Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σκέφτομαι να προχωρήσω σε ajax ασύρματο συναγερμό. Αν ψωνίσω από ένα οποιοδήποτε κατάστημα, θα έχει εγγύηση το προϊόν και αν ναι που μπορούμε να απευθυνθούμε για service εντός εγγύησης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

51 λεπτά πριν, carfan είπε

Καλησπέρα, σκέφτομαι να προχωρήσω σε ajax ασύρματο συναγερμό. Αν ψωνίσω από ένα οποιοδήποτε κατάστημα, θα έχει εγγύηση το προϊόν και αν ναι που μπορούμε να απευθυνθούμε για service εντός εγγύησης? 

Αν ψωνίσεις από skroutz υπάρχει περίπτωση να είναι παραεισαγωγής από άλλη χώρα και η ελληνικές αντιπροσωπίες δεν θα σε καλύψουν σε περίπτωση ελαττωματικού προϊόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να βάλω στο σπίτι ανιχνευτές πλημμύρας και τους συνδέσω με τον συναγερμό.
Θέλω να βάλω έναν στο μπάνιο, στην κουζίνα και στο σημείο που είναι ο πίνακας με τις σωλήνες του καλοριφέρ.

Έχετε να προτείνετε κάποιον ενσύρματο ανιχνευτή?

Επεξ/σία από pavloa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, pavloa είπε

Σκέφτομαι να βάλω στο σπίτι ανιχνευτές πλημμύρας και τους συνδέσω με τον συναγερμό.
Θέλω να βάλω έναν στο μπάνιο, στην κουζίνα και στο σημείο που είναι ο πίνακας με τις σωλήνες του καλοριφέρ.

Έχετε να προτείνετε κάποιον ανιχνευτή?

https://www.satel.eu/gr/product/241/FD-1,Ανιχνευτής-πλημμύρας-νερού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pavloa είπε

Σκέφτομαι να βάλω στο σπίτι ανιχνευτές πλημμύρας και τους συνδέσω με τον συναγερμό.
Θέλω να βάλω έναν στο μπάνιο, στην κουζίνα και στο σημείο που είναι ο πίνακας με τις σωλήνες του καλοριφέρ.

Έχετε να προτείνετε κάποιον ενσύρματο ανιχνευτή?

Το ψάχνω και εγώ έχω δει κάτι πολύ απλά σαν ηλεκτρόδια το θέμα είναι δουλεύουν ή εάν χρειαστεί θα κλαίμε; Ήταν κ οικονομικά 3-4-5€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, paylidis είπε

Το ψάχνω και εγώ έχω δει κάτι πολύ απλά σαν ηλεκτρόδια το θέμα είναι δουλεύουν ή εάν χρειαστεί θα κλαίμε; Ήταν κ οικονομικά 3-4-5€

Και εγώ έχει λίγο καιρό που το ψάχνω αλλά δεν ξέρω πιο να πάρω που να είναι αξιόπιστο και οικονομικό.. βλέπω μερικά έχουν γύρο στα 40-60 ευρώ το ένα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/02/2024 at 20:43, vasilllis said:

δεν είναι τυχαίο που βρίσκεις όλους τους καρακατζουλες συνεργάτες.

Ήμουν στο νοσοκομείο και δεν είδα το σχόλιο σου,

δηλαδή αμα τους δίνω όσα ζητούν , αυτομάτως αναβαθμίζονται σε φωστήρες της τρισιλίου θεότητας;

Ούτως ή άλλως  οι "μάστορες" στην χώρα μας μας είναι ένα μείγμα ημιμάθειας, αρπακτικού με γαμψή μύτη και Μπόκολη  που τον ματιάσανε και δεν ...(δες το σχετικό βιντεάκι), δεν αλλάζει όσα κι αν τους πληρώσεις! Αυτό έχει περάσει στην λαϊκή σοφία με την παροιμία για τα τρία σπίτια

Έχουμε ξαμοληθεί από εδώ και από εκεί, σε φόρουμ, σε youtube μπας και μάθουμε κατι τις και σταματήσει το δούλεμα, έχουμε κι εσένα να πουλάς υφάκι για δύστροπους πελάτες που δεν εκτιμούν την τέχνη του ΜΑΣΤΟΡΑ

Και επειδή φαίνεσαι, κατά τα  άλλα, έξυπνο παιδί πάρε και ενα email να δεις από που τον βρήκα τον μάστορα. Οι σχετικοί θα καταλάβουν ότι αυτός που τον σύστησε δεν είναι κανείς περιφερόμενος και ότι η αναζήτηση έγινε με τον πλέον επίσημο και ενδεδειγμένο τρόπο. Απέφυγα την φόλα; στο παρατσακ να την πιω.

Τον δε πολωνό μεταπωλητή μου τον σύστησαν πάλι απο την paradox, άλλης ευρωπαικής χώρας και ο άνθρωπος, ότι φόλα μου γλύτωνε ο fabia, μου το επιβεβαίωνε αυτός στην συνέχεια. Ο άνθρωπος όμως είναι πωλητής, δεν έχει ιδέα αν αυτά που παραγγέλνω  είναι για ένα ή τρία συστήματα. Όταν γινόταν συγκεκριμένες ερωτήσεις, έδινε καρμπόν απαντήσεις με τον fabia

Αμα στανιάρει η πίεση θα σου σούρω κι άλλα, σε δευτερη δόση, μην νομίζεις ότι καθάρισες.

 

paradox.jpg.d6204531a331e69b44b4b0d9ce54321b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενσύρματο συναγερμό τα σπιράλ μέσα στα οποία οδεύουν τα καλώδια κατεβαίνουν κατακόρυφα πάνω σε τοίχο και μετά διακλαδίζονται πάνω στο πάτωμα έως να πάνε στους διάφορους αισθητήρες. Παρατήρησα ότι ο ηλεκτρολόγος δεν έχει βάλει κουτί διακλάδωσης. Μου απάντησε ότι δεν απαιτείται γιατί είναι ασθενή ρεύματα.

Η απορία μου είναι πώς θα γνωρίζει ο μελλοντικός χρήστης ότι εκεί δεν μπορεί να τρυπήσει τον τοίχο για να τοποθετήσει ένα κάδρο ή οτιδήποτε άλλο. 

Είναι συνήθης τακτική να μην τοποθετούνται κουτιά διακλάδωσης σε καλώδια συναγερμού; Πώς σημαίνονται τα καλώδια για να μην γίνει το μοιραίο τρύπημα στο μέλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GR77-S είπε

Σε ενσύρματο συναγερμό τα σπιράλ μέσα στα οποία οδεύουν τα καλώδια κατεβαίνουν κατακόρυφα πάνω σε τοίχο και μετά διακλαδίζονται πάνω στο πάτωμα έως να πάνε στους διάφορους αισθητήρες. Παρατήρησα ότι ο ηλεκτρολόγος δεν έχει βάλει κουτί διακλάδωσης. Μου απάντησε ότι δεν απαιτείται γιατί είναι ασθενή ρεύματα.

Η απορία μου είναι πώς θα γνωρίζει ο μελλοντικός χρήστης ότι εκεί δεν μπορεί να τρυπήσει τον τοίχο για να τοποθετήσει ένα κάδρο ή οτιδήποτε άλλο. 

Είναι συνήθης τακτική να μην τοποθετούνται κουτιά διακλάδωσης σε καλώδια συναγερμού; Πώς σημαίνονται τα καλώδια για να μην γίνει το μοιραίο τρύπημα στο μέλλον;

Είτε ασθενή είτε ισχυρά είναι πρέπει να ακολουθούνται οι κανονισμοί των ΕΗΕ. Τα κουτιά διακλαδώσεις μπαίνουν πρώτα από όλα για ευκολία σε μετέπειτα βλάβη που τυχών γίνει.

και γενικά είναι λίγο τύχη στο αν θα χτυπήσεις κάποιο καλώδιο ή όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, GR77-S είπε

Σε ενσύρματο συναγερμό τα σπιράλ μέσα στα οποία οδεύουν τα καλώδια κατεβαίνουν κατακόρυφα πάνω σε τοίχο και μετά διακλαδίζονται πάνω στο πάτωμα έως να πάνε στους διάφορους αισθητήρες. Παρατήρησα ότι ο ηλεκτρολόγος δεν έχει βάλει κουτί διακλάδωσης. Μου απάντησε ότι δεν απαιτείται γιατί είναι ασθενή ρεύματα.

Η απορία μου είναι πώς θα γνωρίζει ο μελλοντικός χρήστης ότι εκεί δεν μπορεί να τρυπήσει τον τοίχο για να τοποθετήσει ένα κάδρο ή οτιδήποτε άλλο. 

Είναι συνήθης τακτική να μην τοποθετούνται κουτιά διακλάδωσης σε καλώδια συναγερμού; Πώς σημαίνονται τα καλώδια για να μην γίνει το μοιραίο τρύπημα στο μέλλον;

Πρέπει να βγάζεις φωτογραφία όλους τους τοίχους με τα καλώδια  πρίν τα στοκάρεις, για να ξέρεις μελλοντικά που βρίσκονται...Καλό είναι να αποφεύγεις να βάλεις κάποιο κάδρο κλπ στην περιοχή εκείνη..

Επεξ/σία από giorgos_76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2024 στις 9:48 ΜΜ, paylidis είπε

Το ψάχνω και εγώ έχω δει κάτι πολύ απλά σαν ηλεκτρόδια το θέμα είναι δουλεύουν ή εάν χρειαστεί θα κλαίμε; Ήταν κ οικονομικά 3-4-5€

Θα τα κλαίτε.Θέλει συσκευή και όχι σκέτα ηλεκτρόδια των 3€.

Στις 17/2/2024 στις 4:33 ΜΜ, navigatoras είπε

Ήμουν στο νοσοκομείο και δεν είδα το σχόλιο σου,

δηλαδή αμα τους δίνω όσα ζητούν , αυτομάτως αναβαθμίζονται σε φωστήρες της τρισιλίου θεότητας;

Ούτως ή άλλως  οι "μάστορες" στην χώρα μας μας είναι ένα μείγμα ημιμάθειας, αρπακτικού με γαμψή μύτη και Μπόκολη  που τον ματιάσανε και δεν ...(δες το σχετικό βιντεάκι), δεν αλλάζει όσα κι αν τους πληρώσεις! Αυτό έχει περάσει στην λαϊκή σοφία με την παροιμία για τα τρία σπίτια

Έχουμε ξαμοληθεί από εδώ και από εκεί, σε φόρουμ, σε youtube μπας και μάθουμε κατι τις και σταματήσει το δούλεμα, έχουμε κι εσένα να πουλάς υφάκι για δύστροπους πελάτες που δεν εκτιμούν την τέχνη του ΜΑΣΤΟΡΑ

Και επειδή φαίνεσαι, κατά τα  άλλα, έξυπνο παιδί πάρε και ενα email να δεις από που τον βρήκα τον μάστορα. Οι σχετικοί θα καταλάβουν ότι αυτός που τον σύστησε δεν είναι κανείς περιφερόμενος και ότι η αναζήτηση έγινε με τον πλέον επίσημο και ενδεδειγμένο τρόπο. Απέφυγα την φόλα; στο παρατσακ να την πιω.

Τον δε πολωνό μεταπωλητή μου τον σύστησαν πάλι απο την paradox, άλλης ευρωπαικής χώρας και ο άνθρωπος, ότι φόλα μου γλύτωνε ο fabia, μου το επιβεβαίωνε αυτός στην συνέχεια. Ο άνθρωπος όμως είναι πωλητής, δεν έχει ιδέα αν αυτά που παραγγέλνω  είναι για ένα ή τρία συστήματα. Όταν γινόταν συγκεκριμένες ερωτήσεις, έδινε καρμπόν απαντήσεις με τον fabia

Αμα στανιάρει η πίεση θα σου σούρω κι άλλα, σε δευτερη δόση, μην νομίζεις ότι καθάρισες.

 

paradox.jpg.d6204531a331e69b44b4b0d9ce54321b.jpg

Oι αντιπροσωπείες δεν έχουν κριτηριο ποιότητας συνεργάτη τους.Ο πιο καλός για αυτούς είναι αυτός με τον μεγαλύτερο τζίρο.

Όταν ψάχνεις να βρεις τον πιο φτηνό καταλήγεις συνήθως στον πιο ανίκανο.Βεβαιως και η τέχνη του μάστορα πρέπει να πληρώνεται,αυτο δεν μπορείς να καταλάβεις και παίρνεις για συνεργάτη αυτόν με την γαμψή μύτη. Διαβάζει,εξελλισεται,αγοραζει εξοπλισμό, πειραματίζεται...

έχω 3μηνες ασυρμάτο συναγερμό στον πάγκο και έσκασα φράγκα και κάθομαι και παίζω όποτε βρω χρόνο να δω πως συμπεριφέρεται.Να δω προβλήματα του κλπ.Δεν πήγα να κάνω σεμινάριο να γινω'πιστοποιημενος συνεργάτης' με 2 ώρες τηλεόραση.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ 

Περαστικά,μην εξάπτεσαι.Απλα αναφέρω αυτά που παρατηρώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Oι αντιπροσωπείες δεν έχουν κριτηριο ποιότητας συνεργάτη τους.Ο πιο καλός για αυτούς είναι αυτός με τον μεγαλύτερο τζίρο.

μεγαλη κουβεντα αυτη που ειπες... ενας γνωστός ηθελε καποτε ηλεκτρολογο ρωτησε στο μεγαλυτερο καταστημα ηλεκτρικων στη γειτονια του και του προτεινε καποιον... εντελως τυχαια τη μερα που πηγε να κανει τη δουλεια (σαββατο) ημουν στο σπιτι του για καφε και παρακολουθουσα που κ που, στο μισαωρο λεω στο γνωστο δωσε του οτι ειναι να του δωσεις (ή τουλαχιστον τα μισα απο οσα συμφωνησατε μιας και μολις ξεκινησε πρακτικά) και διωξτον θα στην κανω εγω τη δουλεια τσαμπα γιατι δε ξερει τι κανει ο ανθρωπος (κατεβαζε ρευματοδέκτες απο κουτι με 2Χ0,75 αυτο που βαζουν στα φωτιστικά/ξεκινησε να περάσει καλωδιο 230 απο καναλι ασθενων κ ολα αυτα σε μιση μολις ωρα)...κατα τα αλλα δε πιανω ουτε στον αδερφο μου που λεμε να κανω εγω ηλ/κα, μονο σε δικα μου σπιτια οτι κανω, επειδη δε βιοποριζομαι απο αυτο οποτε κ δε θελω να φαω το μεροκαματο καποιου..

53 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Όταν ψάχνεις να βρεις τον πιο φτηνό καταλήγεις συνήθως στον πιο ανίκανο.

αυτο δεν ειναι απαραιτητο αλλα σε μεγαλο ποσοστο ισχυει... εχω δει εγκατασταση απο ηλεκτρολογο που ζητησε 50% επανω απο το φθηνότερο (κ παρολα αυτα επιλεχθηκε με τη λογικη οτι θα ειναι καλυτερος) να πετάει παροχικο 100 μέτρα χυμα σε χωματινο αυλακι 13-15 ποντων που ανοιξε με τη τσαπα ο βοηθος του και τραβαγα τα μαλλια μου (δε συζητάμε για αντιστάθμιση απωλλειών κλπ, εδώ δε το εβαλε σε μια μεταλλικη σωλήνα-ουτε καν πλαστική, ουτε καν εβαλε αμμο χαλικι τσιμεντο κατι)...

απλως θελει να αντιλαμβανεσαι στοιχειωδώς και να μπορεις να κοψεις τον άλλο για να δεις αν ειναι καλος τεχνικός... οι εποχες της απόλυτης εμπιστοσύνης αλλα και των παχιών αγελάδων, πέρασαν!

 

με την ευκαιρια καμια ιδεα για το παραπανω μου ερώτημα; αξιζουν τα ρανταρ Hikvision? ψαχνω κατι παρα πολυ οικονομικό  αρκει να ειναι κ στοιχειωδώς αξιοπιστο (θα πηγαινα καρδι για bosch blue line αλλα ειμαι σε πολυ tight budget)

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, paylidis είπε

με την ευκαιρια καμια ιδεα για το παραπανω μου ερώτημα; αξιζουν τα ρανταρ Hikvision? ψαχνω κατι παρα πολυ οικονομικό  αρκει να ειναι κ στοιχειωδώς αξιοπιστο (θα πηγαινα καρδι για bosch blue line αλλα ειμαι σε πολυ tight budget)

Bosch blue line να παρεις γιατι οτι αλλο βάλεις σε αυτη την κατηγορία τιμης θα κλαις τα λεφτά σου μετα.. Εγω εχω τα PIR/MW ακριβά, δεν λεω αλλα ειναι αψογα απο το 2007 που τα εγκατέστησα..
Για κατι οικονομικό και καλο δες τo OPTEX saver.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Bosch blue line να παρεις γιατι οτι αλλο βάλεις σε αυτη την κατηγορία τιμης θα κλαις τα λεφτά σου μετα.. Εγω εχω τα PIR/MW ακριβά, δεν λεω αλλα ειναι αψογα απο το 2007 που τα εγκατέστησα..
Για κατι οικονομικό και καλο δες τo OPTEX saver.

για αυτο ρωτάω... με τα Bosch ειμαι ευχαριστημενος απλα εχουν τα διπλα λεφτα απο τα hikvision ωστοσο δε μπορώ πουθενα να βρω ειτε θετικες ειτε αρνητικες κριτικες για τα Hikvision... Η αληθεια ειναι οτι θα με βολευε να ξεμπερδευω με 8.5€ το τεμαχιο λόγω budget αλλα δε λεει κ να τα βαλω κ μετα να πρεπει να τα πεταξω... τα εχεις δουλεψει; εβγαλαν προβληματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1: Η Paradox εχει μια λιστα με εγκαταστατες ανα περιοχη και μπορει να σου προτεινει καποιον κοντα σου.Δεν σου εγγυαται αν ειναι αμπαλος η επιστημονας.

2:Ποιοτικος ανιχνευτης πλυμηρας ειναι της GRT και δουλευει αψογα.
https://www.e-alarm.gr/anixneytis-plimiras-gri-2600

3:Τα κουτια διακλαδωσης μπαινουν εκει που χρειαζονται.Ειδικα στα ασθενη που τερματιζονται τα καλωδια  ατοφια δεν χρειαζονται.

4:Tο Optex Saver εχει καταργηθει και μπορεις να προτιμησεις το καινουργιο OPTEX FlipX FLX-S-ST.Για τα HIkvision ρανταρ δεν εχω αποψη γιατι δεν τα εχω δουλειψει(και ουτε προκεται)χωρις ομως να σημαινει οτι θα σου δωσει ψευτικο συναγερμο.Παιζουν ρολο και οι συνθηκες που θα τοποθετηθει.Αλλο σε ισογειο,Αλλο τελευταιο οροφο χωρις μονωση κλπ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...