Προς το περιεχόμενο

Να πάω στο ΤΕΙ ή να ξαναδώσω ;


KarmaGer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MitsarasAth είπε

απλα σας αρεσει το παραμυθι οτι η πληροφρικη ειναι δυσκολη και κανενας αλλος. πχ η ιατρικη ειναι ευκολη? 

Μα δε με ενδιαφέρει να συγκρίνω την πληροφορική με άλλες επιστήμες. Εξ' αρχής συμφώνησα ότι είναι άτοπη τέτοια σύγκριση όπως και εσύ πιο πίσω, αλλά παρόλα αυτά έκανες σύγκριση του φυσικού με την πληροφορική, όσον αφορά τη δυσκολία. Όπως και να 'χει εύστοχα έχει ήδη απαντήσει ο φίλος πολ. μηχανικός

Αυτό που έγραψα σε εσένα ότι η πείρα σου δεν λέει κάτι όσον αφορά το επίπεδο σπουδών της πληροφορικής γενικότερα για όλα τα τμήματα. Αφορά μόνο το τμήμα που παρακολουθείς εσύ. Διαπίστωσες ότι το επίπεδο σπουδών στο παπει (πληροφορική) είναι σχετικά εύκολο, σε σχέση με το φυσικό. Δεν αντιλέγω σε αυτό. 

Επεξ/σία από marios28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, albNik είπε

Βασικα τελειωσα σημμυ εμπ. Δεν καναμε μονο μαθηματα υπολογιστων. 

Άρα καταλαβαίνεις από πρώτο χέρι τι εστί σχολή παλούκι. 

6 ώρες πριν, marios28 είπε

Μα δε με ενδιαφέρει να συγκρίνω την πληροφορική με άλλες επιστήμες. Εξ' αρχής συμφώνησα ότι είναι άτοπη τέτοια σύγκριση

Τα λες εσύ αλλά.... μερικοί το βιολί τους

 

Όπως και να έχει να απαντήσω επι της ουσίας στο φίλο που ξεκίνησε το topic.

Η πληροφορική δε θέλει χαρτί αλλά προγραμματιστικό,τεχνικό και θεωρητικό υπόβαθρο. Φυσικά μπορείς και μόνος σου αλλά σε μια σχολή θα τα μάθεις πιο γρήγορα και με τη σωστή σειρά. Τώρα ποια ειναι η σωστή σχολή και ποια όχι, προσωπικά δεν ξέρω να σου πω. Νομίζω όμως ότι ένα συμπέρασμα θα το έχεις βγάλει από τα προηγούμενα μηνύματα.

Επεξ/σία από becoming_I
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/07/2018 at 14:13, albNik said:

Μιλούσα για δυσκολια εκμαθησης, οχι για αδεια ασκησεως επαγγελματος, ευθυνη υπαγραφης κλπ.

Προσωπική μου άποψη, έχοντας πολυτεχνικά πτυχία και πολυετή καριέρα αποκλειστικά στον προγραμματισμό: ο προγραμματισμός (ναι ξέρω, CS λέμε όχι προγραμματισμό, το έχω το αντικείμενο αλλά το να πω καριέρα σε CS ακούγεται κάπως) είναι σούπερ ευκολότερος.

Δε βλέπω το λόγο να παραθέσω διαπιστευτήρια αλλά αν είσαι διατεθειμένος να με πιστέψεις, θεωρώ ότι μπορώ να κρίνω γιατί έχω/είχα εκτενείς γνώσεις και στα δύο αντικείμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, becoming_I είπε

Η πληροφορική δε θέλει χαρτί 

Η επιστήμη υπολογιστών δε θέλει χαρτί για να βρεις δουλειά σε ότι έχει να κάνει με τον τομέα ανάπτυξης λογισμικού (+ πληροφοριακά συστήματα) γιατί:

1. είναι σχετικά εύκολο να πιστοποιηθούν οι γνώσεις 

2. υπάρχουν εκατομμύρια tutorials/online μαθήματα σχεδόν για τα πάντα. 

3. το κόστος εργαστηρίου (δηλαδή έναν υπολογιστή) εξάσκησης/εκμάθησης, είναι σχεδόν αμελητέο σε σχέση με άλλες επιστήμες

4. τα λάθη είναι αναστρέψιμα 

Σαφώς μπορεί κάποιος να μάθει μόνος του προγραμματισμό.

Αλλά... η ανάπτυξη λογισμικού είναι ένας από τους 7-8-9 τομείς και όντως και κατά τη δική μου γνώμη ο πιο εύκολος.

Δε νομίζω ότι δε χρειάζεται χαρτί για τους υπόλοιπους τομείς, όπως: υλικό, τηλεπικοινωνίες, δίκτυα, ανάλυση συστημάτων, ρομποτική, ασφάλεια συστημάτων κ.τ.λ. Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να βρει δουλειά χωρίς χαρτί. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...