Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, slaughter είπε

καλημέρα. Έχει βάλει κανείς επαγγελματίας τον HikVision AX Pro να μας πει την γνώμη του απο την χρήση στους πελάτες? Το έβαλα μόνος μου πριν καποιους μήνες και μεχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Δεν έχω κάνει σύνδεση με ΚΛΣ αλλά μου σκάνε όλες οι ειδοποιήσεις στο κινητό. Του έχω βάλει κ GSM κάρτα αλλά είναι μόνο για Data και δεν έχω εμπειρία απο τις κλήσεις του.

Τον κοίταζα και εγώ αυτόν αλλά φαίνεται να μην πολυκινείται ιδιαίτερα στην Ελλάδα.

Έχει πάρει ο Ajax την αγορά.

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Ποια είναι η διαφορά του Ajax με τον Ajax fibra;

Από οτι καταλαβαίνω έκαναν rebranding και βάφτισαν τους ασύρματους superior και τους ενσύρματους fibra.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ss42ss είπε

Με τον ajax ξεχνάς το home automation  με Alexa κτλ.. έχει βγάλει δικούς της διακόπτες, πρίζες, ρελε(μόνο Fibra), τροφοδοτικά(μόνο Fibra). Στον Fibra απαιτούνται 4 καλώδια(bus) σε κάθε περιφερειακό και μπορούν να τον εγκαταστήσουν μόνο πιστοποιημένοι εγκαταστάτες  το κόστος του υπολόγισε περίπου στα 1.300€

υπάρχει η λύση του caddx περίπου στα ιδια χρήματα,  και λίγο ποιο κάτω ο satel 

Επειδή όπως καταλαβαίνω ο ajax πιθανόν να μην καλύπτεται από την υπάρχουσα καλωδίωση που υπάρχει ήδη, μάλλον θα τον αποκλείσω.

 

Θα μπουρασατε να μου πείτε στον caddx σε πιο ή ποια μοντέλα θα με κάλυπταν, για να δω τι προδιαγραφές έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

Έχουμε στο σπίτι έναν AV-702 (έτσι λέει το πληκτρολόγιο) αρκετά χρόνια και δεν το χρησιμοποιούμε. Θα ήθελα να τον αναστήσω και να αρχίσουμε να τον χρησιμοποιούμε. (Έχουμε ξεχάσει τον κωδικό, ή μάλλον καλύτερα αυτός που έχουμε γράψει έχει και γράμματα μεσα)

Γνωρίζει κανείς περισσότερες πληροφορίες ή και κάποιον τεχνικό που να ασχολείται;

Επιπλέον έχουμε και ένα θέμα με μια παγίδα όπου είναι σε σειρά μπαλκονόπορτα και παράθυρο αλλά κόπηκε το καλώδιο για το παράθυρο (άχρηστο εξ αρχής γιατί έχει κάγκελα στο παράθυρο) πώς θα μπορούσα να το επισκευάσω; (Κάνω loop στο καλώδιο που πάει προς το παράθυρο με αυτό που επιστρέφει για να κλείνει το κύκλωμα; )

 

Ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Spira είπε

Επειδή όπως καταλαβαίνω ο ajax πιθανόν να μην καλύπτεται από την υπάρχουσα καλωδίωση που υπάρχει ήδη, μάλλον θα τον αποκλείσω.

 

Θα μπουρασατε να μου πείτε στον caddx σε πιο ή ποια μοντέλα θα με κάλυπταν, για να δω τι προδιαγραφές έχει?

Μην τον αποκλείεις ακόμα τον AJAX, πρέπει να έρθει ο τεχνικός να δει τον χώρο και τις καλωδιώσεις και να σου πει αν μπορείς να το βάλεις στο σύνολο ή αν χρειαστεί να βάλεις το Hub2 και ένα multi transmiter το οποίο θα σου έρθει ποιο οικονομικά πιστεύω.

όσον αφορά τον caddx πας σε NGX-8 με επέκταση 8 ζωνών NGX-208, πληκτρολόγιο NGX-1831, προαιρετικά την μονάδα επικοινωνίας NGX-7102-S 4G(έχει ενσωματωμένη SIM).

4 ώρες πριν, 26ska είπε

Ποια είναι η διαφορά του Ajax με τον Ajax fibra;

AJAX Base Line(ασύρματο) ξεκλείδωτη 

AJAX Superior(ασύρματο) χρειάζεται πιστοποίηση

AJAX Fibra(ενσύρματο) χρειάζεται πιστοποίηση

Η διαφορά baseline & Superior κυρίως είναι η καλύτερη μπαταρία, το ματ χρώμα, το διπλό reed switch στις επαφές, όλα τα υλικά βιδώνουν με βίδα για να μην μπορεί κάποιος να τα ξηλώσει από την βάση  και κάποιες επιπλέον πιστοποιήσεις που έχουν πάρει τα υλικά της σειράς superior.

to Fibra είναι το ενσύρματο του Ajax το οποίο έχει πάρει την πιστοποίηση GRADE 3 σχεδόν σε όλα τα υλικά του, δουλεύει σε τοπολογία Circle και Star και απευθύνεται κυρίως για projects

Επεξ/σία από ss42ss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ss42ss είπε

Μην τον αποκλείεις ακόμα τον AJAX, πρέπει να έρθει ο τεχνικός να δει τον χώρο και τις καλωδιώσεις και να σου πει αν μπορείς να το βάλεις στο σύνολο ή αν χρειαστεί να βάλεις το Hub2 και ένα multi transmiter το οποίο θα σου έρθει ποιο οικονομικά πιστεύω.

όσον αφορά τον caddx πας σε NGX-8 με επέκταση 8 ζωνών NGX-208, πληκτρολόγιο NGX-1831, προαιρετικά την μονάδα επικοινωνίας NGX-7102-S 4G(έχει ενσωματωμένη SIM).

AJAX Base Line(ασύρματο) ξεκλείδωτη 

AJAX Superior(ασύρματο) χρειάζεται πιστοποίηση

AJAX Fibra(ενσύρματο) χρειάζεται πιστοποίηση

Η διαφορά baseline & Superior κυρίως είναι η καλύτερη μπαταρία, το ματ χρώμα, το διπλό reed switch στις επαφές, όλα τα υλικά βιδώνουν με βίδα για να μην μπορεί κάποιος να τα ξηλώσει από την βάση  και κάποιες επιπλέον πιστοποιήσεις που έχουν πάρει τα υλικά της σειράς superior.

to Fibra είναι το ενσύρματο του Ajax το οποίο έχει πάρει την πιστοποίηση GRADE 3 σχεδόν σε όλα τα υλικά του, δουλεύει σε τοπολογία Circle και Star και απευθύνεται κυρίως για projects

Θα πρέπει να απευθυνθώ σε διαφορετικό τεχνικό για κάθε λύση? Η πρέπει να είναι επίσημος αντιπρόσωπος? Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Spira είπε

Θα πρέπει να απευθυνθώ σε διαφορετικό τεχνικό για κάθε λύση? Η πρέπει να είναι επίσημος αντιπρόσωπος? Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιους?

Όχι απαραίτητα, μπορεί να είναι και ο ίδιος τεχνικός για τους συναγερμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, filarhos είπε

Γεια σας,

Έχουμε στο σπίτι έναν AV-702 (έτσι λέει το πληκτρολόγιο)

Ο συναγερμος αυτος ειναι ο ισραηλιτικος AV-GAD.Ειναι μια χαρα συναγερμος ποιοτικος απλα ξεμεινε και δεν εξελιχτηκε  για εφαργμογη- gsm κλπ...O κωδικος που λες δεν εχει γραμματα καποιο λαθος κανεις η ειναι κωδικος κεντρου ληψης σηματων.

Σου στελνω pm.

Επεξ/σία από fabiawrc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, ss42ss είπε

Μην τον αποκλείεις ακόμα τον AJAX, πρέπει να έρθει ο τεχνικός να δει τον χώρο και τις καλωδιώσεις και να σου πει αν μπορείς να το βάλεις στο σύνολο ή αν χρειαστεί να βάλεις το Hub2 και ένα multi transmiter το οποίο θα σου έρθει ποιο οικονομικά πιστεύω.

όσον αφορά τον caddx πας σε NGX-8 με επέκταση 8 ζωνών NGX-208, πληκτρολόγιο NGX-1831, προαιρετικά την μονάδα επικοινωνίας NGX-7102-S 4G(έχει ενσωματωμένη SIM).

AJAX Base Line(ασύρματο) ξεκλείδωτη 

AJAX Superior(ασύρματο) χρειάζεται πιστοποίηση

AJAX Fibra(ενσύρματο) χρειάζεται πιστοποίηση

Η διαφορά baseline & Superior κυρίως είναι η καλύτερη μπαταρία, το ματ χρώμα, το διπλό reed switch στις επαφές, όλα τα υλικά βιδώνουν με βίδα για να μην μπορεί κάποιος να τα ξηλώσει από την βάση  και κάποιες επιπλέον πιστοποιήσεις που έχουν πάρει τα υλικά της σειράς superior.

to Fibra είναι το ενσύρματο του Ajax το οποίο έχει πάρει την πιστοποίηση GRADE 3 σχεδόν σε όλα τα υλικά του, δουλεύει σε τοπολογία Circle και Star και απευθύνεται κυρίως για projects

Εγώ για ένα διαμέρισμα 75 τετραγωνικών τι χρειάζομαι από τα παραπάνω;Να ζητήσω το superior;Με το απλό το hub είμαι εντάξει η καλύτερα να πάω στο 2 η στο plus;Ρωτάω να έχω μια ιδέα,μη μου λέει ο κάθε πωλητής ότι θέλει.

Έχετε άποψη για cubex systems στο Μαρούσι;Από ότι καταλαβαίνω έχουν πιστοποίηση.Σωστά;

Υπαρχει κάπου κάποια λίστα με πιστοποιημένους εγκαταστάτες;Ψάχνω και δεν μπορώ να βρω…

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, 26ska είπε

Εγώ για ένα διαμέρισμα 75 τετραγωνικών τι χρειάζομαι από τα παραπάνω;Να ζητήσω το superior;Με το απλό το hub είμαι εντάξει η καλύτερα να πάω στο 2 η στο plus;Ρωτάω να έχω μια ιδέα,μη μου λέει ο κάθε πωλητής ότι θέλει.

Έχετε άποψη για cubex systems στο Μαρούσι;Από ότι καταλαβαίνω έχουν πιστοποίηση.Σωστά;

Υπαρχει κάπου κάποια λίστα με πιστοποιημένους εγκαταστάτες;Ψάχνω και δεν μπορώ να βρω…

Σειρήνα μέσα, έξω πληκτρολόγιο, hub2 2G το λιγότερο και μετά ανιχνευτές, παγίδες ανάλογα τον χώρο σου.

έτσι φαίνεται τουλάχιστον για το 2023, δεν έχω άποψη σε αυτό, είμαι επαρχία.

Δυστηχως δεν υπάρχει κάποια λίστα με εγκαταστάτες   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να παραμεινεις σε απλες παγιδες ρανταρ μπορεις να πας στο απλο hub.
Εαν θες να το επεκτεινεις με διακοπτες πχ σε συναγερμο να αναβουν τα φωτα στο μπαλκονι χρειαζεσαι το hub plus.

Γενικα απο οτι φαινεται το απλο hub δεν θα το υποστηριξουν με νεες συσκευες.

Δεν υπαρχει λιστα.Αν θες ζητας το χαρτι της πιστοποιησης που εχουν παρει απο σεμιναριο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, fabiawrc είπε

Αν θες να παραμεινεις σε απλες παγιδες ρανταρ μπορεις να πας στο απλο hub.
Εαν θες να το επεκτεινεις με διακοπτες πχ σε συναγερμο να αναβουν τα φωτα στο μπαλκονι χρειαζεσαι το hub plus.

Γενικα απο οτι φαινεται το απλο hub δεν θα το υποστηριξουν με νεες συσκευες.

Δεν υπαρχει λιστα.Αν θες ζητας το χαρτι της πιστοποιησης που εχουν παρει απο σεμιναριο.

Και πάντα ζητάμε από τον εγκαταστάτη την άδεια ιεπια που έχει λάβει από την ελληνική αστυνομια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα ρανταρ της hikvision λενε τιποτα ή θα μπλεξουμε;

https://www.skroutz.gr/s/24364669/Hikvision-DS-PDP18-EG2-Aisthitiras-Kinisis-PET-me-Emveleia-18m-Ensyrmatos-se-Leyko-CHroma.html

γενικα εως τωρα bosch blue line εχω βαλει παντου αλλα βλεπω αυτα σε πολυ καλυτερη τιμη (8 vs 14) και αναρωτιεμαι αν αξιζει το κοπο...

(τελευταια φορα που ειχα αγορασει Bosch ειχε 10 ευρω/ένα)

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paylidis είπε

τα ρανταρ της hikvision λενε τιποτα ή θα μπλεξουμε;

https://www.skroutz.gr/s/24364669/Hikvision-DS-PDP18-EG2-Aisthitiras-Kinisis-PET-me-Emveleia-18m-Ensyrmatos-se-Leyko-CHroma.html

γενικα εως τωρα bosch blue line εχω βαλει παντου αλλα βλεπω αυτα σε πολυ καλυτερη τιμη (8 vs 14) και αναρωτιεμαι αν αξιζει το κοπο...

(τελευταια φορα που ειχα αγορασει Bosch ειχε 10 ευρω/ένα)

Προσωπικά έχω μείνει ευχαριστημένος με το Optex 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ss42ss είπε

Προσωπικά έχω μείνει ευχαριστημένος με το Optex 

 

σιγουρα ισως να ειναι καλα και παλι βεβαια ειναι σε τιμη σχεδον διπλασια απο τα hikvision, για αυτο ρωταω αν καποιος τα εχει δοκιμασει κ εχει εντυπωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...