Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, paylidis είπε

για αυτο ρωτάω... με τα Bosch ειμαι ευχαριστημενος απλα εχουν τα διπλα λεφτα απο τα hikvision ωστοσο δε μπορώ πουθενα να βρω ειτε θετικες ειτε αρνητικες κριτικες για τα Hikvision... Η αληθεια ειναι οτι θα με βολευε να ξεμπερδευω με 8.5€ το τεμαχιο λόγω budget αλλα δε λεει κ να τα βαλω κ μετα να πρεπει να τα πεταξω... τα εχεις δουλεψει; εβγαλαν προβληματα;

Τα hik vision οχι, δεν κυκλοφορούσαν οταν εκανα αυτο το επάγγελμα. Τα saver ναι τα βάζαμε πολλες φόρες χωρις να εχουμε προβλήματα, αν και συνήθως τα blue line βαζαμε. Εμενα μου άρεσε ποιο πολύ το παλιό blue line που ειχε pins αντι για αυτη την φύσα που εβαλαν μετα..

Edit για να το λεει ο fabiawrc κατι θα ξέρει.. Σε καποια site τα βρισκω ακομα μαλλον θα ειναι απο παλαιο στοκ.

5 λεπτά πριν, fabiawrc είπε

Tο Optex Saver εχει καταργηθει

 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, fabiawrc είπε

1: Η Paradox εχει μια λιστα με εγκαταστατες ανα περιοχη και μπορει να σου προτεινει καποιον κοντα σου.Δεν σου εγγυαται αν ειναι αμπαλος η επιστημονας.

2:Ποιοτικος ανιχνευτης πλυμηρας ειναι της GRT και δουλευει αψογα.
https://www.e-alarm.gr/anixneytis-plimiras-gri-2600

3:Τα κουτια διακλαδωσης μπαινουν εκει που χρειαζονται.Ειδικα στα ασθενη που τερματιζονται τα καλωδια  ατοφια δεν χρειαζονται.

4:Tο Optex Saver εχει καταργηθει και μπορεις να προτιμησεις το καινουργιο OPTEX FlipX FLX-S-ST.Για τα HIkvision ρανταρ δεν εχω αποψη γιατι δεν τα εχω δουλειψει(και ουτε προκεται)χωρις ομως να σημαινει οτι θα σου δωσει ψευτικο συναγερμο.Παιζουν ρολο και οι συνθηκες που θα τοποθετηθει.Αλλο σε ισογειο,Αλλο τελευταιο οροφο χωρις μονωση κλπ.

38 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Τα hik vision οχι, δεν κυκλοφορούσαν οταν εκανα αυτο το επάγγελμα. Τα saver ναι τα βάζαμε πολλες φόρες χωρις να εχουμε προβλήματα, αν και συνήθως τα blue line βαζαμε. Εμενα μου άρεσε ποιο πολύ το παλιό blue line που ειχε pins αντι για αυτη την φύσα που εβαλαν μετα..

Ευχαριστώ, οπότε μαλλον θα παω σε κατι πιο γνωστό μιας κ θελω να ειναι κ αξιοπιστο... απλως με ιντριγκαρε ο συνδυασμος μαρκας/τιμης/ΡΕΤ

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, vasilllis said:

Oι αντιπροσωπείες δεν έχουν κριτηριο ποιότητας συνεργάτη τους.Ο πιο καλός για αυτούς είναι αυτός με τον μεγαλύτερο τζίρο.

Όταν ψάχνεις να βρεις τον πιο φτηνό καταλήγεις συνήθως στον πιο ανίκανο.Βεβαιως και η τέχνη του μάστορα πρέπει να πληρώνεται,αυτο δεν μπορείς να καταλάβεις και παίρνεις για συνεργάτη αυτόν με την γαμψή μύτη. Διαβάζει,εξελλισεται,αγοραζει εξοπλισμό, πειραματίζεται...

έχω 3μηνες ασυρμάτο συναγερμό στον πάγκο και έσκασα φράγκα και κάθομαι και παίζω όποτε βρω χρόνο να δω πως συμπεριφέρεται.Να δω προβλήματα του κλπ.Δεν πήγα να κάνω σεμινάριο να γινω'πιστοποιημενος συνεργάτης' με 2 ώρες τηλεόραση.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ 

Περαστικά,μην εξάπτεσαι.Απλα αναφέρω αυτά που παρατηρώ..

Βρε κι εγώ παρατηρώ και γράφω αυτά που βλέπω.

Το χρήμα δεν ρέει άφθονο πια, τα κουκιά μετρημένα και οι χασάπηδες να καραδοκούν σαν τον χάρο με το δρεπάνι να σου πάρουν όσα μπορούν, όχι για να κάνουν την δουλειά αλλά για να δουν πόσα μπορούν να σου πάρουν.

Άμα ήταν άλλες εποχές θα έλεγα στην μαστοράτζα, πόσα θες; 1600; τσάκα δυο χιλιάρικα και φέρε ότι έχεις ευχαρίστηση, αν δεν δουλεύουν θα τα κρατήσω σε ένα κουτί να τα πάω στο εξοχικό να τα 'χουμε καβάτζα.

Πάνε αυτά, οι δεινόσαυροι θα πεθάνουν. Θα μείνουν αυτοί που ξέρουν, που μπορούν και κοστολογούν την εργασία τους λογικά. Η πληροφορία διαχέεται και γνώση είναι παντού, δεδομένων των συνθηκών την αναζητούν πολλοί.

Από αυτή την άποψη η κουβέντα που γίνεται εδώ είναι σημαντική και είμαι ευγνώμων σε όσους προσφέρουν γνώση σε αυτήν, στους υπόλοιπους τσάι και συμπάθεια. 

ΥΓ Εχω φτάσει σε σημείο να θεωρώ λογική λύση το να στείλω τον paradox σe χώρα της ΕΕ, για προγραμματισμό και την αντικατάσταση - εγκατάσταση να την κάνω μόνος μου, καθ υπόδειξη και με οδηγίες απο φίλο αλλοδαπό ηλεκτρονικό!!!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, navigatoras είπε

Βρε κι εγώ παρατηρώ και γράφω αυτά που βλέπω.

Το χρήμα δεν ρέει άφθονο πια, τα κουκιά μετρημένα και οι χασάπηδες να καραδοκούν σαν τον χάρο με το δρεπάνι να σου πάρουν όσα μπορούν, όχι για να κάνουν την δουλειά αλλά για να δουν πόσα μπορούν να σου πάρουν.

Άμα ήταν άλλες εποχές θα έλεγα στην μαστοράτζα, πόσα θες; 1600; τσάκα δυο χιλιάρικα και φέρε ότι έχεις ευχαρίστηση, αν δεν δουλεύουν θα τα κρατήσω σε ένα κουτί να τα πάω στο εξοχικό να τα 'χουμε καβάτζα.

Πάνε αυτά, οι δεινόσαυροι θα πεθάνουν. Θα μείνουν αυτοί που ξέρουν, που μπορούν και κοστολογούν την εργασία τους λογικά. Η πληροφορία διαχέεται και γνώση είναι παντού, δεδομένων των συνθηκών την αναζητούν πολλοί.

Από αυτή την άποψη η κουβέντα που γίνεται εδώ είναι σημαντική και είμαι ευγνώμων σε όσους προσφέρουν γνώση σε αυτήν, στους υπόλοιπους τσάι και συμπάθεια. 

ΥΓ Εχω φτάσει σε σημείο να θεωρώ λογική λύση το να στείλω τον paradox σe χώρα της ΕΕ, για προγραμματισμό και την αντικατάσταση - εγκατάσταση να την κάνω μόνος μου, καθ υπόδειξη και με οδηγίες απο φίλο αλλοδαπό ηλεκτρονικό!!!

 

 

 

 

Σε σχέση με το εξωτερικό οι τιμές που δουλεύουν εδώ είναι στο πάτωμα… όταν έχεις επιχείρηση πρέπει να την κάνεις βιώσιμη με τον έναν ή τον άλλο τρόπος. Ελεύθερη αγορά έχουμε και δυστηχως ή ευτυχώς ο καθένας χρεώνει ότι θεωρεί σωστό για τον εαυτό του και τις υπηρεσίες που παρέχει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ss42ss είπε

Σε σχέση με το εξωτερικό οι τιμές που δουλεύουν εδώ είναι στο πάτωμα…

Δεν διαφωνώ με αυτο που γράφεις, αλλα επισης και εδω οι μισθοι (σε σχεση με το εξωτερικό) ειναι στο πάτωμα. Για αυτον τον λογο έφυγα απο αυτο το επάγγελμα και δραστηριοποιήθηκα σε άλλο (ποιο κερδοφόρο) τομεα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Δεν διαφωνώ με αυτο που γράφεις, αλλα επισης και εδω οι μισθοι (σε σχεση με το εξωτερικό) ειναι στο πάτωμα. Για αυτον τον λογο έφυγα απο αυτο το επάγγελμα και δραστηριοποιήθηκα σε άλλο (ποιο κερδοφόρο) τομεα.

Συμφωνώ και εγώ σχετικά με τους μισθούς στην Ελλάδα… Και εγώ στον ίδιο δρόμο είμαι, εδώ επαρχία δεν έχουμε την αγορά που έχει η πρωτεύουσα και κάπως πρέπει να κάνουμε την ζωή μας ποιο άνετη… 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε navigatοr ειλικρινα τι θελεις τελικα να κανεις?

θες να ερθει καποιος να στα βαλει τσαμπα?Γιατι δεν μας λες ποσο σε χρεωνουν για εργασια?

Προφανως εχεις βρει φθηνα υλικα απεξω και θελεις να μην πληρωσεις τεχνικο.
Η λυση που λς να στειλεις την μοναδα για προγραμματισμο ειναι για γελια.

Εαν φωναξεις εναν εγκαταστατη και σου δωσει προσφορα για Paradox και ψωνιζει απο εδω και οχι απεξω προφανως και δεν ειναι κλεφτης γιατι τα αγοραζει πολυ πιο ακριβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, vasilllis είπε

Θα τα κλαίτε.Θέλει συσκευή και όχι σκέτα ηλεκτρόδια των 3€.

Καλημέρα.. 

Εγώ κοιτούσα στον mimiko το ws-1 τιμή αν θυμάμαι καλά στα 5 ευρώ.

Μπήκα τώρα και δεν είναι διαθέσιμο ώστε να βάλω λινκ. 

Λογικά πρέπει να είναι αυτό https://www.alarmsystemstore.com/products/tane-ws-1-water-sensor απλά στην μέση δεν έχει αυτές τις άσπρες προεξοχές σαν ποδαράκια, έχει μόνο τις επαφές στο κέντρο.

Αυτό δεν αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fabiawrc είπε

Βρε navigatοr ειλικρινα τι θελεις τελικα να κανεις?

θες να ερθει καποιος να στα βαλει τσαμπα?Γιατι δεν μας λες ποσο σε χρεωνουν για εργασια?

Προφανως εχεις βρει φθηνα υλικα απεξω και θελεις να μην πληρωσεις τεχνικο.
Η λυση που λς να στειλεις την μοναδα για προγραμματισμο ειναι για γελια.

Εαν φωναξεις εναν εγκαταστατη και σου δωσει προσφορα για Paradox και ψωνιζει απο εδω και οχι απεξω προφανως και δεν ειναι κλεφτης γιατι τα αγοραζει πολυ πιο ακριβα.

Οντως δεν εχουμε ακουσει ποια θεωρειται λογικη τιμή... 50-100-150-200; κ αυτο βεβαια παλι εξαρταται απο τη εγκατασταση, υπαρχει δηλαδη καλωδιωση (και αν ειναι ειναι σωστη και λειτουργική; ), ποσες ζωνες θα παγιδεψει κλπ...; γιατι για ενα απολύτως απλό σύστημα με 4 ζώνες+ip150, σε μερικώς προκαλωδιωμένο χώρο καποτε πληρωσα 60 ευρω εργασία (τα οποια ηταν λογικό νουμερο για 2 ωρες που εκανε ο τεχνικός+0,5πηγαινελα) και για άλλο σύστημα πληρως καλωδιωμένο με 15 ζώνες, Ip150 2 σειρηνες πυρανιχνευση κλπ εδωσα 150 (και ηταν επισης λογικό με δεδομένο οτι ήρθαν 2 ατομα και εκαναν 6 ώρες+1,5 πηγαινελα).

Το να γκρινιάζουμε για τους τεχνικους ειναι το μονο ευκολο, το να μπουμε στη θεση τους κ να πουμε εμεις ποσο θα χρεωναμε ειναι το δυσκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, paylidis said:

Οντως δεν εχουμε ακουσει ποια θεωρειται λογικη τιμή... 50-100-150-200; κ αυτο βεβαια παλι εξαρταται απο τη εγκατασταση, υπαρχει δηλαδη καλωδιωση (και αν ειναι ειναι σωστη και λειτουργική; ), ποσες ζωνες θα παγιδεψει κλπ...; γιατι για ενα απολύτως απλό σύστημα με 4 ζώνες+ip150, σε μερικώς προκαλωδιωμένο χώρο καποτε πληρωσα 60 ευρω εργασία (τα οποια ηταν λογικό νουμερο για 2 ωρες που εκανε ο τεχνικός+0,5πηγαινελα) και για άλλο σύστημα πληρως καλωδιωμένο με 15 ζώνες, Ip150 2 σειρηνες πυρανιχνευση κλπ εδωσα 150 (και ηταν επισης λογικό με δεδομένο οτι ήρθαν 2 ατομα και εκαναν 6 ώρες+1,5 πηγαινελα).

Το να γκρινιάζουμε για τους τεχνικους ειναι το μονο ευκολο, το να μπουμε στη θεση τους κ να πουμε εμεις ποσο θα χρεωναμε ειναι το δυσκολο...

Το πρόβλημα είναι οτι και οι τεχνικοί δυσκολεύονται να εξηγήσουν στον πελάτη όλο αυτό που λες και του πετάνε μια ξερή προσφορά που κ ο άλλος δεν μπορεί να διαβάσει. Να μην πω και οτι στο τέλος κοτσάρουν και ένα "οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ" ενώ η προσφορά αφορά ιδιώτη και είναι σαν να λες "τα θέλω και μαύρα".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, fabiawrc said:

Βρε navigatοr ειλικρινα τι θελεις τελικα να κανεις?

θες να ερθει καποιος να στα βαλει τσαμπα?Γιατι δεν μας λες ποσο σε χρεωνουν για εργασια?

Προφανως εχεις βρει φθηνα υλικα απεξω και θελεις να μην πληρωσεις τεχνικο.
Η λυση που λς να στειλεις την μοναδα για προγραμματισμο ειναι για γελια.

Εαν φωναξεις εναν εγκαταστατη και σου δωσει προσφορα για Paradox και ψωνιζει απο εδω και οχι απεξω προφανως και δεν ειναι κλεφτης γιατι τα αγοραζει πολυ πιο ακριβα.

Fabia, τζαμπατζής δεν είμαι.

Ο συγκεκριμένος και προτεινόμενος (απο την αντιπροσωπεία) τεχνικός ζητάει σχεδόν διακόσια ευρώ μόνο για την εγκατάσταση του καινούριου /αντικατάσταση του παλιού. Έχω αναφέρει ότι θα τα έδινα αυτά τα λεφτά για να κάνω δουλειά.

Όταν όμως τον έχουν βγάλει στον τάκο άπαντες γιατί

α) η προσφορά του για το υλικό είναι διπλάσια από ότι βρήκα αλλού (σταματήστε τις μπούρδες με την εγγύηση)

β) οι γνώσεις του για συμβατότητα των υλικών που πουλάει και εγκαθιστά έχουν αποδειχθεί τουλάχιστον ελλιπείς από εσάς εδώ μέσα, από πωλητές στο εξωτερικό και άλλους που δεν θέλω να αναφέρω προς το παρών.

Τότε τίθεται το ερώτημα ποιος θα το εγκαταστήσει; ποιος θα το προγραμματίσει; Αφού η εμπιστοσύνη έχει χαθεί, τι να το φέρω; να κάνει τι;

Έχει και συνέχεια,

εφόσον η αντιπροσωπεία προτείνει μόνο αυτόν, τι άλλες λύσεις θα είχα; 

Πάω λοιπόν μια βόλτα στην γειτονιά, σημειώνω τις φίρμες που βλέπω απο τις σειρήνες που βλέπω και αρχίζω τα τηλέφωνα.

Καταρχήν, αυτός που μου κάνει συντήρηση και παρέχει και το κέντρο λήψης (όχι δικό του) δεν δέχεται να βάλει υλικό αλλουνού(λογικό) και πασσάρει DSC.

Αυτό είναι το κοινό γνώρισμα όλων, προσπαθούν να πασάρουν την πραμάτεια τους, στις τιμές τους.

Έχω δει παρέλαση απο proteus, nova, dsc, ajax ktll

Σε αυτή την φάση είμαι τώρα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2024 στις 12:29 ΜΜ, paylidis είπε

 

 να πετάει παροχικο 100 μέτρα χυμα σε χωματινο αυλακι 13-15 ποντων που ανοιξε με τη τσαπα ο βοηθος του και τραβαγα τα μαλλια μου (δε συζητάμε για αντιστάθμιση απωλλειών κλπ, εδώ δε το εβαλε σε μια μεταλλικη σωλήνα-ουτε καν πλαστική, ουτε καν εβαλε αμμο χαλικι τσιμεντο κατι)...

 

 

με την ευκαιρια καμια ιδεα για το παραπανω μου ερώτημα; αξιζουν τα ρανταρ Hikvision? ψαχνω κατι παρα πολυ οικονομικό  αρκει να ειναι κ στοιχειωδώς αξιοπιστο (θα πηγαινα καρδι για bosch blue line αλλα ειμαι σε πολυ tight budget)

Tι να πω.Εγω χάνω μεροκάματο γνωριζωντας ότι δεν μπορώ να δώσω την προσφορά που έχει ο άλλος .Δεν με έχει πάρει και κανείς ρε φίλε να μου πει.Ξερεις κάτι? είσαι 10-20-50 % ακιρβοτερος.ΓΙΑΤΙ?

 

δεν τα έχω δουλέψει να σου πω,αλλα είναι τίμια.Αν μπουν σε διαμέρισμα εσωτερικό χώρο κλπ θεωρώ δεν έχεις πρόβλημα.Δεν καταλαβαίνω τον λόγο που έχεις αγχωθεί.Ποσα θα βάλετε σε ένα σπίτι και σε βγάζει τόσο πολύ εκτός budjet.

13 ώρες πριν, paylidis είπε

Οντως δεν εχουμε ακουσει ποια θεωρειται λογικη τιμή... 50-100-150-200; κ αυτο βεβαια παλι εξαρταται απο τη εγκατασταση, υπαρχει δηλαδη καλωδιωση (και αν ειναι ειναι σωστη και λειτουργική; ), ποσες ζωνες θα παγιδεψει κλπ...; γιατι για ενα απολύτως απλό σύστημα με 4 ζώνες+ip150, σε μερικώς προκαλωδιωμένο χώρο καποτε πληρωσα 60 ευρω εργασία (τα οποια ηταν λογικό νουμερο για 2 ωρες που εκανε ο τεχνικός+0,5πηγαινελα) και για άλλο σύστημα πληρως καλωδιωμένο με 15 ζώνες, Ip150 2 σειρηνες πυρανιχνευση κλπ εδωσα 150 (και ηταν επισης λογικό με δεδομένο οτι ήρθαν 2 ατομα και εκαναν 6 ώρες+1,5 πηγαινελα).

Το να γκρινιάζουμε για τους τεχνικους ειναι το μονο ευκολο, το να μπουμε στη θεση τους κ να πουμε εμεις ποσο θα χρεωναμε ειναι το δυσκολο...

Ένας υπάλληλος με 900€ μισθό (καθαρά) κοστίζει περί τα 65€ ημερησίως (χωρίς να υπολογίζω 13 ,14 και 15ο μισθό ).Περισσεύουν λοιπόν αλλά 85€ να μοιραστούν ,τα έξοδα αυτοκινήτου,τα έξοδα γραφείου και το αφεντικό-μαστορας.Ξεχνας επίσης το ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ.Αν κάτι δεν πάει καλά αυτός ο τεχνικός ΕΙΝΑΙ ή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ υποχρεωμένος να έρθει να δει ΑΜΗΣΘΙ?

10 ώρες πριν, navigatoras είπε

Fabia, τζαμπατζής δεν είμαι.

Ο συγκεκριμένος και προτεινόμενος (απο την αντιπροσωπεία) τεχνικός ζητάει σχεδόν διακόσια ευρώ μόνο για την εγκατάσταση του καινούριου /αντικατάσταση του παλιού. Έχω αναφέρει ότι θα τα έδινα αυτά τα λεφτά για να κάνω δουλειά.

Όταν όμως τον έχουν βγάλει στον τάκο άπαντες γιατί

α) η προσφορά του για το υλικό είναι διπλάσια από ότι βρήκα αλλού (σταματήστε τις μπούρδες με την εγγύηση)

β) οι γνώσεις του για συμβατότητα των υλικών που πουλάει και εγκαθιστά έχουν αποδειχθεί τουλάχιστον ελλιπείς από εσάς εδώ μέσα, από πωλητές στο εξωτερικό και άλλους που δεν θέλω να αναφέρω προς το παρών.

Τότε τίθεται το ερώτημα ποιος θα το εγκαταστήσει; ποιος θα το προγραμματίσει; Αφού η εμπιστοσύνη έχει χαθεί, τι να το φέρω; να κάνει τι;

Έχει και συνέχεια,

εφόσον η αντιπροσωπεία προτείνει μόνο αυτόν, τι άλλες λύσεις θα είχα; 

Πάω λοιπόν μια βόλτα στην γειτονιά, σημειώνω τις φίρμες που βλέπω απο τις σειρήνες που βλέπω και αρχίζω τα τηλέφωνα.

Καταρχήν, αυτός που μου κάνει συντήρηση και παρέχει και το κέντρο λήψης (όχι δικό του) δεν δέχεται να βάλει υλικό αλλουνού(λογικό) και πασσάρει DSC.

Αυτό είναι το κοινό γνώρισμα όλων, προσπαθούν να πασάρουν την πραμάτεια τους, στις τιμές τους.

Έχω δει παρέλαση απο proteus, nova, dsc, ajax ktll

Σε αυτή την φάση είμαι τώρα

 

 

Η πραμάτεια είναι αυτή που συμφέρει τον καθένα να δουλεύει σε όλες τις πλευρές.Βαλε ajax που τον στηνεις μονο σου.

13 ώρες πριν, pavloa είπε

Καλημέρα.. 

Εγώ κοιτούσα στον mimiko το ws-1 τιμή αν θυμάμαι καλά στα 5 ευρώ.

Μπήκα τώρα και δεν είναι διαθέσιμο ώστε να βάλω λινκ. 

Λογικά πρέπει να είναι αυτό https://www.alarmsystemstore.com/products/tane-ws-1-water-sensor απλά στην μέση δεν έχει αυτές τις άσπρες προεξοχές σαν ποδαράκια, έχει μόνο τις επαφές στο κέντρο.

Αυτό δεν αξίζει?

Πιστεύω ότι είναι μονο επαφή(αγωγιμότητας υγρών),όποτε δν κάνει.

https://www.shelly.com/en/products/shop/shelly-flood

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vasilllis είπε

Πιστεύω ότι είναι μονο επαφή(αγωγιμότητας υγρών),όποτε δν κάνει.

https://www.shelly.com/en/products/shop/shelly-flood

Καλημέρα.  Επειδή δεν γνωρίζω και θέλω να μάθω. Το πρώτο που πρότεινες τι διαφορά έχει με αυτό που έχω βρει εγώ? Δηλαδή τι παραπάνω έχει μέσα στο κύκλωμα?

Αυτό που έβαλες τώρα δεν μου κάνει εγώ θέλω ενσύρματο για να το συνδέσω με τον συναγερμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vasilllis είπε

Tι να πω.Εγω χάνω μεροκάματο γνωριζωντας ότι δεν μπορώ να δώσω την προσφορά που έχει ο άλλος .Δεν με έχει πάρει και κανείς ρε φίλε να μου πει.Ξερεις κάτι? είσαι 10-20-50 % ακιρβοτερος.ΓΙΑΤΙ?

δε το καταλαβαινουν... κ μετα ψαχνουν τεχνικο να διορθώσει τα λαθη του πρωτου κ τον βριζουν που εξαφανιστηκε...

και η αληθεια ειναι οτι στο παρελθον κ εγω την εχω ψιλοπατησει απο τεχνικους που εξαφανιστηκαν αλλα ευτυχως χωρις να μου εχουν κανει σοβαρη κακοτεχνία καθως ημουν τυχερός, πχ δεν ειχε περασει ονοματα στις ζώνες μεσω babyware, ξεχασε να συνδεσει και να ενεργοποιησει τη ζώνη του μπανιου, αλλα εξαφανιστηκε κ εμειναν ετσι (3-4 τηλεφωνα και ολο ναι ναι εχεις δικιο απλα δε προλαβαινω κλπ...)

10 ώρες πριν, vasilllis είπε

δεν τα έχω δουλέψει να σου πω,αλλα είναι τίμια.Αν μπουν σε διαμέρισμα εσωτερικό χώρο κλπ θεωρώ δεν έχεις πρόβλημα.Δεν καταλαβαίνω τον λόγο που έχεις αγχωθεί.Ποσα θα βάλετε σε ένα σπίτι και σε βγάζει τόσο πολύ εκτός budjet.

θελω λογικα 8 κομματια οποτε η διαφορά ειναι μετρήσιμη (ενα πενηνταρικο)-σκεφτομαι μηπως παρω ενα για δοκιμη στο παγκο (να δω ευαισθησία, πραγματικά καλυπτομενη αποσταση κλπ)... εαν ειναι τιμια γιατι οχι..; αλλα γενικα το παω low and slow καθως δε το βιαζομαι γιατι για την ώρα δε προλαβαινω να κανω τιποτα, μονο κοιταω να αγορασω οτι ειναι να χρειαστω! ;) 

10 ώρες πριν, vasilllis είπε

Ένας υπάλληλος με 900€ μισθό (καθαρά) κοστίζει περί τα 65€ ημερησίως (χωρίς να υπολογίζω 13 ,14 και 15ο μισθό ).Περισσεύουν λοιπόν αλλά 85€ να μοιραστούν ,τα έξοδα αυτοκινήτου,τα έξοδα γραφείου και το αφεντικό-μαστορας.Ξεχνας επίσης το ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ.Αν κάτι δεν πάει καλά αυτός ο τεχνικός ΕΙΝΑΙ ή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ υποχρεωμένος να έρθει να δει ΑΜΗΣΘΙ?

εγω το καταλαβαινω απολυτα κ τα μετραω απολυτα... οπως και σε μια βλαβη που ακομα κ το υλικο να φταίει ο τεχνικος θα χασει την εργατοώρα του (θα παει κ δε θα πληρωθει εφοσον ειναι βλαβη λόγω υλικού, εγγυηση κλπ)... ακομα κ το τηλ που θα σηκωσει μετα απο ενα χρονο κ θα σου μιλησει 5-10 λεπτα κοστολογειται... απλα οι 8/10 δε τα καταλαβαινουν αυτα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, pavloa είπε

Καλημέρα.  Επειδή δεν γνωρίζω και θέλω να μάθω. Το πρώτο που πρότεινες τι διαφορά έχει με αυτό που έχω βρει εγώ? Δηλαδή τι παραπάνω έχει μέσα στο κύκλωμα?

Αυτό που έβαλες τώρα δεν μου κάνει εγώ θέλω ενσύρματο για να το συνδέσω με τον συναγερμό.

Αυτές οι δυο ακίδες μετράνε την αγωγιμότητα του νερού.Στην ουσία 'κλείνει επαφή' το νερό που θα βρέξει τις ακίδες.Οι συναγερμοί λειτουργούν ανάποδα.Ανοιγει η επαφή ώστε να δώσει alarm ,(εκτός από κάποιους ) ,κατα κύριο λόγο όμως το πρόβλημα είναι ότι η αντίσταση νερού δεν είναι -0- ωμ.

12 ώρες πριν, paylidis είπε

δε το καταλαβαινουν... κ μετα ψαχνουν τεχνικο να διορθώσει τα λαθη του πρωτου κ τον βριζουν που εξαφανιστηκε...

και η αληθεια ειναι οτι στο παρελθον κ εγω την εχω ψιλοπατησει απο τεχνικους που εξαφανιστηκαν αλλα ευτυχως χωρις να μου εχουν κανει σοβαρη κακοτεχνία καθως ημουν τυχερός, πχ δεν ειχε περασει ονοματα στις ζώνες μεσω babyware, ξεχασε να συνδεσει και να ενεργοποιησει τη ζώνη του μπανιου, αλλα εξαφανιστηκε κ εμειναν ετσι (3-4 τηλεφωνα και ολο ναι ναι εχεις δικιο απλα δε προλαβαινω κλπ...)

θελω λογικα 8 κομματια οποτε η διαφορά ειναι μετρήσιμη (ενα πενηνταρικο)-σκεφτομαι μηπως παρω ενα για δοκιμη στο παγκο (να δω ευαισθησία, πραγματικά καλυπτομενη αποσταση κλπ)... εαν ειναι τιμια γιατι οχι..; αλλα γενικα το παω low and slow καθως δε το βιαζομαι γιατι για την ώρα δε προλαβαινω να κανω τιποτα, μονο κοιταω να αγορασω οτι ειναι να χρειαστω! ;) 

εγω το καταλαβαινω απολυτα κ τα μετραω απολυτα... οπως και σε μια βλαβη που ακομα κ το υλικο να φταίει ο τεχνικος θα χασει την εργατοώρα του (θα παει κ δε θα πληρωθει εφοσον ειναι βλαβη λόγω υλικού, εγγυηση κλπ)... ακομα κ το τηλ που θα σηκωσει μετα απο ενα χρονο κ θα σου μιλησει 5-10 λεπτα κοστολογειται... απλα οι 8/10 δε τα καταλαβαινουν αυτα!

Tι να πω.Εγκατασταση σε κατάστημα με το κέντρο τοποθετημένο δίπλα στην πρίζα (πίσω από την πόρτα) με ζώνη εισόδου radar.Δεν μπήκαν στον κόπο να βάλουν το κέντρο 2 μ ψηλά να μην είναι εύκολα προσβάσιμο,αλλα η δουλειά στην σκάλα κοστίζει.Τι λεω?Εδώ δεν μπήκαν στον κόπο να τραβήξουν 2 μ καλώδιο να βάλουν επαφή στην πόρτα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...