Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας τέτοιος σένσορας, όχι απλώς υγρασίας αλλά στάθμης, δηλαδή πχ πλημμυρίσαμε στο στο υπόγειο κατάσταση, θα κούμπωνε πάνω σε συναγερμό;

Αν ναι, η επόμενη ερώτηση είναι αν ο συναγερμός έχει ρελέ, θα  μπορούσε να εκκινήσει μια αντλία ώστε να αρχίσει να τραβά νερά;

HTB1DdPiw7SWBuNjSszdq6zeSpXap.webp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα,

Μπορεις να κανεις οτι θελεις,αρκει ο αισθητηρας να εχει Ν/C  ωστε να συνδεθει σε ζωνη πινακα.Αυτος που παρεθεσες δεν ξερω πως λειτουργει και τι συνδεσμολογια εχει.

Σε  πελατη μου,εχει στο υπογειο ενα μικρο φρεατιο-πηγαδι,εχει μπει αισθητηρας υγρασιας πανω σε 24ωρη ζωνη(σιωπηλη)και οταν ενεργοποιηθει η ζωνη, οπλιζει μια συγκεκρινη εξοδος του  Paradox και ξεκιναει και δουλευει η αντλια.Ο πελατης φυσικα ενημερωνεται  μεσω του ip150.

Επεξ/σία από fabiawrc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στη παρέα, Παρακολουθώ χρόνια το νήμα και ήρθε η ώρα που χρειάζομαι πραγματική βοήθεια.

Σε παλιό σπίτι ισόγειο, θα γίνει ολική ανακαίνιση και είναι ευκαιρία να τοποθετηθεί συναγερμός. Κάτι καλό, αλλά όχι υπερβολές.

  1. Ενσύρματος (θα φτιαχτεί η καλωδίωση εντός των τοίχων)
  2. Μαγνητικές παγίδες σε 2/3 παράθυρα + παντζούρια + πόρτα εισόδου + κουζίνας
  3. 2/3 αισθητήρες κίνησης
  4. 2 πληκτρολόγια (1 σε κάθε πόρτα)
  5. Ίσως θα ήθελα να υπάρχει επιλογή εξ αποστάσεως ενεργοποίηση - απενεργοποίηση συναγερμού
  6. στη πόρτα κουζίνας υπάρχει μικρή αυλή, σκέφτομαι να μπει εξωτερικός αισθητήρας. Είμαι ευχαριστημένος από outgate sirsen, αλλά επειδή όλο και κάποια γάτα ή άνθρωπος θα περάσει, μήπως καλύτερα να τοποθετηθεί κάποιος ανιχνευτής δέσμης έξω από την πόρτα?
  7. Δεν θα συνδεθεί σε ΚΛΣ, αλλά κάρτα sim. Κάποια πρόταση?

 

  • Τι να κοιτάξω στα υλικά-καλωδίωση?
  • Την καλωδίωση την περνάει ο ηλεκτρολόγος που θα φτιάξει και τα υπόλοιπα ή να καλύτερα να έρθει ο άνθρωπος που θα τοποθετήσει τον συναγερμό?
  • Τι μάρκες-μοντέλα προτείνετε? (Σκεφτόμουν caddx ή sigma ή dsc. Έχω δοκιμάσει paradox και έλεγα να πάω κάπου αλλού αυτή τη φορά, εκτός αν είναι η καλύτερη επιλογή).

 

Επεξ/σία από pintourikio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pintourikio είπε

Σε παλιό σπίτι ισόγειο, θα γίνει ολική ανακαίνιση και είναι ευκαιρία να τοποθετηθεί συναγερμός. Κάτι καλό, αλλά όχι υπερβολές.

Αφου ειναι ισογειο να βγαλει οπως και δηποτε ο ηλεκτρολόγος καλωδια για εξ. ρανταρ. Το θεμα ειναι να "πιασεις" τον κλεφτη πριν μπει μεσα, αν μπει μεσα ειναι αργα.. Και τα παρ/ρα μπαλκονοπορτες να ειναι "μονα" τους, ενα 4αρι ξεχωριστο σε καθε μπ/ρτα να μην σου πω 6αρι.

2 ώρες πριν, pintourikio είπε

Έχω δοκιμάσει paradox

Γιατι δεν σου αρεσε ο Paradox?. Για εμενα αν θες να πας αλλου βαλε sigma..

2 ώρες πριν, pintourikio είπε

Την καλωδίωση την περνάει ο ηλεκτρολόγος που θα φτιάξει και τα υπόλοιπα ή να καλύτερα να έρθει ο άνθρωπος που θα τοποθετήσει τον συναγερμό?

Την καλωδίωση καλο ειναι να την περάσει ηλεκτρολόγος, αλλα αφου εχεις φερει τον τεχνικό του συναγερμού να του δωσει οδηγίες τι να περάσει και που, τουλάχιστον εγω ετσι εκανα οταν μου δινόταν η δυνατότητα..

9 ώρες πριν, paylidis είπε

λα γινονται αρκει να ξερει ο ηλεκτρονικος τι κανει κ να μη βαριεται...!

Και να πληρώνεται ομως.. Η γνωση πρεπει να πληρώνεται.. 😏

2 ώρες πριν, pintourikio είπε

Τι να κοιτάξω στα υλικά-καλωδίωση?

Θα ρωτήσεις τον εγ/τη σου, τι σου προτείνει και μετα θα τα παραθέσεις εδω προς συζήτηση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Αφου ειναι ισογειο να βγαλει οπως και δηποτε ο ηλεκτρολόγος καλωδια για εξ. ρανταρ. Το θεμα ειναι να "πιασεις" τον κλεφτη πριν μπει μεσα, αν μπει μεσα ειναι αργα.. Και τα παρ/ρα μπαλκονοπορτες να ειναι "μονα" τους, ενα 4αρι ξεχωριστο σε καθε μπ/ρτα να μην σου πω 6αρι.

Γιατι δεν σου αρεσε ο Paradox?. Για εμενα αν θες να πας αλλου βαλε sigma..

Την καλωδίωση καλο ειναι να την περάσει ηλεκτρολόγος, αλλα αφου εχεις φερει τον τεχνικό του συναγερμού να του δωσει οδηγίες τι να περάσει και που, τουλάχιστον εγω ετσι εκανα οταν μου δινόταν η δυνατότητα..

Θα ρωτήσεις τον εγ/τη σου, τι σου προτείνει και μετα θα τα παραθέσεις εδω προς συζήτηση..

Η κεντρική πόρτα βλέπει πεζοδρόμιο, σε αυτή σκεφτόμουν να μην μπει εξωτερικό ραντάρ. Θα χτυπάει εύκολα από γάτες, ταχυδρόμο, διαφημιστικά κτλπ.
Εξωτερικό ραντάρ σκεφτόμουν να μπει στη πίσω πόρτα (κουζίνα) που θεωρητικά έχει εύκολα πρόσβαση κάποιος, αλλά δεν φαίνεται απ το πεζοδρόμιο. Εκεί με προβληματίζουν οι γάτες και οι υπόλοιποι που μένουν στο κτήριο (υπάρχει μικρή περίπτωση να περάσουν για να πάνε στο λεβητοστάσιο, μικρή πιθανότητα αλλά υπάρχει). Για αυτό εκεί καλύτερη επιλογή είναι να τοποθετηθεί και να βλέπει μόνο πόρτα τύπου κάτι outgare sirsen ή κάποιος ανιχνευτής beam?

Δεν έχω παράπονο μέχρι στιγμής από paradox, αλλά θα δοκίμαζα και κάτι άλλο αν θεωρείται και καλύτερο και πιο εξελιγμένο.

Caddx ή Dsc καλύτερα όχι?

Επεξ/σία από pintourikio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Εξωτερικό ραντάρ σκεφτόμουν να μπει στη πίσω πόρτα (κουζίνα) που θεωρητικά έχει εύκολα πρόσβαση κάποιος, αλλά δεν φαίνεται απ το πεζοδρόμιο. Εκεί με προβληματίζουν οι γάτες και οι υπόλοιποι που μένουν στο κτήριο (υπάρχει μικρή περίπτωση να περάσουν για να πάνε στο λεβητοστάσιο, μικρή πιθανότητα αλλά υπάρχει). Για αυτό εκεί καλύτερη επιλογή είναι να τοποθετηθεί και να βλέπει μόνο πόρτα τύπου κάτι outgare sirsen ή κάποιος ανιχνευτής beam?

Δες το optex BX-80N δεν το ενοχλούν οι γατες, αρκει να μπει σωστα και να ρυθμιστεί η δέσμη σου οσο ποιο κοντα στην πορτα γίνεται.  Την μια πλευρα της δεσμης μπορεις να την κλεισεις, αν δεν χρειαζεται. Υποψη αυτο το ρανταρ εχει μεγαλη εμβέλεια απο 2 εως 12 μετρα.. Αλλα οτι και να γραφω εδω δεν εχω αποψη απο τον χωρο σου.. Γιατι δεν ρωτας τον εγ/τη? σου?. Αυτες οι εφαρμογες θελουν αποψη του χωρου πριν μπει το οτιδηποτε.. Απο εδω περα θα μπερδευτεις με τις απαντησεις. Σορρυ αλλα εγω ετσι δεν μπορω να σε βοηθησω.

39 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Caddx ή Dsc καλύτερα όχι?

Caddx θα ελεγα, τους Dsc δεν τους συμπάθησα ιδιαίτερα.. (Γνωμη μου παντα..)

40 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Δεν έχω παράπονο μέχρι στιγμής από paradox, αλλά θα δοκίμαζα και κάτι άλλο αν θεωρείται και καλύτερο και πιο εξελιγμένο.

Γιατι να μην ειναι ο Paradox εξελιγμενος?. Ο συναγερμος δεν πρεπει να ειναι gadget πρεπει να ειναι ενα μηχανημα που θα προστατεψει την ζωη και την περουσια μας.. Βαλε ενα κέντρο αξιοπιστο και σύνδεσε το σε ΚΛΣ και ασε τα πολλά μανιφουκια.. Δεν θα σου σώσουν αυτα την ζωη..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2024 στις 9:30 ΜΜ, navigatoras είπε

Ένας τέτοιος σένσορας, όχι απλώς υγρασίας αλλά στάθμης, δηλαδή πχ πλημμυρίσαμε στο στο υπόγειο κατάσταση, θα κούμπωνε πάνω σε συναγερμό;

Αν ναι, η επόμενη ερώτηση είναι αν ο συναγερμός έχει ρελέ, θα  μπορούσε να εκκινήσει μια αντλία ώστε να αρχίσει να τραβά νερά;

HTB1DdPiw7SWBuNjSszdq6zeSpXap.webp

Λάθος μελέτη.Η αντλία θα είναι ανεξάρτητη τελείως.αυτο θα μπει ώστε να σε ειδοποιήσει αν έχεις πλημμυρίσει.

5 ώρες πριν, pintourikio είπε

Καλησπέρα στη παρέα, Παρακολουθώ χρόνια το νήμα και ήρθε η ώρα που χρειάζομαι πραγματική βοήθεια.

Σε παλιό σπίτι ισόγειο, θα γίνει ολική ανακαίνιση και είναι ευκαιρία να τοποθετηθεί συναγερμός. Κάτι καλό, αλλά όχι υπερβολές.

  1. Ενσύρματος (θα φτιαχτεί η καλωδίωση εντός των τοίχων)
  2. Μαγνητικές παγίδες σε 2/3 παράθυρα + παντζούρια + πόρτα εισόδου + κουζίνας
  3. 2/3 αισθητήρες κίνησης
  4. 2 πληκτρολόγια (1 σε κάθε πόρτα)
  5. Ίσως θα ήθελα να υπάρχει επιλογή εξ αποστάσεως ενεργοποίηση - απενεργοποίηση συναγερμού
  6. στη πόρτα κουζίνας υπάρχει μικρή αυλή, σκέφτομαι να μπει εξωτερικός αισθητήρας. Είμαι ευχαριστημένος από outgate sirsen, αλλά επειδή όλο και κάποια γάτα ή άνθρωπος θα περάσει, μήπως καλύτερα να τοποθετηθεί κάποιος ανιχνευτής δέσμης έξω από την πόρτα?
  7. Δεν θα συνδεθεί σε ΚΛΣ, αλλά κάρτα sim. Κάποια πρόταση?

 

  • Τι να κοιτάξω στα υλικά-καλωδίωση?
  • Την καλωδίωση την περνάει ο ηλεκτρολόγος που θα φτιάξει και τα υπόλοιπα ή να καλύτερα να έρθει ο άνθρωπος που θα τοποθετήσει τον συναγερμό?
  • Τι μάρκες-μοντέλα προτείνετε? (Σκεφτόμουν caddx ή sigma ή dsc. Έχω δοκιμάσει paradox και έλεγα να πάω κάπου αλλού αυτή τη φορά, εκτός αν είναι η καλύτερη επιλογή).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, pintourikio said:

Η κεντρική πόρτα βλέπει πεζοδρόμιο, σε αυτή σκεφτόμουν να μην μπει εξωτερικό ραντάρ. Θα χτυπάει εύκολα από γάτες, ταχυδρόμο, διαφημιστικά κτλπ.
Εξωτερικό ραντάρ σκεφτόμουν να μπει στη πίσω πόρτα (κουζίνα) που θεωρητικά έχει εύκολα πρόσβαση κάποιος, αλλά δεν φαίνεται απ το πεζοδρόμιο. Εκεί με προβληματίζουν οι γάτες και οι υπόλοιποι που μένουν στο κτήριο (υπάρχει μικρή περίπτωση να περάσουν για να πάνε στο λεβητοστάσιο, μικρή πιθανότητα αλλά υπάρχει). Για αυτό εκεί καλύτερη επιλογή είναι να τοποθετηθεί και να βλέπει μόνο πόρτα τύπου κάτι outgare sirsen ή κάποιος ανιχνευτής beam?

 

Σίγουρα να βάλεις κάτι και όχι μόνο στην πόρτα αλλά και σε παντζούρια-παράθυρα που είναι εύκολα προσβάσιμα. Γενικά οι μπουκαδόροι ψάχνουν το πιο αδύναμο σημείο για να μπουν και ας είναι κ μικρό. Επίσης καλό θα είναι να βάλεις και καμία κάμερα τόσο έξω όσο και μέσα για να αποφύγεις το καρδιακό όταν θα χτυπήσει ο συναγερμός και θα είσαι μακριά. Για την κεντρική πόρτα μπορείς να βάλεις κανένα camera doorbell που κάνει πολύ καλή δουλειά για να σου λέει αν είναι κανένας περίεργος που προσπαθεί να μπουκάρει. Αλλά για να μην σε τρελάνει στις ειδοποιήσεις θα πρέπει να μην κοιτάει πεζοδρόμιο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Γιατι να μην ειναι ο Paradox εξελιγμενος?. Ο συναγερμος δεν πρεπει να ειναι gadget πρεπει να ειναι ενα μηχανημα που θα προστατεψει την ζωη και την περουσια μας.. Βαλε ενα κέντρο αξιοπιστο και σύνδεσε το σε ΚΛΣ και ασε τα πολλά μανιφουκια.. Δεν θα σου σώσουν αυτα την ζωη..

Δεν είπα ότι οι Paradox δεν είναι εξελιγμένοι... Δεν με ενδιαφέρουν τα πολλά μπλιμλπίκια!!!
Απλά κάποιες σελίδες πίσω διάβασα κάποια αρνητικά για τους Paradox.
Λογικά δεν θα γίνει σύνδεση σε ΚΛΣ (ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον), αλλά μάλλον θα γίνει επιλογή σε κάτι αντίστοιχο με το PCS250.

23 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Αλλα οτι και να γραφω εδω δεν εχω αποψη απο τον χωρο σου.. Γιατι δεν ρωτας τον εγ/τη? σου?. Αυτες οι εφαρμογες θελουν αποψη του χωρου πριν μπει το οτιδηποτε.. Απο εδω περα θα μπερδευτεις με τις απαντησεις. Σορρυ αλλα εγω ετσι δεν μπορω να σε βοηθησω.

Δεν πρόκειται να αγοράσω κάτι από τώρα. Απλά προσπαθώ να μάθω 1-2 πράγματα πριν καλέσω για προσφορές, πχ κάποιοι εγκαταστάτες δουλεύουν με συγκεκριμένες μάρκες.

Έχετε να προτείνετε κάποιον εγκαταστάτη  είτε εδώ, είτε σε προσωπικό μήνυμα; (Αθήνα)

9 ώρες πριν, slaughter είπε

Σίγουρα να βάλεις κάτι και όχι μόνο στην πόρτα αλλά και σε παντζούρια-παράθυρα που είναι εύκολα προσβάσιμα. Γενικά οι μπουκαδόροι ψάχνουν το πιο αδύναμο σημείο για να μπουν και ας είναι κ μικρό. Επίσης καλό θα είναι να βάλεις και καμία κάμερα τόσο έξω όσο και μέσα για να αποφύγεις το καρδιακό όταν θα χτυπήσει ο συναγερμός και θα είσαι μακριά. Για την κεντρική πόρτα μπορείς να βάλεις κανένα camera doorbell που κάνει πολύ καλή δουλειά για να σου λέει αν είναι κανένας περίεργος που προσπαθεί να μπουκάρει. Αλλά για να μην σε τρελάνει στις ειδοποιήσεις θα πρέπει να μην κοιτάει πεζοδρόμιο.  

Στα 2 παράθυρα που υπάρχουν, θαρρώ πως τα σταθερά κάγκελα και οι μαγνητικές παγίδες αρκούν.
Για κάμερα δεν ξέρω...Τραβάει αρκετά την προσοχή και δεν θα υπάρχει και κάτι αξίας... Ούτε καν laptop.
Στην κεντρική πόρτα μάλλον θα μπει θυροτηλεοραση. Τα άτομα που θα μείνουν γνωρίζουν τα βασικά από τεχνολογία, οπότε μάλλον το doorbell είναι περιττό.

Επεξ/σία από pintourikio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Μετακόμισα πρόσφατα σε σπίτι που έχει μόνο καλωδίωση για συναγερμό με πολλά καλώδια. 

Υπάρχει περίπτωση κάποιο από αυτά τα καλώδια να είναι καλώδιο τηλεφώνου για να συνδέσω εκεί το modem μου? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hieroglyphics είπε

Καλησπέρα σε όλους. Μετακόμισα πρόσφατα σε σπίτι που έχει μόνο καλωδίωση για συναγερμό με πολλά καλώδια. 

Υπάρχει περίπτωση κάποιο από αυτά τα καλώδια να είναι καλώδιο τηλεφώνου για να συνδέσω εκεί το modem μου? 

 

Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να έχει είσοδο-έξοδο της τηλεφωνικής γραμμής στο σημείο που θα μπει ο πίνακας συναγερμού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ss42ss είπε

Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να έχει είσοδο-έξοδο της τηλεφωνικής γραμμής στο σημείο που θα μπει ο πίνακας συναγερμού

Ευχαριστώ πολύ!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε μια με τις κάρτες sim για συναγερμούς...

Τα ΚΛΣ προσφέρουν και κάρτα sim όταν κάνεις συμβόλαιο για ετήσια συνδρομή; ή μόνο την υπηρεσία;

Με τον παλιό συναγερμό έχω μια μοντούλα GPRS απο το τάδε ΚΛΣ, δεν έχω ιδέα αν έχει κάρτα μέσα, αν είναι e-sim ή οτιδήποτε. Τους παίρνω τηλ να τους ρωτήσω τι γίνεται όταν αλλάξω τον συναγερμό μου, μιας και δεν θα χρειάζομαι την μοντούλα τους και βραχυκύκλωσαν, αφού πέρασα απο κάμποσους με παρέπεμψαν σε αυτόν που την έβαλε.

Το μέλλον είναι σκοτεινό και αβέβαιο αφού αυτός ο τύπος δεν θέλει να έχει σχέση με paradox και προμοτάρει τα  DSC.

Βλέπω λοιπόν ότι θα πάω για δική μου κάρτα και συμβόλαιο με όποιον γουστάρω.

Τι ανάγκες σε δεδομένα μπορεί να έχει ένα οικιακό σύστημα συναγερμού, να ανοίγει και να κλείνει απο το trikdis 2g T16 ?

Βλέπω πακέτα για 500MB, 1GB ή και μικρότερα, τι θα με κάλυπτε;

Επίσης βλέπω κάρτες από cosmote, αναρωτιέμαι αν είναι καλύτερες από κάτι ισπανικές; υποθέτω ότι του cosmote θα κουμπώνει μόνο στο δίκτυο του ενώ οι άλλες πχ ισπανικές θα κουμπώνουν σε όποιο δίκτυο είναι διαθέσιμο.

Ποια είναι η γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, navigatoras είπε

Πάμε μια με τις κάρτες sim για συναγερμούς...

Τα ΚΛΣ προσφέρουν και κάρτα sim όταν κάνεις συμβόλαιο για ετήσια συνδρομή; ή μόνο την υπηρεσία;

Με τον παλιό συναγερμό έχω μια μοντούλα GPRS απο το τάδε ΚΛΣ, δεν έχω ιδέα αν έχει κάρτα μέσα, αν είναι e-sim ή οτιδήποτε. Τους παίρνω τηλ να τους ρωτήσω τι γίνεται όταν αλλάξω τον συναγερμό μου, μιας και δεν θα χρειάζομαι την μοντούλα τους και βραχυκύκλωσαν, αφού πέρασα απο κάμποσους με παρέπεμψαν σε αυτόν που την έβαλε.

Το μέλλον είναι σκοτεινό και αβέβαιο αφού αυτός ο τύπος δεν θέλει να έχει σχέση με paradox και προμοτάρει τα  DSC.

Βλέπω λοιπόν ότι θα πάω για δική μου κάρτα και συμβόλαιο με όποιον γουστάρω.

Τι ανάγκες σε δεδομένα μπορεί να έχει ένα οικιακό σύστημα συναγερμού, να ανοίγει και να κλείνει απο το trikdis 2g T16 ?

Βλέπω πακέτα για 500MB, 1GB ή και μικρότερα, τι θα με κάλυπτε;

Επίσης βλέπω κάρτες από cosmote, αναρωτιέμαι αν είναι καλύτερες από κάτι ισπανικές; υποθέτω ότι του cosmote θα κουμπώνει μόνο στο δίκτυο του ενώ οι άλλες πχ ισπανικές θα κουμπώνουν σε όποιο δίκτυο είναι διαθέσιμο.

Ποια είναι η γνώμη σας;

επιλέγεις κάρτα GlobalSim 40-50MB τον μήνα είναι υπέρ αρκετά για την επικοινωνία με το ΚΛΣ και χειρισμό από την εφαρμογή, κάποια ΚΛΣ έχουν δικά τους module με ενσωματωμένη και κλειδωμένη sim με το ανάλογο αντίτιμο φυσικά... από τιμές υπολόγισε στο σύνολο από 150€-250€/έτος(συνδρομή  και sim )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...