Προς το περιεχόμενο

Να πάω στο ΤΕΙ ή να ξαναδώσω ;


KarmaGer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, το επιχείρημα της αδυναμίας εκτέλεσης του bi-modal IT από το μεγαλύτερο ποσοστό Dev/IT στον κόσμο είναι το μεγαλύτερο παράδειγμα. Άντε πείσε κάποιον που γράφει T-SQL να το πάει σε message queue γιατί ταιριάζει καλύτερα στο hybrid. Ποιο εύκολο είναι να μετακομίσεις την εταιρεία δίπλα από το datacenter για να έχεις 5 ms latency παρά να ξαναγράψει τον κώδικα.    Και αυτή η άρνηση και τα blockers είναι γιατί έχει φόρτο εργασίας , το μεγαλύτερο ποσοστό του οποίου προέρχεται από την έλλειψη γνώσης και χρειάζεται learning curve.

Στο παράδειγμα σου TSQL- message queue και οι δύο τεχνολογίες είναι 'αρχαίες'. Δεν νομίζω να έχει υπάρξει (καθόλου?) πρόοδος.

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Microsoft_SQL_Server

https://en.wikipedia.org/wiki/Message_queue

Spoiler

Αυτό με τα bi-modal δεν έχω ιδέα τι είναι 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Το διαφορετικό dev για το γρήγορο και καινοτόμο σε σχέση με το maintenance mode,  είναι νέος όρος που βγήκε γιατί δυσκολεύονται όλοι στην μετάβαση στο cloud με αποτέλεσμα να έχουμε δυο διαφορετικούς κόσμους. Για το Message queue αυτό είναι ακριβώς το θέμα μου , αν ήταν εκπαιδευμένοι τότε δε θα είχαν κάποιο πρόβλημα ,αντιθέτως στην αγορά το βλέπεις καθημερινά. 

Για εμένα χρειάζεσαι 3 άτομα στην καριέρα σου 

1. Καθηγητής (ΑΕΙ/ΤΕΙ) ο οποίος θα σου μάθει τι είναι όλα αυτά τα πράγματα και πως υπερτερεί/ υστερεί το καθένα

2. Trainer (aka Εκπαιδευτής) αυτός ο οποίος θα σου μάθει από το Α έως το Ω πως δουλεύει το κάθε ένα από αυτά.

3. Mentor , ο οποίος θα σου δώσει ειλικρινές Feedback σχετικά με την απόδοσή σου και θα σε συμβουλέψει για το πως θα πας παρακάτω χωρίς ζήλειες και δράματα.

Από αυτούς τους 3 τον πρώτο τον θέλεις 4 χρόνια μαζεμένα , τον δεύτερο ανά τακτά χρονικά διαστήματα και τον τρίτο κάθε μέρα.

Για κάποιο περίεργο λόγο στην Ελλάδα από τους 10 που τελειώνουν μόνο οι 2-3 καταλαβαίνουν πως μόλις ξεκίνησαν. Οι υπόλοιποι έχουν απλά απαιτήσεις. Για να αλλάξεις ρόλο ή να ανέβεις στην ιεραρχία χρειάζεσαι χρόνο και να σπάσεις τα μούτρα σου. Να αστοχήσεις και μέσα από αυτή τη διαδικασία να μάθεις. Η ερώτηση πως βλέπεις τον εαυτό σου σε 5 χρόνια είναι πολύ σημαντική , δείχνει από τι είσαι φτιαγμένος. Αν είσαι των 800 ευρώ ή των 3 χιλιάδων ή κάπου ενδιάμεσα. 

Πριν λίγο καιρό μέσω γνωστών μου ζήτησαν να δω ένα παιδί που τελείωσε ΤΕΙ μήπως μπορέσω να τον βοηθήσω να έρθει σε επαφή με κάποια εταιρεία γιατί είναι άνεργος και για τα προς το ζην κάνει κάνα Service από εδώ και από εκεί. Η ερώτηση που μου έκανε συνεχώς ήταν αν θα ήταν καλή η εταιρεία και αν θα είχε σταθερή δουλειά και πιθανότητες να ανέβει μισθολογικά. Δηλαδή έλεος! Μπες ρε άνθρωπε και βλέπουμε λες και εσένα περίμεναν όλοι. Φυσικά από τα 50 άτομα που έχω υπόψιν αυτός θα είναι πάντα τελευταίος λόγο attitude. 

 

Πίσω στο θέμα ,  αν ήταν να πάω κάπου θα διάλεγα κάτι σε Data/AI/Cloud/κάτι σε σχέση με Architect γιατί πιστεύω πως αυτά θα σου δώσουν να φας κάτι στα επόμενα 20 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο που αφιερώσατε για την απορία μου, μπορώ να πω πως με βοηθήσατε αρκετά. Για όποιον ενδιαφέρεται έγραψα 11165 με μέτριο διάβασμα ωστόσο βάσει αυτών που γράψατε συμπεραίνω πως ο μόνος λόγος να ξαναδώσω είναι καθαρά για θέμα "εγωισμού" και "πρόκλησης" (και συμφωνω :P) . Ας δούμε και τα αποτελέσματα των βάσεων και μπορεί να επιστρέψω στο thread. Τέλος απλά να ρωτήσω ποια θεωρούνται καλά τμήματα μηχανικών πληροφορικής (εκτός απο το Αλεξάνδρειο που δεν το πιανω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KarmaGer είπε

βάσει αυτών που γράψατε συμπεραίνω πως ο μόνος λόγος να ξαναδώσω είναι καθαρά για θέμα

ενδεχομένως (αρκετά πιθανό σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία) καλύτερων συνθηκών για 4-5 χρόνια.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2018 στις 7:34 ΜΜ, KarmaGer είπε

Οπως πολλοι απο εσας θα γνωριζετε, στις 29/6/2018 -ημερα Παρασκευη- ανακοινωθηκαν τα αποτελεσματα των εξετασεων τον Πανελληνιων. Δυστυχως δεν καταφερα να περασω σε καποιο ΑΕΙ πληροφορικης και τωρα ο κληρος πεφτει στο Μηχανικων Πληροφορικης το οποιο μετραει πολλα τμηματα στη χωρα. Θα αξιζε πιστευετε να χασω μια χρονια για να περασω σε καποιο ΑΕΙ η να μαζεψω τα μπογαλακια μου και να μπω στο προαναφερθεν τμημα ; Σε αυτο το σημειο να δηλωσω οτι δεν προκειται να αρκεστω στις εγχωριες σπουδες μου και εχω ως στοχο να κανω μεταπτυχιακο στο εξωτερικο, ανεξαρτητα απο το αν παω σε ΑΕΙ η ΤΕΙ. Ευχαριστω εκ των προτερων.

ΤΕΙ Μηχ.Πληροφορικης εχω ακουσει καλα λογια , και για τα περιφεριακα τμηματα. Στο average περιφερειακο ΤΕΙ CS γινεται αξιοτιμη απο αποψη παροχης βιβλιων , εργαστηριων και εξετασεων , αλλα το πλην ειναι πως το επιπεδο ειναι σχετικα low απο αποψη ακαδημαικης κουλτουρας. Δηλαδη ενα 60% μαθητων/καθηγητων ειναι καφενοβιοι με νοοτροπια ΔΥ , ενα αλλο 20% ειναι ΕΠΑΛιωτες που οι περισσοτεροι δεν ξερουν το λογο που ειναι εκει , και ενα 20% ειναι πορωμενα και φιλοτιμα ατομα μαθητες/καθηγητες που τρεχουν την κατασταση.

Αυτο εχω δει καθαρα εμπειρικα , αλλα πιστευω κατι αντιστοιχο ισχυει στα περισσοτερα ΤΕΙ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2018 στις 8:14 ΜΜ, fsbmaniac είπε

 Μια χαρα πας σε μεταπτυχιακο εξωτερικου απο τει , αν εχεις και επιπεδο εξαιρετικο στα αγγλικα (ielts) και ενα καλο σκορ (gre) .

Εκανα μεταπτυχιακο σε Πανεπιστημιο και ειδα τι χαλι επικρατει ...αν εξαιρεσεις τους πολυτεχνιτες οι αλλοι τελειωσαν και παλι δουλευουν ως σερβιτοροι και γραμματειακη υποστηριξη με 2 πτυχια... Συμφοιτητες μου απο το τει ειναι στην Ατλαντα και στον Καναδα σε εταιριες software γιατι αφιερωθηκαν σε αυτο και ηταν ικανοτατοι, δεν τους μειωσε σε τιποτα το οτι ηταν απο τει, βεβαια και  πολλοι αλλοι  ακομα κανουν τυπικες ελληνικες δουλειες...  . Αν εισαι καλος και ικανος ...δεν μετραει τιποτα αλλο... Η νοοτροπια αυτη δημιουργησε να υπαρχουν ακαλυπτες θεσεις πολυ καλοπληρωμενες ενω το hr δεχεται χιλιαδες αιτησεις ανθρωπων με 2 πτυχια που ειναι τελειως ανικανοι απλα να εξηγησουν σε 10 γραμμες τι ειναι και τι κανει το τρανζιστορ ή η διοδος ζενερ  ενω εχουν τελειωσει αναλογη σχολη. Το ιδιο να επιλεξουν απο 10 ακρολεξα ποια αφορουν δικτυα ...και επιλεγουν το abs και το esp αντι για stp και ospf. Ειδικα στο cybersecurity δεν υπαρχει pool στην Ελλαδα. Στο εξωτερικο βλεπεις 40ρηδες να αλλαζουν επαγγελμα και με εντατικα στο udemy και αλλα προγραμματα να καταφερνουν να εργαζονται μεσα σε 2 χρονια ...και εμεις εδω να καταργιομαστε τους ξενους για την κριση και να  κανουμε το επιδομα  αλληλεγγυης netflix ,τσιγαρα, και πιτσες...

πολυ φιλελε ποστ...

αραξε και χαλαρωσε. η κριση τα  ισοπεδωσει ολα στην ελλαδα. επειδη ενας που εχει τελειωσει τει ηλεκτρολογιας καιε χει  μια δουλιτσα σε φαμπρικα δεν σημαινει οτι θα πρεπει αν υποτιμας εναν μαιηματικο η εναν  πολιτικο μηχανικο που ειναι ανεργος.

επισης στην ελλαδα πιο δυσκολα θα επιλεξουν αυτοδιαδακτο ,που ακομα και σε τζουνιορ θεσεις ζητανε παπαδες. στο εξωτερικο ειναι αλλη νοοτροπια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6 ώρες πριν, MitsarasAth είπε

αραξε και χαλαρωσε. η κριση τα  ισοπεδωσει ολα στην ελλαδα. επειδη ενας που εχει τελειωσει τει ηλεκτρολογιας καιε χει  μια δουλιτσα σε φαμπρικα δεν σημαινει οτι θα πρεπει αν υποτιμας εναν μαιηματικο η εναν  πολιτικο μηχανικο που ειναι ανεργος.

Δεν υποτιμάει αυτός τον άνεργο μαθηματικό και τον άνεργο πολ. μηχανικό. Οι ίδιοι υποτιμούν τον εαυτό τους, μη προχωρώντας μπροστά, κολλημένοι σε αυτά που έμαθαν κάποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2018 στις 12:26 ΜΜ, MitsarasAth είπε

πολυ φιλελε ποστ...

αραξε και χαλαρωσε. η κριση τα  ισοπεδωσει ολα στην ελλαδα. επειδη ενας που εχει τελειωσει τει ηλεκτρολογιας καιε χει  μια δουλιτσα σε φαμπρικα δεν σημαινει οτι θα πρεπει αν υποτιμας εναν μαιηματικο η εναν  πολιτικο μηχανικο που ειναι ανεργος.

επισης στην ελλαδα πιο δυσκολα θα επιλεξουν αυτοδιαδακτο ,που ακομα και σε τζουνιορ θεσεις ζητανε παπαδες. στο εξωτερικο ειναι αλλη νοοτροπια

Ξερω ανθρωπο που τελείωσε Νομική  και ξεκίνησε ΤΕΙ πληροφορικής και τωρα εχει τουλάχιστον την άνεση να δουλεύει απο το σπιτι για 1600 καθαρα και λογω gdpr συνεργάζεται για πολλαπλάσια χρήματα για όσο καιρό κρατήσει το πανυγηρι τουλ ... δηλαδη οι φίλοι του που ειναι άνεργοι δικηγόροι τι περίμενουν;  Εχει δουλειές αλλα οχι αυτο που θελει ο καθένας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/7/2018 στις 5:34 ΜΜ, KarmaGer είπε

Οπως πολλοι απο εσας θα γνωριζετε, στις 29/6/2018 -ημερα Παρασκευη- ανακοινωθηκαν τα αποτελεσματα των εξετασεων τον Πανελληνιων. Δυστυχως δεν καταφερα να περασω σε καποιο ΑΕΙ πληροφορικης και τωρα ο κληρος πεφτει στο Μηχανικων Πληροφορικης το οποιο μετραει πολλα τμηματα στη χωρα. Θα αξιζε πιστευετε να χασω μια χρονια για να περασω σε καποιο ΑΕΙ η να μαζεψω τα μπογαλακια μου και να μπω στο προαναφερθεν τμημα ; Σε αυτο το σημειο να δηλωσω οτι δεν προκειται να αρκεστω στις εγχωριες σπουδες μου και εχω ως στοχο να κανω μεταπτυχιακο στο εξωτερικο, ανεξαρτητα απο το αν παω σε ΑΕΙ η ΤΕΙ. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Κοίτα δεν μπορώ να σου πω τι είναι καλύτερο, εξαρτάται άμεσα εάν σκοπεύεις να μείνεις Ελλάδα η όχι και τι θες να κάνεις μετά. 

Εγώ είχα περάσει τότε σε ΤΕΙ Διοίκηση επιχειρήσεων με 11 ίσως και λιγότερο :P και το τελείωσα απλά για να το τελειώσω,δεν με ενδιέφερε καθόλου. Και μετά έκανα μεταπτυχιακό αγγλία σε games programming.(Το είχα σαν χόμπι με personal projects πριν, δηλαδή είχα βάση να υποσηρίξω ότι μπορούσα να το κάνω) Και από τότε δουλεύω σαν mobile games Developer σε διάφορες εταιρίες στην Αγγλία. Και τώρα ετοιμάζω δικιά μου startup σε άσχετο θέμα από τα games.

Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι από το οτιδήποτε μπορείς να πας στο οτιδήποτε και την αλλαγή την έκανα στα 28 δηλαδή ποτέ δεν είναι αργά. Βάλε σκοπό τι θες να κάνεις και φτιάξε τα βήματα που πιστεύεις οτι θα σε οδηγήσουν εκεί. 

Και από εμπειρία θα σου πω ότι δεν είχα πολύ θέμα που δεν είχα bachelor σε computing ή δεν ήξερα καλά τα μαθηματικά που χρειάζονται ή φυσική.
Κάποιες φορές τότε που έκανα apply για junior θέσεις κάνανε κάποιες ερωτήσεις που θα βοηθούσε εάν είχα το bachelor αλλα περιορίζεται εκεί. 
Όσο έχεις όρεξη μην φοβάσαι τίποτα.

Προσωπικά δεν νομίζω ότι έχει διαφορά εάν έχεις τελειώσει ΑΕΙ η ΤΕΙ. Ίσως παλια με το δημόσιο να είχε πιο πολυ σημασία.

Στις 1/7/2018 στις 6:23 ΜΜ, Imola είπε

Έχε υπόψιν σου ότι αν βρεθείς στο εξωτερικό προερχόμενος απο ΤΕΙ, τότε θα σου ζητηθεί να κάνεις 1 χρόνο προπτυχιακό, πριν προχωρήσεις στο κανονικό μεταπτυχιακό σου. Το σίγουρο είναι ότι θα "φας" ένα χρόνο -το λίγότερο- είτε ξεκινώντας τώρα για να ξαναδώσεις πανελλήνιες, είτε κάνοντας αργότερα -μετά τα ΤΕΙ- ένα προπτυχιακό στο εξωτερικό. Το τι θα κάνεις εξαρτάται απο τις δυνάμεις σου. Όσον αφορά τον κλάδο που επέλεξες, έχω να σου πω ότι στην πληροφορική το χρήμα θα το βείς ως προγραμματιστής. Η Ελβετία πληρώνει τα καλύτερα χρήματα στην Ευρώπη, οπότε παράλληλα ξεσκόνιζε τα Γερμανικά σου. Ως μηχανικός τα χρήματα θα τα βρείς σε αρκετές χώρες της Ευρώπης, ιδιαίτερα σε αυτές που οι Αμερικάνοι έχουν έδρα, με πρώτη την Ιρλανδία, χωρίς να παραγνωρίζω την Ολλανδία, ή τις Γερμανία/Δανία/Φινλανδία. Αν πάλι μπορείς και θέλεις, τότε η Αμερική είναι η Μέκκα της πληροφορικής. Εκεί μοιάζει πια να βρίσκεσαι σε άλλον πλανήτη.

Δεν ισχύει αυτό. από ΤΕΙ διοίκηση επιχειρήσεων στο Ηράκλειο κρήτης τελείωσα και έκανα μεταπτυκιακό σε πληροφορική το 2013 στην αγγλία χώρις τίποτα έξτρα

Επεξ/σία από hariskap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fsbmaniac είπε

Ξερω ανθρωπο που τελείωσε Νομική  και ξεκίνησε ΤΕΙ πληροφορικής και τωρα εχει τουλάχιστον την άνεση να δουλεύει απο το σπιτι για 1600 καθαρα και λογω gdpr συνεργάζεται για πολλαπλάσια χρήματα για όσο καιρό κρατήσει το πανυγηρι τουλ ... δηλαδη οι φίλοι του που ειναι άνεργοι δικηγόροι τι περίμενουν;  Εχει δουλειές αλλα οχι αυτο που θελει ο καθένας . 

εχεις νουμοσυνη να καταλαβεις οτι σε ολους τους ανθωπους δεν αρεσουν τα ιδια η δεν μπορουν?

με την λογικη σου σου ολοι οι ανεργοι η οσοι δεν ειναι ευχαριστημενοι εμ την δουλεια πρεπει να γινουν ντηβελοπερς να ειμαστα καμια 5μυρια μονοσ την ελλαδα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MitsarasAth Αν ο πολ. μηχανικός κι ο μαθηματικός "δεν μπορούν" να γίνουν "ντηβέλοπερς", δεδομένου του χαμηλότατου barrier to entry, μάλλον καλύτερα που δεν χτίζουν σπίτια και δεν διδάσκουν παιδιά.

Στο δεν τους ενδιαφέρει δεν έχω αντίρρηση. Για κάποιους η ανεργία είναι επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2018 στις 9:37 ΜΜ, paparovic είπε

@MitsarasAth Αν ο πολ. μηχανικός κι ο μαθηματικός "δεν μπορούν" να γίνουν "ντηβέλοπερς", δεδομένου του χαμηλότατου barrier to entry, μάλλον καλύτερα που δεν χτίζουν σπίτια και δεν διδάσκουν παιδιά.

Στο δεν τους ενδιαφέρει δεν έχω αντίρρηση. Για κάποιους η ανεργία είναι επιλογή.

κοιτα ειναι η κλιση  που εχιε ο καθενας κιολας, πχ εγω με τιποτα δεν μπορουσα να γινω δικηγορος,δεν το εχω που λενε. σε μεριεκς δουλειες πρεπει αν εχεις και ταλεντο, κατα τα αλλα συμφωνω μερικοι επαναπαυονταισ το πτυχιο τους και δεν κανουν τιποτα αν αλλαξουν τον τροπο ζωης τους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/7/2018 στις 7:37 ΜΜ, paparovic είπε

Αν ο πολ. μηχανικός κι ο μαθηματικός "δεν μπορούν" να γίνουν "ντηβέλοπερς", δεδομένου του χαμηλότατου barrier to entry, μάλλον καλύτερα που δεν χτίζουν σπίτια και δεν διδάσκουν παιδιά.

Στο δεν τους ενδιαφέρει δεν έχω αντίρρηση. Για κάποιους η ανεργία είναι επιλογή.

Πολύ πιο εύκολα μπορείς να γίνεις 'πολιτικός μηχανικός', έχοντας κάποιες γνώσεις φυσικής και διαβάζοντας τα βιβλία τους (στατική, οπλισμένο σκυρόδεμα ...).

Επεξ/σία από albNik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@albnik

Μία βασική διαφορά είναι το κατά πόσο είναι προσβάσιμη η γνώση. Υπάρχουν 10x-100x περισσότερα resources για IT σε σχέση με οποιοδήποτε κλάδο του engineering.

Μια άλλη παράμετρος είναι ότι στο IT υπάρχουν πραγματικά κλάδοι με πολύ χαμηλό barrier to entry. Πχ αν έχεις κάποιον να σε καθοδηγήσει λίγο σε 6 μήνες (και πιο σύντομα) θα βγάζεις το ψωμί σου με wordpress. Στο engineering αυτό δεν γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2018 στις 9:37 ΜΜ, paparovic είπε

Αν ο πολ. μηχανικός κι ο μαθηματικός "δεν μπορούν" να γίνουν "ντηβέλοπερς", δεδομένου του χαμηλότατου barrier to entry, μάλλον καλύτερα που δεν χτίζουν σπίτια και δεν διδάσκουν παιδιά.

Τι σας φταίμε ρε παδιά και μεις οι μηχανικοί; Μια χαρά γινόμαστε ότι θέτε, δεν έχουμε πρόβλημα με το διάβασμα. Άλλοι είναι τσακωμένοι με τα βιβλία και θέλουν έυκολες λύσεις (λέγε με tutorial). 

Στις 18/7/2018 στις 12:32 ΜΜ, albNik είπε

Πολύ πιο εύκολα μπορείς να γίνεις 'πολιτικός μηχανικός', έχοντας κάποιες γνώσεις φυσικής και διαβάζοντας τα βιβλία τους (στατική, οπλισμένο σκυρόδεμα ...).

Άλλαξε πλευρό μην πιαστείς. Εκτός αν εννοεις πολιτικούς μηχανικούς κάτι τύπους με 3ετη bachelor που δεν μπορούν να περάσουν το ΔΟΑΤΑΠ ή από το ΤΕΙ κάτω μακρυράχης (που από μηχανικος  έργων υποδομής μετονομάστηκε σε πολιτικών μηχανικών). Το γεγονός ότι κάποια απλά πράγματα μπορεί να τα κάνει ο καθένας δε σημαίνει ότι δίνει σε αυτόν το δικαίωμα να ακυρώνει μια επιστήμη ολόκληρη. Χώρια που υπάρχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος γιατί η υπογραφή του μηχανικού φέρει ευθύνη (μη σου'ρθει κανα δοκάρι στο κεφάλι).

23 λεπτά πριν, pmav99 είπε

Μία βασική διαφορά είναι το κατά πόσο είναι προσβάσιμη η γνώση. Υπάρχουν 10x-100x περισσότερα resources για IT σε σχέση με οποιοδήποτε κλάδο του engineering.

Μια άλλη παράμετρος είναι ότι στο IT υπάρχουν πραγματικά κλάδοι με πολύ χαμηλό barrier to entry. Πχ αν έχεις κάποιον να σε καθοδηγήσει λίγο σε 6 μήνες (και πιο σύντομα) θα βγάζεις το ψωμί σου με wordpress. Στο engineering αυτό δεν γίνεται.

Ακριβώς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...