Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, skar1983 είπε

Δεν είναι μόνο η Κίνα το πρόβλημα.

Από Κίνα παίζει ήδη η τριγωνική αποστολή σε κινητοσάιτ.

Από Αγγλία είναι το πρόβλημα και πολλά προϊόντα που προσφέρουν και σε καλές τιμές.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι η ΚΙΝΑ και συγκεκριμένα το eBay – AliExpress.

Τα οποία δεν είναι ΕΝΑ κατάστημα (πχ bangood, gear best), αλλά χώρος για χιλιάδες μικροπωλητές…

Δεν γίνεται ο κάθε ένας μικρός κινέζος πωλητής να δημιουργήσει αποθήκη στην ΕΕ ή να χρησιμοποιήσει τριγωνική αποστολή…

Ακόμα και αν αυτό συμβεί,  σημαίνει ότι το κόστος για κάτι πολύ απλό (ένα καλώδιο, μια θήκη κλπ κλπ) θα εκτοξευτεί… και πίστεψε με, αυτά τα ψιλολογια είναι η μερίδα του λέοντος!

Μην ξεχνάτε ότι μέχρι σήμερα η Κινεζική Κυβέρνηση επιδοτεί πολλά από τα «δωρεάν μεταφορικά»…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, skar1983 είπε

Από Ολλανδία το μόνο αρνητικό είναι ότι πχ 20 ευρώ μεταφορικά για συστημένο είναι πολλά.

Δεν ξέρω αν μέσω αμαζον είναι φθηνότερα τα μεταφορικά.

Μέχρι στιγμής τα καλύτερα μεταφορικά είναι από De

Στανυαρ τα μεταφορικα θα ειναι πιο λιγα. Δες την αμερικη. Δισκος απο αμερικη θελει 25 δολλαρια για αποατολη, απο αμαζον θελει 5.6 ευρω. Τεραστια διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως την πατησα με κινητο απο το ETOREN.

 

Ενω στο site τους λενε οτι δεν πληρωνεις δασμους,τελωνειο κλπ αν εισαι εντος Ευρωπαικης Ενωσης το κινητο κρατηθηκε τελωνειο κ ας πηγε μεσω Γερμανιας.

 

Πηρα τηλεφωνο την DHL που διαχειριζεται την αποστολη κ με ενημερωσε για το κοστος.

Τους ενημερωσα οτι δεν θα προβω σε εκτελωνισμο καθως η εταιρεια με ειχε ενημερωσει οτι δεν θα ειχα καποιο επιπλεον κοστος κ θα μιλησω με αυτους για να ακυρωσω την παραγγελια κ να τους επιστραφει πισω το αντικειμενο.

Καπακια ανοιξα την υποθεση στο paypal για την επιστροφη των χρηματων μου αλλα κ την εταιρεια που αγορασα το κινητο (ETOREN).

 

Εχει κανεις αλλος αναλογη εμπειρια με τετοια υποθεση να μου πει τι αλλο μπορω να κανω απο την πλευρα μου ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, skar1983 είπε

Από Ολλανδία το μόνο αρνητικό είναι ότι πχ 20 ευρώ μεταφορικά για συστημένο είναι πολλά.

Δεν ξέρω αν μέσω αμαζον είναι φθηνότερα τα μεταφορικά.

Μέχρι στιγμής τα καλύτερα μεταφορικά είναι από De

Δεν εχεις δει τι σκατα μεταφορικα εχει το amazon.fr για ενα ποντικι 200 γραμμαρια 10 ευρω με απλη αποστολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, geogoku είπε

Δυστυχως την πατησα με κινητο απο το ETOREN.

 

Ενω στο site τους λενε οτι δεν πληρωνεις δασμους,τελωνειο κλπ αν εισαι εντος Ευρωπαικης Ενωσης το κινητο κρατηθηκε τελωνειο κ ας πηγε μεσω Γερμανιας.

 

Πηρα τηλεφωνο την DHL που διαχειριζεται την αποστολη κ με ενημερωσε για το κοστος.

Τους ενημερωσα οτι δεν θα προβω σε εκτελωνισμο καθως η εταιρεια με ειχε ενημερωσει οτι δεν θα ειχα καποιο επιπλεον κοστος κ θα μιλησω με αυτους για να ακυρωσω την παραγγελια κ να τους επιστραφει πισω το αντικειμενο.

Καπακια ανοιξα την υποθεση στο paypal για την επιστροφη των χρηματων μου αλλα κ την εταιρεια που αγορασα το κινητο (ETOREN).

 

Εχει κανεις αλλος αναλογη εμπειρια με τετοια υποθεση να μου πει τι αλλο μπορω να κανω απο την πλευρα μου ???

Μακάρι να σε δικαιώσει το ππ, αλλά το βλεπω χλωμό

 

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Μακάρι να σε δικαιώσει το ππ, αλλά το βλεπω χλωμό

 

γιατι ομως?

εχω κ το email τους που λεει ακριβως αυτο. 

USA , Japan , Hong Kong & European Union Excepted 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που αναφέρει στο σίτε ότι οι χώρες της ευρωπαϊκής ένωσης απαλλάσσονται από τα τελωνεία είναι γιατί το κατάστημα διαθέτει αποθήκη στο Ηνωμένο βασίλειο. Η αγορά που έκανες πότε στάλθηκε και ποτέ μπήκε στην Ελλάδα ίσως για αυτό το λόγο να ζητάνε τελωνείο.

Παραθέτω copy/paste ότι αναφέρουν στη σελίδα τους: Σε περίπτωση που χρεώνεστε με οποιονδήποτε φόρο εισαγωγής ή με φόρο στις χώρες που αναφέρονται παραπάνω, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας με όλη την κατάλληλη τεκμηρίωση.

 

Ενημερωτικά να ξέρεις ότι το case που άνοιξες πιθανόν να κρατήσει έως και μήνα και ναι πιστεύω ότι θα δικαιωθείς αρκεί να το λανσάρεις ωραία και στο διάλογο μαζί τους να τονίσεις τα παραπάνω ώστε να πληρώσουν αυτοί τον εκτελωνισμό. Αν τελικά επιμείνουν και δώσεις την υπόθεση στο PayPal να το αναφέρεις αυτό και να τραβήξεις screenshot από την σελίδα τους για ασφάλεια γιατί μπορεί να τα αλλάξουν έχει συμβεί σε δική μου υπόθεση. Επίσης κάτι τελευταίο αν σε περίπτωση που χάσεις την υπόθεση και θες να προχωρήσεις στον εκτελωνισμό να έχεις υπόψην ότι η DHL θα σε χρεώσει με έξοδα αποθήκευσης που είναι πάνω από 6€/ ημέρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αλλαγές που ανακοίνωσαν τα ΕΛΤΑ αφορούν και τις εισαγωγές από το εξωτερικό σε δέματα? Αλλάζει κάτι στους τρόπους αποστολής των μεγάλων Κινέζο site με το priority? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Phoenix7 είπε

Οι αλλαγές που ανακοίνωσαν τα ΕΛΤΑ αφορούν και τις εισαγωγές από το εξωτερικό σε δέματα? Αλλάζει κάτι στους τρόπους αποστολής των μεγάλων Κινέζο site με το priority? 

Σε ποιες αλλαγές αναφέρεσαι;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Phoenix7 είπε

Εγώ πάντως δεν μπορώ να βρω κάπου να γράφει για εισαγωγές το εξωτερικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Phoenix7 είπε

Οι αλλαγές που ανακοίνωσαν τα ΕΛΤΑ αφορούν και τις εισαγωγές από το εξωτερικό σε δέματα? Αλλάζει κάτι στους τρόπους αποστολής των μεγάλων Κινέζο site με το priority? 

Μηπως τα μπερδεύεις, αυτό που διαβασες αφορα διαδικασια αποστολων απο ελλαδα προς καποια αλλη ...χωρα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από amazon.uk μου βγάζει import fees 19 ευρώ για προϊον αξίας 175 ευρώ. Ισχύει ή έχει μείνει απομεινάρι και όταν έρθει Ελλάδα θα φάω κεραμίδα?

Βγάζει πλέον το amazon.uk τι θα πληρώσεις τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlueBlood7 είπε

Από amazon.uk μου βγάζει import fees 19 ευρώ για προϊον αξίας 175 ευρώ. Ισχύει ή έχει μείνει απομεινάρι και όταν έρθει Ελλάδα θα φάω κεραμίδα?

Βγάζει πλέον το amazon.uk τι θα πληρώσεις τελωνείο?

Ναι σε όσα αντικειμενα είναι sold ή fullfilled by amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...