Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 hours ago, navigatoras said:

Πάμε μια με τις κάρτες sim για συναγερμούς...

Τα ΚΛΣ προσφέρουν και κάρτα sim όταν κάνεις συμβόλαιο για ετήσια συνδρομή; ή μόνο την υπηρεσία;

Με τον παλιό συναγερμό έχω μια μοντούλα GPRS απο το τάδε ΚΛΣ, δεν έχω ιδέα αν έχει κάρτα μέσα, αν είναι e-sim ή οτιδήποτε. Τους παίρνω τηλ να τους ρωτήσω τι γίνεται όταν αλλάξω τον συναγερμό μου, μιας και δεν θα χρειάζομαι την μοντούλα τους και βραχυκύκλωσαν, αφού πέρασα απο κάμποσους με παρέπεμψαν σε αυτόν που την έβαλε.

Το μέλλον είναι σκοτεινό και αβέβαιο αφού αυτός ο τύπος δεν θέλει να έχει σχέση με paradox και προμοτάρει τα  DSC.

Βλέπω λοιπόν ότι θα πάω για δική μου κάρτα και συμβόλαιο με όποιον γουστάρω.

Τι ανάγκες σε δεδομένα μπορεί να έχει ένα οικιακό σύστημα συναγερμού, να ανοίγει και να κλείνει απο το trikdis 2g T16 ?

Βλέπω πακέτα για 500MB, 1GB ή και μικρότερα, τι θα με κάλυπτε;

Επίσης βλέπω κάρτες από cosmote, αναρωτιέμαι αν είναι καλύτερες από κάτι ισπανικές; υποθέτω ότι του cosmote θα κουμπώνει μόνο στο δίκτυο του ενώ οι άλλες πχ ισπανικές θα κουμπώνουν σε όποιο δίκτυο είναι διαθέσιμο.

Ποια είναι η γνώμη σας;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα.  Εχω τοποθετήσει σε διπλανες μεζονέτες συναγερμο paradox (1ανα σπιτι) και μετα απο καταιγιδα που μαλλον ο κεραυνος εκαψε τροφοδοτικό τηλεόρασης και καταγραφικου, δεν εχω ρεύμα στους πινακες ελεγχου (αυτα που πατας κωδικο αφοπλισης κτλ) στα κουτιά που ειναι στο παταρι,ειναι αναμενα τα λαμπάκια.  Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να εχει συμβει; επισης δεν μπορω να τους χειριστω απο το app στο tablet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, fysikos είπε

Καλησπέρα.  Εχω τοποθετήσει σε διπλανες μεζονέτες συναγερμο paradox (1ανα σπιτι) και μετα απο καταιγιδα που μαλλον ο κεραυνος εκαψε τροφοδοτικό τηλεόρασης και καταγραφικου, δεν εχω ρεύμα στους πινακες ελεγχου (αυτα που πατας κωδικο αφοπλισης κτλ) στα κουτιά που ειναι στο παταρι,ειναι αναμενα τα λαμπάκια.  Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να εχει συμβει; επισης δεν μπορω να τους χειριστω απο το app στο tablet

Καλήμερα, δες αν εχεις εξοδο απο τον M/T 230Vac/16.5Vac στον πινάκα, αν έχεις δες την τροφοδοσία AUX του πινάκα, πάνω στο BUS πρεπει να ειναι +13.5~13.8Vdc που πάει προς τα πληκτρολόγια και τα ρανταρ και οτιδήποτε άλλο περιφερειακό εχει ο πινάκας. Για το θέμα του δικτύου δες το IP150+ αν ειναι αναμμένα τα λαμπάκια του και αν ναι, δες το switch-router που ειναι συνδεδεμένο.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι η εικόνα απο το τροφοδοτικό του 2ου σπιτιου ενας πυκνωτής εχει σκασει αποτι βλεπω. Θα τον παω σε εναν ηλεκτρονικο να τον αντικαταστήσει.θα τον αλλαζα και μονος μου αλλα δεν ξερω τα χαρακτηριστικά του. 

IMG-8f6acfecdbe1f81e4ca20dabdd914ad0-V.jpg

IMG-ebdcf1c3cba477af94a9f65fa86f7b33-V.jpg

https://www.skroutz.gr/s/28567286/Geyer-Antikerayniko-Pinaka-Typou-T2-T1-Dipoliko-Megistou-Reymatos-Ekfortisis-40kA-1P-N-500759.html?from=best_sellers_tag

 

Αποτι βλεπω στους πινακες ρευματος του σπιτιου δεν εχουν μπει αντικεραυνικα. Με ενα τετοιο οπως του λινκ, θα ειχαν σωθει οι συσκευες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/2/2024 στις 9:30 ΠΜ, pavloa είπε

Καλημέρα.. 

Εγώ κοιτούσα στον mimiko το ws-1 τιμή αν θυμάμαι καλά στα 5 ευρώ.

Μπήκα τώρα και δεν είναι διαθέσιμο ώστε να βάλω λινκ. 

Λογικά πρέπει να είναι αυτό https://www.alarmsystemstore.com/products/tane-ws-1-water-sensor απλά στην μέση δεν έχει αυτές τις άσπρες προεξοχές σαν ποδαράκια, έχει μόνο τις επαφές στο κέντρο.

Αυτό δεν αξίζει?

Στις 21/2/2024 στις 11:17 ΜΜ, vasilllis είπε

Αυτές οι δυο ακίδες μετράνε την αγωγιμότητα του νερού.Στην ουσία 'κλείνει επαφή' το νερό που θα βρέξει τις ακίδες.Οι συναγερμοί λειτουργούν ανάποδα.Ανοιγει η επαφή ώστε να δώσει alarm ,(εκτός από κάποιους ) ,κατα κύριο λόγο όμως το πρόβλημα είναι ότι η αντίσταση νερού δεν είναι -0- ωμ.

Τον ξανά έφερε ο mimikos τον ανιχνευτή πλημμύρας, εγώ για αυτόν έλεγα.

https://www.emimikos.gr/WS-1/

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fysikos είπε

Αυτη ειναι η εικόνα απο το τροφοδοτικό του 2ου σπιτιου ενας πυκνωτής εχει σκασει αποτι βλεπω. Θα τον παω σε εναν ηλεκτρονικο να τον αντικαταστήσει.θα τον αλλαζα και μονος μου αλλα δεν ξερω τα χαρακτηριστικά του. 

IMG-8f6acfecdbe1f81e4ca20dabdd914ad0-V.jpg

IMG-ebdcf1c3cba477af94a9f65fa86f7b33-V.jpg

https://www.skroutz.gr/s/28567286/Geyer-Antikerayniko-Pinaka-Typou-T2-T1-Dipoliko-Megistou-Reymatos-Ekfortisis-40kA-1P-N-500759.html?from=best_sellers_tag

 

Αποτι βλεπω στους πινακες ρευματος του σπιτιου δεν εχουν μπει αντικεραυνικα. Με ενα τετοιο οπως του λινκ, θα ειχαν σωθει οι συσκευες;

Δε νομίζω αυτό να είναι τροφοδοτικο συναγερμού…

επίσης το τροφοδοτικο που δείχνεις δεν είναι τόσο ακριβό που να έχει νόημα η επισκευη του 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, paylidis είπε

Δε νομίζω αυτό να είναι τροφοδοτικο συναγερμού…

επίσης το τροφοδοτικο που δείχνεις δεν είναι τόσο ακριβό που να έχει νόημα η επισκευη του 

4 ώρες πριν, fysikos είπε

Αυτη ειναι η εικόνα απο το τροφοδοτικό του 2ου σπιτιου ενας πυκνωτής εχει σκασει αποτι βλεπω. Θα τον παω σε εναν ηλεκτρονικο να τον αντικαταστήσει.θα τον αλλαζα και μονος μου αλλα δεν ξερω τα χαρακτηριστικά του. 

Οπως σωστά ειναι ο @paylidis, αυτο ειναι παλμο-τροφοδοτικό (switching) τύπου UPS, δηλαδή παίρνει και μπαταριά εφεδρείας 12Vdc. Εφοσον "εφαγε" κεραυνό εχει καψει παραπάνω πράγματα απο αυτό το varistor που βλέπεις εσυ.. Κοιτα την ασφαλεια F1 που ειναι στο πρωτεύων και τα τρανζιστορ μηπως ειναι shorted..
Επειδη απο τα γραφόμενα σου, βλεπω οτι δεν εχεις και πολυ εμπειρία, μηπως να φώναζες εναν τεχνικό συναγερμών να δει το το πρόβλημα ?

φιλικα,

4 ώρες πριν, fysikos είπε

Αποτι βλεπω στους πινακες ρευματος του σπιτιου δεν εχουν μπει αντικεραυνικα. Με ενα τετοιο οπως του λινκ, θα ειχαν σωθει οι συσκευες;

Και ναι και οχι.. Για μεγιστη προστασία θελει σταθεροποιητή τασης σερβο-μηχανικου τυπου με φιλτρα αντικεραυνικης προστασιας αλλα πας σε πολλα χρηματα.. Κακο δεν ειναι παντως να μπουν αυτα (και ισως καλυτερα) αντ/κα στον πινακα.

https://pro-fi.gr/product/trifasikoi-servomichanikoi-statheropo/
https://pro-fi.gr/product/kentriki-antiypertasiki-prostasia-di/

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ παρα πολυ για τις απαντήσεις.το βρηκα στα 45ε οποτε μαλλον θα το παραγγειλω ολοκληρο απλα ελεγα αν ηταν μονο ενας πυκνωτής να μην το πετουσα ολο. Εχετε δικιο ως προς το τι ειναι. Εχει μεσα την μπαταρια που λειτουργει ο συναγερμος οταν πεφτει το ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pavloa είπε

Τον ξανά έφερε ο mimikos τον ανιχνευτή πλημμύρας, εγώ για αυτόν έλεγα.

https://www.emimikos.gr/WS-1/

Toσο καιρό το ψάχνεις.5€ κάνει πάρε το να το δοκιμάσεις.Στις πληροφορίες του λέει ότι θέλει συγκεκριμένο τροπο σύνδεσης όποτε δεν είναι μόνο επαφή μέσα.Δεν το γνωρίζω για περαιτερω πληροφορίες όποτε μόνο δοκιμή.Υπόψη είναι με ΝΟ επαφή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

ξερει καποιος πως μπορω να συνδεσω ενδιαμεσο διακοπτη ρελεδακι δηλαδη τυπου shelly, sonoff κλπ σε ρολο το οποιο δεν εχει διακοπτη μεσα στο σπιτι αλλά τηλεχειριστηριο? Ανοιγοντας το ρολο βρισκω μονο καφε, μπλε και την γειωση.

ή ακομα και ρελεδακι ajax για να τα έχω όλα στην ιδια εφαρμογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...