στο μυαλό μου αλλά ελπίζω να μην είναι αυτά..

Υ.Γ. Ένα παράδειγμα: Το H Index είναι metric. Το πόσα από τα άρθρα που αναφέρουν δικό σου άρθρο έχουν πρώτο author από την ίδια χώρα με εσένα, δεν είναι metric (είναι μία βλακεία που μου ήρθε εμένα στο κεφάλι τώρα). Με την "καθαρή" έννοια βέβαια, metric είναι μία distance function. Αλλά... 

Επεξ/σία από Fortistis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...